Επίγεια ψηφιακή εκπομπή στο θεσσαλικό κάμπο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Αρκετά τα νέα από την σημερινή πρες κονφερανς της Digea στην Αθήνα, σας μεταφέρουμε περιληπτικά τα βασικότερα, ενώ θα επανέλθουμε κάποια στιγμή και με περισσότερες πληροφορίες.

Το μότο της Digea ήταν «3 Νομοί 4 Πόλεις» και αφορά την επέκταση στον Θεσσαλικό κάμπο με ξεκίνημα των επίγειων ψηφιακών εκπομπών από την θέση Δοβρούτσι την 27η Μαίου με τις εκπομπές να γίνονται στις συχνότητες 22 και 29 UHF.

Όπως μπορείτε να δείτε και από τις επισυναπτόμενες φωτό η επιλογή της συγκεκριμένης θέσης για εκπομπή είναι στρατηγική, καθώς θα καλύψει το μεγαλύτερο μέρος του Θεσσαλικού κάμπου στους Νομούς Λαρίσης, Τρικάλων και Καρδίτσης και πιο συγκεκριμένα θα αφορά πληθυσμό 430 χιλιάδων κατοίκων, στον οποίο περιλαμβάνονται η Λάρισα, τα Τρίκαλα, η Καρδίτσα και τα Φάρσαλα (με λίγες μόνο ζώνες σκίασης στην περιοχή των Φαρσάλων).

Η εκπομπή από το Δοβρούτσι θα συνοδευτεί από switch off των αναλογικών εκπομπών από την ίδια θέση, ενώ οι αναλογικές εκπομπές του Πηλίου θα συνεχιστούν κανονικά. Συνολικά το 85% του πληθυσμού του Θεσσαλικού κάμπου, με την κατάλληλη στροφή της κεραίας λήψης, θα μπορεί να λαμβάνει τις ψηφιακές εκπομπές από το Δοβρούτσι, ενώ σήμερα το 85% κάνει λήψη από το Πήλιο.

Οι μόνες περιοχές που θα επηρεαστούν πιο δραστικά θα είναι όσες δεν είχαν δυνατότητα λήψης από Πήλιο και μπορούσαν να λάβουν τις αναλογικές εκπομπές μόνο από το Δοβρούτσι, ποσοστό περίπου 15%. Πλέον «τυχεροί όλων» οι κάτοικοι των Τρικάλων αφού από την πόλη τους το Δοβρούτσι βρίσκεται στην ίδια κατεύθυνση με το Πήλιο και έτσι οι περισσότεροι θα μπορούν να έχουν ψηφιακή λήψη χωρίς μετακίνηση της επίγειας κεραίας, διαδικασία που θα είναι απαραίτητη για τους κατοίκους Λάρισας, Καρδίτσας ή Φαρσάλων που θα θελήσουν να πετύχουν και ψηφιακή λήψη.

Χωρίς να υπάρχει ακόμη επίσημη ανακοίνωση θεωρείται σχεδόν βέβαιη και η ψηφιακή εκπομπή της ΕΡΤ στις 27 Μαίου από το Δοβρούτσι, ενώ θα ακολουθήσουν με κάποια καθυστέρηση και ορισμένοι τοπικοί περιφερειακοί σταθμοί.

Σε γενικές γραμμές η πολιτική της Digea είναι η επέκταση να συνοδεύεται από σημαντική πληθυσμιακή κάλυψη και χωρίς πολλά switch off ώστε οι καταναλωτές να προχωρήσουν με ομαλό ρυθμό σε επίγειες ψηφιακές λήψεις, χωρίς να εξαναγκαστούν σ αυτές, εκτός και αν δεν γίνεται αλλιώς. Μετά την κάλυψη και του Θεσσαλικού κάμπου θα έχει καλυφθεί πληθυσμιακά από την Digea το 70% του ελληνικού πληθυσμού, ενώ όταν θα έχουν ξεκινήσει και τα 23 βασικά κέντρα εκπομπής στην επικράτεια η πληθυσμιακή κάλυψη θα φτάσει το 85%.

