Γνωμές Για το YBA WD 202

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Το συστημά μου είναι

1) Primare I30
2) Primare cd31
3) Audio Physic Tempo VI
4) Κάλωδια Νordost

και θέλω να αγοράσω το παραπάνω Dac για να ακούω και απο τον mac.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,702
Athens
το εχει δοκιμασει το περιοδικο ηχος και το avmentor
και τα ειχε παει πολυ καλα και ηχητικα αλλα και σαν κατασκευη (αρκετα ποιοτικη και με ευκολιες οπως η λειτουργια σαν προενισχυτης). Στη κατηγορια τιμης που κινειται (700 ευρω) δεν ξερω αν υπαρχουν καποια ανταγωνιστικα μοντελα,μονο καποια μοντελα της xindak μπορω να σκεφτω. Αν τωρα ειναι καλυτερο απο τις επιλογες στο 350-400 ευρω (arcam,musical fidelity,cambridge audio) αυτο ειναι κατι που μονο με απευθειας συγκριση μπορεις να το καταλαβεις (και αυτο υπο συνθηκες).Αν μπορεις να το ακουσεις απεναντι σε καποιο ιδιας τιμης η εστω πιο προσιτο dac καντο αλλα νομιζω οτι μαλλον ειναι δυσκολο.
Απο την αλλη yba και να μην παιζει καλα χλωμο το βλεπω,ειναι και κουκλι,χτυπα το.

το λινκ για τη δοκιμη στο avmentor

http://www.avmentor.gr/reviews/group_test_dacs_7.htm
 
Last edited:

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Στην αρχή ήθελα να πάρω το Musical Fidelity αλλά δεν μου άρεσαν οι κριτικές που διάβασα στο ξένο τύπο (δεν το έχω ακούσει). Μετά είδα το Xindak το 20th Foundation Anniversary Series κάνει 1900 (δεν το έχω ακούσει) και φοράει το ίδιο chip με τα esoteric, όμως είναι κινέζικο.Για αυτό επέλεξα το YBA, είναι καλή εταιρεία και πιστευώ οτι θα ταιριαξεί με το συστημά μου.
 

modright

AVClub Enthusiast
31 May 2008
1,104
ΑΘΗΝΑ
Θελώ την γνώμη σας για το Yba??ή εχετέ να προτείνεται κανένα άλλο DAc?

Καλησπερα
Εχω ακουσει αρκετα dac διαφορων σχεδιασεων και υλοποιησεων
και σε συστηματα διαφορων επιπεδων
Το συγκεκριμενο dac YBA WD 202 δεν το εχω ακουσει, ομως τα υλικα που αποτελουν
την πλακετα στο ψηφιακο σταδιο
(εισοδος του ψηφιακου σηματος στην συσκευη και μετατροπης του σε αναλογικο)
αλλα και στο αναλογικο σταδιο
( προετοιμασια του αναλογικου σηματος για τον προενισχυτη )
δεν προιδεαζουν για κατι ιδιαιτερο σε επιδοσεις αν και το τροφοδοτικο του
δειχνει αρκετα καλο στις φωτογραφιες

Θα τολμουσα να υποθεσω οτι μαλλον παιζει στην κατηγορια επιδοσεων του
MF M1 και του CA dacmagic

Εαν σε ενδιαφερει πολυ η εισοδος usb και θελεις να κινηθεις κοντα σε αυτη
την κατηγορια τιμης θα σου προτεινα να ακουσεις οπωσδηποτε
το m2tech young dac usb 24bit και το Audiolab 8200 cd/dac usb24bit

:ernaehrung004:
 
Last edited:

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Με μπερδέψατε?Θα πάω να ακούσω το ΥΒΑ, το οποίο έχει πολυ καλές μετρήσεις βάση του avmentor.gr. YΒΑ και να είναι μην παίζει καλά....δεν ξέρω.
 

modright

AVClub Enthusiast
31 May 2008
1,104
ΑΘΗΝΑ
Με μπερδέψατε?Θα πάω να ακούσω το ΥΒΑ, το οποίο έχει πολυ καλές μετρήσεις βάση του avmentor.gr. YΒΑ και να είναι μην παίζει καλά....δεν ξέρω.

Με το καλο :a0210:
Ελπιζω να σου αρεσει αυτο που θα ακουσεις
και η αναζητηση σου για dac να ολοκληρωθει :firstprize:
 

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Η αναζήτηση ποτέ δεν τελειώνει, Δυστυχώς. Ο m2tech young dac usb 24bit πόσο έχει?? Αν συνδέσω Το primare με το ΥΒΑ θα δώ καμία διαφορά??
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,702
Athens
Εγω μια χαρα κριτικες διαβαζω για το MF M1,αν τωρα το yba παιζει στα ιδια επιπεδα,δηλαδη πανω κατω το ιδιο με μια συσκευη με το μισο κοστος τοτε δεν το συζηταμε ,το απορριπτεις αμεσα.
Απο xindak εννοουσα τα dac8 και dac5,ειναι υβριδικα και αυτο ισως σου αρεσει (εχουν φυσικα και απλη εξοδο).
Το προβλημα ενα οτι ειναι μαλλον μια τυφλη αγορα,ακομα και αν τα δεις διπλα διπλα θα πρεπει να εχεις ιδιο τρανσπορτ και ιδιο καλωδιο συνδεσης αναμεσα στα δυο,δυσκολα πραγματα,σχεδον απιθανα.
 

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Σωστά, για το Xindak Dac 9 έλεγα, που έχει 900. Δεν ξέρω πρέπει να παώ να τ ακούσω. είναι κινεζικά ομώς και αυτό με προβληματίζει κάπως.
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,702
Athens
αν ειναι να παρεις καποιο απο αυτα για να συνδεσεις το primare θα ελεγα οτι ειναι μεγαλο ρισκο που ακομα και αν σου βγει δεν θα αξιζει τα χρηματα.Νομιζα οτι ηθελες ενα dac για να συνδεσεις καποια αλλη συσκευη με ψηφιακο σημα οπως ενα mediaplayer,htpc,music server.
 

CarlosM

Senior Member
10 August 2009
395
ΠΑΤΡΑ
Ο σκοπός είναι να συνδεθεί το pc με το συστημά. Σκέψεις κάνω, πειραματίζομαι, αν και το primare είναι σουπερ. Αφού θα πάρω ένα Dac γιατί παίξω μαζί του. είναι ερωτησείς που πηγάζουν απο σκέψεις.