Ρετρό και πίσω ολοταχώς στα παλιά.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Αριάδνη

Senior Member
18 June 2011
482
Αθήνα
Θα κάνω την αρχή με μια αγαπημένη μου φωτογράφο την Maggie Taylor η οποία έχει πάρει BA degree στη φιλοσοφία από το πανεπιστήμιο του Yale και MFA degree στην φωτογραφία από το πανεπιστήμιο της Florida. Περισσότερο απο 10 χρόνια είναι φωτογράφος και χρησιμοποιεί το pc για να κάνει το ανάλογο photoshop σε ρετρό φωτογραφίες και να δημιουργήσει τις δικές τις φιγούρες. Το αποτέλεσμα είναι μοναδικό, έργο τέχνης.
Έργα της έχουν φιλοξενίσει πολλες galleries στο εξωτερικό.
http://maggietaylor.com/

Μερικές φωτογραφίες έργα τέχνης.

subject-to-change-maggie-taylor.jpg


mood-lifter-maggie-taylor.jpg


Εδώ θα δείτε το avatar μου
maggie_taylor_4.jpg


alice.jpg


pktEFhEqVqyov3559XLjwiEso1_400.jpg


i_turning%2Bmaggie%2Btaylor.jpg

002b325t


Λίγες από τις πολλές τις δουλειές.
Πάντα μου άρεσαν οι ρετρό φωτογραφίες από πρόσωπα, τοπία, ασπρόμαυρες φωτογραφίες από την παλιά Αθήνα το Παρίσι την Αγγλία και από πολλές άλλες χώρες, αυτή η ´'αρχαία' σκουριά τέλος πάντων που σε κάνει να ζεις σε άλλες εποχές.
Ας κάνουμε αν θέλετε ένα ταξίδι όλοι μαζί με το πλοιάριο του χρόνου σε αυτές τις εποχές που δεν ζήσαμε.
Αν υπάρχει παρόμοιο θέμα και δεν το αντιλήφθηκα θα παρακαλούσα να μεταφερθεί από τους αρμόδιους συντονιστές.:eek:
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
- Σε ευχαριστώ, Αριάδνη, γιά τη μικρή αυτή παρένθεση τέχνης. Τέχνης λυτρωτικής για τις μέρες αυτές της βαρβαρότητας, που περνάμε.....
 

Αριάδνη

Senior Member
18 June 2011
482
Αθήνα
- Σε ευχαριστώ, Αριάδνη, γιά τη μικρή αυτή παρένθεση τέχνης. Τέχνης λυτρωτικής για τις μέρες αυτές της βαρβαρότητας, που περνάμε.....

Πράγματι όλες οι αισθήσεις μας τα τελευταία χρόνια έχουν υποστεί πολιτισμό σοκ, ενώ συνεχώς καλούμαστε να κάνουμε καθημερινώς το ξεσκαρτάρισμα των σκουπιδιών και της φύρας που συνεχώς μας μολύνουν ή που πιάνουν τόπο βίαια στην ψυχή μας. Χαίρομαι που σου άρεσαν έπεται και συνέχεια.-bye-Eγώ σε ευχαριστώ.
 

Αριάδνη

Senior Member
18 June 2011
482
Αθήνα
Oι παραπάνω φωτογραφίες των 2 posts είναι από την Αμερική του 1900 με 1920 με κυρίως θέμα τα παιδιά
 

Αριάδνη

Senior Member
18 June 2011
482
Αθήνα
Στην Αμερική του 1900 λίγα ήταν τα παιδιά που δεν εργάζονταν δυστυχώς.


και μια τελευταία

1924
Αυτό το κουτί είναι τηλέφωνο ή ράδιο? Μάλλον το δεύτερο νομίζω.:)
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
-Πολύ ωραία η σειρά με τις γκριμάτσες αυτών που κοιτάζουν το κάδρο με τα γυμνά οπίσθια! Ντουανώ είναι;
 

Αριάδνη

Senior Member
18 June 2011
482
Αθήνα
ballroom-b.jpg

Courtesy of Paramount Art Center.

radrecipes-b.jpg

Θα ακούσουμε Ragtime και Broadway Musicals και θα φάμε και το κέικ που έψησα χρυσή μου :five::laugh: πως του πάειιιιιι.

Όλες οι φωτογραφίες από την Αμερική του 20.