Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός + Απορίες/Ερωτήσεις

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Ανοίγω αυτό το νήμα για να μπρούμε να συζητήσουμε για τις εμπειρίες μας με ακουστικά και ενισχυτές χωρίς κάποιο θεματικό περιορισμό.

Διάβασα το μικρό αρθράκι του Mike στη Headphonia http://www.headfonia.com/what-ive-learned-two-years-writing-for-headfonia/

και παρότι δεν είχα την χαρά να ακούσω ούτε τα HD800 ούτε τα Τ1,θεωρώ ότι οι απόψεις του ταυτίζονται με τις δικές μου...

Ιδιαίτερα στο γεγονός ότι είναι μάλλον καλύτερα να έχουμε διάφορα ακουστικά και διάφορους ενισχυτές.

Καταθέστε τις απόψεις σας...
 
Last edited by a moderator:

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,345
Re: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

Διαβαζοντας το αρθρο αυτο,μπορω να πω οτι συμφωνω και εγω με το γενικο συμπερασμα που βγαζει.

Οτι δηλαδη(ετσι οπως το ελαβα εγω διαβαζοντας το),καλητερα να εχεις ενα setup το οποιο θα παιζει καλα με την πλειονοτητα της μουσικης που ακους,παρα να εχεις ενα high End συστημα το οποιο θα ειναι 100% σωστο και θα βγαζει τα παντα στη φορα,με τιμημα ομως οτι ενα μεγαλο ποσοστο της μουσικης θα ειναι επιπονο οταν πας να ακουσεις κτλ.

Και ειδικα πιστευω στον τομεα των ακουστικων,αυτο ειναι περισσοτερο σημαντικο πιστευω,καθοτι μια κουραστικη ηχογραφηση θα κουρασει τα αυτια...
Και νομιζω οτι οταν ο ηχος ξυριζει πχ ψηλα,μαλλον θα ειναι και περισσοτερο επιβλαβης για την ακοη...

Σιγουρα οι εμπειροι χομπιστες δε θα συμφωνησουν με την αποψη οτι ενα συστημα πρεπει να "ομορφαινει" εστω και λιγο μια ηχογραφηση,και σιγουρα αυτο ειναι δεκτο και λογικο,αλλα οταν στη συλλογη σου υπαρχει πολυ μουσικη η οποια ειναι ηχογραφημενη μετρια ενδεχομενως,τοτε καλητερα να εχεις ενα συστημα το οποιο να βοηθαει λιγο με τον τροπο του,κατα τη γνωμη μου.

Ισως το ιδανικο για οποιον μπορει,ειναι να εχει δυο συστηματα,ενα αποκαλυπτικο και πιο σωστο ενδεχομενως,για τις state of the Art ηχογραφησεις,και ενα δευτερο,παλι υψηλης ποιοτητας συστημα,αλλα με τη λογικη του να βοηθαει λιγο με τις μετριες ηχογραφησεις με τον τροπο του,αλλα να ειναι και αρκετα σοβαρο,ωστε να μπορεις να κρινεις και την ποιοτητα γενικα.


Εμενα παντως τα χαρακτηριστικα που με τραβανε και αναζητω στον ηχο με ακουστικα,ειναι να εχει ενα ισορροπημενο,μουσικο και ομοιογενη χαρακτηρα σα συνολο,να ειναι λιγο γλυκο και βελουδινο το ακουσμα σε ολο το φασμα συχνοτητων,χωρις ομως να ειναι dark και πνιγμενο,να εχει διαφανεια και λεπτομερεια,αλλα να το επιτυγχανει αυτο με τροπο χωρις να κουραζει,ακομα και με λιγο χειροτερες ηχογραφησεις(δε λεω με μαπα ηχογραφησεις εντελως βεβαια...)
Επισης να εχει μια καλη αισθηση του χωρου,της ηχητικης σκηνης και της ακριβειας των διαφορων ηχων μεσα στο νοητο εστω ηχητικο αυτο πεδιο,να εχει το ακουσμα λιγο αερα και αληθοφανεια.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

