Πικάπ DPS της Bauer Audio

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

HI.END.jimaras

Established Member
30 May 2011
180
Εχετε ακούσει το DPS της BAUER AUDIO ?
Σκέφτομαι να αλλάξω το Gyrodec του Μichell με αυτό.
Το άκουσα αλλα ήταν το πιο αναβαθμισμένο μοντέλο το DPS2 που εχεί πόλυ καλύτερο τροφοδοτικό και εντυπωσιάστικα.
Οποιος εχει άποψη ας γράψει.


http://www.stereophile.com/turntables/bauer_audio_dps_turntable/index.html
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Εδώ και κάποιες μέρες έχω παραγγείλει το DPS 1 με βραχίονα Rega rb 250 αναβαθμισμένο/ανακαλωδιωμένο από τον Bauer και κεφαλή τη Zyx R50 bloom. Aν και άκουσα και άλλα πλατό (clearaudio, Project) επέλεξα το συγκεκριμένο λόγω της φυσικότητας, της μουσικότητας και της ροής του. Στα + για μένα και η εμφάνισή του (τελευταίος παράγοντας φυσικά) που παραπέμπει στην ανθρωπιά της αναλογικής εποχής.
Είχα σκοπό να ακούσω και άλλα πλατό (Kuzma, Gyro) αλλά εντυπωσιάστηκα τόσο πολύ που η αναζήτηση σταμάτησε απότομα.
Το DPS 1 με το μικρό τροφοδοτικό βαίνει προς κατάργηση (ουσιαστικά καταργείται το τροφοδοτικό του, εξού και δεν υπάρχει άλλωστε στο site του κατασκευαστή πλέον). Τώρα δίνει τα τελευταία κομμάτια που έχουν μείνει.
Ως γνωστόν, το συγκεκριμένο πλατό δίνει τρομερές δυνατότητες για μελλοντικές αναβαθμίσεις πράγμα που είναι ευχή και κατάρα. Προσωπικά επέλεξα το μικρότερο όχι μόνο για οικονομικούς λόγους (αν και φυσικά έπαιξε και αυτό το ρόλο του) αλλά και για να κρατηθούν οι ισορροπίες με το υπόλοιπο σύστημά μου που χτίζω εδώ και ένα χρόνο με πολύ κόπο. Αλλαγή με μεγαλύτερο τροφοδοτικό και καλύτερο βραχίονα μπορεί μελλοντικά να παρασύρει και την κεφαλή και το phono stage και...άστα να πάνε. Για αυτό επέδειξα αυτοσυγκράτηση.
Μπορείς μετά τις 20 Αυγούστου να επικοινωνήσεις με τον αντιπρόσωπο να σου πει τι υπάρχει διαθέσιμο εδώ προς ακρόαση.
Το δικό μου θα το παραλάβω την πρώτη με δεύτερη εβδομάδα του Σεπτέμβρη. Τότε περιμένω κάποιους φίλους να το ακούσουν. Αν δεν έχεις βγάλει άκρη μέχρι τότε, είσαι ευπρόσδεκτος.
Και κάτι ακόμα: κατά τη διάρκεια των ακροάσεων μου δόθηκε η ευκαιρία να ακούσω το κορυφαίο DPS 3 με το βραχίονα Shroeder (κάπως έτσι γράφεται) και μια κεφαλή Zyx των 2.800 ευρώ (δε θυμάμαι μοντέλο). Τα σύνοδα κορυφαία με Bonnec ενισχυτή, FJ ηχεία και phono stage της Kondo. Πραγματικά ό,τι καλύτερο έχω ακούσει στον ένα χρόνο που κάνω συστηματικές ακροάσεις ανεξαρτήτως πηγής. Αξίζει να το ακούσετε έστω και μια φορά έτσι για την εμπειρία.
 

HI.END.jimaras

Established Member
30 May 2011
180
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Εδώ και κάποιες μέρες έχω παραγγείλει το DPS 1 με βραχίονα Rega rb 250 αναβαθμισμένο/ανακαλωδιωμένο από τον Bauer και κεφαλή τη Zyx R50 bloom. Aν και άκουσα και άλλα πλατό (clearaudio, Project) επέλεξα το συγκεκριμένο λόγω της φυσικότητας, της μουσικότητας και της ροής του. Στα + για μένα και η εμφάνισή του (τελευταίος παράγοντας φυσικά) που παραπέμπει στην ανθρωπιά της αναλογικής εποχής.
Είχα σκοπό να ακούσω και άλλα πλατό (Kuzma, Gyro) αλλά εντυπωσιάστηκα τόσο πολύ που η αναζήτηση σταμάτησε απότομα.
Το DPS 1 με το μικρό τροφοδοτικό βαίνει προς κατάργηση (ουσιαστικά καταργείται το τροφοδοτικό του, εξού και δεν υπάρχει άλλωστε στο site του κατασκευαστή πλέον). Τώρα δίνει τα τελευταία κομμάτια που έχουν μείνει.
Ως γνωστόν, το συγκεκριμένο πλατό δίνει τρομερές δυνατότητες για μελλοντικές αναβαθμίσεις πράγμα που είναι ευχή και κατάρα. Προσωπικά επέλεξα το μικρότερο όχι μόνο για οικονομικούς λόγους (αν και φυσικά έπαιξε και αυτό το ρόλο του) αλλά και για να κρατηθούν οι ισορροπίες με το υπόλοιπο σύστημά μου που χτίζω εδώ και ένα χρόνο με πολύ κόπο. Αλλαγή με μεγαλύτερο τροφοδοτικό και καλύτερο βραχίονα μπορεί μελλοντικά να παρασύρει και την κεφαλή και το phono stage και...άστα να πάνε. Για αυτό επέδειξα αυτοσυγκράτηση.
Μπορείς μετά τις 20 Αυγούστου να επικοινωνήσεις με τον αντιπρόσωπο να σου πει τι υπάρχει διαθέσιμο εδώ προς ακρόαση.
Το δικό μου θα το παραλάβω την πρώτη με δεύτερη εβδομάδα του Σεπτέμβρη. Τότε περιμένω κάποιους φίλους να το ακούσουν. Αν δεν έχεις βγάλει άκρη μέχρι τότε, είσαι ευπρόσδεκτος.
Και κάτι ακόμα: κατά τη διάρκεια των ακροάσεων μου δόθηκε η ευκαιρία να ακούσω το κορυφαίο DPS 3 με το βραχίονα Shroeder (κάπως έτσι γράφεται) και μια κεφαλή Zyx των 2.800 ευρώ (δε θυμάμαι μοντέλο). Τα σύνοδα κορυφαία με Bonnec ενισχυτή, FJ ηχεία και phono stage της Kondo. Πραγματικά ό,τι καλύτερο έχω ακούσει στον ένα χρόνο που κάνω συστηματικές ακροάσεις ανεξαρτήτως πηγής. Αξίζει να το ακούσετε έστω και μια φορά έτσι για την εμπειρία.

Το DPS 1 με το μικρό τροφοδοτικό που βαίνει προς κατάργηση παραγγειλα και εγω λογο κόστους και εγω και αργότερα θα το αναβαθμίσω σε 2.
Τα αλλα συνοδά σου τι είναι
Αφου θα το παραλάβεις εσύ πρωτος θα χαρω πολύ αν στηλείς π.μ με το τηλέφωνο σου να τα πουμε απο κοντά και να το ακούσουμε.:2thumb22sup:
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Το DPS 1 με το μικρό τροφοδοτικό που βαίνει προς κατάργηση παραγγειλα και εγω λογο κόστους και εγω και αργότερα θα το αναβαθμίσω σε 2.
Τα αλλα συνοδά σου τι είναι
Αφου θα το παραλάβεις εσύ πρωτος θα χαρω πολύ αν στηλείς π.μ με το τηλέφωνο σου να τα πουμε απο κοντά και να το ακούσουμε.:2thumb22sup:

Ο ενισχυτής μου είναι ο Luxman L-505u (με το ενσωματωμένο phono stage του οποίου θα παίζω) και ηχεία τα PMC Fb1i. Ψηφιακό Player της προκοπής μέχρι στιγμής δε διαθέτω και αυτό θα είναι το επόμενο βήμα μου.
Με τι βραχίονα και τι κεφαλή θα παίζει το δικό σου DPS;
 

HI.END.jimaras

Established Member
30 May 2011
180
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Ο ενισχυτής μου είναι ο Luxman L-505u (με το ενσωματωμένο phono stage του οποίου θα παίζω) και ηχεία τα PMC Fb1i. Ψηφιακό Player της προκοπής μέχρι στιγμής δε διαθέτω και αυτό θα είναι το επόμενο βήμα μου.
Με τι βραχίονα και τι κεφαλή θα παίζει το δικό σου DPS;

Με ακριβως τα ίδια. ΔΕΝ ΣΕ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑ απλα αυτα μου πουλησε και εμένα ο Στελιος μαλλον ειναι ο καλύτερος ---φτηνός---- συνδιασμός.
Αν μπορει να χαρακτηρηστεί φτηνός για τα λεφτα που δινουμε.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Με ακριβως τα ίδια. ΔΕΝ ΣΕ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑ απλα αυτα μου πουλησε και εμένα ο Στελιος μαλλον ειναι ο καλύτερος ---φτηνός---- συνδιασμός.
Αν μπορει να χαρακτηρηστεί φτηνός για τα λεφτα που δινουμε.

