HP Microserver

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
c02435947.jpg


http://h10010.www1.hp.com/wwpc/us/en/sm/WF05a/15351-15351-4237916-4237918-4237917-4248009.html

To "θαυματουργο" σερβερακι της hp.
Αλλοι το εχουμε παραγγειλει, αλλοι πιο τυχεροι το παρέλαβαν ήδη.
Ολες οι εντυπώσεις εδώ ... :2thumb22sup:
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
λοιπον απλα το εβαλα στο ρευμα χωρις τιποτα αλλο(εξερεύνηση θα γινει το σαββατοκύριακο) για τον θορυβο που ρωτησες.... ο ανεμιστηρας που εχει ειναι τελειος αθορυβος,αλλά το ανεμιστηρακι του τροφοδοτικου κάνει ένα μεν μικρο θορυβο στα 2 μετρα ακουγεται ελαφρά(στην αρχη νομιζα οτι ηταν ο σκληρος που ειχε μέσα),αλλά δεν ειναι φυσημα,ειναι το σπαστικο ζζζζζζζζ λόγο πολύ μικρου φαν που έχει(αλλάζει και με pico psu,αλλά αυτο ειναι μια άλλη ιστορια) περισοτερα το σ.κ

IMG089.jpg
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
το πίκο θα μπορεί να δώσει τα ρεύματα εκκίνησης που θα χρειάζονται οι 4 δίσκοι? Μήπως θα ήταν καλύτερα να αλλαχτεί το ανεμιστηράκι με κάποιο άλλο? (αν και έχω δει ότι υπάρχει και 150άρι picoPSU... και άντε ότι τα σήκωσε, μετά όμως θα θέλει διακλαδωτές για να τροφοδοτήσει τόσους δίσκους)
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: HP Microserver

Γιατί τόση πώρωση με το συγκεκριμένο μηχανάκι?

Η τιμη του επεσε στα 200 (τοσο το παραγγειλα απο Γερμανια μαζι με τα μεταφορικα) , εχει συγχρονο (για την συγκεκριμενη δουλεια) διπυρηνο επεξεργαστη, 250αρη δισκο , θεση για 5 δισκους ή 4 + drive (δεν αναφερομαι καν σε μόντες) , και σχεδον αθορυβο.Αν δεχτει και μια low profile gt430 η δυναμη του θα ξεπερναει το xtreamer ultra (ριχνει σε επιδοσεις στους διπυρηνους atom).Eχει τα μισά λεφτα και πιο πολλες δυνατοτητες απο πχ ενα qnap/synology που δεχεται αντιστοιχα 4 δισκους.Στα αρνητικά η μη υποστηριξη raid 5 (υποστηριζει 0/1) αλλα σε αυτο το κοστος δεν νομιζω οτι αποτελει προβλημα.Εχει οδηγους και για linux αλλα και για windows server.
What is not to like ?
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Αυτό δεν το είχα σκεφτεί... με gt 430 Linux distro με xbmc, mdam σε raid 3(εφόσον έχουμε μεγάλα αρχεία καλύτερα από raid 5)+5 x 3tb +1ssd:)
Προς το παρόν σερβερ :)
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: HP Microserver

Δυσκολο να ξεπερασει ποτε του τα 70watt με 5 δισκους μεσα ...

Για ρεύμα εκκίνησης αναρωτήθηκα αν θα αντέχει να δώσει το αντίστοιχο picoPSU όταν μπουν όλοι οι δίσκοι μέσα... τα ονομαστικά watt δεν είναι θέμα.

...Αν δεχτει και μια low profile gt430...

να πω ότι ήταν το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα όταν είδα τις φωτό του στο τόπικ... :flipout:

εαν ναι... όλα σε ένα... :ernaehrung004:
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Το έχουν αγοράσει πολλοί οι οποίοι κιόλας του έχουν βάλει ακόμα και 8 δίσκους!Δεν έχει τεθεί ποτέ θέμα τροφοδοσίας.
 

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι είναι πάρα πολύ ακριβός γι' αυτά που προσφέρει, ενώ ταυτόχρονα είναι μή επεκτάσιμος, γουρούνι στο σακί, και με αμφίβολης προέλευσης και ποιότητας εξαρτήματα, με άγνωστη συμπεριφορά.

Με αισθητά μικρότερο κόστος, μπορεί κάποιος πολύ εύκολα σήμερα, να φτιάξει dedicated file server, με γνωστά hand-picked ποιοτικά εξαρτήματα της επιλογής του. Δεν χρειάζονται εξάλλου "εξωτικές" επιλογές, απλά λίγο ξεδιάλεγμα στην ποιότητα και στις λεπτομέρειες. Και θα έχεις έναν server που θα παίρνει π.χ. 8 δίσκος, και όχι μόνο 4.



