Χρήση RF Modulator

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

qbalaskas

Established Member
23 August 2006
142
Piraeus
Αγαπητά μέλη έχω την εξής απορία: Έχω ένα δορυφορικό δέκτη στο σαλόνι και θέλω να στείλω ήχο και εικόνα στο υπνοδωμάτιο (όχι wireless!). Αν συνδέσω το δέκτη με ένα RF modulator μπορώ να στείλω το σήμα μεσω της καλωδιώσης της κεραίας TV και στα άλλα δωμάτια?
Σκεφτόμουνα να χρησιμοποιήσω αυτό εδώ:
http://www.marmitek.com/en/product.php?id=61

Ευχαριστώ
 
Last edited:

nvianitakis

Supreme Member
28 December 2007
3,592
Χαλάνδρι
Βεβαίως και μπορείς, δεν ξέρω βέβαια το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά γενικά μπορείς να το κανείς. Και μάλιστα έχει βγει στην αγορά και σε DVB-T
 
Last edited by a moderator:

SkyNett

AVClub Enthusiast
15 October 2009
883
Μπορείς απλά επιβεβαίωσε ότι τα καλώδια σαλονιού - δωματίου επικοινωνούν μεταξύ τους.
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Πρέπει να λάβεις υπόψη σου πως το μοντέλο που παραθέτεις είναι μονοφωνικό ενώ το μεγαλύτερο MegaView70 είναι και στεροφωνικό αλλά μεταφέρει και τις εντολές του τηλεχειριστηρίου!
Αν διαθέτεις ~80 αγόρασε το MegaView70 αλλιώς και το MegaView20 είναι μια χαρά! Όσο αφορά στην Marmitek θεωρώ πως είναι από τις πλέον αξιόπιστες λύσεις που υπάρχουν στον τομέα του οικιακού αυτοματισμού στο Audio/Video και όχι μόνο.Για να καταλάβεις έχω ένα τηλεχειριστήριο 8 in 1 με πομπό RF, καθώς και τις περίφημες "πυραμίδες" (ασύρματη μεταφορά τηλεχειρισμού). Και τα δύο δουλεύουν μια δεκαετία ασταμάτητα !
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
απλα παρε vhf και οχι μονο uhf.. γιατι δν υπαρχουν ελευθερες συχνοτητες,,

αυτο to dvb-t υπαρχει καπου να το δω?? εψαχνα πριν 2-3 μηνες αλλα δν βρηκα πουθενα κατι τετοιο
 

nvianitakis

Supreme Member
28 December 2007
3,592
Χαλάνδρι
http://www.wavegate.se/

και αν ασχολείσαι με windows/linux, ρίξε μια ματιά σε αυτό.

Πάντως DVB-T modulators υπάρχουν πολλά, αλλά είναι λίγο ακριβούτσικα ακόμα

όπως και εδώ

Αύριο θα σου πω και κάποιο που πωλείται εδώ στην Αθήνα
 
Last edited by a moderator:

qbalaskas

Established Member
23 August 2006
142
Piraeus
Σας ευχαριστώ για τις τόσο άμεσες και κατατοπιστικές απαντήσεις σας. Μόλις πάρω το modulator και δουλέψει θα σας ενημερώσω.

Πρέπει να λάβεις υπόψη σου πως το μοντέλο που παραθέτεις είναι μονοφωνικό ενώ το μεγαλύτερο MegaView70 είναι και στεροφωνικό αλλά μεταφέρει και τις εντολές του τηλεχειριστηρίου!
Αν διαθέτεις ~80 αγόρασε το MegaView70 αλλιώς και το MegaView20 είναι μια χαρά! Όσο αφορά στην Marmitek θεωρώ πως είναι από τις πλέον αξιόπιστες λύσεις που υπάρχουν στον τομέα του οικιακού αυτοματισμού στο Audio/Video και όχι μόνο.Για να καταλάβεις έχω ένα τηλεχειριστήριο 8 in 1 με πομπό RF, καθώς και τις περίφημες "πυραμίδες" (ασύρματη μεταφορά τηλεχειρισμού). Και τα δύο δουλεύουν μια δεκαετία ασταμάτητα !

