Off road LED light

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

paran

Established Member
20 May 2011
215
καλημέρα,
αποφάσισα μιας και όλο και μεγαλώνει το project μου, να το κάνω καινούργιο θέμα...

Η αρχική σκέψη ήταν η κατασκευή μερικών spot lights για εκτός δρόμου χρήση...
Από τη led-tech.de επιλέχτηκαν τα ακόλουθα:
http://www.led-tech.de/en/High-Power...9_120_117.html, που είναι μια τριάδα XML T6 σε πλακέτα 34 mm. Θα συμαζέψω το φώς με τον φακό 19 μοιρών http://www.led-tech.de/en/High-Power...tml?cross=1751 και θα τροφοδοτήσω καθεμιά τριάδα με 2.8 A με αυτό το driver: http://www.led-tech.de/en/LED-Contro...0_118_119.html που δέχεται στην είσοδό του τα 12-14 V του αυτοκινήτου.

Οι προδιαγραφές του pcb είναι:
Diameter: 34.0
Viewing Angle: 125°
Height: 6.0 mm
Emitting Color:
white
Housing Color:
white
Lumen min.:
840
Lumen max.: 2985
Kelvin min.:
5700
Kelvin max.: 6100
mA test.:
700 mA
mA typ.:
700 mA
mA max.:
3000 mA
V typ.:
8,7 V
V max.:
12 V
Watt:
6,09 W

Οι προδιαγραφές του driver είναι:
Technical data:
- Drop voltage: 1V
- Input: 30V DC (max.)
- Output: 2800mA constant

- Input short circuit protection
- Output short circuit protection
- Cooling element electrical isolated!
- Autom. current reduction if too much heat!
- Operating Temp: ~50°C over ambient temp.
- Max. input voltage: 4V over LED voltage

- 2 mounting eyes
- Dimensions (W/H/D): 33 x 21 x 63 mm

Περιμένω ίσως λίγο πάνω από 2500 πραγματικά lumen από τα 2.8 A από κάθε μια τριάδα και σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω τέσσαρες...

τα led είναι σε σειρά και όχι παράλληλα και ο τύπος από τη led-tech (Johanes Aarns) μου συνέστησε μια τριπλέτα-ένα driver... σκέφτηκα στην αρχή να πάρω τη slim έκδοση των ίδιων drivers και να την βάλω μέσα στο προβόλι αλλά δεν μου ταίριαξε χωροταξικά και φοβήθηκα λίγο τη διαχείρηση της θερμότητας, οπότε παίρνω την έκδοση με την ψύκτρα την τοποθετώ στο χώρο του κινητήρα του αυτοκινήτου, στεγνή και καθαρή και πάω για ένα driver 2.8 A για κάθε τριπλέτα XML...

Από μασούρι αλουμινίου (ARENAL στον Πειραιά, 2104222872) κατασκευάστηκε αρχικά μια βάση-ψύκτρα 130 gr με διάμετρο 48 mm και ίδιο περίπου μήκος...
Φωτογραφίες και σχεδιάκι αυτής της βάσης έστειλα στον τεχνικό της led-tech που απεφάνθη ότι θα αποδειχτεί λίγη για την τριπλέτα, οπότε χτες κατασκεύασα μια μεγαλύτερη.

Η διάμετρος αυτής είναι 58 mm, το μήκος της 63 και είναι 260 gr με υπερδιπλάσια εξωτερική επιφάνεια. To M6 σπείρωμα στο κέντρο έχει διπλή χρήση. Στερέωμα του pcb με μια κοντή Μ6 με κατάλληλα διαμορφωμένη κεφαλή στην εσοχή που θα κάτσει το pcb και βίδωμα σε μεταλλική βάση στο αυτοκίνητο πίσω...
Το μόνο που λείπει είναι η τρύπα για το καλώδιο τροφοδοσίας που είναι σχεδόν στην περιφέρεια της εσοχής του pcb.

Περιμένω αύριο το πρώτο σετ τριπλέτα-φακό driver (φοβάμαι λίγο τι θα δώσουν οι 19άρηδες φακοί, γιαυτό φτιάχνω κατ αρχήν μόνο ένα τέτοιο προβόλι. Αν είναι όπως το φαντάζομαι και δίνει μεγάλο hot spot και καλή περίμετρο, τα άλλα τρία θα είναι piece of cake...) και μόλις μονταριστεί θα σας ενημερώσω και φωτογραφικά...

