Πλοήγηση στο Android

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
9,768
Νομίζω πως πια έχουμε αρκετά προγράμματα, από τα οποία όλοι μας έχουμε δοκιμάσει μερικά. Ξεκινώ μια μίνι αναφορά όσων έχω δοκιμάσει είτε στο δικό μου τηλέφωνο, είτε σε τηλέφωνα φίλων (κυρίως) τον τελευταίο καιρό.
- Destinator 9
Νομίζω πως το μόνο κοινό με το Destinator 7 είναι το όνομα, δεν μου άρεσε καθόλου
- iGO
Είνα συμβατό με καλό χάρτη της teleatlas. Από την άλλη δεν υποστηρίζει TTS στην έκδοση για android, ενώ και τα ελληνικά του κόβουν την τελευταία συλλαβή, που καταντά σπαστικό. Μπορείς να προσθέσεις κάμερες ταχύτητας. Δουλεύουν μερικά tweaks στo ini αρχείο που ξέραμε από τις εκδόσεις για windows mobile
- Sygic Aura
Αρκετά χαμηλή τιμή. Η δρομολόγηση όμως πολλές φορές σε βγάζει αλλού από εκεί που θες να πας (πχ στο αντίθετο ρεύμα λεωφόρου με νησίδα).
- NDrive
Φρου φρου και αρώματα...μπορεί να δεχθεί δορυφορικές φωτογραφίες για να κάνει την πλοήγηση πιο εύκολη. Σε φίλο που το δοκιμάσαμε περισσότερο μπέρδευε παρά βοηθούσε. Επίσης θέλει 2D για να δουλέψει αυτό και έτσι και αλλιώς άλλη οπτική έχεις στο επίπεδο του δρόμου και άλλη από πάνω. Στην δρομολόγηση στην επαρχεία είχε στείλει από κουφούς δρόμους το φίλο αυτό
- Navigon
Από τα κορυφαία, μόνο του ίσως μειονέκτημα η πολύ ακριβή τιμή του και ο χάρτης της Navteq για Ελλάδα. Όλα τα άλλα δουλεύουν υποδειγματικά. Σε δρομολογήσεις μπορεί μέχρι και να σου βγάλει αποφυγές διοδίων. Οι υπηρεσίες νέας γενιάς (σύνδεση στο δίκτυο για δεδομένα κίνησης) δεν προσφέρονται ακόμη για την Ελλάδα. Τιμή 89.90 για χάρτες όλης της Ευρώπης.
- Copilot
Το είδα σε κινητό φίλου από Αγγλία. Δεν ήξερα ότι έχει Ελληνικό χάρτη. Όμως έμαθα ότι ο χάρτης του είναι Πανευρωπαϊκός και έχει και ελληνική γλώσσα στα μενού όσο και στην πλοήγηση. Είναι πρόγραμμα νέας γενιάς και υποστηρίζει online διαδραστικότητα. Για την Ελλάδα αυτό περιορίζεται στο κατέβασμα πρόγνωσης καιρού για την διαδρομή που σου προτείνει, αλλά για χώρες όπως η Αγγλία, η Γαλλία και η Γερμανία κατεβάζει και δεδομένα κίνησης στους δρόμους ώστε να σου βγάλει την διαδρομή που θα σου πάρει το λιγότερο χρόνο. Δεν υποστηρίζει TTS. Θετικό και αρνητικό ταυτόχρονα ότι θέλει κάπου 2 GB στην κάρτα μνήμης γιατί ο χάρτης είναι εννιαίος και δεν μπορείς να βάλεις χώρα χώρα (αν και κυκλοφορεί από ότι είδα στο market και με μόνο Αγγλικούς χάρτες). Ένα ακόμη μειονέκτημα ότι χρησιμοποιεί το χάρτη της Navteq. Πλεονέκτημα είναι ότι τις κάμερες τις κατεβάζεις μέσα από το πρόγραμμα απευθείας από την εταιρία και δεν πρέπει να τις κατεβάσεις από site στον υπολογιστή και μετά χειροκίνητο πέρασμα. Τιμή κάπου 54,90 ευρώ για χάρτες όλης της Ευρώπης (εκτός από Ρωσία και Ουκρανία).
- Don't panic
Και αυτό το είδα σε κινητό φίλου, μόλις κυκλοφόρησε. Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είναι το Destinator 7 του σήμερα. Πολύ απλό πρόγραμμα, χωρίς τίποτα εξτρά με τον καλύτερο ελληνικό χάρτη της GI. Βάζεις διεύθυνση και σε πάει. Βέβαια πρέπει να αναφέρω ότι αρκετοί γκρινιάζουν ακόμη για τις δρομολογήσεις που βγάζει ότι δεν είναι ιδανικές. Υπάρχει η δικαιολογία ότι επίσημα το πρόγραμμα βγήκε στην αγορά λιγότερο από ένα μήνα πριν. Το έχουν σε προσφορά με 39.99 μέχρι τέλος Μαϊου, ενώ η κανονική τιμή μετά είναι 49 ευρώ. Οι χάρτες της Ευρώπης πωλούνται για 39.99

