Οδηγος yaDIS V2.xx

20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Εδω θα βρειτε τον οδηγο του Ανδρέα για το yadis 1.xx


Καιρός λοιπόν να ανανεώσουμε το οδηγο του yadis αφου εχουν γίνει αρκετές αλλαγές το τελευταίο διάστημα
Για όποια παράληψη παρακαλω να με συμπληρώσετε…

Οδηγός για yaDIS version 2.0.5
Προσωπικά ειχα μεινει απόλυτα ικανοποιημένος με την 1.0.3 Version του yadis και ισως να συνέχιζα να την χρησιμοποιώ ακομα και σημερα εαν δεν έκλεινε το site από οπου η συγκεκριμένη έκδοση τραβουσε στοιχεία και εικονες.
Το κλείσιμο του cine-passion αναγκασε τον δημιουργού του Yadis να βγάλει πολύ νωριτερα νεα έκδοση που θα συνεργαζόταν με νεα data base αφήνοντας την παλια στο ραφι.
Ο βασικότερος λογος που πολλοί χρηστες εξακολουθούσαν για καιρο να χρησιμοποιούν την 1.0.3 ηταν η επιλογη basic export που δυστυχώς από την εκδοση 2.0 και μετα αφαιρέθηκε από το πρόγραμμα αφήνοντας στα κρυα του λουτρου αρκετο κοσμο.
Τι εκανε ομως η επιλογή Basic export ;
Πολύ απλα με αυτό τον τροπο μπορούσες να ενημερώσεις έναν συγκεκριμένο φακελο με αρχεια mkv, avi, κ.α. χωρις να επηρεασθούν οι αλλοι.
Επιπλεον οι εικονες τα εξώφυλλα και γενικότερα τα στοιχεια ( αρχεια xml) τοποθετούνταν στον ιδιο φάκελο με τη ταινια που ενημερώναμε

Η σημερινή εκδοση 2.0.5 όπως εχουμε ηδη δει, εχει αρκετες αλλαγες και γενικότερα η φιλοσοφία του προγράμματος είναι πολύ διαφορετική από την 1.0.3.
Η βασικότερη αλλαγη - έλλειψη της επιλογής Basic export- εχει να κανει με τον τροπο αποθήκευσης των στοιχείων ( εικόνες – εξώφυλλα) αφου πλεον δεν αποθηκεύονται στο ιδιο φακελο με τη ταινια που ενημερώνουμε αλλα σε ξεχωριστό φακελο ( Dune interface location) που μαλιστα συγκεντρώνει όλα τα στοιχεια και τις εικονες των ταινιων μας.
Επίσης με την νεα εκδοση πλεον μπορουμε να πλοηγηθούμε από ένα μονο μενού σε ολες τις ταινιες μας ανεξάρτητα αν βρίσκονται σε 2 ή 5 σκληρους δίσκους.

Ας τα παρουμε όμως τα πραγματα από την αρχη..

Yadis 2.0.5.
To πρόγραμμα μπορουμε να το κατεβάσουμε από εδώ.
Καλο είναι πριν το εγκαταστήσουμε να βγάλουμε την 1.0.3 να βαλουμε πρωτα την 2.0.4 και μετα την 2.0.5.

yadis01.jpg


Setup
Folders

Για ρυθμίσεις πηγαίνουμε setup και δηλώνουμε φακελο Dune Interface Location .
To φακελο που δηλώνουμε καλο είναι να τον ονομάσουμε _yaDIS.

yadis02.jpg


yadis03.jpg


Μετα από αυτό κάνουμε ad τον σκληρο δίσκο ή τους φακέλους με τις ταινιες μας.
Αν οι σκληροί μας δισκοι είναι δικτυωμένοι επιλέγουμε
π.χ.
  • smb://192.168.0.2/HD Movies 1/3 Films
    όπου
  • smb://βαζουμε την ip του pc μας/ το ονομα του δισκου/ και αν υπαρχει ονομα φακελου
Αν εχουμε εξωτερικούς σκληρους δίσκους που τους ενημερώνουμε στο pc και μετα τους συνδέουμε στο Dune , τοτε επιλέγουμε:
π.χ.
  • storage_label://HD Movies 1/3 Films
    όπου
  • storage_label://ονομα δισκου / και αν υπαρχει ονομα φακελου
Τελος εάν θελουμε να ενημερώσουμε ταινιες που υπάρχουν στο εσωτερικό σκληρο δισκο του player ( βλεπε Prime η Base) επιλέγουμε:
π.χ.
  • storage_uuid://uuid/path
    όπου
  • storage_uuid:// ονομα δισκου / και αν υπαρχει ονομα φακελου
Oπως αναφέρω και παραπανω στο φακελο _yaDIS (Dune interface location ) μπαινουν όλα τα εξώφυλλα και τα στοιχεια που αφορούν τις ταινιες μας και στην ουσια μεσω αυτου γινετε η πλοήγηση στο μενου που δημιουργεί το Yadis.
Αν οι δισκοι παιζουν μεσω δικτύου φυσικα εννοείται πως αυτος ο φακελος πρεπει να βρίσκεται μεσα σε έναν από του δίσκους που εχετε δικτυωμένους.