Στις επισυναπτόμενες φωτό φαίνονται η μικρή (που απορρίφθηκε λόγω μεγέθους...) και η τελική-μεγάλη βάση για την πρώτη τριπλέτα...

άντε να δούμε...
 

Attachments

  • IMAGE.jpg
    IMAGE.jpg
    71.9 KB · Views: 155
  • IMAGE (6).jpg
    IMAGE (6).jpg
    66.2 KB · Views: 153
  • IMAGE (5).jpg
    IMAGE (5).jpg
    60.7 KB · Views: 154
  • IMAGE (4).jpg
    IMAGE (4).jpg
    68.5 KB · Views: 151
  • IMAGE (2).jpg
    IMAGE (2).jpg
    73.2 KB · Views: 149
  • IMAGE (1).jpg
    IMAGE (1).jpg
    62.4 KB · Views: 147

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: off road LED light

ολα ωραια και ολα καλα.

Ομως προσεχε να μην ζορισεις πολυ τον driver. αυτο το λεω γιατι απο το πρωτο δευτερολεπτο το LED θα τραβιξει το μεγιστο αναλογα την αντισταση που θα του βαλεις.

Αν τραβιξει το peak τοτε ισως εχεις προβλημα. Ενας καλος driver δεν σημαινει οτι μπορει να ανταπεξελθει παντα στα τραβιγματα. Προσεχε. Παντως μου αρεσει παρα πολυ το Project σου.

Θα κανεις καποιο κυκλωμα με PIC? θα προγραμματισεις κατι για να εχεις βαθμιδες φωτεινοτητας?

Θα ηθελα να δω το τελικο αποτελεσμα οσο και τα βηματα της κατασκευης. Πολυ ενδιαφερον, μην ξεχασεις να βλαλεις φωτο σε καθε βημα.

Ειχα ανεβασει καποια στιγμη ενα απλο κυκλωμα με ενα μικρο μικροελεκτη που σου εδινε την δυνατοτητα να ρυθμισεις της ενταση της φωτινοτητας με το πατημα ενος μπουτον.

Αν το βρω θα το ανεβασω παλι.

Παντως θα χαρω πολυ να δω αυτο το project σε λειτουργια.

Υ.Γ. επισης θα ηθελα να μας πεις καμια τιμη για την ψυκτρα. Ποσο σου πηρε για να την κοψει?
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
Re: off road LED light

Λόγω χρήσης off road, δεν θέλω παρά μόνο on-off. Θα τα καλωδιώσω σε τελική φάση ανά δυάδες, με ένα διακόπτη on-off-on ώστε να έχω πρακτικά κάτι σαν hi και low, με δυο και τέσσαρους αναμένους...
Την βάση-ψύκτρα την έφτιαξα μόνος μου χτες το απόγευμα (μιάμισι ωρίτσα και ένα σπασμένο HSS εργαλείο, μιας και οι πίσω τρείς χαραξιές είναι βαθιές και θέλουνε υπομονή, που δεν είχα...) στον τόρνο. Την περασμένη βδομάδα είχα φτιάξει τη μικρή, που επειδή δεν την χρειάζομαι πια, αν την θέλεις πες μου που να σου την στείλω free...
Την μεγάλη την διακόσμησα με τις οχτώ τυφλές τρύπες στην κεφαλή και περιμένω την τριπλέτα, τον φακό και το driver για να δω τι πρόκειται να δώ...
Να σου πω την αλήθεια περιμένω με τα 19άρια φακουδάκια κάμποσο φως κοντά και πολύ σε μεσαία απόσταση, έχω όμως αμφιβολίες τι θα προκύψει μακρυά...

Ερώτησεις:

  • να χρησιμοποιήσω silver epoxy χωρίς βίδες για το στερέωμα του pcb στην ψύκτρα, ή heat paste και βίδωμα?????
  • πως στερεώνω την τριπλέτα των 19άρηδων φακών στο pcb??? κολλάω ας πούμε με silver epoxy, με κυανοακρυλική, σφηνώνει μόνος του?????
  • πόσα lumen να περιμένω με αυτούς τους driver με τάση εισόδου τα 13.8-14.6 V του αυτοκινήτου μου (τι πτώση θα υπέρχει με τάση εισόδου 12 V?????
  • θα χρειαστώ επιπλέον ψύξη στους drivers (σκέφτηκα αν χρειαστεί να τους βιδώσω σε ένα μεγάλο αλουμινένιο καρέ εσωτερικά και να βάλω και ένα fanάκι υπολογιστή στο ένα άκρο του καρέ)????
  • Ακόμα αναρωτιέμαι μήπως για τη χρήση που τα θέλω θα είναι καλύτερη η τριπλέτα XML T3 με το πιο ζεστό χρώμα...
άντε να παραλάβω το Γερμανικό πακέτο να δούμε...
προφανώς θα σας ενημερώσω (και φωτογραφικά) λεπτομερώς...
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
Re: off road LED light

