Hitachi 42PD9700 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
Καλησπέρα σε όλους,:ernaehrung004:

στο τελευταίο HITECH υπάρχει το test της νέας plasma της HITACHI 42PD9700με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

106cm Visible Plasma Widescreen Television
PICTURE MASTER HD Technology
Integrated Digital Television (IDTV Built-in)
HD Ready
New ALiS 1080 Panel(1024 x 1080)
Panel Luminance of 1400cd/m2
Contrast Ratio 4000:1
2 HDMI Sockets
3 x SCART Sockets
15-pin D-Sub for PC connection
USB Terminal + SD Card Reader
Motorised Swivel Stand

Περισσότερες info εδώ:http://www.hitachidigitalmedia.com/DMG/viewProduct_1.jsp?productid=516&drilldown=1&urlnumber=0

Το ιδιαίτερο είναι η ανάλυση 1024x1080 και λέω ιδιαίτερο γιατι τουλαχιστον εγώ δεν γνωρίζω άλλο μοντέλο PLASMA ή LCD που να έχει 1080 γραμμές και να μην είναι 1920x1080 (διορθώστε με εάν κάνω λάθος).

Η τιμή της κυμαίνεται γύρω στα 2700 EURO που φαίνεται καλή για 42".

Ποια η γνώμη σας για την εν λόγω TV?
-bye- -bye- -bye-
 

Pelspir

Established Member
24 July 2006
149
Re: 42PD9700:Η πρώτη πραγματικά υψηλής ευκρίνειας τηλεόραση plasma 1080i της HITACHI

Καλησπέρα φίλε Αλέξη,

Καταρχήν να σου πω ότι μπορείς να βρεις την συγκεκριμένη TV και σε καλύτερη τιμή, δες εδώ:

http://www.electroptica.gr/view_product.php?productid=386&idcat=1&idsubcat=2&idsubsubcat=30

Αλλά γιατί να δώσεις τώρα τόσο πολλά λεφτά και να πάρεις μια τηλ. που δεν είναι 1080p? (αν κάτι τέτοιο σε ενδιαφέρει βέβαια...) Κάνε λίγο υπομονή και έρχονται σύντομα πολλά νέα μοντέλα full HD που θα ρίξουν τις τιμές.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
Re: 42PD9700:Η πρώτη πραγματικά υψηλής ευκρίνειας τηλεόραση plasma 1080i της HITACHI

Pelspir said:
Καλησπέρα φίλε Αλέξη,

Καταρχήν να σου πω ότι μπορείς να βρεις την συγκεκριμένη TV και σε καλύτερη τιμή, δες εδώ:

http://www.electroptica.gr/view_product.php?productid=386&idcat=1&idsubcat=2&idsubsubcat=30

Αλλά γιατί να δώσεις τώρα τόσο πολλά λεφτά και να πάρεις μια τηλ. που δεν είναι 1080p? (αν κάτι τέτοιο σε ενδιαφέρει βέβαια...) Κάνε λίγο υπομονή και έρχονται σύντομα πολλά νέα μοντέλα full HD που θα ρίξουν τις τιμές.

Ευχαριστώ Pelspir,

συμφωνώ για τα νέα μοντέλα full HD, αλλά η έρευνα αγοράς είναι για ένα φίλο μου με συγκεκριμένο budget στην περιοχή των 2500 EUR. Ψάχνουμε λοιπόν την καλύτερη λύση σε αυτή την κατηγορία χρημάτων.
Το συγκεκριμένο μοντέλο αξίζει?
Εμένα μου φαίνεται αρκετά αξιόλογο.
Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

-bye- -bye- -bye-
 

johnsk

Established Member
5 January 2007
112
Γλυφαδα
Hitachi 42PD9700C

Ειμαι πολυ νεος κατοχος της συγκεκριμενης τηλεορασης plasma 42''. Επειδη βλεπω οτι και αλλοι ασχολουνται με την συγκεκριμενη ΤV. ισως την εχουν αποκτησει κι ολας, ανοιγω αυτο το thread για ανταλλαγη αποψεων, ρυθμισεων,κλπ.
Κανει καλο να ξερεις οτι και καποιοι αλλοι εκαναν ή σκοπευουν να κανουν την ιδια αγορα, και δεν ξοδεψες ενα καρο λεφτα για μια ...πατατα.
Τα δικα μου σχολια για τη συγκεκριμενη τηλεοραση ειναι συνοπτικα :
Στο τηλεοπτικο σημα ειναι πολυ καλη.
Σε DVD, δεν εχω player με HDMI αλλα δοκιμαστικα κατι παιδικα του γιου μου (Lion King) επαιζε εκπληκτικα. Αληθεια με Player τυπου Pioneer 696, θα βλεπω πολυ καλυτερα? (Δεν μπορω να το φανταστω). Ακομα δεν εχω προλαβει να δω αλλη ταινια για να σας πω πιο πολλα.
Η δυνατοτητα στροφης του panel απο το τηλεκοντρολ ειναι κορυφη (διαλεγεις καναπε και ξαπλαρεις).
Αυτα προς το παρον.
Περιμενω νέα για να παρω πανω μου.
Συνηθως φτιαχνομαι πριν καθε νεα αγορα, και μετα ψαχνομαι καιρο
να βρω , τι μαλ...ια εκανα.
Γιαννης
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Hitachi 42PD9700C

Καλορίζικη Γιάννη και καλές θεάσεις.
Η τηλεόρασή σου Πανευρωπαϊκά θεωρείται από τις κορυφαίες.:award:
Δεν έκανες καμμιά μ@μ..ια, χαλάρωσε να την απολαύσεις,να παίξεις με τις ρυθμίσεις και να μας ανεβάσεις και καμμιά φωτό.

Υ.Γ. HDMI, επιβάλεται !!!
Πώς θα δείς progressive και τις δυνατότητες του scaler σου με το..scart ?:grandpa:
 

laios23

Senior Member
15 September 2006
339
Re: Hitachi 42PD9700C

αρχηγε μου με ενδιαφερει η συγκεκριμενη τιβι αμεσα.μπορεις να μου πεις απο που την πειρες και τιμη???
απο τον κ.καστρουνη παντως ακουσα τα καλυτερα λογια και μου την συστησε ακομα και εναντι της πανασονικ.αν μπορεις ανεβασε καμια φωτο και κανε και ενα πιο αναλυτικο review
 

johnsk

Established Member
5 January 2007
112
Γλυφαδα
Re: Hitachi 42PD9700C

Ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.
Η αγορα εγινε απο την ηχοεκφραση πριν τα Χριστουγεννα ( η αληθεια
ειναι πολυ βιαστικα γιατι εφευγα για διακοπες), μαλλον ακριβα (2290 Ευρω).
Παντως το MediaMarkt την ειχε 2400 Ευρω και επειδη ηταν ετοιμοπαραδοτη
μπροστα μου την πηρα χωρις να το ψαξω αλλο.
Για φωτο και αλλα σχολια αυριο αφου το βραδακι της αφιερωσω λιγο χρονο.
Για το DVD με HDMI που μου γραφει ο Δημητρης δισταζω λιγο. Δεν ειναι θεμα
τοσο χρηματων οσο σκεφτομαι τα νεα players (BlueRay και HD-DVD) και αναρωτιεμαι αν σε 2-3 μηνες θα μπορουσα να παρω κατι τετοιο εστω και με λιγο περισσοτερα χρηματα και να εχω κατι που αξιοποιει πληρως την τηλεοραση.
Οσο για να παιξω λιγο με τις ρυθμισεις που λες Δημητρη, απο που να ξεκινησω?
Γιαννης
ΥΓ. Για τους ανεμιστηρες θα δω το βραδυ...
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,403
Land of Dystopia
Re: Hitachi 42PD9700C

Ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.
Η αγορα εγινε απο την ηχοεκφραση πριν τα Χριστουγεννα ( η αληθεια
ειναι πολυ βιαστικα γιατι εφευγα για διακοπες), μαλλον ακριβα (2290 Ευρω).
Παντως το MediaMarkt την ειχε 2400 Ευρω και επειδη ηταν ετοιμοπαραδοτη
μπροστα μου την πηρα χωρις να το ψαξω αλλο.
Για φωτο και αλλα σχολια αυριο αφου το βραδακι της αφιερωσω λιγο χρονο.
Για το DVD με HDMI που μου γραφει ο Δημητρης δισταζω λιγο. Δεν ειναι θεμα
τοσο χρηματων οσο σκεφτομαι τα νεα players (BlueRay και HD-DVD) και αναρωτιεμαι αν σε 2-3 μηνες θα μπορουσα να παρω κατι τετοιο εστω και με λιγο περισσοτερα χρηματα και να εχω κατι που αξιοποιει πληρως την τηλεοραση.
Οσο για να παιξω λιγο με τις ρυθμισεις που λες Δημητρη, απο που να ξεκινησω?
Γιαννης
ΥΓ. Για τους ανεμιστηρες θα δω το βραδυ...

