42'' εως 700euro. Plasma ή lcd?

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Καλημερα σας!!
Ηρθε επιτελους η ωρα να αντικαταστησω την 32αρα μου με μια 42αρα!!!!
Η αποσταση θεασης ειναι 2,70μ. και η χρηση της ειναι κυριως τηλεοπτικο προγραμμα (ψηφιακο) και 1-2 φορες την εβδομαδα ταινιες απο blueRay. Οποτε μιλαμε σιγουρα για full hd. Δε με ενδιαφερουν οι πολλες εισοδοι hdmi καθως θα χρησιμοποιω μονο τη 1 απο τον av ενισχυτη μου.
Προς το παρων κλινω προς plasma και πιο συγκεκριμενα σε αυτην
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Panasonic-TX-P42U30E-Plasma-TV-42.htm.
Εχετε καποια αλλη προταση σε lcd σε αυτη την κατηγορια χρηματων που τη θεωρειτε καλυτερη?
Σε καποιο παρομοιο thread καποιος συμφορουμιτης προτεινει την
http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=5&prID=2216 σαν την καλυτερη 42αρα σε αυτη την κατηγορια τιμης. Πιστευετε πως αξιζει να κανω την υπερβαση και να παω σε αυτην, ή η διαφορα τιμης δεν ειναι αναλογη της διαφορας στην εικονα μεταξυ αυτων των 2 ή καποιας αλλης??
Περιμενω τις προτασεις σας για να παω να την κλεισω μεσα στην εβδομαδα. Ευχαριστω πολυ!
 

erefer

New member
17 May 2011
72
Καλησπέρα φίλε, η απάντηση στο ερώτημα σου είναι οτι αξίζει τα παραπάνω λεφτά η g30.
Δυστυχώς lcd σε αυτές τις τιμές δεν βρίσκεις που να αξίζει, βασικά και στις μεγάλες τιμές καμία lcd δεν δίνει την εικόνα που δίνουν οι plasma:rofl: Πόσο μάλλον η No1 στις plasma πλέον panasonic(kuro:bigcry:)

Είχες ποτέ ξανά plasma? Καλό είναι να κάνεις ένα ψιλοστρωσιματάκι στην αρχή αφού θα βλέπεις και πολύ τηλεοπτικό και επίσης η εικόνα τους αποδίδει τα μέγιστα σε χώρους με λιγότερο φώς, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αν η τηλεόραση θα τοποθετηθεί σε μέρος με πολύ φώς και βλέπεις σε τέτοιες συνθήκες τον περισσότερο χρόνο, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς lcd(Δυστυχώς μερικοί άνθρωποι δεν είναι τυχεροί...:laugh:)
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Νομιζω πως 50αρα ειναι υπερβολικη για την αποσταση θεασης που εχω. Και εχω ακουσει και διαβασει απο παντου πως οι plasma της panasonic δε συγκρινονται με καμιας αλλης εταιρειας.
 

etien

AVClub Addicted Member
9 November 2007
1,543
Αυτο καλύτερα να το κρίνουν τα δικά σου μάτια. Η αποσταση δεν ειναι μικρη για 50"¨.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
επίσης η εικόνα τους αποδίδει τα μέγιστα σε χώρους με λιγότερο φώς, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αν η τηλεόραση θα τοποθετηθεί σε μέρος με πολύ φώς και βλέπεις σε τέτοιες συνθήκες τον περισσότερο χρόνο, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις προς lcd(Δυστυχώς μερικοί άνθρωποι δεν είναι τυχεροί...:laugh:)
Ευτυχως ο χορος που θα μπει δεν ειναι πολυ φωτεινός. Ισα ισα που οταν βλεπω ταινιες κλεινω τα παντα και επικρατει το απολυτο σκοταδι.
 

erefer

New member
17 May 2011
72
Tότε μην το σκέφτεσαι καθόλου πήγαινε για g30...
Οσον αφορά τις ίντσες αυτά είναι γούστα και με 50 βλέπεις άνετα απο αυτήν την απόσταση, εγώ βέβαια είμαι της ίντσας:laugh: αλλά να ξέρεις οτι μετά απο λίγο καιρό η 42αρα θα σου φαίνεται 14άρα. Βέβαια εσύ ξέρεις περισσότερο τι θές και χρειάζεσαι, ελπίζω να σε βοήθησα:smile:
 

TerI

AVClub Enthusiast
29 April 2008
1,157
Χίος
Νομιζω πως 50αρα ειναι υπερβολικη για την αποσταση θεασης που εχω. Και εχω ακουσει και διαβασει απο παντου πως οι plasma της panasonic δε συγκρινονται με καμιας αλλης εταιρειας.

