Panasonic Plasma GT30 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
Λοιπόν, σήμερα, ύστερα από ένα χρόνο περίπου που είχε παρθεί η απόφαση, είχα τη μεγάλη χαρά να περάσω κι εγώ στο χώρο του HD.

Προέρχομαι από μία CRT 4:3 29άρα Philips 29PT9417 (και αργότερα μια 29PT9521 που είναι η ίδια τηλεόραση απλά έχει και ένα HDMI και μπορεί να δεχθεί σήμα 720p).

Είναι η πρώτη μου επαφή με τηλεοράσεις:

- όχι CRT
- Plasma
- 50άρες

Κι ως εκ τούτου ακόμα το μάτι μου έχει εντυπωσιαστεί καθαρά και μόνο από την ακρίβεια των μορφών, προσώπων, σχημάτων, αντικειμένων κλπ., αλλά και από το μέγεθος της εικόνας (σε συνδυασμό και με την απόσταση θέασης).

(μην κρίνετε από τις φώτο, διότι είναι παρμένες με χάλια ψηφιακή κινητού, η τηλεόραση δείχνει πολύ καλύτερα φυσικά, απλά τις ανέβασα για να πάρετε μια ιδέα για το χώρο προβολής)

Πάντως εκ πρώτης όψεως, βλέπω την εικόνα ίδιας ποιότητας, σε όλα τα στοιχεία, με την 50-V20 που έχει ο Θείος μου που μένει παραδίπλα.

Ο χώρος προβολής είναι περίπου 4mx3m, και η απόσταση θέασης γύρω στα 2.5m-2.6m.

Προς το παρόν, για ένα ψιλοστρώσιμο, την άφησα να παίζει αρχεία πλήρους κάδρου (16:9) και με κλειστούς υπότιτλους, με όλα στο default, με τις εξής αλλαγές μόνο:

- έβαλα το picture στο Cinema
- έβγαλα το overscan

Φυσικά όποιες άλλες προτάσεις έχετε για καλύτερο αρχικό ψιλοστρώσιμο, είναι ευπρόσδεκτες.
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    34.2 KB · Views: 1,585
  • 2.jpg
    2.jpg
    52.5 KB · Views: 1,565
  • 3.jpg
    3.jpg
    29.9 KB · Views: 1,669
  • 4.jpg
    4.jpg
    25.9 KB · Views: 1,660

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
Μέχρι τώρα οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Η τηλεόραση δείχνει τα δόντια της και σπέρνει.



ΥΓ: Ξανάβαλα το overscan.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καλοθέατη και απροβλημάτιστη, φίλε capsol !!! :ernaehrung004:
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Μέχρι τώρα οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Η τηλεόραση δείχνει τα δόντια της και σπέρνει.



ΥΓ: Ξανάβαλα το overscan.

ξανά μεγειές. και φαντάζομαι ότι την δουλεύεις κάτω από 3000 στροφές. που να μπεί στο turbo.

μήπως πήρες ή ρώτησες τιμή για γυαλιά????
 

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
μήπως πήρες ή ρώτησες τιμή για γυαλιά????

Όχι και στα 2.

Στην παρούσα φάση δεν με ενδιαφέρει.

Από τον επόμενο χειμώνα, και βλέπουμε.
 

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
Δεν το πιστεύω πάντως να είμαι ο μόνος που πήρα GT30.

Στις ερωτήσεις τώρα:

Με όλα τα settings default, το ΤΗΧ mode από το Cinema mode, δεν έχουν διαφορά, τουλάχιστο στο μάτι μου. Είναι φυσιολογικό αυτό;
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Απάντηση: Re: Panasonic Plasma GT30 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δεν το πιστεύω πάντως να είμαι ο μόνος που πήρα GT30.

Την εχει παρει και αλλος αλλα κανει την παπια...
Ειχαμε παραγγειλει δυο G30 και σε εκεινον ηρθε μια GT30 και... την κρατησε!!!

Του δινω 2 μερες διορια...
 

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
Μεγεια , Bridget Regan (Legend of the Seeker) βλεπω στις φωτογραφιες.

Σαφώς.

Τη σειρά την θεωρώ πολύ καλή, μόνο και μόνο για τα κοστούμια που είχε. Απλά εκεί μπορεί να δείξει η τηλεόραση τα δόντια της.

Όπως επίσης πολύ καλό περιεχόμενο (αν και SD) είναι το recut του Star Wars 4 από τον Adywan (SW Ep. 4 Revisited by Adywan - είναι απολύτως νόμιμο να το δει κάποιος αν έχει αγορασμένα τα πρωτότυπα DVDs), διότι πέρα από τα στοιχεία που έχει προσθέσει, έχει κάνει καταπληκτική διόρθωση χρωμάτων. Έτσι υπάρχουν πολλά πλάνα όπου βλέπει κάποιος από το πηχτό μαύρο (π.χ. του διαστήματος) μέχρι και σχεδόν το απόλυτο λευκό (π.χ. από το άστρο του συστήματος). Τέτοιο sequence είναι π.χ. η μάχη του Yavin.
 

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
Πώς μπορούμε να δούμε πόσες ώρες έχει γράψει το πάνελ;

Στα μενού δεν υπάρχει τίποτα σχετικό.



ΥΓ: Για να δω αν έχω φτάσει (λογικά όχι αλλά πρέπει να πλησιάζω) τις 200 ώρες του στρωσίματος.
 

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
Λοιπόν, είμαι στις 184 ώρες.

Άρα λογικά Τετάρτη-Πέμπτη, θεωρητικά, θα έχει ολοκληρωθεί το 1ο στρώσιμο του πάνελ.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Aκριβώς οι ώρες, όπου εγκατέλειψα τις ρυθμίσεις στρωσίματος στη U10 μου... :flipout:
 

HLKPRO

New member
28 September 2009
57
Η TV παρέχει και γυαλιά; Αν όχι ποιά είναι κατά τη γνώμη σας τα καταλληλότερα ;
 

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
Λοιπόν 207 ώρες, λέει τώρα το πάνελ.

Άρα, θεωρητικά έχουμε κάνει το πρώτο στρώσιμο, και μπορούμε να βγάλουμε τώρα το overscan και το pixel orbiter.
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Περί overscan και orbiter....


.......απόλαυσε την τηλεόρασή σου και μην αγχώνεσαι, χρόνο να έχεις να την απολαμβάνεις.... :a0210:
 

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
Να ρωτήσω και κάτι που μπορεί να είναι και κουταμάρα:

Μήπως η τηλεόραση μπορεί να κάνει και on-the-fly σε real-time, την ώρα που προβάλλει, IVTC, από 30άρι interlaced τηλεοπτικό NTSC, σε 24άρι progressive;