και ναι και όχι....
η αλήθεια με τα πολλά ακουστικά και ενισχυτές είναι σίγουρα πιό κοντά στην πραγματικότητα από το άλλο αξίωμα, ότι δηλαδή δεν πρέπει να πάρεις καλά ακουστικά αν δεν έχεις αντίστοιχο ενισχυτή.
Προσωπικά στα πάνω από 35 χρόνια ενασχόλησής μου με τα ακουστικά, σχεδόν πάντα είχα μονάδες που ήταν πάντα πιό μπροστά από τους ενισχυτές.
Αυτό δεν με εμπόδισε να τα απολαύσω και να δώ τις τεράστιες διαφορές τους από τα φτηνότερα μοντέλα που είχα με την πρώτη.
Από εκεί και πέρα, περίμενα πάντα να στρώσουν, να εγκλιματιστούν με τα συνοδά και στη συνέχεια να ψάξω να τα βελτιώσω με την αναζήηση άλλου ενισχυτικού.
Επαναλαμβάνω, ένα καλό ακουστικό πότε δεν θα πάει χαμένο.
Εκτός, εάν, το καλό ακουστικό είναι ιδιότροπο. Όπως φυσικά συμβαίνει με οποιαδήποτε ιδιότροπη συσκευή.
Φυσικά και τότε δεν είναι εμπόδιο. Απλά η προσπάθεια είναι πιό δύσκολη.

Επίσης το θέμα με τα 100 και 80 σιντί που λεει το λινκ.
Αυτό είναι γενικότερο ζήτημα συστήματος.
Επί χρόνια είχα δίσκους που επέμενα ότι είναι κακές ηχογραφήσεις και ότι οι δίσκοι ήταν για πέταμα.
Και όμως με τις καλύτερες συσκευές, ματσαρίσματα κλπ μετα από πολύ καιρό φτάνεις να βγάλεις το συμπέρασμα ότι ναι, κάποιες ηχογραφήσεις είναι κακές. Όμως στο καλό σύστημα οι κακές ηχογραφήσεις θα είναι πιό ανεκτές από όσο σε ένα χειρότερο.
Σε κάποια άλλα ίσως είναι και μιά χαρά. Εκεί όμως θα χωλαίνουν άλλες ηχογραφήσεις.
Σε όλα αυτά τα χρόνια που αγόραζα δίσκους θυμάμαι 4-5 παραδείγματα δίσκων που ...δεν.
Κάθε φορά που άλλαζα κάτι στην αλυσίδα ένα από τα πιό βασικά τεστ ήταν ακριβώς αυτό. Να δω αν οι ανυπόφοροι δίσκοι παίζανε.
Θεωρώ ότι τα πιό υπεραναλυτικά ακουστικά ακόμα και αν δεν ταιριάζουν απόλυτα θα δώσουν αυτό που λείπει.

Επίσης πολλές φορές πρέπει να αναρωτηθούμε αν αυτό που ακούγαμε-ακούμε επί χρόνια είναι το σωστό ή μας έχει αλλοιώσει το κριτήριο.
Τότε ένα εξαιρετικό ακουστικό θα μας ενοχλήσει. Πρέπει πάντα να λαμβάνουμε υπόψη και αυτόν τον παράγοντα.

Περισσότερα θα σας γράψω όταν μπορέσω να αναφερθώ με λεπτομέρεια στην εμπειρία μου με τα Κ1000, που και υπεραναλυτικά είναι και ιδιότροπα επίσης.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

Ας διαφωνησω λιγο ,οσον αφορα το θεμα των ακουστικων.Τα θεωρω αναγκαιο κακο για τις ωρες κοινης ησυχιας,αλλα απο κει και επειτα σου δημιουργουν ενα εθισμο ,που απεχει πολυ απ αυτο που θα ακουσεις απο τα πραγματικα ηχεια.Μπορει να σε βοηθουν να κρινεις καποιες ηχογραφησεις και τις ατελειες τους ,οπως επισης και τις ατελειες των μηχανηματων ,αλλα μεχρι εκει.
Ειναι σαν να προσπαθεις να δεις τον κοσμο που μας περιβαλει μεσα απο το φακο ενας μικροσκοπιου.Ισως ειναι υπερβολικη η αποψη μου ,αλλα νομιζω οτι μεσα απο την υπερβολη ,δειχνω οτι η απομονωση μεσω των ακουστικων δεν ειναι αυτο που συνηθως εχουμε σαν ακουσμα .Ακομη και στην καλλιτερη αιθουσα συναυλιων ,υπαρχουν οι περιβάλλοντες ηχοι που στα ακουστικα απουσιαζουν.
Τωρα ανοιξα <μετωπο> με τον supersonic,αναμενονται φιλιππικοι
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,345
Re: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

Επίσης πολλές φορές πρέπει να αναρωτηθούμε αν αυτό που ακούγαμε-ακούμε επί χρόνια είναι το σωστό ή μας έχει αλλοιώσει το κριτήριο.
Τότε ένα εξαιρετικό ακουστικό θα μας ενοχλήσει. Πρέπει πάντα να λαμβάνουμε υπόψη και αυτόν τον παράγοντα.

Ειναι πολυ σημαντικο να επαναλαβουμε,οτι η αντιληψη για την καλη και σωστη ποιοτητα ηχου,διαφερει απο λιγο εως και πολυ αναμεσα σε ατομα που ασχολουνται για παραδειγμα με την μουσικη και τα καλα και ποιοτικα ηχοσυστηματα.

Και γι'αυτο υπαρχουν πολλοι λογοι.Ειναι τα βιωματα και η ψυχοσυνθεση του καθε ανθρωπου,οι εμπειριες που εχει με τη μουσικη γενικα στη ζωη του,οι εμπειριες απο διαφορετικα ηχοσυστηματα/setup και ηχογραφησεις,η ικανοτητα και το επιπεδο της ακοης του το οποιο δεν ειναι το ιδιο για εναν ανθρωπο 20 χρονων και εναν 50 ή 60,αλλα και ανθρωποι της ιδιας ηλικιας ενδεχομενως ακουνε διαφορετικα λογω διαφορων αλλων παραγοντων.

Οπως και να'χει το θεμα,πιστευω αν καποιος αγαπα τη μουσικη και ασχολειται για καποιο χρονο και με καλα ηχοσυστηματα,τοτε ερχεται καποια στιγμη που πανω κατω εχει κατασταλλαξει σε ενα συγκεκριμενο(ή και περισσοτερα) ηχητικο αποτελεσμα που του αρεσει.


Παντως θα φερω και ενα παραδειγμα για το οτι δεν ειναι απαραιτητο το γουστο καποιου στα ηχοσυστηματα να ταυτιζεται με το πραγματικο μουσικο γεγονος(σε ποιοτητα ηχου,γιατι εξαλλου τα High end πανε να σου φερουν στο σπιτι σου οσο γινεται την πραγματικοτητα,η τελοςπαντων να την πλησιασουν)


Πχ παρατηρω καποιες φορες καποιες μπαντες του δημου πχ που παιζουν εξω και ειμαι κοντα.(παιζουν τυμπανα,τρομπετες κτλ).Το αποτελεσμα ενω το θαυμαζω,οστωσο σπιτι μου δε θα ηθελα να ακουσω αυτο,ουτε σε αυτη την ενταση,μ'αρεσουν πιο light... και ηρεμες,γλυκες καταστασεις.Αλλα ξερω ομως οτι αυτο ειναι λαθος,αλλα ειναι προσωπικο γουστο.Μπορει και να αλλαξει καποια στιγμη,αλλα στη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη αυτο νιωθω.
Και σε αλλες περιπτωσεις live μουσικης unplugged εχω νιωσει τα ντραμς,κτλ πολυ εντονα,εγω θελω να τα ακουω πιο γλυκα και πιο smooth και φλατ σε δυναμικα,και ας ειναι και λαθος.

Σε αλλη περιπτωση βεβαια εχω ακουσει καποια παιδια να παιζουν κιθαρα και να τραγουδανε,και μαγευτηκα απο τον ηχο τοσο της κιθαρας,οσο και των φωνων στην πραγματικοτητα...
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,345
Re: Απάντηση: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

Ας διαφωνησω λιγο ,οσον αφορα το θεμα των ακουστικων.Τα θεωρω αναγκαιο κακο για τις ωρες κοινης ησυχιας,αλλα απο κει και επειτα σου δημιουργουν ενα εθισμο ,που απεχει πολυ απ αυτο που θα ακουσεις απο τα πραγματικα ηχεια.Μπορει να σε βοηθουν να κρινεις καποιες ηχογραφησεις και τις ατελειες τους ,οπως επισης και τις ατελειες των μηχανηματων ,αλλα μεχρι εκει.
Ειναι σαν να προσπαθεις να δεις τον κοσμο που μας περιβαλει μεσα απο το φακο ενας μικροσκοπιου.Ισως ειναι υπερβολικη η αποψη μου ,αλλα νομιζω οτι μεσα απο την υπερβολη ,δειχνω οτι η απομονωση μεσω των ακουστικων δεν ειναι αυτο που συνηθως εχουμε σαν ακουσμα .Ακομη και στην καλλιτερη αιθουσα συναυλιων ,υπαρχουν οι περιβάλλοντες ηχοι που στα ακουστικα απουσιαζουν.
Τωρα ανοιξα <μετωπο> με τον supersonic,αναμενονται φιλιππικοι

Τωρα το ειδα αυτο,νομιζω με το πανω ποστ μου καλυπτω και αυτο που λες,οτι οι προσωπικες προτιμησεις του καθε ενος,ερχονται σε συγκρουση με την πραγματικοτητα,αλλα αν γινεται συνειδητα και κατασταλαγμενα,αυτο μετραει.Για παραδειγμα,και εγω πιστευω οτι τα ακουστικα ειναι λαθος,αλλα μ'αρεσουν περισσοτερο.Πιθανον αν καποια στιγμη στησω ενα ηχοσυστημα με ηχεια σε ενα πολυ καλο χωρο ακουστικως,να αλλαξω γνωμη,αλλα και παλι εχουν κατι τα ακουστικα που με μαγευουν και θα ειναι παντα στην καρδια μου.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

Πέτρο, έχω ξαναγράψει
Στο σπίτι μου πάντα υπήρχαν ακουστικά.
Ηχεία μπορεί να μην υπήρχαν πάντα. Όμως ακουστικά υπήρχαν.
Είναι θέμα να μάθεις να ζεις μ αυτά.
Στην ακρόαση, πάντα το λέω, επιζητώ να μπώ μέσα στην ορχήστρα, ιδίως από όταν μετά τα 17 ήμουν μέσα σε μιά ορχήστρα και όχι να την έχω μπροστά μου.
Αυτό το πράγμα μόνο το ακουστικό μου το έδωσε.
Τέλος, κανένα ηχείο δεν μου απέδωσε ποτέ, καν αυτά που έπαιρνα με τα βασικά μου ακουστικά, όχι με τα καλά....
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

Η προσωπικη εμπειρια απο ακουστικα ειναι ελαχιστη ,εχω ενα ζευγαρι B&O αγορασμενο καπου στη αρχες του 80,επομενως θεωρω οτι υπηρχαν και υπαρχουν πολυ καλλιτερα ακουστικα.Η απομονωση που προσφερουν ειναι κατι που αποτρεπει τη χρηση τους απο εμενα,ισως ειναι ζητημα προσωπικων προτιμησεων η απλα ζητημα ιδιοσυγκρασιας.
Παντως προσωπικα ποτε δεν θα κατεληγα στην επιλογη οποιοδηποτε μηχανηματος με βασικο κριτηριο την ακροαση μεσω ακουστικων.Δεν θα ριξουμε βεβαια το αναθεμα σε οσους επιλεγουν την ακροαση μεσω ακουστικων,εξ αλλου δεν ειναι τυχαιο η δημιουργια πανακριβων υλοποιησεωνακουστικων και αντιστοιχων ενισχυτων ακουστικων
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,345
Re: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