ξέχασα,
μισό μέτρο μασούρι αλουμίνιο κόστισε 24 ευρώ συν μεταφορά από Πειραιά...
Θα βγάλω τις τέσσαρες μεγάλες βάσεις μου και θα μου μείνει και για άλλα project...
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
Re: off road LED light

Λόγω χρήσης off road, δεν θέλω παρά μόνο on-off. Θα τα καλωδιώσω σε τελική φάση ανά δυάδες, με ένα διακόπτη on-off-on ώστε να έχω πρακτικά κάτι σαν hi και low, με δυο και τέσσαρους αναμένους...
Την βάση-ψύκτρα την έφτιαξα μόνος μου χτες το απόγευμα (μιάμισι ωρίτσα και ένα σπασμένο HSS εργαλείο, μιας και οι πίσω τρείς χαραξιές είναι βαθιές και θέλουνε υπομονή, που δεν είχα...) στον τόρνο. Την περασμένη βδομάδα είχα φτιάξει τη μικρή, που επειδή δεν την χρειάζομαι πια, αν την θέλεις πες μου που να σου την στείλω free...
Την μεγάλη την διακόσμησα με τις οχτώ τυφλές τρύπες στην κεφαλή και περιμένω την τριπλέτα, τον φακό και το driver για να δω τι πρόκειται να δώ...
Να σου πω την αλήθεια περιμένω με τα 19άρια φακουδάκια κάμποσο φως κοντά και πολύ σε μεσαία απόσταση, έχω όμως αμφιβολίες τι θα προκύψει μακρυά...

Ερώτησεις:

  • να χρησιμοποιήσω silver epoxy χωρίς βίδες για το στερέωμα του pcb στην ψύκτρα, ή heat paste και βίδωμα?????
  • πως στερεώνω την τριπλέτα των 19άρηδων φακών στο pcb??? κολλάω ας πούμε με silver epoxy, με κυανοακρυλική, σφηνώνει μόνος του?????
  • πόσα lumen να περιμένω με αυτούς τους driver με τάση εισόδου τα 13.8-14.6 V του αυτοκινήτου μου (τι πτώση θα υπέρχει με τάση εισόδου 12 V?????
  • θα χρειαστώ επιπλέον ψύξη στους drivers (σκέφτηκα αν χρειαστεί να τους βιδώσω σε ένα μεγάλο αλουμινένιο καρέ εσωτερικά και να βάλω και ένα fanάκι υπολογιστή στο ένα άκρο του καρέ)????
  • Ακόμα αναρωτιέμαι μήπως για τη χρήση που τα θέλω θα είναι καλύτερη η τριπλέτα XML T3 με το πιο ζεστό χρώμα...
άντε να παραλάβω το Γερμανικό πακέτο να δούμε...
προφανώς θα σας ενημερώσω (και φωτογραφικά) λεπτομερώς...

PARAN,

εχεις κανει πολυ καλη δουλεια. Σε ευχαριστω για την ανοιχτη προταση σου να μου στειλεις τις βασεις.

Ειληκρινα δεν θα τις χρειαστω τωρα και δεν θελω να τις παρω και να καθονται. Αν τις θελει καποιος αλλος και να κανει ενα μικρο project να το δουμε ολοι.

Εγω δεν εχω καθολου χρονο τον τελευταιο καιρο, οπως ξερουν ολοι εδω ταξιδευω στο εξωτερικο πολλες μερες και δυστυχως δεν εχω καθολου χρονο ουτε για τον εαυτο μου.

θα προσπαθησω να σου απαντησω και να καλυψω τις ερωτησεις σου.

