Panasonic Plasma ST30 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

abc827

Established Member
21 February 2011
122
Χανιά
Γειά σας. Παρέλαβα 6/7/2011 την τηλεόραση αυτή. Γρήγορα, από Πλαίσιο, την επόμενη μέρα από την παραγγελία. Φοβόμουνα μήπως δεν είναι φωτεινή την ημέρα, αλλά κανένα πρόβλημα. Με εντυπωσίασε η συσκευασία, η απλότητα και συγχρόνως η λειτουργεικότητα της Panasonic εταιρείας. Δεν έχω προλάβει να κάνω πολλά. Μόνο συνέδεσα το LG DP1W με εναν 750GB Passport WD, παίζει όλα τα αρχεία κανονικά. Μου έκανε εντύπωση η ποιότητα εικόνας σε ένα αρχείο 1280Χ720 mkv, απόλαυση, τέλεια εικόνα, πάρα πολύ καθαρά. Ρυθμίσεις δεν έχω πειράξει ακόμη τίποτα.Είμαι, προς το παρόν, πάρα πολύ ευχαριστημένος! Θα τα ξαναπούμε! Yperion, Vas Papavas και όλα τα παιδιά εκεί, ευχαριστώ, και κερνάω καφέ και ρακί στο Λιμάνι στα Χανιά όταν έρθετε προς το Νότο.-bye-
 

czoun

Supreme Member
29 November 2007
7,734
Αθήνα
Απάντηση: Panasonic Plasma ST10 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλορίζικη και χρόνο να έχεις να την απολαμβάνεις.

Ωραία η ρακί και ειδικά αν είναι από τον Ραβδούχα....αν έλεγα κάτι άλλο θα έπεφτε το γυνακόσογο να με φάει :flipout::flipout::flipout:
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
καλή επιλογή. ευχαριστούμε για την πρόσκληση και να σαι καλά να την χαρείς.
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Περιμένουμε εντυπώσεις σε 3d, καθώς και σε Bluray - τηλεοπτικό.

Πώς πάει από αντανακλάσεις και image retention;

Είναι πολύ ενδιαφέρον μοντέλο, θεωρώ ίσως το κορυφαίο value for money στις 50άρες σήμερα.
 

abc827

Established Member
21 February 2011
122
Χανιά
Ευχαριστώ παιδιά ότι επιθυμείτε και σεις! Τώρα φορτίζω τα γυαλιά, θα τα πούμε. Να ρωτήσω κάτι, πειράζει να βλέπω τηλεοπτικό σήμα με μεγέθυνση 1 για να μην δείχνει το λογότυπο του κάθε καναλιού? Να κάψω και το αρχείο breakin να το βάλω να παίζει για προστασία? Πάντως παιδιά η τηλεόραση είναι απόλαυση, ιδίως με απόλυτο σκοτάδι λες και είσαι αλλού!
 

abc827

Established Member
21 February 2011
122
Χανιά
Α και Blueray player δεν έχω. Αντανάκλαση δεν διαπίστωσα, απ` όσο μπορώ να καταλάβω, στο παραμικρό. Τηλεοπτικό σήμα, αναλογικό ακόμη εδώ, πολύ καλό, καλύτερο με διαφορά από της Samsung LE27B 27άρα 4-5 χρονών LCD. Plasma παιδιά, για όμορφη εικόνα! Το image retention τι είναι? Δεν έχει όμως THX. Πιστεύω όταν έρθει η επίγεια ψηφιακή και στα Χανιά να καλυτερέψουν τα πράγματα. Αυτά.
 

abc827

Established Member
21 February 2011
122
Χανιά
Καλημέρα και πάλι. Να πω ότι η μετατροπή 2D σε 3D δεν λέει και πολλά πράγματα, πρέπει να είσαι στο 1 μέτρο για να δεις λίγο βάθος. Το 3D Side by Side mkv παίζει πολύ ωραία και στα 4 μέτρα και στα 2 μέτρα απόσταση. Είδα την ταινία Tangled side by side. Α, έκαψα και το breakin και το έβαλα για 15 λεπτά να παίζει, πόσο να το αφήσω συνολικά? Ευχαριστώ, τα ξαναλέμε.
 
Last edited by a moderator:

RaptorJ_66

New member
23 May 2011
26
Επειδη τη σκεφτομαι την συγκεκριμενη τηλεοραση αυτο το ifc λειτουργει μονο για ταινιες η δουλευει και για τα αναλογικα προγραμματα?Ειναι οσο καλο οσο τα "soap opera effects" των led-lcd?
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Μάλλον δεν είναι τόσο καλό όσο τα αντίστοιχα συστήματα των LCD, αλλά θα το χρειαστείς σίγουρα σε σήματα 50 Hz (π.χ. τηλεοπτικό).
Νομίζω για τις ταινίες υπάρχει διαφορετικό σύστημα (δεν ονομάζεται IFC), αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
Πάντως, νομίζω ότι μπορείς να το απενεργοποιήσεις αν δεν σου αρέσει.
 