ΥΓ: Καλορίζικος πάντως σε όσους τον πήραν.
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι είναι πάρα πολύ ακριβός γι' αυτά που προσφέρει, ενώ ταυτόχρονα είναι μή επεκτάσιμος, γουρούνι στο σακί, και με αμφίβολης προέλευσης και ποιότητας εξαρτήματα, με άγνωστη συμπεριφορά.

Με αισθητά μικρότερο κόστος, μπορεί κάποιος πολύ εύκολα σήμερα, να φτιάξει dedicated file server, με γνωστά hand-picked ποιοτικά εξαρτήματα της επιλογής του. Δεν χρειάζονται εξάλλου "εξωτικές" επιλογές, απλά λίγο ξεδιάλεγμα στην ποιότητα και στις λεπτομέρειες. Και θα έχεις έναν server που θα παίρνει π.χ. 8 δίσκος, και όχι μόνο 4.



ΥΓ: Καλορίζικος πάντως σε όσους τον πήραν.

για δωσε ενα παραδειγμα στα ιδια λεφτα....:violent-smiley-030:

http://www.yellow-bricks.com/2011/06/17/project-massive-array-of-inexpensive-servers-aka-mais/
GQs7P.jpg
:firstprize:
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Βρε παίδες γιατί μπερδευόμαστε? :ADFADF1:

picoPSU έχω εδώ και δύο χρόνια (και το λατρεύω!!)

Ξαναλέω, για 5 δίσκους που παίρνει το ΗΡ δεν ξέρω (το φοβάμαι δλδ) αν θα μπορεί να δώσει τόσο ρεύμα την ώρα που το μηχάνημα εκκινεί και οι δίσκοι κάνουν spinup και "τραβάνε" ταυτόχρονα το μέγιστο τους ρεύμα, ... Δεν αφορά ο προβληματισμός μου τα watt λειτουργίας (τα οποία είναι πολύ πιο χαλαρή ιστορία...) Και δεν είναι μόνο το picoPSU, είναι και το power brick το οποίο θα συνδυαστεί μαζί του... (μου έχει καεί ένα)

το παράδειγμα από τους overclockers αφορά έναν δίσκο...
 
Last edited:

capsol

Senior Member
3 August 2006
350
Εμένα με προβληματίζει το πολύ μικρό-μέγεθος του κουτιού -> στρούγκα.

5 δίσκοι είναι πολύ-πολύ εύκολο να ανεβάσουν αυξημένους C εκεί μέσα.
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Re: Απάντηση: HP Microserver

Βρε παίδες γιατί μπερδευόμαστε? :ADFADF1:

picoPSU έχω εδώ και δύο χρόνια (και το λατρεύω!!)

Ξαναλέω, για 5 δίσκους που παίρνει το ΗΡ δεν ξέρω (το φοβάμαι δλδ) αν θα μπορεί να δώσει τόσο ρεύμα την ώρα που το μηχάνημα εκκινεί και οι δίσκοι κάνουν spinup και "τραβάνε" ταυτόχρονα το μέγιστο τους ρεύμα, ... Δεν αφορά ο προβληματισμός μου τα watt λειτουργίας (τα οποία είναι πολύ πιο χαλαρή ιστορία...) Και δεν είναι μόνο το picoPSU, είναι και το power brick το οποίο θα συνδυαστεί μαζί του... (μου έχει καεί ένα)

το παράδειγμα από τους overclockers αφορά έναν δίσκο...

λογικα δεν θα έχει προβλημα θα δω αν το εχει δοκιμασει καποιος,αλλα

π.χ wd 2tb green (http://www.wdc.com/en/products/products.aspx?id=120)
Power Dissipation
Read/Write 5.30 Watts
Idle 3.30 Watts
Standby 0.70 Watts
Sleep 0.70 Watts
οποτε5-6 πρεπει να σηκώνει
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
αυτό είναι που σκέφτομαι:

WD Caviar Green 2 TB SATA Hard Drives ( WD20EARS)
Current (ρεύμα) Requirements
12 VDC
Read/Write 1.75 A

και μιλάμε για 5x1.75A. Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι (είναι και περασμένη η ώρα)

7Α δίνει ΜΑΧ (με προϋπόθεση αερισμού) το 120άρι, και 10Α κορυφής...

(τέσπα, θεωρητική είναι η κουβέντα. Καλορίζικο είπα? Δεν είπα... !!)
 

Attachments

  • Screenshot-1.jpg
    Screenshot-1.jpg
    21.6 KB · Views: 708
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Δεν εχει.Υπάρχουν οδηγοι παντως για win/server/linux.
Eχει νομιζω και εσωτερικη υποδοχη usb αν θες να εχεις λειτουργικο σε στικακι.
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Ακριβώς όπως τα γράφεις...
Εγώ θα τρέχω το OS από το εσωτερικό στικακι :)