1) heat paste
2) silver epoxy ακομα και με heat paste
3) απο λουμεν θα μας πεις εσυ. Παντως μια χαρα θα πανε οι driver.
4) δεν χρειαζεται επιπλεον ψυξη. (εγω θα εβαζα ενα μινι ανεμιστηρακι, μαλλον 2, για να κανει κυκλωμα αερα, εισοδο-εξοδο)
5) Το ζεστο το παω πολυ. Ειναι ιδανικο για δασος και off road. (το λενε πολλοι στο CFP)/

οτι αλλο χρειαστεις ειμαστε ολοι εδω.

Να προσεξεις να το βαλεις σε καλο κουτακι, αν γινεται στεγανο, για να μην εχεις προβλημα με τα ηλεκτρονικα.
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Re: off road LED light

Ερώτησεις:

  • να χρησιμοποιήσω silver epoxy χωρίς βίδες για το στερέωμα του pcb στην ψύκτρα, ή heat paste και βίδωμα?????
  • πως στερεώνω την τριπλέτα των 19άρηδων φακών στο pcb??? κολλάω ας πούμε με silver epoxy, με κυανοακρυλική, σφηνώνει μόνος του?????
  • πόσα lumen να περιμένω με αυτούς τους driver με τάση εισόδου τα 13.8-14.6 V του αυτοκινήτου μου (τι πτώση θα υπέρχει με τάση εισόδου 12 V?????
  • θα χρειαστώ επιπλέον ψύξη στους drivers (σκέφτηκα αν χρειαστεί να τους βιδώσω σε ένα μεγάλο αλουμινένιο καρέ εσωτερικά και να βάλω και ένα fanάκι υπολογιστή στο ένα άκρο του καρέ)????
  • Ακόμα αναρωτιέμαι μήπως για τη χρήση που τα θέλω θα είναι καλύτερη η τριπλέτα XML T3 με το πιο ζεστό χρώμα...

Με τη σειρά,
1)Καλύτερα βίδωμα με πάστα για Η/Υ. Σίγουρα πράγματα! Καλή η arctic silver αλλά όχι για 30Watt!
2)Kάθεται μόνο του το ακρυλικο στο Pcb, αλλά βάλε κ λίγη κόλλα δε βλάπτει, πάντως φρόντισε να μην ακουμπάει η σιλικόνη του λέντ στο ακριλικό(ακριλικό είναι το υλικό κατασκευής των κατόπτρων αν δε κάνω λάθος, έτσι τα λέμε πάντως)
3)Το driver, είναι buck converter σταθερής απόδοσης, δλδ αν δώσεις πάνω από το VF σου, που είναι 3χ 3,3V=10V για τα 3 λέντ μέγιστο στα 2,8αμπέρ, τότε θα σου δίνει σταθερή απόδοση είτε έχεις 12 είτε 20 volt. Όσο για τα λούμεν, εξαρτάται από το πόσο καλά λέντ θα πάρεις κ πόσο καλά θα τα ψύξεις. Εν πάσει περιπτώσει, θα σου πω ενα συντηριτικό νούμερο, στα 900 λούμεν για 2,8 αμπέρ βγάλε 10% σε απώλειες λόγω ψύξης και 10% σε απώλειες λόγω οπτικού. Σου δίνει 730 OTF για το κάθε λέντ.
4)Ανεμιστηράκι όχι αλλά καλό είναι να ακουμπάει στη ψύκτρα ή κάπου σε μεταλλικό τέλοσπάντων. Ο λόγος, απλός, βάζουμε το εξαιρετικό 90% απώλειες στα 2,8amper με 3,3VF ανά λέντ, δλδ 10 σύνολο τάση, σε Watt 28. To κυκλωμα θα τρώει τουλάχιστον δλδ 3watt. Ε είναι αρκετά για να καίει.
5) Με warm χρώμα κερδίζεις διαπεραστικότητα σε ομίχλη βροχή καπνό χιόνι και χάνεις σε απόδοση φωτός. Απλό πείραμα που έκανα προχθές ψύνοντας μπριτζόλες, πάρε ένα neutral k ένα cool white φακό στη ψησταριά κ δες τη διαφορά, οι μπριτζόλες φαίνονταν περισσότερο με το neutral ενώ με το cool white φαίνονταν περισσότερο ο καπνός που ανάβλυζε από αυτές! :eating:
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
Παίδες ευχαριστώ για τη βοήθεια...
Μόλις παραλάβω το σετάκι (μπορεί και σήμερα...) θα τοποθετήσω και θα σας ενημερώσω σχετικά...
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
μόλις πήρα στα χέρια μου (σε καταπληκτική συσκευασία) τα υλικά από τη Led-tech...
Αναμείνατε...
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
εγω παντως περιμενω με χαρα να δω το αποτελεσμα.

