Φωτισμός χώρου με Led.

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Προχθές πήγα να αντικαταστήσω μια λάμπα του μπάνιου με λεντ και μόλις είδα βατ και τιμή έφυγα τρέχοντας.Γνωρίζει κανείς αν οι τιμές απ' έξω είναι ίδιες?
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Τι τιμές δηλαδή βρήκες; Τα σποτάκια που έχω στο γραφείο (led 220v 1.3w) πήγαν 3 ευρώ το ένα εάν θυμάμαι. Βέβαια δεν βγάζουν σοβαρό φως (εκτός από ακριβώς εκεί που είναι στραμμένα, με πολύ μικρή διασπορά) και θέλεις πολλά μαζί για ένα ωραίο ambient ημίφως (στον καθ' εαυτό χώρο του γραφείου μου έχω 12 τέτοια σποτ και 3 μέτρα λεντοταινία των 5w/m σε κρυφόφωτο για τέτοιο αποτέλεσμα).

Τα πιο ισχυρά σποτ (που έχουν τρία ισχυρά led του ενός w έκαστο) κοστίζουν είναι αλήθεια πολύ παραπάνω, κανένα 15ρι (?) εάν θυμάμαι. Από ebay εάν μιλάμε για ποσότητα οπωσδήποτε συμφέρει, όπως και για λεντοταινίες.
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Η λάμπα είναι 12v, 35w, 36° και είχε κόστος 1,5 ευρώ.Σε led βρήκα στα 3w με κόστος 20 ευρώ.Οι διαφορές τεράστιες αφού εκτός από την τιμή παρατήρησα ότι ενω η λεντ είχε diffuser το φως συγκεντρώνονταν αρκετά.Ήταν neutral white και αρκετά καλή απόχρωση για σπίτι.Φυσικά ο πωλητής μου άρχισε την παραμμύθα για να την πάρω αλλά...
2rpw8ee.jpg

2z3yyqt.jpg
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Οι 3βατες δίνουν πραγματικά δυνατό φως, το θέμα με τις led είναι όντως η διάχυση. Πολύ καλές για σημειακό φωτισμό και να τονίσουν διάφορα σημεία προσοχής, όχι όμως και για να παρέχουν ambient φωτισμό, εκτός εάν μιλάμε για χρησιμοποίησή τους en masse και στροφή τους σε ανακλαστική επιφάνεια (πχ τοίχο) η οποία θα διαχέει με τη σειρά της τον φωτισμό στον χώρο.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Επίσης η λάμπα με το λέντ είχε 3 λεντ του ενός watt.

Υπάρχουν λαμπτήρες είτε με πολλά μικρά λεντάκια (όπως αυτοί που έχω) που είναι 1.2 ή 1.3w (αλλά έχω δει και μοντέλα των 3w), είτε με 3 ή 4 δυνατά λεντ του 1 ή 1.5w είτε και με ένα πολύ δυνατό λεντ 5w. Θέμα με τη διάχυση έχουν όμως όλα. Εννοείται πως τα μοντέλα των 4 ή 5w δίνουν δυνατό φως, από κάτω τους σε τυφλώνουν.
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Υπάρχουν λαμπτήρες είτε με πολλά μικρά λεντάκια (όπως αυτοί που έχω) που είναι 1.2 ή 1.3w (αλλά έχω δει και μοντέλα των 3w), είτε με 3 ή 4 δυνατά λεντ του 1 ή 1.5w είτε και με ένα πολύ δυνατό λεντ 5w. Θέμα με τη διάχυση έχουν όμως όλα. Εννοείται πως τα μοντέλα των 4 ή 5w δίνουν δυνατό φως.
Αυτές με τα bulb led έχουν χάλια απόχρωση κουραστική για το μάτι και τελείως ασυνήθιστη.Μόνο με τα νέας γενιάς λεντ ότι καταφέρουν.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Είδα και 3 και κάποιες 3,5 βατ αλλά δεν νομίζω ότι έπιαναν μια αλογόνου των 35 με τίποτα.

Σε σημειακό φωτισμό την πιάνουν και την ξεπερνούν. Όπως και οι μικρές 1.3w που έχω βάλει, σε σημειακό αντιστοιχούν σίγουρα σε 20w πυρακτώσεως.
Συνολικά στο γραφείο έχω χρησιμοποιήσει 33 led 1.3w (GU10 220v) και 8 μέτρα λεντοταινία σε 2 κρυφόφωτα. Δίνουν ένα πάρα πολύ καλό ημίφως όλα μαζί στον χώρο, τονίζοντας ταυτόχρονα τα μέρη όπου είναι στραμμένα.
 
17 June 2006
23,687
Αθήνα

Attachments

  • ΓŽΒΊΓŽΒ±ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ?λι.jpg
    ΓŽΒΊΓŽΒ±ΓŽΒ½Γβ€žΓŽΒ?λι.jpg
    40.4 KB · Views: 270

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,166
λοιπον ο γαμπρος μου εκανε στον παντογραφο φυλλο ανοξειδωτο με τρυπες και εχωσε 3 λεντ των 3βαττ..... με τον τροπ που ειναι καλλυμενα δεν χρειαζοναται διαχυτες τζαμακια κτλ....ετσιε χει καλη διαχυση

στο μελλον ετοιμαζουεμ φωτιστικο σαλονιου σε σχημa κυβου με τρυπες με 5 XML NW
 

Asteris

AVClub Enthusiast
8 April 2008
719
Θεσσαλονίκη
Να σας δώσω και γω ένα link από Ebay, για λάμπα GU10 με led 5050 ή 3528.

http://cgi.ebay.co.uk/GU10-60-SMD-L...ighting_Lamps_Lighting_SM&hash=item20b956feb3

etbx731op.jpg


Έχουν 120 μοίρες διασπορά και φωτισμό λίγο χαμηλότερο από τις 35άρες αλογόνου που αντικατέστησα (περίπου στα 3/4). 2.5W μετρημένα με βατόμετρο.

Τους τελευταίους 2 μήνες έχω αλλάξει 45 λάμπες μέσα στο σπίτι με led από ebay. Έχω βρει πολύ δυνατές GU10, MR16 για σποτάκια εντός/εκτός σπιτιού, E27 για γενική χρήση και G4 για πάγκους κουζίνας. Όπου μπήκαν, αντικατέστησαν χωρίς απώλεια έντασης (ή ένα 10-20% το πολύ). Δεν βρήκα ακόμη λύση για δυνατές MR11 και στενές G9.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Αυτές τώρα πρέπει να κυκλοφόρησαν, πέρισυ δεν υπήρχαν. Είναι smd με εφαρμογή, αντί για λεντοταινία, σε σποτ. Καθόλου άσχημα!
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Ήθελα να ρωτήσω αν έχει ακούσει κάποιος για προβλήματα υγείας σε μικρά παιδιά από φωτισμό led.
To άκουσα κάπου ότι είναι επικίνδυνα για τα παιδιά ειδικά.
Αλλά δεν κατάλαβα τον λόγο, θέμα ακτινοβολιών ή κάτι άλλο;