Forthnet και Nova μαζί

sir_platanight

New member
28 July 2011
49
Καλημερα παιδια,ειμαι καινουριος στο forum(οπως φαινεται και απο τα ποστ μου) και ξεκιναω με απορια!!οποτε φανταστειτε τι εχει να γινει...:p
Λοιπον η απορια μου ειναι η εξης σκεφτομαι να παω σε forthnet απο οτε που εχω...εχω και Nova και σκεφτηκα να τα συνδυασω..πηγα λοιπον σημερα στο Hotspot της πολης μου και μου ειπε η υπαληλος πως εχεις 20% εκπτωση με Forthnet και Nova μαζί αλλα μου ειπε πως υπαρχει μια προσφορα μεχρι το σαββατο που εχει το double play economy και το sport pack με 53,90 το μηνα..και της λεω ωραια αυτο θα βαλουμε..γιατι κανονικα κανει 70 το μηνα με την εκπτωση!της λεω εξοπλισμο εχω για την Nova δεν θελω,και μου λεει δεν γινεται πρεπει να ενεργοποιηθει η καινουρια καρτα για να ισχυει η προσφορα!!και της λεω αρα δεν γινεται...ψιλοαπογοητευτηκα,αλλα μετα σκεφτηκα πως δεν χρειαζεται να πληρωνω παλι για να μου βαλουν τον εξοπλισμο και να κανω το εξης..η να βαλω την καινουρια καρτα στον αποκωδικοποιητη που ηδη εχω η στην τελικη απλα να αλλαξω και τον αποκωδικοποιητη...γινεται?δεν νομιζω οτι πρεπει να αλλαξω και το πιατο?απλα σημα δινει ε?δωστε μου τα φωτα σας..ευχαριστω!
 
καταρχην καλως ηρθες...
ποιον αποκωδικοποιητη εχεις??
οι καινουργιες καρτες πρεπει να παντρευτουν με τον 831 που ειναι στο πακετο αρα βγαζεις παλιο και βαζεις νεο με καινουργια καρτα.....
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Το μόνο σίγουρο είναι οτι θέλεις δέκτη-κάρτα, κάτοπτρο δεν χρειάζεται. Η παλιά σου κάρτα δεν ισχύει σύγουρα!!
Καλώς ήρθες!!!!
 

sir_platanight

New member
28 July 2011
49
Καλως σας βρηκα!τον 831 εχω και τωρα τον φλεβαρη εγινα συνδρομητης!!απλα το εχω κοψει γτ μεσα στο καλοκαιρι δεν εχει κατι στη Nova!οποτε δεν θα εχω προβλημα αν αλλαξω μονο την καρτα ε?οταν κανεις ενεργοποιηση της καρτας δινεις και κωδικο αποκωδικοποιητη?
 

little

Senior Member
30 October 2010
459
Καλώς ήλθες. Η νέα κάρτα παντρεύεται με τον νέο δέκτη. Αν χαλάσει ο δέκτης και αντικατασταθεί αυτομάτως αχρηστεύεται και η κάρτα και παίρνεις νέο δέκτη αλλά και ΝΕΑ κάρτα (το έχω βιώσει). Δηλαδή η nova παντρεύει, αλλά δεν δίνει διαζύγιο στις κάρτες. Νομίζω πως είχα διαβάσει πως κάποιος ρώτησε στο τηλεφωνικό κέντρο και του είπαν ότι δεν μπορεί να εκτελέσει την εντολή ξεπαντρέματος. Λογικό, αφού όλοι με γνωστούς στο τηλεφωνικό κέντρο θα είχαμε ξεπαντρέψει ;).
Δεν ξέρω αν μπορείς να πεις στην υπάλληλο πως έχεις τον εξοπλισμό και θέλεις μόνο την προσφορά. Συνήθως αυτά πάνε μαζί, άλλωστε μιλάνε ξεκάθαρα για ΝΕΟΥΣ συνδρομητές. Καλού-κακού ρώτα στο κατάστημα και αν δεν γίνεται ρώτα για προσφορά επανασύνδεσης. Σε περίπτωση που και αυτό δεν σε συμφέρει, πάρε τον νέο εξοπλισμό στο όνομα της συζύγου ή των πεθερικών ή δεν ξέρω...
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,258
Απάντηση: Re: Forthnet και Nova μαζί