Μια μικρή παρένθεση για τους χάρτες. Από όσο γνωρίζω τα περισσότερα προγράμματα χρησιμοποιούν χάρτες της Teleatlas, της Navteq και της GI. Η GI είναι Ελληνική εταιρία και από όσο έχει ανακοινωθεί είναι ο προμηθευτής της Teleatlas για την Ελλάδα αυτή τη στιγμή. Υπάρχουν φήμες (που φυσικά δεν μπορώ να ελέγξω) και ας με διορθώσει κάποιος που ίσως ξέρει περισσότερο, ότι στη συμφωνία με την teleatlas περιλαμβάνεται όρος ότι τα νέα δεδομένα μπαίνουν πρώτα στον χάρτη της teleatlas και λίγο αργότερα στα άλλα προϊόντα. Πάντως οι διαφορές στους χάρτες σήμερα για την Ελλάδα είναι πολύ μικρότερες από ότι ήταν στο παρελθόν. Επίσης πχ το Navigon και το Copilot παίρνουν θεωρητικά τους ίδιους χάρτες από την Navteq. Δεν θα μάθουμε ποτέ ποιος είναι πιο καινούργιος/καλύτερος (μέσα σε όλα μπαίνει και η παράμετρος πως μπαίνουν τα δεδομένα που δίνει η Navteq και γίνεται η κωδικοποίηση από την κάθε εταιρία στο format που δίνει τους χάρτες της). Το συμπέρασμα είναι ότι κανονικά πρέπει να δοκιμάζουμε κάθε πρόγραμμα με το χάρτη του ξεχωριστά και να τα κρίνουμε σαν σύνολο.


Που καταλήγω με όλα αυτά? Αν κάποιος ταξιδεύει μόνο Ελλάδα ίσως η καλύτερη αγορά είναι το Don't panic, ευελπιστώντας ότι τα προβληματάκια στη δρομολόγηση θα λυθούν σύντομα (μιας και το genius driver που ήταν το προηγούμενο προϊόν της εταιρίας δούλευε καλύτερα). Αν ταξιδεύει και Ευρώπη, τότε το Don't panic με τους χάρτες της Ευρώπης φτάνει στην τιμή του Navigon χωρίς να προσφέρει αυτά που προσφέρει το Navigon.

Εγώ μάλλον σκέφτομαι να αγοράσω το Copilot γιατί είναι πολύ καλό πρόγραμμα και η τιμή των 55 ευρώ είναι νομίζω πολύ τίμια για ότι προσφέρει. Το Navigon μάλλον το κερδίζει στα σημεία, αλλά ζητά σχεδόν 60% παραπάνω χρήματα.