Υπαρχει και το μεγα θεμα της αποδοσης προς τιμη,οταν συγκρινουμε ακουστικα με ηχεια.

Εγω εχω πχ ενα φορητο cd player sony,τυπικα καλο,των 40 ευρω,και ενα ζευγαρι ακουστικα Koss των 30 ευρω,που φημιζονται για την αποδοση προς τιμη.(μπορει αυτα να ειναι αλλα μοντελα...)

Με 70 ευρω,ακουω πολυ ικανοποιητικα μουσικη.

Με 70 ευρω τι ηχεια/ενισχυτη/player μπορει να παρει καποιος για να ακουσει ικανοποιητικα μουσικη?Δε μπορει.

Οταν λοιπον καποιος δεν εχει και λεφτα,καταφευγει και σε αυτην την περιπτωση σε ακουστικα,για να ακουσει σωστα τη μουσικη του.

Προσοχη,δε λεω να ακουσει τρελα πραματα,αλλα να ακουσει με καλη ποιοτητα μουσικη.
 

christos

Supreme Member
6 August 2006
5,483
πέρα μαχαλάς
Re: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

Προσωπικα πολλα χρονια δεν καταφερνα να δεθω με τα ακουστικα .Αυτο βεβαια συνεβαινε γιατι κυριαρχουσε η ευκολια να ακουω δυνατα με τα ηχεια.Τα τελευταια χρονια στην ουσια υποχρεωθηκα λογω παιδιων να ακουω κυριως με τα ακουστικα .
Το θετικο με τα ακουστικα ειναι οτι ακομα και να τα αποριπτει κανεις ειναι εργαλειο για να ακουει το τι πραγματικα εχει ηχογραφηθει.
Θυμαμαι οταν ακουγα μονο με πικαπ την δυσκολια που ειχαμε με φιλους να καταλαβουμε την σωστη εκταση του μπασου του Bill Lasswell.
Με τα ακουστικα το λυνεις κατα κανονα αυτο το προβλημα ακομα και με σχετικα φθηνα .
Στο θεμα της μουσικης απολαυσης τωρα ..ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα γιατι απαιτουν κατ αρχην να τα φορας .
Οι διαφορες που υπαρχουν απο εταιρεια σε εταιρεια στον ηχο ειναι σημαντικες .
Αυτο που πρεπει να προσεχει κανεις ειναι με τι θα τα οδηγησει, αρα η αγορα ακουστικων ξεκιναει μ αυτο κυριως .
Αν δεν εχεις ενισχυτη ακουστικων, τα 32ωμ ειναι μονοδρομος .
Ενισχυτη ακουστικων παντως που να με εντυπωσιασει δεν εχω ακουσει εκτος ισως απο το benchmark dac που ειναι ικανοποιητικο για τα γουστα μου.Ουτε το musical fidelity vdac2 ουτε το Beresford caiman.
Αυτο εχει να κανει πιθανον περισσοτερο οτι δεν μου καθεται σωστα ο χαρακτηρας των Sennheiser 580-600,αρα δεν φταινε οι ενισχυτες και τα ακουστικα αλλα εγω.
Αντιθετως τα beyerdynamic dt 990 ειναι τουλαχιστον απολαυστικα ακομα και με το iphone, παρα το οτι δεν παιζουν πολυ δυνατα.
Τα akg 271 απο την αλλη ειναι ισως τα πιο ισοροπημενα αν δεν επαιζε δυνατοτερα το δεξι απο το αριστερο καναλι (δεν εχω καταλαβει γιατι)
θα ηταν ΤΑ ακουστικα.
Η αγαπη μου αυτην την περιοδο ειναι τα grado sr80i.Που παιζουν οντας 32ωμ με τα παντα