Καλώς ήλθες. Η νέα κάρτα παντρεύεται με τον νέο δέκτη. Αν χαλάσει ο δέκτης και αντικατασταθεί αυτομάτως αχρηστεύεται και η κάρτα και παίρνεις νέο δέκτη αλλά και ΝΕΑ κάρτα (το έχω βιώσει). Δηλαδή η nova παντρεύει, αλλά δεν δίνει διαζύγιο στις κάρτες. Νομίζω πως είχα διαβάσει πως κάποιος ρώτησε στο τηλεφωνικό κέντρο και του είπαν ότι δεν μπορεί να εκτελέσει την εντολή ξεπαντρέματος. Λογικό, αφού όλοι με γνωστούς στο τηλεφωνικό κέντρο θα είχαμε ξεπαντρέψει ;).
Δεν ξέρω αν μπορείς να πεις στην υπάλληλο πως έχεις τον εξοπλισμό και θέλεις μόνο την προσφορά. Συνήθως αυτά πάνε μαζί, άλλωστε μιλάνε ξεκάθαρα για ΝΕΟΥΣ συνδρομητές. Καλού-κακού ρώτα στο κατάστημα και αν δεν γίνεται ρώτα για προσφορά επανασύνδεσης. Σε περίπτωση που και αυτό δεν σε συμφέρει, πάρε τον νέο εξοπλισμό στο όνομα της συζύγου ή των πεθερικών ή δεν ξέρω...

Να συμπληρώσω κάτι στα όσα είπε ο φίλος μας.Βλέπω για τις συνδιαστικές προσφορές και λένε στα ψιλά γράμματα:"Για νέους συνδρομητές ή για συνδρομητές που θα συνδιάσουν Forthnet+Nova μαζί,για πρώτη φορά"

Κάπως έτσι το γράφει στα ψιλά γράμματα.Αν όντως θυμάμαι καλά,τότε ο φίλος μας ανήκει σ'αυτή την κατηγορία,αφού όπως αναφέρει έχει nova αλλά δεν έχει Forthnet,άρα για πρώτη φορά θα συνδιάσει Forthnet+Nova.Με κάθε επιφύλαξη πάντα!

Μόλις βρήκα τα ψιλά γράμματα εδώ:

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10013106

5. Αφορά αποκλειστικά σε νέους και υφιστάμενους συνδρομητές Forthnet & Nova, που αποκτούν πρώτη φορά συνδυασμό υπηρεσιών Forthnet & Nova μαζί.
 

sir_platanight

New member
28 July 2011
49
καλημερα,πηγα χτες και εκανα την νεα συνδεση με καινουριο αποκωδηκοποιητη..αρα θα τα παντρεψω με την καρτα του και τελος!!δεν βαζω καινουριο κατοπτρο!!θα τα βαλω σημερα το μεσημερι!!
 

little

Senior Member
30 October 2010
459
καλημερα,πηγα χτες και εκανα την νεα συνδεση με καινουριο αποκωδηκοποιητη..αρα θα τα παντρεψω με την καρτα του και τελος!!δεν βαζω καινουριο κατοπτρο!!θα τα βαλω σημερα το μεσημερι!!


Τελικά δηλαδή, σου έδωσαν νέο αποκωδικοποιητή, έτσι? Και ο παλιός που είχες? Ρώτησες μήπως αν μπορείς να τον επιστρέψεις και αν ναι, σου έδωσαν κάποια απάντηση? Απορώ πραγματικά! Κάποιος δηλαδή που θέλει να πάει στην Φόρθνετ με υφιστάμενο εξοπλισμό 831 θα μπορεί να κάνει συλλογή δεκτών. Άντε και στα Γκίνες.

Είναι να μην έχεις το μονοπώλιο, έτσι και το έχεις... δεν πάει να χαλάσει ο κόσμος δίπλα σου!!!
 

sir_platanight

New member
28 July 2011
49
ναι κανονικα νεο εξοπλισμο!!αλλα ολα εγιναν στο ονομα του πατερα μου!!ενω η προηγουμενη συνδεση της νοβα ηταν στο ονομα μου!!το ειδε η υπαλληλος ομως αλλα δεν μου ειπε κατι!!και να τους επιστρεψω τον εξοπλισμο αχρηστος θα τους ειναι..αφου λετε πως η καθε καρτα παντρευεται τον καθε αποκωδηκοποιητη..παρ' ολα αυτα δεν τους ρωτησα καν..γιατι εχει απληρωτο λογαριασμο η προηγουμενη συνδεση...:p...