:eek:fftopic:Πάντως όσοι φίλοι με ρωτάνε τι stand alone gps να πάρουν προτείνω αυτή την εποχή TOM TOM :flipout::eek:fftopic:
 
Last edited by a moderator:

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
ΤΟ Aura στο 95% των περιπτώσεων κανει την δουλεια του απροβληματιστα και το χρησιμοποιώ συχνά, για 20 ηταν No brainer's choice.
 
17 June 2006
9,768
Και το Sygic νομίζω ότι χρησιμοποιεί χάρτες της Navteq. Ελπίζω να βελτιώσουν κάποια στιγμή τις δρομολογήσεις του γιατί αυτό που έχουν κάνει ως τώρα είναι να αυξήσουν πολύ το wow factor.
Θα έλεγα ότι είναι το ακριβώς αντίθετης φιλοσοφίας πρόγραμμα από το Don't Panic.
 

RASTAVIPER

New member
28 April 2011
54
JAMAICA
Δεν έχεις βάλει στη λίστα το Sygic Mobile Maps το οποίο το χρησιμοποιώ κατεξοχήν στο κινητό μου (θεωρώ δεν έχει διαφορά σε symbian ή android) και το οποίο έχει πολύ καλή ακρίβεια και χάρτες.
 

RASTAVIPER

New member
28 April 2011
54
JAMAICA
Re: Απάντηση: Πλοήγηση στο Android

Το Sygic Aura είναι το λογισμικό της Sygic για το android και υπάρχει στη λίστα.
Μάλλον έχεις μπερδευτεί.
Άλλο το sygic aura που είναι κυρίως εικόνα και άλλο το syic mobile maps που παίζει τέλεια.
Ψάξτο λίγο.
 

RASTAVIPER

New member
28 April 2011
54
JAMAICA
Χμμ, ναι το βλέπω.
Ωστοσο το ξέρω από άλλα φόρουμς εδώ και καιρό ότι παίζει κανονικά το mobile maps 10 σε Android. google it γιατί πραγματικά αξίζει. :a0210:
 
17 June 2006
9,768
Έχεις δίκαιο...βρήκα αναφορές, όπως και ότι δουλεύει και με χάρτη της teleatlas. Μπορείς να γράψεις 2-3 γραμμές τις εντυπώσεις σου, τα δυνατά του σημεία κλπ?
 

RASTAVIPER

New member
28 April 2011
54
JAMAICA
Re: Απάντηση: Πλοήγηση στο Android

Έχεις δίκαιο...βρήκα αναφορές, όπως και ότι δουλεύει και με χάρτη της teleatlas. Μπορείς να γράψεις 2-3 γραμμές τις εντυπώσεις σου, τα δυνατά του σημεία κλπ?
Πιστεύω ότι κάνει τα πάντα και συμφέρει.
Δεν έχω δουλέψει το AURA για να συγκρίνω, αλλά είναι ταχύτατο στην απόκριση, έχει καλή ακρίβεια, πολλές ρυθμίσεις για να το φέρεις στα μέτρα σου, παίρνει POI με αρκετή παραμετροποίηση και πολλές επιλογές σε χάρτες (ανά χώρα).
Αν θες να ρωτήσεις για κάτι πιο συγκεκριμένο πες μου.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Σε ενα ταξιδακι στην Κρητη ειχα ταυτοχρονα ανοιχτο το MLS (σε συσκευη talk and drive) και το Aura (των 20 ευρω σε Samsung galaxyS) .
Το Mls ηταν καλυτερο σε μερικα σημεια (πιο πολλες λεπτομερειες και στον χαρτη και στις φωνητικες οδηγιες) αλλα και το αλλο εκανε καλα την δουλεια του .
Το mls ηταν προσφατα αναβαθμισμενο ,πληρωνοντας 20 ευρω και παραμενοντας 3 μερουλες στο επισημο service..
Επισης να αναφερω οτι το Aura εκανε προσφατα αναβαθμιση απο το Android market μονο του και βελτιωθηκε σαφως ,το προβληματακι με τις αποστασεις.
Νομιζω οτι για την τιμη του ειναι μονοδρομος!!!
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Aura τέλος, τώρα λέγεται σκέτο Sygic (v.3.00), και είναι σαφώς βελτιωμένο... Το καλύτερο είναι ότι πληρώνεις μια φορά και αναβαθμίζεται τζάμπα για πάντα!
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Πλοήγηση στο Android

