Η Kιβωτός - Noah

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,489
Εκεί ψηλά.....
86ljm.jpg



Ξαναδιαβάζει και ετοιμάζεται να μεταφέρει στη μεγάλη οθόνη την "Κιβωτό του Νώε" ο Ντάρεν Αρονόφσκι βάσει ενός προϋπολογισμού που αγγίζει τα 130 εκατ. δολάρια.
Πρόκειται δηλαδή για την πιο φιλόδοξη και μεγάλη παραγωγή του σκηνοθέτη ως τώρα που μετά την τεράστια παγκόσμια επιτυχία του "Μαύρου κύκνου" (η ταινία απέφερε 315 εκατομμύρια δολάρια έχοντας κοστίσει μόλις 12 εκατομμύρια δολάρια), ανήκει πλέον και επισήμως στα "καυτά" ονόματα της κινηματογραφικής βιομηχανίας.
Ο Αρονόφσκι, λένε οι πληροφορίες, σχεδιάζει ένα έπος φαντασίας, που θα του χαρίσει την ευκαιρία να δημιουργήσει έναν κόσμο, μέσα από το βιβλικό παραμύθι που θα αναπαραστήσει με σκοτεινά χρώματα και με τη δημιουργική όσο και σκληρή ματιά του.

Ο σκηνοθέτης είναι απασχολημένος με την προσαρμογή του σεναρίου, ενώ αναζητεί χρηματοδότες προκειμένου να ξεκινήσει το μεγαλεπήβολο σχέδιό του, που θεωρείται πλέον η βασική προτεραιότητα στην ατζέντα του.


darren-aranofsky-noahs-ark.jpg



Μέχρι στιγμής όλες οι μεγάλες εταιρείες παραγωγής (Paramount, Summit, New Regency και Fox) έχουν δείξει ενδιαφέρον για την ιστορία του Νόε, που όπως έχει δηλώσει ο Αρονόφσκι ήταν ένας ήρωας που από παλιά τον εντυπωσίαζε, ενώ ήδη από το 2007 σκεφτόταν να μεταφέρει την ιστορία της Κιβωτού στο σινεμά.
Ο ίδιος μάλιστα ήδη δημιούργησε με τον Καναδό σχεδιαστή Νίκο Χένρικσον το κόμικ «Noah» (είχε ξαναδουλέψει επάνω σε εικονογραφημένο και στην Πηγή της Ζωής) για να προωθήσει ευκολότερα την ιδέα το στα στούντιο.

Ο χαρακτήρας του Νώε φαίνεται να απέχει στο κόμικ αρκετά από τη βιβλική μορφή, αφού παρουσιάζεται πολύ πιο σύνθετος, σκοτεινός, αλλά και με πολλές αδυναμίες και πάθη, αντίθετα με τη φιγούρα του πράου σωτήρα των ειδών στα θρησκευτικά κείμενα.

Cinemag






 
Last edited by a moderator:

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,489
Εκεί ψηλά.....
Re: Η Kιβωτός του Αρονόφσκι

Πωπω δεν τον αντεχω τον Crow...πλεον. Οσο μεγαλωνει γινεται και αντιπαθεστερος.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Η Kιβωτός του Αρονόφσκι

Γιατί, παλιότερα τον άντεχες; :p
Πως κατάφερα να δω το Gladiator τόσες φορές, είναι άξιο απορίας.

Απο την άλλη ο Bale τείνει να γίνει μαϊντανός. Σε κάθε ταινία ειναι υποψήφιος πρωταγωνιστής.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,489
Εκεί ψηλά.....
Re: Η Kιβωτός του Αρονόφσκι

Τον αντεξα στο LA confidential :D.

Kαι στον Μονομαχο καλος ηταν. Μετα πηρε την κατω βολτα.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Re: Η Kιβωτός του Αρονόφσκι

ΙΜΗΟ ο Αρονόφσκι είναι ή του ύψους ή του βάθους.
Ή αριστούργημα θα βγάλει η μάπα...
Με το Fountain of Youth π.χ. έμεινα μακάκας, με το Black Swan ένοιωσα μακάκας που πλήρωσα για να το δω... :flipout:
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,039
Κατερίνη, Ελλάδα
ΙΜΗΟ ο Αρονόφσκι είναι ή του ύψους ή του βάθους.
Ή αριστούργημα θα βγάλει η μάπα...
Με το Fountain of Youth π.χ. έμεινα μακάκας, με το Black Swan ένοιωσα μακάκας που πλήρωσα για να το δω... :flipout:


Θα την πω την κακία μου, αλλά εγώ μακάκας ένιωσα και στα δύο, αλλά και στα υπόλοιπά του. Υπερβολικά υπερτιμημένος σκηνοθέτης κατά τη γνώμη μου.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Re: Η Kιβωτός του Αρονόφσκι

......................Πως κατάφερα να δω το Gladiator τόσες φορές, είναι άξιο απορίας...............................
Ίσως επειδή ήταν από πίσω ο Ridley Scott ? :worshippy:
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Η Kιβωτός του Αρονόφσκι

Τον αντεξα στο LA confidential :D.