Η led-tech παντα προσεχει τις συσκευασιες. Και βαζει το ονομα σου με ταμπελακια εκτυπωμενα σε καθε προιον.
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Γενικότερα οι Γερμανοί είναι πολύ καλοί κ τυπικοί στις αποστολές τους...Προσέχουν τα πάντα έχω κ εγώ τις καλύτερες εντυπώσεις!
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
Μου στείλανε λοιπόν τα πάντα στο σακκουλάκι τους με αυτοκόλλητη ετικέτα με το όνομά μου και την παραγγελία μου, συσκευασμένα σε χαρτόκουτο με πολύ αφρώδες υλικό για προστασία... απλά εξαιρετικοί...
Λόγω χτεσινού πηξίματος πρόλαβα μόνο τα ακόλουθα ολίγα. Βρήκα καλώδιο σιλικόνης 2x1.50 (στους μικρούς τόπους οι επιλογές σε υλικά είναι περιορισμένες...) με στρογγυλή εξωτερική διάμετρο 7.5 χιλιοστά και έκανα την τρύπα του καλώδιου στην αλουμινένια βάση (που γίνεται διπλή κοντά στο pcb για να χωροθετηθούν καλά τα δυο καλώδια...)
Στις φωτό βλέπετε και τις τρείς ρηχές τρύπες διαμέτρου 4 mm που έκανα στην επιφάνεια επαφής του pcb με τη βάση για να χωρέσουν τα ποδαράκια από το φακό που θα τα κεφαλώσω για να είμαι σίγουρος...
Το βράδυ το ανάβω και σας ενημερώνω σχετικά...
προβλέπω εντυπωσιακές λάμψεις...
 

Attachments

  • P1010008.JPG
    P1010008.JPG
    87.5 KB · Views: 109
  • P1010007.JPG
    P1010007.JPG
    110.2 KB · Views: 93
  • P1010006.JPG
    P1010006.JPG
    106.8 KB · Views: 95
  • P1010005.JPG
    P1010005.JPG
    143.5 KB · Views: 106
  • P1010004.JPG
    P1010004.JPG
    121.7 KB · Views: 103
  • P1010003.JPG
    P1010003.JPG
    106 KB · Views: 103
  • P1010002.JPG
    P1010002.JPG
    99.7 KB · Views: 101
  • P1010001.JPG
    P1010001.JPG
    118.2 KB · Views: 104

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
paran,

τα συγχαρητηρια μου. Πολυ καλο και πολυ εντυπωσιακο. Μπραβο σου.

Εγω τωρα που το βλεπω θελω να φτιαξω κατι τετοιο για εξωτερικα φωτα στο σπιτι. Θα ειναι σουπερ.
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Ωραία καλά πάει κάτι καλό θα βγει φαίνεται!!Πάντως επιμένω, αν η βίδα και γενικά το σύστημα βοηθάει το pcb να ακουμπά με δύναμη στη ψύκτρα, τότε βάλε πάστα για υπολογιστή, αλλιώς arctic silver adhensive!
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
fresh news:
Το pcb τοποθετήθηκε (αφού κολλήθηκαν προσεκτικά τα καλώδια) με heat paste στην θέση του και βιδώθηκε με την κεντρική σταυροκατσαβιδόβιδα Μ6, έχοντας πολύ καλή επαφή με την αλουμινένια βάση.
Η τριάδα των φακών κολλήθηκε στην θέση τους με silver epoxy (σημειώνω ότι αν και ψιλοσφήνωνε στις τρύπες από τα ποδαράκια δεν ήταν καθόλου σίγουρη η τοποθέτηση σε περιβάλλον κραδασμών, οπότε και κολλήθηκε).

Το άναψα για πρώτη φορά μέρα μεσημέρι και μέσα στο εργαστηριάκι με εντυπωσίασε (έξω έκανε στάμπα φώς στον τσιμεντόδρομο μες στον ήλιο...)

Από μετρήσεις έχουμε τα ακόλουθα:
Με τάση εισόδου πάνω από 12V η έξοδος δίνει σταθερά 9.20V, που μετά από καμιά ώρα λειτουργίας έπεσε στα 9.12V και δεν κατέβηκε άλλο...
Στην έξοδο του driver μέτρησα σταθερά 2.54 Α.