Ναι έχεις δίκιο. Σε 2-3 μήνες θα ειναι υπερβολικά μικρή για 1080p υλικό..:D

Στην ίδια απόσταση είχα κι εγώ την 50άρα μου, πάρε την άφοβα και απόλαυσέ την. G30 και απο εμένα αν δεν σε ενδιαφέρει το 3D αν και ανούσιο σε αυτα τα μεγέθη.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Εδω και 1μιση χρονο βλεπω σε 32αρα. Απο την αρχη μου εκανε λιγο μικρη αλλα με φοβισε ενας π@π@ρ@ς πωλητης. Η αληθεια ειναι πως πιο μεγαλη τη θεωρω υπερβολικη, ασε που θα περισευει και αριατρερα δεξια απο τη συνθεση, και θα φαινεται ασχημα. Οποτε μαλλον παω για g30.
Απ'οτι βλεπω δεν υπαρχει και καμια αλλη προταση για καλυτερη λυση σε αυτη την κατηγορια χρηματων.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Γιαυτη τη samsung τι λετε?? http://www.kolomvounis.gr//default.asp?pid=19&itmId=24026&catId=238&la=1
Σε σχεση με την g30? Την εχω βρει σε γνωστο μαγαζι σε τιμη προσφορας στα 550 ευρω.


αν και η τιμή είναι καλούτσικη γνώμη μου είναι να μην πάρεις 50hz τηλεόραση και σε τέτοιες ίντσες. είναι καλή για κάποιον που η βασική του απαίτηση είναι το gaming και θέλει χαμηλό input lag.

δεν μπορεί να συγκριθεί σε καμμία περίπτωση με τη g30 ειδικά σε θέμα κίνησης (θολούρας).
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Οποτε μαλλον οτι και να βρω σε αυτη την κατηγορια χρηματων, ακομα και σε προσφορα, δε θα πλησιασω την ποιοτητα της g30...
Αρα να σταματησω το ψαξιμο και να παω να παρω την panasonic?????
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Κοιταξε η μοδα της εποχης επιτασσει την αγορα τηλεορασης "LED".

Τετοια εχει αλλωστε ο Τρυφωνας Σαμαρας , ο Πετρος Κωστοπουλος , και ολες οι Housewives of Athens στο αντιστοιχο reality.

Αν δεν σε νοιαζει η μοδα και ενδιαφερεσαι για την εικονα τοτε στα λεφτα αυτα δεν θα βρεις τιποτα καλυτερο απο την G30.
 

ChrisV.

AVClub Enthusiast
8 January 2010
1,062
SunCity
Κοιταξε η μοδα της εποχης επιτασσει την αγορα τηλεορασης "LED".

Τετοια εχει αλλωστε ο Τρυφωνας Σαμαρας , ο Πετρος Κωστοπουλος , και ολες οι Housewives of Athens στο αντιστοιχο reality.

Αν δεν σε νοιαζει η μοδα και ενδιαφερεσαι για την εικονα τοτε στα λεφτα αυτα δεν θα βρεις τιποτα καλυτερο απο την G30.
Κατανοητικοτατος!!!!!:shakehands:
Μου επιτρεπεις να στειλω-δειξω το μηνυμα σου, σε 2-3 φιλους, που μιλαγα σημερα για το θεμα και επεμεναν στις led, 3d και λοιπα φρουφρου και αρωματα???
 

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
Νομιζω πως 50αρα ειναι υπερβολικη για την αποσταση θεασης που εχω. Και εχω ακουσει και διαβασει απο παντου πως οι plasma της panasonic δε συγκρινονται με καμιας αλλης εταιρειας.

Μια χαρά είναι η 50άρα για τα 2.7μ.

Και εγώ κάπου εκεί την έχω.
 

erefer

New member
17 May 2011
72
Κατανοητικοτατος!!!!!:shakehands:
Μου επιτρεπεις να στειλω-δειξω το μηνυμα σου, σε 2-3 φιλους, που μιλαγα σημερα για το θεμα και επεμεναν στις led, 3d και λοιπα φρουφρου και αρωματα???


Oι led είναι για πολύ φωτεινούς χώρους, τέλος.
Aν ακούς άνθρωπο να υποστηρίζει πως οι led έχουν καλύτερη εικόνα απο τις plasma και δεν είναι πωλητής:laugh:, ούτε κάνει πλάκα:rofl: αλλά μιλάει σοβαρά με ύφος guru των panel, αγνόησε τον και μην προσπαθήσεις να του εξηγήσεις...
Οι γνώσεις του σχετικά με τις τηλεοράσεις είναι σε επίπεδο Ταμτάκου...:laugh: