Dreambox 500 HD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
γνησιος 500αρης hd.
εχθες του περασα newnigma.
μια χαρα μεχρι σημερα το μεσημερι.
απο το πρωι επαιζε κανονικα.
εκλεισα την τηλεοραση και μετα απο κανα 3ωρο την ξανανοιξα.
μαυρη οθονη.κλεινω/ανοιγω δεκτη,επανερχεται αλλα μετα απο λιγο παλι μαυριλα.
αντε λεω να ξαναπερασω το image Μηπως κατι στραβωσε.
προσπαθω μεσω webinterface,παει να ξεκινησει,αλλα με πεταει εκτος.
ανοιγω παλι τον δεκτη και ενω μπουταρει το logo του newnigma,αναβοσβηνει πρασινη οθονη.
τον βγαζω και παω για φλασαρισμα μεσω dreamup και mini usb.
βρισκει τον δεκτη,περνα η πρωτη φαση,αλλα στην δευτερη κολλαει.
τι ειναι αυτο και τι μπορω να κανω?
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    60.7 KB · Views: 363
  • 2.jpg
    2.jpg
    61.5 KB · Views: 347

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: dreambox 500hd-off...?

υπαρχει καποια λυση στο προβλημα(σοφτγουερ επεμβαση)ή το προβλημα φαινεται να ειναι χαρντγουερ οποτε απευθυνομαι απο δευτερα για αλλαγη στον αντιπροσωπο?
**ο δεκτης ειναι 2 ημερων)
 
Last edited:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: dreambox 500hd-off...?

κανεις δεν γνωριζει να μου πει,εαν πρεπει να παει για αλλαγη ο δεκτης ή εαν μπορω να κανω κατι μονος μου...?
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: dreambox 500hd-off...?

Ο δέκτης ανοίγει σε stop mode; (Κρατώντας πατημένο το κουμπί μπροστά, θα πρέπει στην οθόνη να δείξει την ip του και την έκδοσή του). Αν ναι, συνδέσου στο web interface με firefox 3.x (όχι άλλο browser) και στείλε το image.

Ποιο newnigma έβαλες; Κατέβασε το 3.2.1 από το επίσημο φόρουμ της ομάδας (www.newnigma2.to) και όχι από αλλού.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: dreambox 500hd-off...?

Ο δέκτης ανοίγει σε stop mode; (Κρατώντας πατημένο το κουμπί μπροστά, θα πρέπει στην οθόνη να δείξει την ip του και την έκδοσή του). Αν ναι, συνδέσου στο web interface με firefox 3.x (όχι άλλο browser) και στείλε το image.

Ποιο newnigma έβαλες; Κατέβασε το 3.2.1 από το επίσημο φόρουμ της ομάδας (www.newnigma2.to) και όχι από αλλού.

ο δεκτης το μονο που κανει,ειναι οτι αναβει το κοκκινο λαμπακι της πλακετας.κανενα αλλο λαμπακι στο μπροστινο πανελ.
επισης δεν δουλευει ο ανεμιστηρας.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: dreambox 500hd-off...?

μπαινω σε stop mode,μονο απο scart διοτι απο hdmi δειχνει πρασινη οθονη.
μπαινω στην ip του,αλλα μετα απο 2-3 δευτ/πτα,χανεται ο δεκτης απο το webinterface και σβηνει και το πρασινο λαμπακι του δεκτη.
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Re: dreambox 500hd-off...?

φιλε μου μαλλον ειναι το τροφοδοτικο δεν τροφοδοτειται σωστα το κυκλωμα αν εχεις σπιτι καποιο τροφοδοτικο απο λαπτοπ 3αμπερ 12βολτ δοκιμασε το να δεις το επαθα και γω στο 800αρι μου και ηταν απο τα τροφοδοτικα ειναι πραγματικα του κιλου ακομα και στα γνησια
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: dreambox 500hd-off...?