Η θερμοκρασία της αλουμινένιας βάσης ανεβαίνει γρήγορα και σταθεροποιείται στους 46 βαθμούς όση ώρα και να το έχεις αναμμένο...
Στην επιφάνεια των φακών, στην μέση μιας από τις τρείς δέσμες, μέτρησα 68 βαθμούς...
Με το driver τρόμαξα λίγο, μιας και ανέβηκε γρήγορα στους 78 βαθμούς και έμεινε σταθερά εκεί όση ώρα και αν δούλεψε... Το ακούμπησα απλά (χωρίς πάστα) στην μαντεμένια βάση του τρυπανιού μου και δούλευε στους 49 σταθερά, οπότε για να εξασφαλιστεί η μακροζωία του, χρειάζεται ψύξη...

Στην βραδυνή δοκιμή είχα τα αναμενόμενα. Πολύ φως κοντά, πάρα πολύ φως σε μεσαία απόσταση και λόγω έλλειψης κατόπτρου όχι πολύ φως μακρυά... Πρακτικά μέχρι τα 70-80 μέτρα κάνει τα πάντα μέρα, με καλό χρώμα (όχι πολύ ψυχρό και σίγουρα πιο ζεστό από τα εξαχίλιαρα -στα χαρτιά- HID που το συγκρίναμε...)
Είναι ο ορισμός του flood, χωρίς εμφανές-διαχωρισμένο hot spot, αλλά με μια μεγάλη και διάχυτη ποσότητα φωτός στο κέντρο...

Για τη χρήση που το θέλω, χρειάζομαι μόνο άλλο ένα ίδιο (μιλάμε για πολύ φως) και μετά θα ψαχτώ για δυο throwers, με κάτοπτρα...

Θα τολμήσω εδώ να μεταφέρω την άποψη πως τα οπτικά του είναι λίγα για τόσο πολύ φως και περιμένω κα την δική σας γνώμη σχετικά...

Φωτό από το τελειωμένο project και νυχτερινές φωτό σύντομα...
 

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
εγω θα μεινω λιγο στην αποσταση που μου ακουγετε παρα πολυ καλη. Απο εκει και περα δεν χρειαζεται.

οσο για την θερμοκρασια στον driver ναι καλο ειναι που μας το ειπες. Λογικα θα χρειαζεται και αυτο μια καλη ψυκτρα.

Περιμενουμε φωτο.
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
fresh news:

Από μετρήσεις έχουμε τα ακόλουθα:
Με τάση εισόδου πάνω από 12V η έξοδος δίνει σταθερά 9.20V, που μετά από καμιά ώρα λειτουργίας έπεσε στα 9.12V και δεν κατέβηκε άλλο...
Στην έξοδο του driver μέτρησα σταθερά 2.54 Α.

Η θερμοκρασία της αλουμινένιας βάσης ανεβαίνει γρήγορα και σταθεροποιείται στους 46 βαθμούς όση ώρα και να το έχεις αναμμένο...
Στην επιφάνεια των φακών, στην μέση μιας από τις τρείς δέσμες, μέτρησα 68 βαθμούς...
Με το driver τρόμαξα λίγο, μιας και ανέβηκε γρήγορα στους 78 βαθμούς και έμεινε σταθερά εκεί όση ώρα και αν δούλεψε... Το ακούμπησα απλά (χωρίς πάστα) στην μαντεμένια βάση του τρυπανιού μου και δούλευε στους 49 σταθερά, οπότε για να εξασφαλιστεί η μακροζωία του, χρειάζεται ψύξη...


(όχι πολύ ψυχρό και σίγουρα πιο ζεστό από τα εξαχίλιαρα -στα χαρτιά- HID που το συγκρίναμε...)
Είναι ο ορισμός του flood, χωρίς εμφανές-διαχωρισμένο hot spot, αλλά με μια μεγάλη και διάχυτη ποσότητα φωτός στο κέντρο...

Για τη χρήση που το θέλω, χρειάζομαι μόνο άλλο ένα ίδιο (μιλάμε για πολύ φως) και μετά θα ψαχτώ για δυο throwers, με κάτοπτρα...

Θα τολμήσω εδώ να μεταφέρω την άποψη πως τα οπτικά του είναι λίγα για τόσο πολύ φως και περιμένω κα την δική σας γνώμη σχετικά...