RaptorJ_66

New member
23 May 2011
26
Ισα ισα μ' ενδιαφερει!Ενταξει δεν χρειαζεται να 'ναι οσο καλο οσο των led-lcd αλλα τουλαχιστον ειναι αισθητη η διαφορα στην εικονα οταν ειναι ενεργοποιημενο στο maximum?
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Τι διαφορά στην εικόνα περιμένεις;
Αν σε ενδιαφέρει η παρεμβολή νομίζω πρέπει να δοκιμάσεις το μεσαίο. Στο μέγιστο εμένα μου είναι ασαφές τι κάνουν οι φετινές πανασόνικ.
 

RaptorJ_66

New member
23 May 2011
26
Εννοω πως αν το βαλω στο μεγιστο η εικονα θα μοιαζει σαν να ειναι video, σαν making of a movie δεν ξερω πως αλλιως να το πω.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Μα φυσικά. Αυτό προσπαθεί να κάνει κάθε αλγόριθμος, να απομακρύνει την κινηματογραφική ψευδαίσθηση της σπασμωδικής κίνησης των 24 καρέ και να προσεγγίσει την λήψη με υψηλότερο αριθμό καρέ (όπως το βίντεο).
 

RaptorJ_66

New member
23 May 2011
26
Και αυτο ειναι που δεν καταλαβαινω.Οσο εχω ψαξει βλεπω 24p smooth film.Δηλαδη ισχυει μονο για ταινιες η και για κανονικη tv?
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Μόνο για τις ταινίες είναι αυτό, αλλά δεν ξέρω αν είναι παρεμβολή...
Δεν ρωτάς στο νήμα της VT30; Θα ξέρουν καλύτερα...
 

underdog

Supreme Member
26 November 2007
6,744
Θεσσαλονίκη
Χθες στησαμε την 50st30 του κουμπάρου μου και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα με την τηλεόραση.

Πρώτα τα μείον που βασικά επικεντρώνονται στο κακό αναλογικό για το οποίο όμως φταίει και η κακή λήψη στο σπίτι. Επίσης θα μπορούσε να έχει λίγο καλύτερο εξωτερικό σχεδιασμό και αποσπωμενο καλώδιο ρεύματος.

Στα ψηφιακά άριστη εικόνα χωρίς καθόλου softness αλλα και χωρίς τεχνητό sharpness. Εύκολη και γρηγορη η ρύθμιση των καναλιών και άριστα τα επανασχεδιασμενα μενού.
Το epg δουλεύει επίσης ολοσωστα όπως και το γρήγορο teletext.

Στη ρύθμιση true cinema η εικόνα είναι λίγο σκοτεινή αλλα τα χρώματα σωστά και το μαύρο πραγματικά άριστο χωρίς απώλεια λεπτομερειας.
Είδαμε resident evil 3d με πηγή ps3 όπου δεν υπήρχε ίχνος crosstalk και κανένα θέμα fluctuation ούτε για δείγμα.

Παρά ταύτα κουραστηκαμε και οι δυο κατα τη θέαση αν και τα γυαλιά είναι αρκετά ελαφριά. Η συγκεκριμμενη ταινία δεν είχε δε ιδιαίτερα εντυπωσιακά 3d πλάνα.

Καλο το τηλεκοντρολ αν και γκρι και ασχημουτσικο.

Μόλις δω bluray 2d θα επανέλθω!
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Ισα ισα μ' ενδιαφερει!Ενταξει δεν χρειαζεται να 'ναι οσο καλο οσο των led-lcd αλλα τουλαχιστον ειναι αισθητη η διαφορα στην εικονα οταν ειναι ενεργοποιημενο στο maximum?

Κοιταξε οι πλασμα ετσι και αλλιως δεν στηριζουν την εικονα τους τοσο σε υπολογιστικους αλγορυθμους (interpolation) οπως οι LCD/LED.

Ειναι η διαφορα του να εχεις ατμοσφαιρικο κινητηρα 2 λιτρα που να βγαζει 150 ιππους με το να εχεις ενα 1.4 λιτρα που να προσπαθει να βγαλει 150 με την χρηση 2 τουρμπο.

Ο ενας το κανει ανετα και αγόγγυστα ενω ο δευτερος πρεπει να ζοριζεται και τα δινει ολα.

Οποτε κατα την γνωμη μου το οτι δεν το βλεπεις να "δουλευει" ειναι καλο και οχι κακο.