PVR?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
Η λεξη PVR μας λεει τιποτα σχετικα σε τι μορφη αρχεια εγγραφονται, η τι μορφης αρχεια υποστηριζονται προς αναπαραγωγη?

Αποσπασμα απο περιγραφη:
Code:
αναπαραγωγή αρχείων (.jpg /.mp3) και PVR (για ψηφιακή εγγραφή σε USB stick, USB HDD
 

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
Η λεξη PVR μας λεει τιποτα σχετικα σε τι μορφη αρχεια εγγραφονται, η τι μορφης αρχεια υποστηριζονται προς αναπαραγωγη?

Αποσπασμα απο περιγραφη:
Code:
αναπαραγωγή αρχείων (.jpg /.mp3) και PVR (για ψηφιακή εγγραφή σε USB stick, USB HDD


Κανεις?
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Τα αρχεία μπορεί να είναι .ts, .trp, .dvr, αλλά μπορεί να έχουν το δικό τους file format το οποίο να είναι κλειδωμένο ώστε να παίζει μόνο από τη συσκευή και να μην μπορεί να αναπαραχθεί στον υπολογιστή
 

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
PVR σημαινει και οτι μπορεις να παρακολουθεις 1 καναλι ενω γραφεις 1 αλλο?
Καποιος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται διπλο tuner για να γινει αυτο πια. Ειναι αληθεια?

Επισης time shift ειναι ιδιοτητα του PVR?
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
PVR σημαινει και οτι μπορεις να παρακολουθεις 1 καναλι ενω γραφεις 1 αλλο?
Καποιος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται διπλο tuner για να γινει αυτο πια. Ειναι αληθεια?

Επισης time shift ειναι ιδιοτητα του PVR?

Φίλτατε drgt :

(PVR) = personal video recorder

PVR μπορεί να είναι πολλά μηχανήματα όπως VCR (κασέτας), Tuner με PVR (αναλογικού ή/και ψηφιακού τηλεοπτικού δέκτη), TV με PVR, SAT δέκτη με PVR κλπ.

Αν έχω καταλάβει καλά "ψάχνεσαι" για τις PVR δυνατότητες που σου δίνουν πολλοί τηλεοπτικοί ψηφιακοί δέκτες (ανεξάρτητοι ή ενσωματωμένοι σε TV).
Τα αρχεία που παράγουν όπως απαντήθηκε παραπάνω είναι μορφής (ελαφρώς συμπιεσμένου) Mpeg Transport stream (ts) ή παρεμφερούς κωδικοποίησης. Το αποτέλεσμα συνήθως είναι δυνατόν να αναπαραχθεί σε υπολογιστή και μπορεί εύκολα να μετατραπεί σε άλλες μορφές video (avi, mkv, mp4 κλπ) εκτός λίγων εξαιρέσεων που δε μπορείς να τα διαχειριστείς παρά μόνο μέσα στο μέσο που εγγράφηκαν αρχικά!

Γενικά δε θα έχεις πρόβλημα με την μορφή του αρχείου!

Προϋπόθεση να βλέπεις δεύτερο κανάλι ενώ γράφεις κάποιο άλλο είναι να εκπέμπονται τα δύο κανάλια που σε ενδιαφέρουν στην ίδια συχνότητα (για επίγεια λήψη) ή σε ίδιο transpoder (για δορυφορική λήψη).

Αν τα κανάλια δε καλύπτουν τις παραπάνω προϋποθέσεις (ιδια συχνότητα/transpoder) τότε για να βλέπεις το ένα και να γράφεις το άλλο χρειάζεσαι απαραιτήτως διπλό δέκτη (tuner)

Η λειτουργία Timeshift είναι η δυνατότητα να "παγώνεις" τη ζωντανή ροή του καναλιού που παρακολουθείς και να συνεχίζεις από εκεί που σταμάτησες με δυνατότητα να "μετατοπίζεσαι" χρονικά κατ´επιλογή και απολύτως ελεύθερα μπροστά-πίσω στο πρόγραμμα αυτού του καναλιού, εντός των χρονικών ορίων μεταξύ της στιγμής που "πάγωσες" τη ζωντανή ροή και του εκάστοτε παρόντος χρόνου! Στην πράξη πραγματοποιείς μια εγγραφή, στα πρότυπα της κοινής εγγραφής όπως στην περιέγραψα παραπάνω με τη δυνατότητα να διαβάζεις το αρχείο που δυναμικά μεγαλώνει όσο το timeshift είναι ενεργό! Αυτό σημαίνει πως και κατά το timeshift ισχύει ότι ισχύει και στην απλή εγγραφή και έχεις περιορισμούς ως προς την ταυτόχρονη θέαση ενός καναλιού και ενός καναλιού με ενεργό το timeshift.
 

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
Φιλε xamurabi ευχαριστω για την εκτενη επεξηγηση που παρεθεσες.

Με λιγα λογια, το οτι βλεπεις PVR στο κουτι και μονο:

1. Το μηχανημα κανει εγγραφη, μαλλον σε TS φορματ αλλα οχι σιγουρα.

