Πολυεργαλεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
(Πολυεργαλεία)

Ποια πηρες?

mantilas, ελπιζω εμένα να ρωτάς...

Leatherman Squirt PS4
Leatherman Micra
Gerber Suspension
Gerber Crucial


Θα δοκιμάσω, θα κρατήσω αυτα που μου ταιριάζουν και τα άλλα προς πώληση...
 

mantilas

Senior Member
20 January 2010
564
Απάντηση: Φακός/φώς για ποδήλατο

Ναι φιλαρακι,εχω gerber flik και leatherman charge tti.Πιο σκληροτραχηλο προς μεγαλη μου εκπληξη μου φαινεται το γκερμπερ,το λεδερμαν πιο κυριλατο
 

Στέλιος Π.

Supreme Member
Re: Φακός/φώς για ποδήλατο

[off-topic]

Εγω παντως, σαν ενας ευτυχισμενος χρηστης leatherman καθημερινα εδω και 12 χρονια στη δουλια και στις διακοπες (τον ιδιο, δεν τον εχω αλλαξει ακομα), και εχοντας πιασει στο χερι μου και καποιους Gerber, πιστευω οτι τους Leatherman θα τους λατρεψεις.

Μονο το multitool της Victorinox μου εδωσε την ιδια εντυπωση στιβαρης κατασκευης.

[/off-topic]
 

mantilas

Senior Member
20 January 2010
564
Απάντηση: Φακός/φώς για ποδήλατο

Koιτα,το leatherman δεν το εχω χρησιμοποιησει,δεν αμφιβαλλω οτι ειναι πολυ καλο,απλα το gerber δειχνει πιο μαχιμο.
 

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
Απάντηση: Φακός/φώς για ποδήλατο

Παρέλαβα το Gerber Suspension
'Ειναι οντως εξαιρετικό, δείχνει πολύ ανθεκτικό και ποιοτικό!
δεν είναι πολυ μεγάλο (σαν το Leatherman Charge) αλλα δεν κουβαλιέται και στην τσέπη - θέλει τσαντάκι ή στην ζώνη.
Επίσης παρέλαβα το Leatherman Squirt PS4, το οποίο είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ πολυ-εργαλείο για τα κλειδιά, πήρε αμέσως θέση στο μπρελόκ και χρησιμοποιείται πολυ συχνα τις τελευταίες μέρες
Αντιστοιχη εμπειρία είχα και από τα Leatherman Squirt P4 & Leatherman Micra (τέτοιο - με ψαλιδάκι - εδωσα στην γυναίκα μου και το έχει λατρέψει!!!)

Μεγάλο Leatherman, δεν έχω δοκιμάσει...
Περιμένω με περιέργεια επίσης το Gerber Crucial!!!

ΠΑΝΤΕΛΗΣ, δεν "κοβεις" τα τελευταία σε ένα threadaki για πολυεργαελεια (εδώ, μαζί με τους φακούς)...
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Απάντηση: Περί ανέμων και υδάτων..

Ενδιαφέρον εργαλεία και μιας και ο victorian για τα κλειδιά τα 'παιξε ποιο πολυεργαλείο προτείνετε για κλειδιά?
 

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
Απάντηση: Περί ανέμων και υδάτων..

Για κλειδιά:
Leatherman Squirt PS4 (καινούργιο, με κυριο εργαλείο ΠΕΝΣΑ και μικρό ψαλίδι)
Leatherman Squirt P4 (κυριο εργαλείο ΠΕΝΣΑ) or Leatherman Squirt S4 (κυριο εργαλείο ψαλίδι)
Leatherman Micra (κυριο εργαλείο ψαλίδι, οικονομικό)
Gerber Splice

Εννοείται από εξωτερικό!
Εδώ Ελλάδα πουλιούνται στα 50+ ευρώ
Εξω μισή τιμή (ειδικά τα ελαφρώς ΜΤΧ) - πχ ebay
 

Παντελής

Supreme Member
10 April 2010
5,610
Κερατσίνι
Απάντηση: Περί ανέμων και υδάτων..