Kαλά κάνεις και περιμένεις σίγουρα ίσως μέχρι τπ Πάσχα θα έχουν χάσει τουλάχιστον 2 με 3 κατοστάρικα.-bye-
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Re: Hitachi 42PD9700C

Kαλά κάνεις και περιμένεις σίγουρα ίσως μέχρι τπ Πάσχα θα έχουν χάσει τουλάχιστον 2 με 3 κατοστάρικα.-bye-


Καλημέρα!!

μπορεί(λέμε τώρα...) να έχουν φτηνήνει τα BR και τα HD-DVD αλλά στο budget του 696(170 ευρώ) ΔΕΝ πρόκειται να πέσουν με τίποτα....

μη παραμυθιαζόμαστε παιδιά...
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Hitachi 42PD9700C

Βρε Σίμο,κόψε κάτι..:flipout:
εδώ δεν έχουμε τίτλους ακόμα,universal player για τα δυο φορμά και εσύ μιλάς για πτώση τιμών ?Ποιών συσκευών ??????-bye- :music-smiley-005:

Γιάννη μου τρέξε πάρε ένα 696 ή ένα 1730 να αρχίσεις να ευχαριστιέσαι επιτέλους την TV και τα dvd σου...Και πολύ άργησες !

Για ρυθμίσεις και βελτιστοποίηση των δυνατοτήτων της Hitachi σου στο έπακρο ,απευθήνσου στον Μανώλη Καστρουνή,ο οποίος έχει ρυθμίσει τις τηλεοράσεις και τους προβολείς των περισσοτέρων .(είναι συνδιαχειριστής στην κατηγορία Προβολείς και μπορείς να του στείλεις π.μ)

Ξανά Καλορίζικη και καλοθέατη:music-smiley-005:

Ααα και ένα καλό καλώδιο HDMI !!:ernaehrung004:
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Hitachi 42PD9700C

Επίσης σε δυό -τρείς μήνες που λες ΔΕΝ θα έχουν φθηνήνει τα (όποια) players, τα οποία σαν πρώτα μοντέλα δεν είναι και τέλεια.Δηλαδή ένα BR της Panasonic και ένα HD της Τοshiba..:grandpa: -bye-
Εκτός αν περιμένεις το Playstation 3 ,αλλά μόνο για Blu-ray και πάλι γύρω στα 600 ευρώ νομίζω θα κάνει (δεν το ξέρω αυτό με σιγουριά,ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν καλύτερα).
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Απάντηση: Hitachi 42PD9700C

Βρε Σίμο,κόψε κάτι..:flipout:
εδώ δεν έχουμε τίτλους ακόμα,universal player για τα δυο φορμά και εσύ μιλάς για πτώση τιμών ?Ποιών συσκευών ??????-bye- :music-smiley-005:

Γιάννη μου τρέξε πάρε ένα 696 ή ένα 1730 να αρχίσεις να ευχαριστιέσαι επιτέλους την TV και τα dvd σου...Και πολύ άργησες !

Για ρυθμίσεις και βελτιστοποίηση των δυνατοτήτων της Hitachi σου στο έπακρο ,απευθήνσου στον Μανώλη Καστρουνή,ο οποίος έχει ρυθμίσει τις τηλεοράσεις και τους προβολείς των περισσοτέρων .(είναι συνδιαχειριστής στην κατηγορία Προβολείς και μπορείς να του στείλεις π.μ)

Ξανά Καλορίζικη και καλοθέατη:music-smiley-005:

Ααα και ένα καλό καλώδιο HDMI !!:ernaehrung004:


Θα; συμφωνήσω απόλυτα...

Είναι λίγο νωρίς ακόμα.. Και DVD θα έχουμε αρκετό καιρό ακόμα ώστε να μπορείς να αξιοποιήσεις το όποιο Player αγοράσεις...


Καλορίζικη η Hitachi :firstprize: :firstprize: :firstprize:
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Απάντηση: Hitachi 42PD9700C

Επίσης σε δυό -τρείς μήνες που λες ΔΕΝ θα έχουν φθηνήνει τα (όποια) players, τα οποία σαν πρώτα μοντέλα δεν είναι και τέλεια.Δηλαδή ένα BR της Panasonic και ένα HD της Τοshiba..:grandpa: -bye-
Εκτός αν περιμένεις το Playstation 3 ,αλλά μόνο για Blu-ray και πάλι γύρω στα 600 ευρώ νομίζω θα κάνει (δεν το ξέρω αυτό με σιγουριά,ας με διορθώσουν όσοι γνωρίζουν καλύτερα).