Δυστυχώς εδώ αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα..
Εχοντας τοποθετήσει τον φακελο _yaDIS σε ένα από τους δικτυωμένους μου δισκους παρατήρησα πως με αυτό τον τροπο δεν παιζει τις ταινιες που βρίσκονται στους διπλανους δισκους αλλα μονο αυτές που βρίσκονται στον ιδιο δίσκο
.

Αν εχετε και εσεις το ιδιο προβλημα μη σκατε.

Τοποθετήστε το φακελο _yaDIS στον εσωτερικό σκληρο δισκο του Dune σας ( στη περιπτωση μας prime η base) και δεν θα εχετε προβλημα .
Αν παλι το dune σας δεν υποστηρίζει εσωτερικό δισκο , μπορειτε να χρησιμοποιήσετε ένα φλασάκι σε μια από τις Usb θύρες του player.
Δηλαδή αυτό που θα πρεπει να κανουμε είναι να δημιουργήσουμε ένα φακελο _yaDIS (Dune interface location) μεσα στο φλασακι .
Αυτό ο τροπος μεν δουλεύει αλλα εχει το μειονέκτημα της αργής ενημέρωσης για νεες ταινιες όπως και την αργη πλοήγηση στο μενου του yadis.

Setup
Dune Interface.

yadistemp.jpg

Σε αυτή τη καρτελα επιλέγετε τον template η αλλιως ( όπως θα λεγαμε στα ελληνικά) το τροπο εμφάνισης των στοιχείων ( συνόψεις εξώφυλλα κτλ)
Το πρόγραμμα εχει μονο δυο που τις ονομάζει Origins και Origins ( not ratings) και είναι οι γνωστες που υπήρχαν και στις προηγούμενες εκδόσεις με ελάχιστες διαφορές.
Στο mpclub υπάρχουν δυο τρεις custom και μια από αυτές είναι η παρακατω ελαφρώς πειραγμένη από εμενα.
Μπορείτε να τη κατεβάσετε από εδώ και να τη ρίξετε μεσα στο root του yadis στο φακελο template.

yadis04.jpg

Διπλα βρίσκεται η λιστα με τις κατηγορίες που εμφανίζονται στο μενου του yadis.
Μπορουμε να επιλέξουμε ποιες θα εμφανίζονται τικαρωντας τες και συγχρόνως να αφήσουμε εκτος όσες δεν μας χρειάζονται.

Setup
Remote control.

yadis05.jpg

Αφορά μονο τις περιπτώσεις που το Player μας είναι δικτυωμένο με τον υπολογιστή μας.
Βαζοντας την ip που παίρνει το dune εχουμε τη δυνατότητα να ελέγξουμε τις λειτουργίες του player.
Προσωπικά δεν εχω καταλάβει σε τι χρησιμεύει αυτή η λειτουργία .

Yadis - Movie
yadis06.jpg

Σε αυτή τη καρτελα μπορούμε να πειράξουμε το κειμενο που αφορα τη περίληψη της ταινιας .
Όποιος λοιπον εχει την υπομονη και τη διάθεση μπορει να αφαιρέσει το αγγλικο κειμενο και να προσθέσει την ελληνική περίληψη της ταινιας κανοντας copy paste από ελληνικα cine site.
Καποια προβλήματα που υπαρχουν με την ελληνικη γραμματοσειρά διορθώνονται ευκολα με το να αντικαταστήσουμε τη γραμματοσειρά του yadis Scout_Regular ( βρίσκεται μεσα στο root του yadis στο φακελο template) με μια από τις γραμματοσειρές των windows.
Μην ξεχάσετε μονο να την μετονομάσετε Scout_Regular ώστε να μπορει να τη δει το πρόγραμμα.
yadis06a.jpg

Στην ιδια καρτελα εχουμε τις κατηγορίες (Genres) που μεν είναι αρκετες και ισως καποιες περιττές παρολα αυτά υπαρχει η δυνατότητα να προσθέσουμε και δικες μας.
Ολες οι ταινιες κατηγοριοποιούνται αυτοματα αλλα πολλες φορες η κατηγοριοποίηση τους είναι άστοχη.
Ξετικάρωτνας ότι δεν σας βρισκει σύμφωνο ( ειδικα καποιες κωμωδιες που τις χαρακτηρίζουν Drama) μπορουμε να δηλώσουμε κατηγορία της δικης μας επιλογής .
Για να ολοκληρώσουμε την αλλαγή που καναμε παταμε apply και ετσι πλεον η ταινιας μας θα εμφανίζεται σε κατηγορια δικης μας επιλογης.

Yadis
Media , cover , fanart

yadis07.jpg

Ένα επιπλεον χαρακτηριστικό από την 2.0 και μετα είναι η δυνατοτητα διαμόρφωσης των στοιχείων που αφορούν την ταινια όπως γλωσσες υπότιτλοι φορματ κτλ.
Επίσης επειδή πλεον εμφανίζονται ολες οι εικονες μεσα στο πρόγραμμα ( εξώφυλλα και φοντο) μας δίνεται η δυνατότητα να επιλέξουμε ευκολα και γρηγορα αυτό που μας αρεσει.
Φυσικα μετα από κάθε αλλαγη δεν ξεχναμε να πατήσουμε apply .
yadis08.jpg


Αυτά σε πρωτη φαση γιατι έπεται και συνέχεια…
Φυσικα ολα τα καλα που ειχαμε στην 1.0.3 μπορουμε να τα εχουμε και τωρα.
Υποκατηγορίες από τριλογίες διαφορετικά backround , όπως και αλλαγη εικονιδίων ( η κλακέτες που δείχνω στο πρωτο ποστ του θεματος) μπορούν να μπουν και σε αυτή την εκδοση του Yadis.

Για αυτά θα μιλήσουμε μολις τελειώσω με την δικη μου D.B. που παιδεύω αυτό τον καιρο…
Τελος θα ηθελα να ευχαριστήσω οσους με βοήθησαν με τις απαντήσεις τους και μου έδωσαν τη δυνατότητα να κανω αυτόν το οδηγό συγκεντρωτικά .

Καλή επιτυχία
 
Last edited by a moderator:

johnkyp111

Established Member
5 June 2008
170
Re: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

αντρεα σ ευχαριστουμε παρα πολυ για αυτο των αναλυτικο οδηγο
να σε καλα
 

THEOJJ

Senior Member
3 September 2008
376
Χαλάστρα
Re: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Μπράβο για το κουράγιο σου , ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Μακάρι να μπορέσω να βρω λίγο χρόνο να ασχοληθώ και εγώ.
 

georgetdm

Established Member
9 November 2007
105
Re: Οδηγος yaDIS για Dune Base/Prime 3.0

Αυτα που υπάρχουν απο την 1.0.3 έκδοση μέσα σε κάθε ταινία μπορούν να σβηστούν πλέον?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Πλεον η V2.xx του yadis εχει δικο της ολοληρο νημα.
Τιποτα λιγοτερο απο ενα τεραστιο "Ευχαριστω" στον Ανδρεα για τον χρονο του...
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Καμιά βοήθεια παιδιά?
Βλέπω κανονικά τα εξώφυλα αλλά οταν θέλω να δω την ταινία μου βγάζει url not found.
Ακόμα δεν μπορώ να κάνω τον φάκελο Yadis συντόμευση στην επιφάνεια, πρέπει να μπαίνω στον σκληρό του dune και μέσα στον υποφάκελο.

Μπορούμε να μεγαλώσουμε το μέγεθος του εξωφύλλου?
Φιλε μου εχει απαντηθεί εδω το συγκεκριμένο προβλημα.
Κατι ξεχνας που εχει σχεση με την ip σου.

Για να κανεις συντόμευση αφου μπεις στο φάκελο του dune και βρεις το γνωστο εικονίδιο πατας στο τηλεκοντρολ του dune pop up menu και μετα επιλέγεις προσθήκη στη κύρια οθονη.

Μπορεις να μεγαλώσεις τα εξώφυλλα πειράζοντας το xml αρχειο που βρισκεται στο φακελο template στο root του yadis.
Αν θυμαμαι καλα ειναι αυτο που δείχνω παρακατω.
Κανεις μια δοκιμη για να το τσεκαρεις ( κρατα καλου κακου ενα Backup του xml) .
Βεβαια μετα την αλλαγη που θα κανεις πρεπει να ξανα ενημερώσεις ολες τις ταινιες σου ωστε να παρουν το νεο μεγεθος του εξωφύλλου.
tempicon.jpg
 

georgetdm

Established Member
9 November 2007
105
Εχω εσωτερικούς σκληρούς δίσκους στο PC που είναι ενωμένοι με ethernet με το Dune & έχω κάνει share τους φακέλους που έχω τις ταινίες.
Χρησιμοποιώ το smb://192.168.1.1/ονομασία δίσκου/ονομασία φακέλου σωστά?
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Σωστα αλλα ειμαι σχεδον σίγουρος πως κανεις λαθος στην ip.
Εισαι σίγουρος πως το ρουτερ σου δινει την ip που γραφεις;
Μηπως ειναι 192.168.1.2;
Μπες στις ρυθμισεις του ρουτερ σου και δες τη Ip που παιρνει το pc σου για να ειμαστε σίγουροι οτι δε φταιει αυτο
 

georgetdm

Established Member
9 November 2007
105
Σωστα είναι 192.168.1.2 όταν γράφετε όνομα δίσκου γράφεται όπως έχεται ονομάσει τον δίσκο γράφεται & το γράμμα? Να υποθέσω όπως ακριβώς φαίνεται στο PC χωρις κενα κλπ.
 

