WDTV Live gen3

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: WDTV LIVE gen3

Για να μην κανει λογο στα αρνητικα του, για να το κανουν review την ημερα σχεδον της ανακοινωσης και για να γραφουν στο τελος οτι μοναδικος του αντιπαλος ειναι ο αδερφος του live hub , εγω μπορω απλα να σηκωσω τα χερια ψηλα.
Για 99ε παντως μια χαρα θα ειναι.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Απάντηση: WDTV LIVE gen3

Εχει το ιδιο τσιπακι με το προηγουμενο ?
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: WDTV LIVE gen3

E, για "πρώτη επαφή" αυθημερόν, καλό είναι... :HTEHETH63:

φαντάζομαι ότι σύντομα σε κάποιο πιο βαρβάτο review, θα μάθουμε και πιο τσιπ έχει...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: WDTV LIVE gen3

έχει ενσωματωμένο wifiN για όσους δεν το παρατηρήσανε στα specs...

τσιπάκι δεν αναφέρεται πουθενά, σε καμία ανακοίνωση, ούτε στο legitreviews
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: WDTV LIVE gen3

έχει ενσωματωμένο wifiN για όσους δεν το παρατηρήσανε στα specs...

τσιπάκι δεν αναφέρεται πουθενά, σε καμία ανακοίνωση, ούτε στο legitreviews


Σηκώνω τα χέρια ψηλά κι εγώ.....

Ethernet 10/100.....
και HDMI 1.4 ?????
Και DTS-MA or HR όχι ?

Τι chipset είναι αυτό ?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: WDTV LIVE gen3

Nικο μου και το hub ειχε λεει gigabit lan αλλα η sigma δεν το υποστηριζε στο τσιπαι της.Κλασσικες μαρκετιστικες μαλαγανιες.
Hdmi 1.4 μπορουν να βαλουν και στο netgear 550, αλλα παλι τα ιδια θα παιζει αν με εννοεις.
Hd audio προφανως και δεν περναει (ειδικα dts ma) οπως δεν περναει και κανενα αλλο τους μηχανακι ως τωρα.
Ειναι ουσιαστικα ενα hub χωρις δισκο με ενσωματωμενο wifi σε μια ελκυστικη τιμη.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: WDTV LIVE gen3

όντως αυτά σκέφτηκα και εγώ... είδα 1.4 αλλά όχι 1000άρι και ή παίζουν μαρκετίστικα παιχνίδια, ή (δεν) έχουν ενεργοποιήσει κάποια χαρακτηριστικά σε σχέση με το τσιπ του hub...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: WDTV LIVE gen3

Νομιζεις οτι ο επεξεργαστης του hub ειναι κατι ιδιαιτερο?
Ο low end της sigma ειναι...
Δεν υποστηριζει 3d frame packing ουτε gigabit .&-
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: WDTV LIVE gen3

Νομιζεις οτι ο επεξεργαστης του hub ειναι κατι ιδιαιτερο?
Ο low end της sigma ειναι...
Δεν υποστηριζει 3d frame packing ουτε gigabit .&-

το δίνουν όμως σαν gigabit... τεσπά.
πάντως ακόμα και σαν την low end υλοποίηση της sigma, είναι ισχυρότερο από όλα τα realtek (πλην -πιθανότατα- των επερχόμενων 1186)
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Nικο μου και το hub ειχε λεει gigabit lan αλλα η sigma δεν το υποστηριζε στο τσιπαι της.Κλασσικες μαρκετιστικες μαλαγανιες.
Hdmi 1.4 μπορουν να βαλουν και στο netgear 550, αλλα παλι τα ιδια θα παιζει αν με εννοεις.
Hd audio προφανως και δεν περναει (ειδικα dts ma) οπως δεν περναει και κανενα αλλο τους μηχανακι ως τωρα.
Ειναι ουσιαστικα ενα hub χωρις δισκο με ενσωματωμενο wifi σε μια ελκυστικη τιμη.

Πω πω.. Για να επινοησει κανεις τετοια φθηνη μαρκετινιστικη προσεγγιση της αγορας, πρεπει ναναι προχωρημενα αρρωστος.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: WDTV LIVE gen3

το δίνουν όμως σαν gigabit... τεσπά.
πάντως ακόμα και σαν την low end υλοποίηση της sigma, είναι ισχυρότερο από όλα τα realtek (πλην -πιθανότατα- των επερχόμενων 1186)

gigabit ειναι το ...hub που φοραει το live hub, ο sigma ομως δεν το υποστηριζει.
Που σημαινει οτι gigabit ταχυτητες δεν θα δεις ποτε.
 

onlineN

Supreme Member
12 April 2009
5,316
ΑΘΗΝΑ
Re: WDTV LIVE gen3

Βέβαια....ο 8655 που κατά πάσα περίπτωση έχει...υποστηρίζει DTS-MA.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται οι άνθρωποι....Πόσο κόστος θα φορτωνόταν το καθένα από τον επιμερισμό των πληρωμένων δικαιωμάτων? Θα μπορούσαν να έκαναν τρελές πωλήσεις πάλι ...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: WDTV LIVE gen3

gigabit ειναι το ...hub που φοραει το live hub, ο sigma ομως δεν το υποστηριζει.
Που σημαινει οτι gigabit ταχυτητες δεν θα δεις ποτε.

Θυμάμαι την απογοήτευση όταν διάβασα το review του hub (έλπιζα ότι θα ήταν η πρώτη συσκευή που θα άνοιγε τον δρόμο και για άλλες με gigabit), αλλά και η ακόμα μεγαλύτερη απογοήτευση όταν μέτρησα σε πραγματικές συνθήκες το δικό μου πλέον, επίσης gigabit ΜΡ με 1185...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: WDTV LIVE gen3

Βέβαια....ο 8655 που κατά πάσα περίπτωση έχει...υποστηρίζει DTS-MA.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται οι άνθρωποι....Πόσο κόστος θα φορτωνόταν το καθένα από τον επιμερισμό των πληρωμένων δικαιωμάτων? Θα μπορούσαν να έκαναν τρελές πωλήσεις πάλι ...

θα ηταν ψιλοσημαντικο το κοστος ανα τεμαχιο.Ετσι και αλλιως το κοινο που απευθυνονται δεν ειναι ...σκληροπυρηνικο.Το hub και τα live εχουν πουλησει σαν τρελλα...

Θυμάμαι την απογοήτευση όταν διάβασα το review του hub (έλπιζα ότι θα ήταν η πρώτη συσκευή που θα άνοιγε τον δρόμο και για άλλες με gigabit), αλλά και η ακόμα μεγαλύτερη απογοήτευση όταν μέτρησα σε πραγματικές συνθήκες το δικό μου πλέον, επίσης gigabit ΜΡ με 1185...

Αν καποιος θελει καλο δικτυο , μονο σε sigma , ειδικα τα νεα dune 101/301, popcorn v8/a300.
Ουτε τα νεα realtek 1185 που διαφημιζουν gigabit μπορουν να περασουν πανω απο 9-10/mb/s