Digitalinfo.gr

Dovroutsi_coverage1.JPG


Dovroutsi_coverage2.JPG
 
Last edited:

steliosgr

Established Member
7 November 2010
193
ΘΕΣΣΑΛΙΑ
Re: Η Digea στον Θεσσαλικό Κάμπο

επιτελους καιρος ηταν να απολαυσουμε κ εμεις τα πλεονεκτηματα του ψηφιακου σηματος!!!!!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Re: Η Digea στον Θεσσαλικό Κάμπο

Εμένα με ανησυχούν οι "σκιές", γιατί και στα δύο σπίτια μου είμαι σε τέτοιες περιοχές. Θα καλυφθούν σωστά, ή θα είναι σαν την κινητή;
 

lakiss51

Supreme Member
8 December 2006
4,592
Απάντηση: Η Digea στον Θεσσαλικό Κάμπο

Αντε, να χρησιμευσει σε κατι και η δευτερη κεραια (σχεδον διαμετρικα αντιθετη με αυτην προς Πηλιο!).
Οσο για τα τοπικα καναλια, εαν υπαρχει κανενα το φθινοπωρο...
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Η Digea στον Θεσσαλικό Κάμπο

Ο Βόλος δεν θα καλύπτεται; Θα είναι ο ριγμένος της Θεσσαλίας;
 

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
Re: Η Digea στον Θεσσαλικό Κάμπο

Ο Βόλος έχει τον Σορό μπροστά του και δεν παιρνάει το σήμα από Δορβούτσι, αναλογικά από Πήλιο και κάποια ψηφιακά αργότερα από Σορό
 

Βασίλης Γ

Senior Member
8 February 2010
621
Απάντηση: Re: Η Digea στον Θεσσαλικό Κάμπο

Εμένα με ανησυχούν οι "σκιές", γιατί και στα δύο σπίτια μου είμαι σε τέτοιες περιοχές. Θα καλυφθούν σωστά, ή θα είναι σαν την κινητή;
Σήμα ... καμπάνα :BDGBGDB55:
 

evagelos

Senior Member
16 August 2007
596
Re: Η Digea στον Θεσσαλικό Κάμπο

[offtopic]
Μα καλά επίτιδες το κάνανε;
Μόλις έπεσε η αελ στην Β';
[/offtopic]
 

giannis1010

Senior Member
8 November 2007
498
Re: Η Digea στον Θεσσαλικό Κάμπο

Πάντως εγώ μέσα σε σκιά είμαι....οπότε δεν περιμένω και πολλά.... :(
 

MATTHIAS

AVClub Enthusiast
5 December 2007
1,083
ΛΑΡΙΣΑ
Απάντηση: Η Digea στον Θεσσαλικό Κάμπο

Σόρι για το ελαφρώς off topic, αλλά θέλω να δω αν θα χρειαστεί να αλλάξω προσανατολισμό της κεραίας μου...
το ότι τη στιγμή αυτή βλέπω τα ψηφιακά της ΕΡΤ από 2 συχνότητες, σημαίνει ότι "πιάνω" και Δοβρούτσι και Πήλιο, ή βγαίνουν από το Πήλιο σε δύο συχνότητες?
 

hercoulis

AVClub Addicted Member
7 September 2008
2,388
Re: Απάντηση: Η Digea στον Θεσσαλικό Κάμπο

Σόρι για το ελαφρώς off topic, αλλά θέλω να δω αν θα χρειαστεί να αλλάξω προσανατολισμό της κεραίας μου...
το ότι τη στιγμή αυτή βλέπω τα ψηφιακά της ΕΡΤ από 2 συχνότητες, σημαίνει ότι "πιάνω" και Δοβρούτσι και Πήλιο, ή βγαίνουν από το Πήλιο σε δύο συχνότητες?

απο το πηλιο και το σωρο ειναι η εκπομπη τους.
ναι πρεπει να την γυρισεις την κεραια.
 

MATTHIAS

AVClub Enthusiast
5 December 2007
1,083
ΛΑΡΙΣΑ
Απάντηση: Η Digea στον Θεσσαλικό Κάμπο

τη στιγμη αυτή, αναλογικά, ποιός σταθμός εκπέμπει από δοβρούτσι?συχνότητες?ενδεικτικά, 2-3 με συχνότητες, αν θέλει κάποιος. ευχαριστώ
 

marios1234

Established Member
20 October 2009
114
Re: Η Digea στον Θεσσαλικό Κάμπο

Οι δυο συχνοτητες 42 και 53 των ψηφιακων ειναι απο το Πηλιο.

Για να δεις απο που λαμβανεις δες πχ αν βλεπεις το MEGA στην 31(Πηλιο) ή στην 59(Δοβρουτσι).
 

MATTHIAS

AVClub Enthusiast
5 December 2007
1,083
ΛΑΡΙΣΑ
Απάντηση: Η Digea στον Θεσσαλικό Κάμπο

Ψηφιακές Συχνότητες "Δοβρουτσίου" λοιπόν...
22 και 29 για Digea,
43 και ? για ΕΡΤ