Dreambox 500s (κλώνος)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

thanospe

New member
3 August 2011
26
Γεια σας!
Λοιπόν παρέλαβα ένα dreambox 500s (κλώνος) με Nabilosat Image v.0.8 βασικά προβληματίστηκα λίγο γιατί είναι λίγο παλιός.....

Εσείς τι λέτε να το αλλάξω, και αν ναι ποιο μου προτείνετε να βάλω?


Αγόρασα ένα rs-232 με usb και δεν το βρίσκει το PC μου,
ωστόσο έχω κάνει λαν μεσώ ρουτερ και μπορώ να επέμβω στο κουτί...
σε αυτήν την περίπτωση μπορώ να περάσω νέο image μέσω δικτύου?

Επιτρέπετε η συζητήση περί image?
 

nocarder

AVClub Enthusiast
12 June 2010
744
Επιτρέπετσαι η συζήτηση περί image.

Όντας αρχάριος στους linux δέκτες, γιατί θες να αλλάξεις το image? Θέλεις κάποια λειτουργία που δεν σου δουλεύει?

Από όσο ξέρω μόνο σειριακά μπορείς να περάσεις το image, δικτυακά ίσως σου δουλέψει το flash wizzard. Εμένα με κάποια images δούλεψε και με κάποια όχι.

Το inadyn είναι εφαρμογή για να αντιστοιχίζει την ip σου κάθε φορά με ένα host name που θα δημιουργήσεις. Δεν είναι απαραίτητο για τη λειτουργία το δέκτη σου.
 

bykrie

Πρόεδρος Δ.Σ.
Staff member
Αγόρασα ένα rs-232 με usb και δεν το βρίσκει το PC μου,
ωστόσο έχω κάνει λαν μεσώ ρουτερ και μπορώ να επέμβω στο κουτί...
σε αυτήν την περίπτωση μπορώ να περάσω νέο image μέσω δικτύου?
O μόνος τρόπος να το φορτώσεις image είναι ένα null σειριακό καλώδιο ένα PC και το πρόγραμμα dreamup. Απλή η διαδικασία και σίγουρο το φλασάρισμα!
 

thanospe

New member
3 August 2011
26
Πρέπει πρώτα να διαγράψω το παλιό η δεν το νιαζει, και το dreambox πρέπει να είναι κλειστό η ανοικτό??
 

speed79

Senior Member
19 January 2010
503
Να ρωτήσω και εγώ κάτι που έχει ν κάνει με τον dreambox 500s κλώνο. 2 χρόνια τώρα που τον έχω γύρναγε το μοτερ με usuals χωρίς πρόβλημα. ξαφνικά δεν αποκρίνεται. πότε αργεί ν παει στο συγκεκριμένο δορυφόρο που του δίνω εντολή πότε δε πάει καθόλου. έκανα ρισετ εργοστασιακεσ πέρασα και άλλα image αλλα τίποτα. κουνάει το μοτερ με πολλά προβλήματα. να φταίει ο δεκτής η να χάλασε το μοτερ.το οποίο είναι 5 ετιας
 

Αντωνης Β

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,524
Απάντηση: Re: Dreambox 500s (κλώνος)

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που έχει ν κάνει με τον dreambox 500s κλώνο. 2 χρόνια τώρα που τον έχω γύρναγε το μοτερ με usuals χωρίς πρόβλημα. ξαφνικά δεν αποκρίνεται. πότε αργεί ν παει στο συγκεκριμένο δορυφόρο που του δίνω εντολή πότε δε πάει καθόλου. έκανα ρισετ εργοστασιακεσ πέρασα και άλλα image αλλα τίποτα. κουνάει το μοτερ με πολλά προβλήματα. να φταίει ο δεκτής η να χάλασε το μοτερ.το οποίο είναι 5 ετιας

για κοίτα να κάνεις ένα φρεσκάρισμα στο μοτερ (λαδάκια-γρασαδάκια κτλ κτλ)
 

nocarder

AVClub Enthusiast
12 June 2010
744
Δε χρειάζεται να διαγράψεις τπτ. Αν ακολουθήσεις τη διαδικασία με το DreamUp, δε χρειάζεται να κάνεις σχεδόν τπτ. Μόνο να του ορίσεις ποιό image na περάσει...
 