georgetdm

Established Member
9 November 2007
105
Εχω 2 σκληρούς. Ο ένας διαβάζει κανονικά & παίζει τις ταινίες ενώ στον άλλο (που έχει τα bluray) αρνείται απλά βλέπω τι έχει...
Μάλιστα σε αυτόν που παίζει τις ταινίες δεν χρειάζεται να γράψω το όνομα του φακέλου που έχω τις ταινίες!!! Ισως λόγω του οτι ο σκληρός με τον φάκελο έχουν το ίδιο όνομα?
Συντόμευση δεν μου κάνει που να χτυπιέμαι :twoguns:
Με τις τριλογίες τι κάνουμε?
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Εκανες αυτο που γραφω παραπανω;;

Oπως αναφέρω και παραπανω στο φακελο _yaDIS (Dune interface location ) μπαινουν όλα τα εξώφυλλα και τα στοιχεια που αφορούν τις ταινιες μας και στην ουσια μεσω αυτου γινετε η πλοήγηση στο μενου που δημιουργεί το Yadis.
Αν οι δισκοι παιζουν μεσω δικτύου φυσικα εννοείται πως αυτος ο φακελος πρεπει να βρίσκεται μεσα σε έναν από του δίσκους που εχετε δικτυωμένους.

Δυστυχώς εδώ αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα..
Εχοντας τοποθετήσει τον φακελο _yaDIS σε ένα από τους δικτυωμένους μου δισκους παρατήρησα πως με αυτό τον τροπο δεν παιζει τις ταινιες που βρίσκονται στους διπλανους δισκους αλλα μονο αυτές που βρίσκονται στον ιδιο δίσκο .
Αν εχετε και εσεις το ιδιο προβλημα μη σκατε.


Τοποθετήστε το φακελο _yaDIS στον εσωτερικό σκληρο δισκο του Dune σας ( στη περιπτωση μας prime η base) και δεν θα εχετε προβλημα .
Αν παλι το dune σας δεν υποστηρίζει εσωτερικό δισκο , μπορειτε να χρησιμοποιήσετε ένα φλασάκι σε μια από τις Usb θύρες του player.
Δηλαδή αυτό που θα πρεπει να κανουμε είναι να δημιουργήσουμε ένα φακελο _yaDIS (Dune interface location) μεσα στο φλασακι .
Αυτό ο τροπος μεν δουλεύει αλλα εχει το μειονέκτημα της αργής ενημέρωσης για νεες ταινιες όπως και την αργη πλοήγηση στο μενου του yadis.

Θα με τρελάνεις με την συντόμευση...
Πως ειναι δυνατον;
1-1.jpg

Δεν σου βγαινουν οι παρακατω επιλογες;
2-1.jpg
 

georgetdm

Established Member
9 November 2007
105
Μου βγαίνουν οι επιλογές αλλα δεν κάνει συντόμευση. Παρατήρησα οτι δεν μου κάνει καμία συντόμευση απο τον ενσωματωμένο σκληρό του Dune - ενώ μπορώ να κάνω συντομεύσεις απο το δίκτυο κλπ!

Εντωμεταξεί άλλαξα την ονομασία του σκληρου να είναιι ίδια με του φακέλου που έχω τα Βluray και έπαιξε. Δηλαδή smb://192.168.1.2/ονομασία δίσκου και τέλος χωρίς να γράφω όνομα φακέλου!
 
Last edited:
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Τοτε κατι θα παιζει με τον εσωτερικο σκληρο ( ισως με το φορμαρισμα του ext2 η NTFS)
Mηπως να εβαζες καποια screenshots αυτου που περιγράφεις.
Μου φαίνεται παραξενο να δινεις αλλη ονομασία στο φακελο με τα bluray και αυτο να τα βλεπει.
Εκτος και αν δε καταλαβα τι εννοείς.
 

georgetdm

Established Member
9 November 2007
105
Εχω την ίδια ονομασία σκληρού δίσκου & φακέλου που έχω τις ταινίες - Ετσι παίζει κανονικά τις ταινίες!
Τώρα για screenshot για την συντόμευση - μου βάζεις δύσκολα...(πως το κάνω).
 

Attachments

  • Yadis setup.jpg
    Yadis setup.jpg
    35.6 KB · Views: 252