-To vf των λεντ πέφτει λίγο με την άνοδο της θερμοκρασίας, οπότε λογικό.
-Τι θερμόμετρο χρησιμοποιήσεις?
-68 βαθμοί στο pcb μου φαίνονται πολλοί!
-Για το driver στο έλεγα, θα ζεστένεται αρκετά έτσι, είναι λογικό!
-Τα HID μου αρέσουν μόνο τα 4300Κ, όλα τα άλλα είναι μούφα χρώμα!
-Τα οπτικά τι απώλειες λένε ότι έχουν? Δεν είναι πάντως χειρότερα από ανακλαστήρες, απλά φαίνονται λίγα επειδή διαχέουν το φως παντού(180 μοίρες), ο ανακλαστήρας θα σου φανεί ότι "χάνει" λιγότερο(διαχέει ~90 μοίρες), αλλά δεν ισχύει.
-Αν βάλεις κάτοπτρα αντίστοιχα σε μέγεθος των οπτικών δε θα κάνεις τίποτα σχεδόν, το xm-l για να αποδώσει σε throw θες(κατ εμέ) ένα κάτοπτρο 30μμ τουλάχιστον σε διάμετρο!
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
Συμπλήρωσα χτες και προχτές συνολικά κάνα δεκάωρο λειτουργίας στον πάγκο του εργαστηρίου. Χωρίς ροή αέρα γύρω από το προβόλι (και χωρίς τις νυχτερινές θερμοκρασίες που θα δουλεύει και θα είναι κατά μέσο όρο χαμηλώτερες από τους 28-29 που είχα στο εργαστηριάκι μου) η αλουμινένια βάση έμεινε μέχρι τους 48 C...
Το driver το κόλλησα με silver epoxy σε μια παθητική ψύκτρα ενός αρχαίου motherboard που βρήκα σ' ένα συρτάρι του γραφείου και η θερμοκρασία λειτουργίας του σταθεροποιείται ταχύτατα στους 38 C, που είναι 40 ολόκληρους βαθμούς κάτω από την αρχική λειτουργία χωρίς επιπλέον ψύξη...
Λόγω συνεχούς babysitting δεν έβγαλα νυχτερινές φωτό, αλλά πιστέψτε με είναι ένα πολύ χρήσιμο φως αυτοκινήτου (είναι χρήσιμο γενικώτερα και αν επιλυθεί το θέμα μιας αξιοπρεπούς τροφοδοσίας, μπορεί να αποτελέσει τμήμα ενός φακού...)
Αντε να φτιάξω άλλο ένα, να το δούμε και στους χωματόδρομους...
Το βράδυ το φωτογραφίζω έξω και τα λέμε...
ΥΓ. είναι ο ορισμός του "μου 'βγαλε τα μάτια" αν το κοιτάξεις ακόμα και από πολύ μεγάλη απόσταση...
 

Attachments

  • P1010021.JPG
    P1010021.JPG
    99.1 KB · Views: 103
  • P1010020.JPG
    P1010020.JPG
    107.2 KB · Views: 105
  • P1010019.JPG
    P1010019.JPG
    109.8 KB · Views: 106
  • P1010018.JPG
    P1010018.JPG
    109.1 KB · Views: 101
  • P1010017.JPG
    P1010017.JPG
    129 KB · Views: 107

astanapane_10

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,654
bravo!!!!!!

θεος πολυ καλο.

Ειναι πραγματικα ενα καλο κομματι. Τωρα πρεπει να δεις την συνεχη λειτουργια.
 

paran

Established Member
20 May 2011
215
καλησπέρα,
μόνο τρείς νυχτερινές λήψεις:
Η φωτογραφία αναφοράς δείχνει το ιερό της εκκλησίας 80 μέτρα μακριά...
Στην δεύτερη είναι ο Eastward YJ01 με χρησιμοποιημένη μπαταρία και στην τρίτη το home made off road τρίλεντο προβόλι...
Όπως βλέπετε ο YJ01 είναι πολύ καλός thrower, αλλά το τρίλεντο κάνει τη νύχτα μέρα...
Νεότερα θα έχετε σε δοκιμή στο αυτοκίνητο μόλις τελειώσω και το δεύτερο...
 

Attachments

  • P1010008.JPG
    P1010008.JPG
    74.3 KB · Views: 122
  • P1010007.JPG
    P1010007.JPG
    83.2 KB · Views: 132
  • P1010009.JPG
    P1010009.JPG
    100.3 KB · Views: 137