Sony nex 7 , Ενας ερωτας γενιεται!

22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Το πρωτο demo της sony nex 7....

Τι να πρωτοπεις , oled viewfinder με 100% coverage, διπλοι τροχοι για manual ρυθμισεις , σε φωτο και βιντεο, τρομερος αισθητηρας, ταχυτατη εστιαση, και ανταπτορας για ολους του alpha mount φακους με phase detectipn!

http://www.engadget.com/2011/08/24/sony-unveils-nex-7-24-3-mp-sensor-oled-viewfinder-1199-price/


http://www.youtube.com/watch?v=ot-j...lphanex.blogspot.com/&feature=player_embedded
 
Last edited:

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Απάντηση: Sony nex 7 , Ενας ερωτας γενιεται!

first look:
http://www.dpreview.com/news/1108/11082419sonynex7overview.asp

Εγώ πάντως δε θα σκεφτόμουν κάτι λιγότερο από μια πολύ καλή midrange dslr σε αυτά τα χρήματα.

Συμφωνώ απόλυτα !! Για να μην πούμε οτι το πλεονέκτημα της φορητότητας πάει περιπατο εδώ..

Και για οποιον θελει NEX, πιθανοτατα οι ΝΕΧ3/5 θα γινουν ακόμα πιο προσιτές στο άμεσο μέλλον (μεχρι να καταργηθούν..)
 
Last edited:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,328
Αθήνα
Αν προκύψει εξαιρετική φωτογραφικά, μπορεί να περπατήσει ως μοντέρνα εκδοχή range finder, από φορητότητα χμμμ...
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,693
Μόνο εγώ βρίσκω αυτή τη "λύση" για αντάπτορα εκτρωματική;

NEX-SLTadapter2.jpg


Δηλαδή, πρόκειται για αυτά τα βιομηχανικά σχέδια που μετά από 10-15 χρόνια τα βλέπεις και λες "τι διάολο σκεφτόταν ο designer;"! Μετά το tripod socket στο φακό, έχουμε και tripod socket στον αντάπτορα! Έλεος... Sony και καλά συμβατότητα με τους A-mount φακούς!
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
To oποίο κοστίζει περίπου 350USD μόνο για να υπάρχει στα χαρτια δλδ....


Στο κράτημα γιατί είναι καλλίτερη?? εδώ οι περισσότεροι δε βολεύονται με τις μικρές εισαγωγικές dslr, τι μαγικό έχουν κάνει εδώ?
 

gmak13

Senior Member
30 September 2009
586
Λογικά η νέα nex7 με αυτόν τον αισθητήρα θα είναι ότι ποιο σύγχρονο σε crop σώματα οπότε με απόλυτο κριτήριο την ποιότητα φωτογραφίας γιατί όχι σε σχέση με μια midradge Dslr;(πέραν της ταχύτητας εστίασης βεβαίως)
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Αμα πιασεις στα χερια σου μια νεχ, την ερωτευεσαι.
Εγω την εχω παντα μαζι μου, και με μερικους μικρους prime ειναι απλα μαγικη.

Μπορεις να φορεσεις οποιον φακο θελεις, σε καμια αλλη δε μπορεις να το κανεις αυτο.
Με το νεο ανταπτορα, εχεις και full time phase detection auto focus, με ολους τους alpha mount φακους.

Εγω δεν ξερω φυσικα αν θα παω σ αυτην ή τη νεα nex 5n, λογω κοστους μονο.

Ισως σκεφτω να δωσω την Α55 και να κρατησω ολους τους φακους για τη nex + antaptora. Ετσι εχεις μικρο σωμα και fakoi e mount (+ fast primes) και μεγαλους ποιοτικους φακους με γρηγορο focus οποτε το θελησεις.

Δυσκολη αποφαση...
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Μόνο εγώ βρίσκω αυτή τη "λύση" για αντάπτορα εκτρωματική;

NEX-SLTadapter2.jpg


Δηλαδή, πρόκειται για αυτά τα βιομηχανικά σχέδια που μετά από 10-15 χρόνια τα βλέπεις και λες "τι διάολο σκεφτόταν ο designer;"! Μετά το tripod socket στο φακό, έχουμε και tripod socket στον αντάπτορα! Έλεος... Sony και καλά συμβατότητα με τους A-mount φακούς!

Αμα εχεις πολλους και καλους φακους οπως εγω, ειναι μια καλη ενναλακτικη για να εχεις ενα σωμα με 2 mounts.

Ε mount για ποικιλια μικρων φακων (κυριως third party) και alpha mount για ποιοτικους φακους και γρηγορο auto focus.
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Aυτες τις συγκρινεις με sony A77 (που δε συγκρινονται πια !!).

Καμια σχεση η nex μ αυτες τις μηχανες.
Ειχα την canon 7D και δεν το μετανοιωσα που την εδωσα.

Τη canon δε τη κουβαλας με τιποτα παντου, δεν εχει σπαστο σκοπευτρο (και μονο γι αυτο θα την εδινα) , δεν εχει auto focus στο βιντεο, ουτε 50fps 1080.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Μα αυτό λέω, είναι και θέμα γούστου, προσωπικά μίλησα αν κοίταζα για μηχανή σε αυτό τα χρήματα άπλα δε θα κοίταζα κάτι άλλο από dslr.
Aν τα χρήματα μου περίσσευαν φυσικά μια nex5 με έναν prime στην τσέπη για 2ερη μηχανή δε θα με χαλούσε καθόλου!
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,693
Αμα εχεις πολλους και καλους φακους οπως εγω, ειναι μια καλη ενναλακτικη για να εχεις ενα σωμα με 2 mounts.

Ε mount για ποικιλια μικρων φακων (κυριως third party) και alpha mount για ποιοτικους φακους και γρηγορο auto focus.

Ωραία όλα αυτα (και η σονυ αυτά σκέφτηκε προφανώς), αλλά εγώ σχολίασα τη σχεδίαση του αντάπτορα.

Είμαι σίγουρος ότι μπορεί να φτιαχτεί αντάπτορας σχεδόν από οτιδήποτε σε οτιδήποτε (μόνο για τον... MP-E 65 στη Νικον μου δε φτιάχνουν :bigcry:), αλλά το θέμα είναι αν αυτό είναι πρακτικό. Και εννοώ να σε εξυπηρετεί σε πραγματικές συνθήκες, γιατί ίσως έχουμε ξεχάσει τι σημαίνει πρακτικότητα.
Δηλαδή, μπορείς να βάλεις έναν φωτεινό 50άρη ή 85άρη επάνω στη nex με αυτόν τον αντάπτορα και να φωτογραφήσεις πορτραίτο για μία ώρα; έναν 17-50 2.8 και να κυκλοφορείς στις διακοπές σου; έναν 70-200 :)dead:) και να βγάλεις μία εκδήλωση; έναν μάκρο; Δε νομίζω...

ΥΓ Το παρακάτω μηχάνημα κάνει σχεδόν τα πάντα, αλλά δε νομίζω ότι το έχει κουβαλήσει (πόσο μάλλον χρησιμοποιήσει) κανείς!

wenger-giant-knife.jpg
 

Lector_Teo

Established Member
14 November 2010
171
Νοέμβριο , 1350$ με τον κιτ 18-55 , 1200$ body

Κάτι που σημαίνει αυτόματα στο Ελλάντα 1350 και 1200 αντί για 933 και 829

:bang:


Για μένα πάντως είναι ΈΡΩΤΑΣ ... από τώρα κάνω σχέδια για το πως θα την αποκτήσω ...
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Εγω τη χρησιμοποιω ηδη με αυτους τους φακους !
Ειναι πολυ πιο ελαφρια και εχεις την ικανοτητα να βαζεις οποιους φακους σε βολευουν.
Εβγαλα πολλες εκδηλωσεις το καλοκαιρι και ηταν πολυ πιο πρακτικο απο το να κουβαλαω 2-3 σωματα και βιντεοκαμερα.
Εχω απλο ανταπτορα alpha mount για την ωρα, αλλα σκεφτομαι σοβαρα το νεο ανταπτορα και να δωσω την A55.


Aλλωστε , τωρα εχουμε να διαλεξουμε και e mount φακους.
Eχεις εναν καλο 16mm f2.8 (στα χρηματα του) , εναν macro 35mm f3.5, εναν stabilized φωτεινο 50mm f1.8 (τον μοναδικο στο ειδος του) , κι εναν καταπληκτικο zeiss 24mm f1.8 !
Του χρονου , θα ερθουν και εανς ακομη φωτεινος σταθερος (μαλλον 80-100mm) , ενας Sony G τηλεφακος και 1-2 φωτεινοι wide zoom.

attachment.php
 

Attachments

  • Sony_A77_NEX-7_Atenas_4.jpg
    Sony_A77_NEX-7_Atenas_4.jpg
    22 KB · Views: 275
Last edited: