Συμπιεση αρχειων βιντεο

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,750
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Χαιρεται...
Εχω 13 αρχεια βιντεο avi μεσα σε ενα φακελο συολικου μεγεθους 4,42 GB (4.754.665.620 byte) και θελω να τα γραψω σε ενα δισκακι DVD. Το προβλημα ειναι οτι κανενα προγραμμα (NERO,AHAMPOO) δεν επιτρεπει την εγγραφη λογω του μεγεθους. Συμπιεζω τον φακελο με το winrar αλλά αυτο που γλυτωνω ειναι μονο 20 mb και παλι δεν γινεται εγγραφη. Υπαρχει καποιο αλλο προγραμμμα που να συμπιεσει τον φακελο πιο πολυ ή τουλαχιστον καποιος αλλος τροπος (πχ συμπιεση των αρχειων το καθενα ξεχωριστα) ωστε να τα γραψω σε ενα δισκακι?
Ευχαριστω πολυ...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Τα αρχεία είναι ήδη συμπιεσμένα στο maximum απο την κωδικοποίηση τους, δεν μπορείς να τα συμπιέσεις περισσότερο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να "κουρέψεις" ένα μέρος τους (τους τίτλους τέλους π.χ.) ή να μειώσεις τα bitrate/διαστάσεις με μείωση της ποιότητας όμως.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Εχω το ίδιο πρόβλημα και το ψάχνω κι εγώ, ένα απλό πρόγραμμα που να τρέχει σωστά στα Win7. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το VirtualDub αλλά είναι λίγο στρυφνό.
 

yaponvezos

New member
23 August 2010
34
Ελλάδα
Απίθανο. Σπανίως είναι σημαντικά τα αποτελέσματα συμπίεσης χωρίς transcoding. Ελπίζω να κάνω λάθος, διαφορετικά θα πρέπει να δημοκράτης το ίδιο το video ξανά.

Για τι είδους χρήση ειναι όμως; Specs του video; Βαρύ; Ελαφρύ;