Φίλε xamurabi σε ευχαριστώ για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες που μου έδωσες.
Ψάχνω στο internet κάποιον που να πουλάει το MegaView70 και δεν βρήσκω κάτι. Αν μπορουσες να με βοηθήσεις θα σου ήμουν ευγνώμων.
Ευχαριστώ:worshippy:
 
Last edited by a moderator:

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
"Σπάω" το κεφάλι μου να θυμηθώ από που το είχα αγοράσει! Πάνε βλέπεις 10 χρόνια! Νομίζω πως ήταν από Ελλάδα αλλά δεν είμαι και σίγουρος! Κάνε ένα ερώτημα στην Mamitek και εν τω μεταξύ θα ανατρέξω στα χαρτιά μου.
 
Last edited by a moderator:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Δείτε κι αυτό:

http://www.triax.co.uk/Products/Domestic%20Distribution%20Products/Tri-Link%20Kit.aspx?productId={86F5253D-76C3-41B6-8BEA-008A662D5C2B}&Tab=0
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Δυστυχώς η Ελλάδα σνομπάρει την Marmitek ή η Marmitek σνομπάρει την Ελλάδα (δε νομίζω να συμβαίνει κάτι τέτοιο) Από ότι βρήκα με μια σύντομη αναζήτηση το βρίσκεις Αγγλία, Γαλλία, Ολλανδία, Βέλγιο, Γερμανία, Ιταλία, Ισπανία κλπ και στην Pixmania Γαλλίας στα 85 χωρίς τα μεταφορικά :(
 
Last edited:

thenetpoet

Senior Member
Όσο αφορά στην Marmitek θεωρώ πως είναι από τις πλέον αξιόπιστες λύσεις που υπάρχουν στον τομέα του οικιακού αυτοματισμού στο Audio/Video και όχι μόνο.Για να καταλάβεις έχω ένα τηλεχειριστήριο 8 in 1 με πομπό RF, καθώς και τις περίφημες "πυραμίδες" (ασύρματη μεταφορά τηλεχειρισμού). Και τα δύο δουλεύουν μια δεκαετία ασταμάτητα !

εχω Χ10 συστημα στο σπίτι εδώ και 5 χρόνια, οτι υλικο marmitek εγκαταστάθηκε ειναι απροβληματιστο..
btw, ο δεκτης RF ετρωγε παρεμβολες και άναβαν κάποια φωτα στο άσχετο..
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Υπάρχει και αυτό

Πολύ καλό αλλά με 1.471 αγοράζεις πολλά αναλογικά! Βέβαια ο τιμοκατάλογος της εταιρείας δημιουργει σύγχυση γιατί το τιμολογεί στα 2.001 ....!
Πάντως κοιτάζοντας το εύρος τιμών στην αγορά βλέπω πως μονοφωνικά modulators βρίσκεις από 25-50 ενώ stereo modulators από 70-150 .
Τα DVB-T modulators είναι ακόμη απλησίαστα!


btw το αντίστοιχο με της Marmitek μονοφωνικό αναλογικό modulator της ikusi (ΜΑW-200) κοστίζει 85 !!!
 
Last edited:

nvianitakis

Supreme Member
28 December 2007
3,592
Χαλάνδρι
Το είχα επισημάνει από την αρχή για το κόστος. Βέβαια το βρήσκεις κοντά στα 670+ΦΠΑ και ειναι dual input.
 
Last edited by a moderator:

dep1

New member
24 April 2010
2
Βρισκομαι και εγω σε μια παρομια περιπτωση με τον φιλο qbalaskas , μονο που εγω εχω στην διαθεση μου ενα coax cable που παει απο το σαλονι στο υπνοδωματιο (δεν εχει καμια σχεση με κεραια δηλαδη ξεκιναει και τελειωνει απο το ενα δωματιο στο αλλο ) και θελω και εγω να στειλω σημα απο δορυφορικη.Παιρνω και εγω ενα Rf modulator?
Ευχαριστω
 

ThanassisK

New member
20 April 2011
83
Υπάρχει και αυτό
Το MAC-201 που δείχνει το link είναι DVB-T διαμορφωτής για 2 κανάλια με ήχο στέρεο.
Την επόμενη βδομάδα θα είναι διαθέσιμη στην αγορά η παραλλαγή MAC-401 για 4 κανάλια - πάντα με ήχο στέρεο.