φιλε μου μαλλον ειναι το τροφοδοτικο δεν τροφοδοτειται σωστα το κυκλωμα αν εχεις σπιτι καποιο τροφοδοτικο απο λαπτοπ 3αμπερ 12βολτ δοκιμασε το να δεις το επαθα και γω στο 800αρι μου και ηταν απο τα τροφοδοτικα ειναι πραγματικα του κιλου ακομα και στα γνησια

Συμφωνώ με το Γιώργο, αν έχεις τροφοδοτικό δοκίμασέ το. Βέβαια, αφού είναι καινούριος, πας για αντικατάσταση.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: dreambox 500hd-off...?

φιλε μου μαλλον ειναι το τροφοδοτικο δεν τροφοδοτειται σωστα το κυκλωμα αν εχεις σπιτι καποιο τροφοδοτικο απο λαπτοπ 3αμπερ 12βολτ δοκιμασε το να δεις το επαθα και γω στο 800αρι μου και ηταν απο τα τροφοδοτικα ειναι πραγματικα του κιλου ακομα και στα γνησια

το σκεφτηκα και μου το ειπε και ο malakudi,αλλα δυστηχως το μονο που εχω ειναι 12αρι/2 αμπερ.


Συμφωνώ με το Γιώργο, αν έχεις τροφοδοτικό δοκίμασέ το. Βέβαια, αφού είναι καινούριος, πας για αντικατάσταση.
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Re: dreambox 500hd-off...?

εγω τοτε δοκιμασα και με 2αμπερ αλλα δεν δουλευε καλα παλι αλλα μου επιβεβαιωσε οτι ηταν το τροφοδοτικο καθως αρχισε και δουλευε το ανεμιστηρακι και η οθονη μπροστα στο 800αρη ειχε πιο εντονο φωτισμο,αν εχεις τπτ εσωτερικο σκληρο βγαλτον καλυτερα
η μονη λυση ειναι να το πας πισω και δοκιμαζεις εκει δυστυχως ειμαι σε διακοπες να σου εδινα το δικο μου, εγω παντως το αλλαξα με toshiba στο ptm στην κανιγγος
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: dreambox 500hd-off...?

εγω τοτε δοκιμασα και με 2αμπερ αλλα δεν δουλευε καλα παλι αλλα μου επιβεβαιωσε οτι ηταν το τροφοδοτικο καθως αρχισε και δουλευε το ανεμιστηρακι και η οθονη μπροστα στο 800αρη ειχε πιο εντονο φωτισμο,αν εχεις τπτ εσωτερικο σκληρο βγαλτον καλυτερα
η μονη λυση ειναι να το πας πισω και δοκιμαζεις εκει δυστυχως ειμαι σε διακοπες να σου εδινα το δικο μου, εγω παντως το αλλαξα με toshiba στο ptm στην κανιγγος


τηλεφωνικα μου ειπε ο τεχνικος οτι δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι το τροφοδοτικο και μου ζητησε να του τον στειλω,
οταν εχω νεοτερα θα ενημερωσω.
**ο 500hd δεν εχει εσωτερικο.

Thx
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Re: dreambox 500hd-off...?

οχι δεν εχει εσωτερικο
σου ειπα ειναι του κιλου χαλανε με το παραμικρο καλο ειναι να παρεις καποιο επωνυμο ωστε να εχεις δυο με αυτο απο την αντικατασταση αν κανεις μια βολτα απο στουρναρη θα βρεις με κανα δεκαρικο
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Re: dreambox 500hd-off...?

οχι δεν εχει εσωτερικο
σου ειπα ειναι του κιλου χαλανε με το παραμικρο καλο ειναι να παρεις καποιο επωνυμο ωστε να εχεις δυο με αυτο απο την αντικατασταση αν κανεις μια βολτα απο στουρναρη θα βρεις με κανα δεκαρικο

340 ευρω δεκτης με τροφοδοτικο του κ@λ@υ...μαστα..!
οκ Γιωργο,μολις ενημερωθω με το τι ακριβως συμβαινει,θα κοιταξω να του παρω και ενα καλυτερο τροφοδοτικο.

*τι μαρκα εννοεις οταν λες "επωνυμο".δεν τα ξερω καθολου.
 

george0083

AVClub Enthusiast
23 May 2007
762
Re: dreambox 500hd-off...?

αυτο ακριβως εχω παρει δημητρη οχι ομως απο αυτο το site