Νέα HD κανάλια της Ελβετικής πλατφόρμας SRG/SSR

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

3 November 2007
618
ΡΑΦΗΝΑ
Στη συχνότητα 10971Η 29700 2/3 εμφανίστηκαν 4 hd κανάλια του κρατικού SRG SSR (Ελβετική τηλεόραση) οποιος γνωρίζει κατι περισσότερο σχετικά ας μας διαφωτίσει.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: 4 HD NEA ΚΑΝΑΛΙΑ!

Είχε γράψει σχετικά ο Τάσος απ' την Τσεχία:

Έξι κανάλια του SRG SSR από το 2012 σε HD

images


Το ελβετικό ραδιοτηλεοπτικό SRG SSR θα ξεκινήσει το επόμενο έτος την εκπομπή των τωρινών SD καναλιών του SF 1, SF zwei, TSR 1, TSR 2, RSI La 1, RSI La 2 σε υψηλή ανάλυση. Τα κανάλια θα μεταδοθούν με νέο αναμεταδότη στον δορυφόρο Hot Bird ( 13 ° E ).

Το πακέτο του SRG SSR θα μεταδοθεί από την 29 Φεβ. 2012 με τη συχνότητα 10,971 GHz. Στη νέα χωρητικότητα του ελβετικού φορέα θα μεταδοθούνε μόνο τα HD προγράμματα που θα είναι κωδικοποιημένα στο σύστημα Viaccess. Για την λήψη των καναλιών θα αρκεί η τωρινή κάρτα πρόσβασης SRG SSR που χρησιμοποιείται για τα κανάλια του δορυφορικού παρόχου στις 13 ° E .

Τεχνικά χαρακτηριστικά:
* Hot Bird (13°E), freq. 10,971 GHz, pol. H, SR 29700, FEC 2/3, DVB-S2/8PSK

Το SRG SSR θα χρησιμοποιεί και στα έξη HD κανάλια του την ανάλυση 720p/50 , με την μορφή ήχου σε MPEG stereo και Dolby Digital.

Την 31 Γενάρη του 2012 θα τερματισθεί η λειτουργία του promo καναλιού HD Suisse που περιέχει επιλεγμένες παρουσιάσεις του ραδιοτηλεοπτικου φορέα σε HD ανάλυση.

Πηγή: SRG SSR, Παρουσίαση: parabola.cz, Επιμέλεια:Tasos.cz :fahne90:
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Παντως τα κανάλια δεν μεταδίδουν ακόμη, ή τουλάχιστον δεν ανοίγουν (ως γνωστόν διαθέτω την σχετική συνδρομή...)
 
3 November 2007
618
ΡΑΦΗΝΑ
Απάντηση: Re: Νέα HD κανάλια της Ελβετικής πλατφόρμας SRG/SSR

Παντως τα κανάλια δεν μεταδίδουν ακόμη, ή τουλάχιστον δεν ανοίγουν (ως γνωστόν διαθέτω την σχετική συνδρομή...)
Πράγματι δεν ανοίγουν..προσεχώς...:FSGSFGS4:
 
3 November 2007
618
ΡΑΦΗΝΑ
Απάντηση: Re: Νέα HD κανάλια της Ελβετικής πλατφόρμας SRG/SSR

Πάντως σήμερα ανοίγουν μόνο τα 2RSI HD τα υπόποιπα δεν ανοίγουν (με μεγάλη δυσκολία ανοιξα το TSR HD 1) και πολυ φοβάμαι οτι η κάρτα (γνήσια) δεν θα ανταποκριθεί...
 

npapagri

Established Member
3 July 2006
211
πριν λιγο που δοκιμασα και τα 4 hd στην 10971 μου ανοιγουν και το RSI La 1 HD στην 11526. τα sd δεν δοκιμασα αλλα υποθετω και αυτα θα ειναι οκ.
 
3 November 2007
618
ΡΑΦΗΝΑ
Απάντηση: Re: Νέα HD κανάλια της Ελβετικής πλατφόρμας SRG/SSR

Η δική μου κάρτα δεν τα ανοίγει( την εχω περίπου 4 χρόνια).
Παντως δεν αξίζει σήμερα να έχεις κάρτα του Ελβετικου τηλεοπτικού φορέα διότι ολα τα προγράμματα δεν είναι HD!.
Aπο το 2014 και μετα θα είναι σύμφωνα με ανακοίνωση του SRG-SSR.
 

jojordan

Established Member
19 February 2012
164
Να αναφέρω και γω ότι με την δική μου κάρτα έκδοσης 4 (provider 040810) ανοίγουν τα νέα HD κανονικότατα.
 

ineofot

Established Member
18 June 2006
152
Να αναφέρω και γω ότι με την δική μου κάρτα έκδοσης 4 (provider 040810) ανοίγουν τα νέα HD κανονικότατα.

Πού βρίσκεται ο provider ?
Στο MENU (System information) της κάρτας μου δεν βλέπω πληροφορία provider.

Όσον αφορά τα HD κανάλια, βλέπω από 29-2-2012 τα RSI La 1 HD και RSI La 2 HD.

Στα SF 1 HD , SF zwei HD, TSR1 HD, TSR2 HD, RTS Un HD, RTS Deux HD, δεν έχω εικόνα, δεν εμφανίζεται error message,
αλλά έχω κανονικα EPG και άριστη ποιότητα σήματος.

Δέν ξέρω άν χρειάζεται άλλη κάρτα ή άλλο CAM.

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος που να έχει περισσότερες πληροφορίες ?

Ευχαιστώ προκαταβολικά.
 
3 November 2007
618
ΡΑΦΗΝΑ
Απάντηση: Re: Νέα HD κανάλια της Ελβετικής πλατφόρμας SRG/SSR

Αυτο ακριβώς κανει και η δικη μου καρτα.
Να αναφέρω επίσης οτι εχει καθυστερήσει να αποσταλεί και η συνδρομή της κάρτας...
 

ineofot

Established Member
18 June 2006
152
Re: Απάντηση: Re: Νέα HD κανάλια της Ελβετικής πλατφόρμας SRG/SSR

Αυτο ακριβώς κανει και η δικη μου καρτα.
Να αναφέρω επίσης οτι εχει καθυστερήσει να αποσταλεί και η συνδρομή της κάρτας...

Μα νομίζω δεν υπάρχει συνδρομή. Την έχω από την έναρξη του HD Suisse χωρίς συνδρομή.
 

npapagri

Established Member
3 July 2006
211
κοιταζα σημερα εδω εχει το sf zwei τον αγωνα της μπαγερν. αναρωτιομουν αν θα αντιστοιχει και το προγραμμα και στο hd καναλι. εχει καποιος αλλη σελιδα που ενημερωνεται ? βλεποντας ομως το προγραμμα του σ/κ ειδα οτι την φορμουλα 1 την εχουν σε hd με την αντιστοιχη ενδειξη. ειναι δυνατον να δειχνουν σε sd ποιοτητα αγωνες ch. league ? :guitarist: ακομα και το σαββατο πρωι το tsr1 εχει f1 σε hd (μαλον τα δοκιμαστικα). δεν χαλιεμαι για την f1 αλλα για το ποδοσφαιρακι.
 
Last edited:

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Στο εικονίδιο που αναφέρει τον αγώνα έχει απο κάτω τις ενδείξεις Live HD UT που σημαίνει ότι πρόγραμμα μεταδίδεται ζωντανά σε HD και υποτιτλισμένο.