2. Μπορεις να γραφεις 1 καναλι και να βλεπεις αλλο ταυτοχρονα αν τα καναλια ειναι στην ιδια συχνοτητα (για DVB-T μιλαμε), ενω αν τα καναλια ειναι σε διαφορετικη συχνοτητα χρειαζεται η συσκευη να εχει 2 tuners.

3. Δεν σημαινει απαραιτητα οτι μπορει να κανει time shift.

4. Δεν σημαινει οτι μπορει να αναπαραγει αλλο φορματ αρχεια απο αυτα που εκεινο γραφει.

(Παρακαλω διορθωστε με αν εχω λαθος)
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Γίνε αν θες λίγο πιο συγκεκριμένος! Ενδιαφέρεσαι για κάποιο συγκεκριμένο ή μιλάς γενικά?

Ειδικότερα:

1 NAI
2 NAI
3 NAI αν το αναφέρει, ίσως αν δεν το αναφέρει.Πάντως όλα τα σύγχρονα PVR το υποστηρίζουν!
4 ΟΧΙ απαραίτητα. Συνήθως κάθε σύγχρονο PVR έχει δυνατότητες media player (άλλα περισσότερες, άλλα λιγότερες) δηλαδή αναπαράγει και άλλα format αρχείων video, εκτός αυτών που γράφει όπως επίσης αναπαράγει και άλλα αρχεία media (audio, photo, video)!
 

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
Γίνε αν θες λίγο πιο συγκεκριμένος! Ενδιαφέρεσαι για

κάποιο συγκεκριμένο ή μιλάς γενικά?



Λοιπον αφορμη για το νημα πηρα απο το εξης:



Λογω του οτι στις 27 Μαιου θα ξεκινησει ψηφιακη εκπομπη η Digea στην περιοχη

μου, ειδα σε μια επισκεψη μου σε σχετικο μαγαζι, παλετες με αποκωδικοποιητες

MPEG4.



Στο κουτι εγραφε PVR (τιποτα αλλο). Ο πωλητης επεμενε οτι PVR σημαινει ολα αυτα

που προαναφεραμε και ετσι το μετεφερα εδω.


Αν ξερεις φιλε xamurabi θα ηθελα να μαθω:

1. Που μπορω να δω ποια καναλια θα εκπεμπουν σε ποια συχνοτητα.

2. Ποιοι θεωρουνται top αποκωδικοποιητες με διπλο tuner τοσο σε αυτους που παιρνουν οσο και σ' αυτους που δεν παιρνουν εσωτερικο δισκο αλλα μπορουν να χρησιμοποιησουν stick η εξωτερικο σκληρο (θα προτιμουσα ν' αναγνωριζουν NTFS format).


Υ.Γ. Μηπως να μεταφερθει το νημα στους επιγειους δεκτες? Ας το δει ενας συντονιστης.
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Λοιπον αφορμη για το νημα πηρα απο το εξης:



Λογω του οτι στις 27 Μαιου θα ξεκινησει ψηφιακη εκπομπη η Digea στην περιοχη

μου, ειδα σε μια επισκεψη μου σε σχετικο μαγαζι, παλετες με αποκωδικοποιητες

MPEG4.



Στο κουτι εγραφε PVR (τιποτα αλλο). Ο πωλητης επεμενε οτι PVR σημαινει ολα αυτα

που προαναφεραμε και ετσι το μετεφερα εδω.


Αν ξερεις φιλε xamurabi θα ηθελα να μαθω:

1. Που μπορω να δω ποια καναλια θα εκπεμπουν σε ποια συχνοτητα.

2. Ποιοι θεωρουνται top αποκωδικοποιητες με διπλο tuner τοσο σε αυτους που παιρνουν οσο και σ' αυτους που δεν παιρνουν εσωτερικο δισκο αλλα μπορουν να χρησιμοποιησουν stick η εξωτερικο σκληρο (θα προτιμουσα ν' αναγνωριζουν NTFS format).


Υ.Γ. Μηπως να μεταφερθει το νημα στους επιγειους δεκτες? Ας το δει ενας συντονιστης.


Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω παραπέρα! Βλέπεις, εσύ ανήκεις στο κομμάτι της Ελλάδας που θα έχει την ευτυχία να έχει σύντομα επίγεια ψηφιακή (Θεσσαλία) ενώ εγώ (Ήπειρος) δε βλέπω "φώς" πριν το 2012 (Τουλάχιστον ελπίζω πριν το τέλος του κόσμου LOL)
Για τους παραπάνω λόγους δεν έχω πρόσβαση ούτε σε συχνότητες ούτε σε αποκωδικοποιητές και οι όποιες γνώσεις μου περιορίζονται στη δορυφορική λήψη, με ή χωρίς PVR!

Όσο αφορά στο παρόν thread σαφώς και πρέπει να μεταφερθεί στο κατάλληλο τμήμα! Εδώ μιλάμε κυρίως για media players!