Πράγματι είναι ο πιο "προσιτός" (λέμε τώρα) συνδυασμός. Ο αναβαθμισμένος βραχίονας Rega είναι και ο πιο προσιτός που προτείνεται και από τον ίδιο τον Bauer.
Άλλωστε οι Rega είναι τόσο δοκιμασμένοι πλέον που χρησιμοποιούνται αναβαθμισμένοι από πολλές hi-end εταιρείες ως μία οικονομικότερη λύση. Η επίσης γερμανική Transrotor που κάνει το ίδιο μου έρχεται πρόχειρα στο νου.
Τα υπόλοιπα σύναδά σου φίλε μου αν επιτρέπεται ποια είναι;
 

HI.END.jimaras

Established Member
30 May 2011
180
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Πράγματι είναι ο πιο "προσιτός" (λέμε τώρα) συνδυασμός. Ο αναβαθμισμένος βραχίονας Rega είναι και ο πιο προσιτός που προτείνεται και από τον ίδιο τον Bauer.
Άλλωστε οι Rega είναι τόσο δοκιμασμένοι πλέον που χρησιμοποιούνται αναβαθμισμένοι από πολλές hi-end εταιρείες ως μία οικονομικότερη λύση. Η επίσης γερμανική Transrotor που κάνει το ίδιο μου έρχεται πρόχειρα στο νου.
Τα υπόλοιπα σύναδά σου φίλε μου αν επιτρέπεται ποια είναι;

Γιατί να μην επιτρεπεται.
Προ BAT VK-51se
Τελικος Audio Research D400
Ηχεια JM LAB MEZZO UTOPIA
Πηγές MICHELL GYRODEC ME κεφαλή denon DL 103-r και cd orelle
Εχω και home cinema αλλα νομιζω αυτό δεν σε πολυενδιαφέρει.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Γιατί να μην επιτρεπεται.
Προ BAT VK-51se
Τελικος Audio Research D400
Ηχεια JM LAB MEZZO UTOPIA
Πηγές MICHELL GYRODEC ME κεφαλή denon DL 103-r και cd orelle
Εχω και home cinema αλλα νομιζω αυτό δεν σε πολυενδιαφέρει.

Ωραία πράγματα! Λίαν συντόμως σε βλέπω να πηγαίνεις καρφί για αναβάθμιση σε DPS 2 ή και 3.
Παράξενο πάντως. Κατά τη διάρκεια της αναζήτησής μου είσαι ο τρίτος που συναντώ που αλλάζει από Gyrodec σε DPS.
 

HI.END.jimaras

Established Member
30 May 2011
180
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Ειναι πολυ καλό πικάπ και πέζει και κάλα για τα λεφτά του , αλλα με ενοχλεί πολύ στη χρήση αυτο το μπαλατζαρισμα που κάνουν τα ελατήρια του. Εχω γδάρει μερικούς δίσκους απο αυτό το φαινόμενο.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Πρώτη με δεύτερη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου. Α πακέτο θα μου έρθει και το Okki Nokki.
 

HI.END.jimaras

Established Member
30 May 2011
180
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Πρώτη με δεύτερη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου. Α πακέτο θα μου έρθει και το Okki Nokki.
Α εδω σε πρόλαβα αυτο το πήρα πρώτος δες και πανω πάνω στα πλυσίματα δίσκων που γραφω και για μια συνταγή για καθάρισμα που σκοτώνει (τη βρωμα στο δίσκο).
Γιατι για να σου πω την αλήθεια το μίγμα της ΟΚΚΙ ΝΟΚΚΙ βρομάει.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Από υγρά καθαρισμού η αλήθεια είναι ότι είμαι άσχετος. Αρχικά θα ακολουθήσω την "ορθοδοξία" (αυτό που προτείνει η Okki Nokki) και μετά, όσο εξοικειώνομαι, βλέποντας και κάνοντας. Από ό,τι διάβασα στις μπουγάδες, είσαι ευχαριστημένος με δαύτο.
 

HI.END.jimaras

Established Member
30 May 2011
180
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Αρχικά ναι με τον καιρό όμως οπως σου είπα και παραπάνω εχει αρχίσει να με ενοχλεί η μυρωδιά.
Νομιζω οτι το μυρίζω ακομα και οταν είμαι στη δουλειά.
 

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Μιάς και το 2008 έβαλα το νήμα και παραμένω μέχρι τώρα με το DPS 2
θα ηθελα να ρωτήσω γιά ποιόν λόγο θες να αγοράσεις το DPS?????
και οχι κάποιο άλλο πικάπ....????
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Αν κ η ερωτηση δεν ηταν προς τα εμενα, τολμω να προβλεψω μια απαντηση: καποια πραγματα σου μιλουν μολις τα δεις. Μαλλον καπως ετσι καψουρεφτηκε ο φιλος
 

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
Re: Πικάπ DPS της BAUER AUDIO

Ωραία πράγματα! Λίαν συντόμως σε βλέπω να πηγαίνεις καρφί για αναβάθμιση σε DPS 2 ή και 3.
Παράξενο πάντως. Κατά τη διάρκεια της αναζήτησής μου είσαι ο τρίτος που συναντώ που αλλάζει από Gyrodec σε DPS.

Φυσικό είναι αυτό μην σου είναι παράξενο
Το πρόβλημα είναι εάν είσαι σε θέση να καταλάβεις τι κάνει ένα gyro
και γιά ποιόν λόγο επιλέγουν το dps