Οκ,επειδή με ενδιαφέρει το ψαλίδι και σουγιάς περισσότερο θα τα κοιτάξω.ΤΝΧ
 

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
Σωστή κίνηση!
Αν υπάρχει κανείς που να έχει δοκιμάσει κάποια εταιρία εκτός από τις πολύ γνωστές (Leatherman - Gerber - Victorinox) ας μοιραστεί την εμπειρία του μαζί μας...!!!
πχ εχω διαβάσει για την SOG και την WENGER - εχει κανείς "πιάσει" εργαλείο τέτοιο?
 

vaskal

AVClub Addicted Member
19 June 2008
1,540
Εγω πάντως έχω το surgehttp://http://www.leatherman.com/product/Surge_Black , φερμένο απο Αμερική , και δεν το αλλάζω με τίποτα φοβερό εργαλείο.Νομίζω ότι κάπου εδω στους φακούς είχα γράψει κάτι σχετικά όταν το είχα πάρει. Τώρα ψάχνω και ένα leather man για τα κλειδιά , προς αντικατάσταση του μικρού victorinox που έχω τώρα.
 

ergotelis

AVClub Addicted Member
6 January 2010
2,018
Ηράκλειο Κρήτης
Παιδιά, εγώ έχω τα Skeletool CX και ένα πολύ δυνατό μαύρο Gerber, δε θυμάμαι πως λέγεται, κ τα δυο σκυλιά!
Μόνο που το Gerber ανοίγει πολύ παράξενα τις λεπίδες κ με καθυστερεί!
 

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,145
λοιπον εγω εχω ενα super tool 200...ολα καλα αλλα δεν εχει ψαλιδι!


με τον καιρο καταλαβα οτι χρειαζεσαι 2 λεπιδες, λιμα προαιρετικα, σουβλι και ψαλιδι.... αυτα τα εχει μονο αυτο της Victorinox και το leatherman charge ti?
 

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
Το (κύριο) ατού των πολυ-εργαλείων νέας γενιάς νομίζω οτι είναι η πένσα/κόφτης
Απο κεί και πέρα, ολα έχουν σίγουρα και μαχαίρι - ίσιο, πριονωτό ή συνδυασμό τους (μήκους ανάλογου με το συνολικό εργαλείο), κάποιο κατσαβίδι και στα υπόλοιπα διαφέρουν...
Τα τύπου μπρελόκ (keychain κατηγορία) έχουν 6-10 εργαλεία συνολικά, οπότε φανταστείτε που μπορούν να φτάσουν τα μεγαλύτερα!!!

Καλό site (με reviews) εδώ http://www.multitool.org/
 

mantilas

Senior Member
20 January 2010
564
Εχω victorinox σουγια μεγαλο,πολυ καλο αλλα μαλακο ατσαλι που στραβωνει αλλα δεν σκουριαζει με τιποτα.Τον πρωτο μου τον ειχα βρει μεσα στην θαλασσα (και ολοι ξερουμε τη ζημια κανει το αλατι)τον εχω 12 χρονια και δεν μασαει.
 

mantilas

Senior Member
20 January 2010
564
Καποιος που εχει leatherman πολλα χρονια μπορει να μας πει αν η αναδιπλωση στην πενσα με τον καιρο χαλαρωνει και ανοιγει πολυ ευκολα μετα?
 

mantilas

Senior Member
20 January 2010
564
Απάντηση: Re: Πολυεργαλεία

Ναι η αναδιπλωση χαλαρωνει με τον καιρο και την εκτεταμενη χρηση ομως, αλλα σφιγγει. ;)
Αυτο για μενα ειναι ενα μεγαλο μειον,μπορει να ξανασφιγγει αλλα δεν γινεται οπως στην αρχη,και με τα πολλα σφιξιματα σιγουρα θα χαλαρωσουν οι συνδεσμοι.