Πρωτάρης στο Android μόνος ψάχνει...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Καλημέρα κύριοι!!

Οπως λέει και ο τίτλος............Εχτές αγόρασα το HTC Sensation και ακόμα ψάχνομαι. Διαβάζοντας τα νήματα εδώ καταστάλαξα στα παρακάτω apps που είναι καλό να τα έχει κανείς :

Apps organizer
3G watchdog
Dialer one
handcent SMS

Ερωτήσεις :

1.) Ποιόν browser επιλέξατε για Internet?
2.) Ποιό πρόγραμμα χρησημοποιείτε για να δουλεύεται αρχεία Office?
3.) Κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω στο λειτουργικό??

Thanks!

ΥΓ : Μόλις έκανα και αναβαθμιση του κινητού στην έκδοση 2.3 over the air!

 
Last edited by a moderator:

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Πρωτάρης στο android μόνος ψάχνει............

Και κάτι ακόμα : Οταν γράφω SMS έχω μόνο 70 χαρακτήρες. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μου δίνει τους κλασσικούς 160? Η καποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω στο τηλέφωνο?
 

dimx2

Senior Member
29 December 2006
504
Chania
Re: Πρωτάρης στο android μόνος ψάχνει............

go sms pro

1)Συνήθως τον default, αλλά μπορείς να δεις τους opera,skyfire και dolphin HD
2)documents to go, thinkoffice
3)κάνε ένα backup και μετά άρχισε να παίζεις :)
 

Αντωνης Β

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,524
υπομονη, εχω περιπου 150 εφαρμογες μεσα εχεις μελλον ακομα.
(μαζι με του συστηματος)
 
Last edited:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,263
Αθήνα
Re: Πρωτάρης στο android μόνος ψάχνει............

ρίξε μια ματιά και στα νήματα με τις εφαρμογές, εξαρτάται κι από τις ανάγκες σου. Προσωπικά θεωρώ πολύ καλές τις world newspapers, my news, dolphin browser, compass, dropbox.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Πρωτάρης στο android μόνος ψάχνει............

ρίξε μια ματιά και στα νήματα με τις εφαρμογές, εξαρτάται κι από τις ανάγκες σου. Προσωπικά θεωρώ πολύ καλές τις world newspapers, my news, dolphin browser, compass, dropbox.

Το διάβασα το νήμα. Απλά δεν τις χρειαζόμουν όλες.Από πού νομίζεις ότι βρήκα αυτά που έγραψα ? :grinning-smiley-043

Τελικά και με το gosms pro τζίφος. Πάλι τα μυνήματα 70 χαρακτήρες έχουν. Μήπως πρέπει να κάνω καμια ρύθμιση στο τηλέφωνο? Ξέρει κανείς;
 

giannis11

New member
17 June 2006
58
Απάντηση: Re: Πρωτάρης στο android μόνος ψάχνει............

Το διάβασα το νήμα. Απλά δεν τις χρειαζόμουν όλες.Από πού νομίζεις ότι βρήκα αυτά που έγραψα ? :grinning-smiley-043

Τελικά και με το gosms pro τζίφος. Πάλι τα μυνήματα 70 χαρακτήρες έχουν. Μήπως πρέπει να κάνω καμια ρύθμιση στο τηλέφωνο? Ξέρει κανείς;

Στις επιλογές των μηνυμάτων στην default εφαρμογή πας στις ρυθμίσεις/ ρυθμίσεις sms και βάζεις Ελληνική κωδικοποίηση 7 bit. Τώρα θα έχεις 160 γράμματα/sms
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Απάντηση: Re: Πρωτάρης στο android μόνος ψάχνει............

Στις επιλογές των μηνυμάτων στην default εφαρμογή πας στις ρυθμίσεις/ ρυθμίσεις sms και βάζεις Ελληνική κωδικοποίηση 7 bit. Τώρα θα έχεις 160 γράμματα/sms

Δυστηχώς έπιασε αλλά μόνο για λατινικούς χαρακτήρες...............
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Πρωτάρης στο android μόνος ψάχνει............

Απορία : Αγοράζωντας το Sensation από κατάστημα Vodafone, μου βγαίνει και το ηλίθιο σήμα της εταιρείας όταν ανοίγει το τηλέφωνο και θέλω να το καταργήσω.

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να το κάνω αυτό?


Εχω φάει τον τόπο αλλά δεν.............
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Re: Απάντηση: Re: Πρωτάρης στο android μόνος ψάχνει............

Δεν έπιασε ούτε αυτό. :rifle: Thanks antway!!


Λοιπόν . Στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων έχουμε 16 bit και touch input το έχουμε να κάνει τα correction και την πρόβλεψη και όταν γράφουμε μήνυμα πατάμε το shift button 2 φορές για ενεργοποίηση κεφαλαίων συνέχεια . Επίσης βάλτε στα 7 bit . Θα δείτε ότι μπορείτε. Έτσι θα έχουμε 160 χαρακτήρες στο μήνυμα.....

http://www.myphone.gr/forum/archive/index.php/t-286778-p-7.html

Dolphin HD χρησιμοποιούν όλοι οι "παλιουρες". Ελαφρύς, γρήγορος (νομίζω ο ταχύτερος), με εκπληκτικά plug in.... O Mozilla που κολλάει???.....
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Re: Πρωτάρης στο android μόνος ψάχνει............

Απορία : Αγοράζωντας το Sensation από κατάστημα Vodafone, μου βγαίνει και το ηλίθιο σήμα της εταιρείας όταν ανοίγει το τηλέφωνο και θέλω να το καταργήσω.

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να το κάνω αυτό?


Εχω φάει τον τόπο αλλά δεν.............

Αν δεν κάνεις root δεν μπορείς να βγάλεις τίποτα και θα περιμενεις και τη voda για τις αναβαθμίσεις...!!!!
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Πρωτάρης στο android μόνος ψάχνει............

Αν δεν κάνεις root δεν μπορείς να βγάλεις τίποτα και θα περιμενεις και τη voda για τις αναβαθμίσεις...!!!!

Μου έβγαλε ήδη μια αναβάθμιση για τον πυρήνα από την HTC. Για το root μάλλον θα το πάω σε ένα ξάδερφο διότι από τους xda developers δεν κατάλαβα τίποτα.............

Για τα μυνήματα πάλι τζίφος.
 

Kostas_P

Senior Member
3 March 2007
441
Αθήνα
Re: Πρωτάρης στο android μόνος ψάχνει............

Απορία : Αγοράζωντας το Sensation από κατάστημα Vodafone, μου βγαίνει και το ηλίθιο σήμα της εταιρείας όταν ανοίγει το τηλέφωνο και θέλω να το καταργήσω.

Ξέρει κανείς πώς μπορώ να το κάνω αυτό?

Εχω φάει τον τόπο αλλά δεν.............

θα χρειαστεί να κάνεις root το τηλέφωνο ώστε να βγάλεις τις default εφαρμογές και μετά debrand. Να βάλεις το κανονικό android OS που δίνει η εκάστοτε εταιρία και δεν περιέχει τις εφαρμογές των εταιριών κινητής.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Πρωτάρης στο android μόνος ψάχνει............

θα χρειαστεί να κάνεις root το τηλέφωνο ώστε να βγάλεις τις default εφαρμογές και μετά debrand. Να βάλεις το κανονικό android OS που δίνει η εκάστοτε εταιρία και δεν περιέχει τις εφαρμογές των εταιριών κινητής.

Και πώς θα γίνει αυτό ρε παληκάρια? Υπάρχει κάποιος οδηγός ή κανα link???