PS:παιρνω απο χτες για ενεργοποιηση στη νοβα και δεν το σηκωνουν για κανενα λογο!!!ελεος....
 

seaman13

Senior Member
4 September 2009
548
ναι κανονικα νεο εξοπλισμο!!αλλα ολα εγιναν στο ονομα του πατερα μου!!ενω η προηγουμενη συνδεση της νοβα ηταν στο ονομα μου!!το ειδε η υπαλληλος ομως αλλα δεν μου ειπε κατι!!και να τους επιστρεψω τον εξοπλισμο αχρηστος θα τους ειναι..αφου λετε πως η καθε καρτα παντρευεται τον καθε αποκωδηκοποιητη..παρ' ολα αυτα δεν τους ρωτησα καν..γιατι εχει απληρωτο λογαριασμο η προηγουμενη συνδεση...:p...

PS:παιρνω απο χτες για ενεργοποιηση στη νοβα και δεν το σηκωνουν για κανενα λογο!!!ελεος....
Το τμήμα ενεργοποιήσεων δουλεύει 0800 2200 και δυστυχώς εμένα η αναμονή ήταν πάνω από 30 λεπτά οπότε υπομονή και να έχεις κάνει τις αναβαθμίσεις του δέκτη πρώτα που θέλουν πάνω από 15λεπτο και θα σου πουν να ξαναπαρεις!!!!
 

sir_platanight

New member
28 July 2011
49
Πηρα το ενεργοποιησα!!κομπλε...εκαναν 35 λεπτα να το σηκωσουν...εν τω μεταξυ μου λενε θελετε το hd?και τους λεω ναι αφου ειναι δωρεαν για 2 μηνες βαλτε το και βλεπουμε!!αλλα το βαζω και δεν μου δινει εικονα στην τηλεοραση μου...ειναι hd ready!δεν ειναι full...
 

seaman13

Senior Member
4 September 2009
548
Πηρα το ενεργοποιησα!!κομπλε...εκαναν 35 λεπτα να το σηκωσουν...εν τω μεταξυ μου λενε θελετε το hd?και τους λεω ναι αφου ειναι δωρεαν για 2 μηνες βαλτε το και βλεπουμε!!αλλα το βαζω και δεν μου δινει εικονα στην τηλεοραση μου...ειναι hd ready!δεν ειναι full...

θα έπρεπε να σου δείχνει απλά βάλε στις ρυθμίσεις τηλ το 720π.Αλλιως ξανα παρε τηλ!!!
 

zonimov

Established Member
21 June 2007
128
Μηπως ξερετε οτι ισχυει ακομα η προσφορα Forthnet 2play Economy & Nova Sports + value η οχι?Ειδα στη ιστοσελιδα της Nova οτι μεχρι τις 15/08/11 αλλα δεν ξερω αν συνεχιζεται ακομα η προσφορα λογω ολυμπιακου στη nova.Δεν μπορω να παρω τηλ. στο forthnet αφου εχω προβλημα ακοης.
 

rapid

New member
5 February 2011
75
κριμα, και είχα ψήσει τον πατέρα μου να το πάρει.
έχουν ξεκινήσει και ωραία παιχνιδάκια τώρα(inter - ολυμπιακος) και άξιζε αυτο το πακετο.
τώρα δηλαδή πόσο βγαίνει συνολικά?
 

chriap

Established Member
21 April 2011
181
Όντως έλεγε η συγκεκριμένη προσφορά. Λογικά από Σεπτέμβρη κάτι θα βγει.

έχουν ξεκινήσει και ωραία παιχνιδάκια τώρα(inter - ολυμπιακος)
ξέρεις αν θα το δείξει και στο streaming αυτό ή αν θα το παίξει μόνο η nova;
 

poromenos

Established Member
9 May 2011
226
Λογικά θα ξαναβγάλουν προσφορές, ολυμπιακός ιντερ ωραίο ματσακι πράγματικα
την Κυριακή στις 19:00 όλοι στον Γιάννη που έχει νοβα.