Εντάξει το Panasonic για πρώτη γενιά μια χαρά είναι... Σίγουρα στην πορεία θα δούμε βελτιώσεις, νέα μοντέλα και πτώσεις τιμών. Υπομονή χρειάζεται, εδώ οι παλαιότεροι ζήσαμε 10+ χρόνια με το VHS :slapface: :slapface:
 

johnsk

Established Member
5 January 2007
112
Γλυφαδα
Απάντηση: Hitachi 42PD9700C

Σας ευχαριστω ολους για τα πρωτα σας σχολια.
Ανεβαζω μερικες φωτογραφιες απο την TV.
Σημερα προσπαθησα να κανω καποιες ρυθμισεις
με ενα DVD του Hitech (το ειχα απο παλια) φωτεινοτητα,
αντιθεση κλπ. και μετα ειδα αποσπασματα απο το Matrix
που το ειχε το Hitech του Νοεμβριου και ελεγε σε ποια σημεια του εργου πρεπει να δεις συγκεκριμενα πραγματα.
Με μεγαλη μου ευχαριστηση μπορουσα να δω ολα αυτα που εγραφε με το απλο DVD του εχω (συνδεση με SCART).
Ακομα αμφισβητω τι περισσοτερο μπορω να πετυχω με
το 696 και HDMI συνδεση.
Παντως μαλλον μετα και τις προτροπες σας θα το αγορασω
και θα αραξω 1-2 χρονια περιμενοντας τις εξελιξεις.
Απορια: Το DVD player συνδεεται με την τηλεοραση με HDMI και ο πολυκαναλος ενισχυτης με optical ?

Γιαννης
 

Attachments

  • P1110020.JPG
    P1110020.JPG
    34.5 KB · Views: 63
  • P1110023.JPG
    P1110023.JPG
    79 KB · Views: 62
  • P1110025.JPG
    P1110025.JPG
    59.8 KB · Views: 41
  • P1110029.JPG
    P1110029.JPG
    74.6 KB · Views: 47
  • P1110031.JPG
    P1110031.JPG
    55.9 KB · Views: 78

johnsk

Established Member
5 January 2007
112
Γλυφαδα
Απάντηση: Hitachi 42PD9700C

Τωρα θυμηθηκα. Καποιος ειχε ρωτησει γα ανεμιστηρες.
Εγω ανεμιστηρες στην ΤV ουτε ειδα, ουτε ακουσα!
Δεν ακουγεται το παραμικρο, μονο οταν πλησιασεις
το αυτι σου στην πισω μερια ακουγεται το τροφοδοτικο σαν χαμηλο σφυριγμα.
Επισης ο ψηφιακος δεκτης πολυ καλος και βολικος. Η ποιοτητα των καναλιων εκει δεν συγκρινεται με τα αναλογικα.

Γιαννης
 

Αντωνης Β

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,524
Απάντηση: Hitachi 42PD9700C

Ωραία εικόνα από το ψηφιακό.
Αν και το ματσάκι ήταν .....ψιλομάπα.
Από αναλογικό έχεις καμία.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Hitachi 42PD9700C

Σας ευχαριστω ολους για τα πρωτα σας σχολια.
Ανεβαζω μερικες φωτογραφιες απο την TV.
Σημερα προσπαθησα να κανω καποιες ρυθμισεις
με ενα DVD του Hitech (το ειχα απο παλια) φωτεινοτητα,
αντιθεση κλπ. και μετα ειδα αποσπασματα απο το Matrix
που το ειχε το Hitech του Νοεμβριου και ελεγε σε ποια σημεια του εργου πρεπει να δεις συγκεκριμενα πραγματα.
Με μεγαλη μου ευχαριστηση μπορουσα να δω ολα αυτα που εγραφε με το απλο DVD του εχω (συνδεση με SCART).
Ακομα αμφισβητω τι περισσοτερο μπορω να πετυχω με
το 696 και HDMI συνδεση
.
Παντως μαλλον μετα και τις προτροπες σας θα το αγορασω
και θα αραξω 1-2 χρονια περιμενοντας τις εξελιξεις.
Απορια: Το DVD player συνδεεται με την τηλεοραση με HDMI και ο πολυκαναλος ενισχυτης με optical ?

Γιαννης

Γιάννη μου , με την HDMI το σήμα περνάει καθαρά ψηφιακό στην τηλεόρασή σου ,από ψηφιακή πηγή και μπορείς να κάνεις και upscaling για να απογειώσεις την εικόνα.
Το scart είναι αναλογική σύνδεση που δεν μπορεί να σου δώσει περισσότερες "γραμμές" ούτε progressive mode..!

Για την απορία σου.
Ναι η HDMI του DVD συνδέεται στην τηλεόραση και η optical (καλύτερα η coaxial) στον πολυκάναλο ενισχυτή..