thenetpoet

Senior Member
Να ρωτήσω και εγώ κάτι που έχει ν κάνει με τον dreambox 500s κλώνο. 2 χρόνια τώρα που τον έχω γύρναγε το μοτερ με usuals χωρίς πρόβλημα. ξαφνικά δεν αποκρίνεται. πότε αργεί ν παει στο συγκεκριμένο δορυφόρο που του δίνω εντολή πότε δε πάει καθόλου. έκανα ρισετ εργοστασιακεσ πέρασα και άλλα image αλλα τίποτα. κουνάει το μοτερ με πολλά προβλήματα. να φταίει ο δεκτής η να χάλασε το μοτερ.το οποίο είναι 5 ετιας

κανε μια συντήρηση το μοτερ, αλλα δες και το τροφοδοτικό του δέκτη. Καμιά φορά "κουράζεται" και δεν δίνει τα αμπερ που χρειάζεται για να κινηθεί το πιάτο.
 

thanospe

New member
3 August 2011
26
βασικα περασα το gemini 4.70 με flashwizard με λαν και οχι καλοδιο
ολα οκ αλλα μετα απο 5-6 λεπτα παθενει black out και δεν ανταποκρινετε to βγαζω απο την πριζα και μετα απλι τα ιδια....
τι να κανω?
 

nocarder

AVClub Enthusiast
12 June 2010
744
Πρόσεχε με τα Gemini και τους κλώνους...μπορεί να σου σκοτώσουν το δέκτη. Δοκίμασε το PLi.
 

thanospe

New member
3 August 2011
26
Re: Απάντηση: Dreambox 500s (κλώνος)

Βαλε το gemini 4.70 gsf greek
αυτο εχω βαλει αλλα κατι γινετε με την ccam... μου βγαζει cam-id error!

οποτε θα ξανα περασω το image, αλλα προβληματιζομαι μηπως φταιει που το περασα μεσα απο λαν και οχι απο καλοδιο!!
 

mrvanity

New member
28 November 2009
14
Πως το περασες το Image?
Αν δεν χρησιμοποιησες dreamup, εκανες factory defaults μετα;
Εναλλακτικα μπορεις να κανεις τα εξης:
1.) Να μετονομασεις το image σε image.img, να το μεταφερεις στον δεκτη με ftp στον φάκελο /tmp και μετα απο telnet να δωσεις αυτο.
Code:
cd /tmp && eraseall /dev/mtd/3 && cp image.img /dev/mtd/3 && reboot

2.) Να μετονομασεις το image σε root.cramfs.
Να το μεταφερεις με ftp στον δεκτη στο /tmp
Μετα απο το τηλεχειρηστήριο:
Setup ->Expert setup-> Software Update-> Manual-update> Manual upload-> OK
 
Last edited:

thanospe

New member
3 August 2011
26
Πως το περασες το Image?
Αν δεν χρησιμοποιησες dreamup, εκανες factory defaults μετα;
Εναλλακτικα μπορεις να κανεις τα εξης:
1.) Να μετονομασεις το image σε image.img, να το μεταφερεις στον δεκτη με ftp στον φάκελο /tmp και μετα απο telnet να δωσεις αυτο.
Code:
cd /tmp && eraseall /dev/mtd/3 && cp image.img /dev/mtd/3 && reboot

2.) Να μετονομασεις το image σε root.cramfs.
Να το μεταφερεις με ftp στον δεκτη στο /tmp
Μετα απο το τηλεχειρηστήριο:
Setup ->Expert setup-> Software Update-> Manual-update> Manual upload-> OK
με flashwizard απλα εκανα λαν... στην αρχη ηταν ολα καλα μεχρι που περασα το ccam 2.21... νομιζω...

Αλλα το καλο ειναι οτι μετα απο αρκετες προσπαθιες καταφερα αυτο που ηθελα!

βασικα τωρα θα ξανα περασω το image και μακαρι να μην μου κανει κανενα προβλημα!
 

mrvanity

New member
28 November 2009
14
Δεν θα κερδισεις κατι με το 2.2.1. Μια χαρα ειναι το 2.1.2 που έχει μέσα.
Ισα ισα τζαμπα χωρο στην περιορισμένη μνήμη του δεκτη θα πιασει.