Kαι στον Μονομαχο καλος ηταν. Μετα πηρε την κατω βολτα.

Kαι στο Insider ηταν εξαιρετικος,και στο Beautiful Mind.
Tωρα ο Αρονοφσκι ηταν εξαιρετικος μεχρι το Βlack Swan που ηταν για κλωτσιες.Εκει τον εφαγε η υπερβολικη μανιερα.Και πολυ φοβαμαι οτι θα συνεχισει.
Νωε?Αν ειναι δυνατον....
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Η Kιβωτός του Αρονόφσκι

Ίσως επειδή ήταν από πίσω ο Ridley Scott ? :worshippy:

Μωρέ ας μην είχε σκηνές αναφοράς και θα σου έλεγα αν το είχα στη συλλογή μου, όποιος και να το είχε φτιάξει.
biggrin.gif
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Η Kιβωτός του Αρονόφσκι

Άντε να δούμε το Νώε σε split screen με το Θεό, με την κάμερα κεντραρισμένη στο πρόσωπο καθώς μπαίνει στην κιβωτό, να επαναλαμβάνει την κίνηση της απελευθέρωσης του περιστεριού κάθε μέρα...
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: Η Kιβωτός του Αρονόφσκι

To cast ως τώρα είναι το ακόλουθο

Jennifer Connelly as Noah’s wife, Naameh;
Ray Winstone as antagonist Tubal-Cain;
Emma Watson as Noah’s adopted daughter, Ila;
Anthony Hopkins as Methuselah;
Douglas Booth
& Logan Lerman as his sons, Shem and Ham.
Madison Davenport , as Na’el, aka the Biblical figure Na’eltama’uk, the wife of Noah’s son Ham (Lerman).
Mark Margolis

τέλος ο Crowe σε μια πρώτη φώτο ως Νωε
και άλλη μια από το twitter του σκηνοθέτη με κάτι που μοιάζει μάλλον με την κατασκευή της κιβωτού.

Noah-russell-crowe.jpg


AxjoNm6CMAEzp0W.jpg:large
 

Che

AVClub Addicted Member
1 September 2008
1,774
ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
Re: Η Kιβωτός του Αρονόφσκι

Εμένα ο Αρανοφσκι μου αρέσε και στις δυο προαναφερθέντες ταινίες δεν ξέρω τι λέτε πάντως τη περιμένω πως και πως και με Ρασελ ακόμα καλύτερα!
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,490
Αθήνα
Απάντηση: Re: Η Kιβωτός του Αρονόφσκι

ΙΜΗΟ ο Αρονόφσκι είναι ή του ύψους ή του βάθους.
Ή αριστούργημα θα βγάλει η μάπα...
Με το Fountain of Youth π.χ. έμεινα μακάκας, με το Black Swan ένοιωσα μακάκας που πλήρωσα για να το δω... :flipout:

Το Fountain είναι κορυφαία ταινία, αλλά το Black Swan δεν το βρίσκω χειρότερο απ´το πολυδιαφημισμένο Requiem for a Dream. Είπαμε όμως, γούστα είναι αυτά, κάποιοι το θεωρούν σταθμό, εγώ μάπα.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Re: Η Kιβωτός του Αρονόφσκι

Δε με νοιάζουν οι εμμονές του Αρονόφσκι (πλέον).
Δεν καίγομαι να δω γιγάντια κύματα και ανείπωτες καταστροφές (αυτές το σημερινό Χόλυγουντ τις προσφέρει με το τσουβάλι).
Αλλά θα πληρώσω εισιτήριο για να δω τα μάτια της Jennifer Connely στη μεγάλη οθόνη .
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Η Kιβωτός του Αρονόφσκι

Εμενα παλι που με νοιαζουν οι εμμονες του, δεν μπορω να βρω τι σχεση εχουν με αυτη την ταινια.
Δε μπορω να σκεφτω καν πως αποφασισε να τη σκηνοθετησει. Μου φαινεται κατι πολυ ξενο γι'αυτον.
Για την ακριβεια φοβαμαι οτι οσο περναει ο καιρος εγκαταλειπει σιγα σιγα αυτες τις εμμονες για τις
οποιες λατρευω τις ταινιες του και γινεται πιο...mainstream? Ελπιζω να με διαψευσει.

Για τις καταστροφες και τα νερα θα συμφωνησω απολυτα.

Οσο για τη Τζενιφερ...:love:
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Re: Η Kιβωτός του Αρονόφσκι

Και γω θεωρω τον Αρονοφσκι υπερτιμημενο πολλοι σε φσκι υπερτιμηθηκαν μετα τον τρισμεγιστο ,εχει ταλεντο κατ εμε ανολοκληρωτο ...καπου το χασε...