Aura τέλος, τώρα λέγεται σκέτο Sygic (v.3.00), και είναι σαφώς βελτιωμένο... Το καλύτερο είναι ότι πληρώνεις μια φορά και αναβαθμίζεται τζάμπα για πάντα!

ενδιαφερον, παω να το τσεκάρω!!!
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Εκανα update στο Sygic.
Καταστροφή, εκτος οτι χρειαζετε να κατεβασει απο την αρχη ολους τους χάρτες (ειχα ηδη μιση ευρωπη μεσα) δε δουλευει σωστα το activation και ουτε μπορω να εισαγω 2η χωρα Χάρτη (παρολο που τον κατέβασε ΟΚ δε τον εμφανιζει) και την επόμενη εβδομαδα φευγω Ιταλία.
@%^$!#!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Re: Απάντηση: Πλοήγηση στο Android

Εκανα update στο Sygic.
Καταστροφή, εκτος οτι χρειαζετε να κατεβασει απο την αρχη ολους τους χάρτες (ειχα ηδη μιση ευρωπη μεσα) δε δουλευει σωστα το activation και ουτε μπορω να εισαγω 2η χωρα Χάρτη (παρολο που τον κατέβασε ΟΚ δε τον εμφανιζει) και την επόμενη εβδομαδα φευγω Ιταλία.
@%^$!#!

Το εκανες μονος σου ή στο "ζητησε" το προγραμμα απο το market????
Εμενα τα εκανε ολα μονο του και βελτιωθηκε το προβληματακι με τις αποστασεις.
Τωρα για του χαρτες που λες, ιδεα δεν εχω, γιατι μονο τον Ελληνικο χρησιμοποιω,αλλα πως κανεις αλλαγη χαρτη για να δω αν μου τα εκανε και μενα μανταρα????
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Ολο προβληματα ειναι το νεο, δε μπορώ να κάνω ουτε καν activation, ενω δεχεται το code το εμφανίζει πάλι οτι δεν εχει γίνει!!!

Για να δεις αλλους χάρτες απλα πατας το πλοηγηση σε και στην πρωτη επιλογη που λέει Ελλαδα αν πατησεις επανω εμφανιζει κανονια ολες τις χώρες που έχεις περάσει μέσα.

support της sygic 0 με τόνο κρινωντας απο την σελίδα τους και αλλα παράπονα.
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,039
Κατερίνη, Ελλάδα
Λόγω windows mobile 6.1, έχω δοκιμάσει μόνο τα Destinator (7+8, με προτίμηση στο 7), Igo (το αγαπημένο μου με διαφορά) και Miomap. Από τα παραπάνω λογισμικά πλοήγησης, ποια πωλούνται στο Android Market και ποια από το site του κατασκευαστή? Αυτά είναι σε .apk και απλά τα κατεβάζεις και τα εγκαθιστάς?
 

RASTAVIPER

New member
28 April 2011
54
JAMAICA
Λόγω windows mobile 6.1, έχω δοκιμάσει μόνο τα Destinator (7+8, με προτίμηση στο 7), Igo (το αγαπημένο μου με διαφορά) και Miomap. Από τα παραπάνω λογισμικά πλοήγησης, ποια πωλούνται στο Android Market και ποια από το site του κατασκευαστή? Αυτά είναι σε .apk και απλά τα κατεβάζεις και τα εγκαθιστάς?
Το IGO θα το βρεις σίγουρα για Android.
Συνήθως κατεβάζεις το APK, εγκαθιστάς το πρόγραμμα και μέσα από αυτό περνάς τους χάρτες.