Παρατηρωντας κανεις ολα αυτα τα ακουστικα που ειναι ολα καλα αυτο που συμπεραινει με ασφαλεια ειναι μου αρεσουν τα ακουστικα που φερνουν πολυ μπροστα τον ηχο (GRADO ) To παραδοξο ειναι οτι τα sr60 (που ειχα και δεν τα εχω πια) δεν μου αρεσαν καθολου.Ηταν ξερα και αχρωμα.
Τα πιο laid back ακουστικα δηλαδη ο ηχος ειναι καπως αργος και η σκηνη με σχετικη αποσταση ειναι τα Sennheiser θα τα ελεγα ευγενη η ακομα για ευγενεις. Δεν ενοχλουν τοσο που ξεχνας οτι ακους μουσικη.Αυτο θα μπορουσε να το διορθωσει αν θελει κανεις με εναν νευρωδη ενισχυτη .
Τα Beyerdynamic dt990 εχουν τον λιγο το χαρακτηρα των Sennheiser αλλα δεν λασπωνουν .Η αναπαραγωγη ειναι πιο κοντα και εχει και νευρο και "ευγενεια " .
Ta akg ειναι πιο ξερα πιο αληθοφανη οι μουσικοι ειναι γυρω σου και μπορει να τρομαξεις απο καμμια μποτια.
Me τα grado εισαι μεσα στη σκηνη τοσο που μπορει να τραυματιστεις.

αυτα απο μενα .
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,464
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

Πέτρο, έχω ξαναγράψει
Στο σπίτι μου πάντα υπήρχαν ακουστικά.
Ηχεία μπορεί να μην υπήρχαν πάντα. Όμως ακουστικά υπήρχαν.
Είναι θέμα να μάθεις να ζεις μ αυτά.
Στην ακρόαση, πάντα το λέω, επιζητώ να μπώ μέσα στην ορχήστρα, ιδίως από όταν μετά τα 17 ήμουν μέσα σε μιά ορχήστρα και όχι να την έχω μπροστά μου.
Αυτό το πράγμα μόνο το ακουστικό μου το έδωσε.
Τέλος, κανένα ηχείο δεν μου απέδωσε ποτέ, καν αυτά που έπαιρνα με τα βασικά μου ακουστικά, όχι με τα καλά....

Aδειασε και τα π.μ επ ευκαιρια,ειδες τι κανουν τα ακουστικα-σε πηγαινουν σε αλλους κοσμους
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,525
Θεσσαλονίκη
Το πόστ του Χρήστου ήταν πολύ κατατοπιστικό. Εγώ έχω τα AKG K701 και Κ271 ΜΚΙΙ. Τα 271 παίζουν μια χαρά και χωρίς ενισχυτή, αλλά τα 701 θέλουν οπωσδήποτε. Αρχικά σκέφτομαι να πάρω ένα matrix m-stage κι αργότερα κάτι με dock για το iPhone, για να λειτουργήσει σαν σύστημα διακοπών/εξοχικού.

Για μένα γενικά είναι καλό να έχεις ένα hi-end, ένα μεσαίο κι ένα φορητό σύστημα (πρακτικά, ένα καλό ζευγάρι ψείρες). Οι υπερβολές σε ζευγάρια οδηγούν και στο μπέρδεμα.

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα έναντι των ηχείων: μπορείς να πειραματιστείς με πολύ λιγότερα λεφτά και φεύγουν πολύ πιο εύκολα. Εκεί που η αγορά ενός hi-end ηχείου είναι απόφαση ζωής, η αγορά ενός hi-end ακουστικού μπορεί να είναι και μόνο για να "παίξεις". Το καλό είναι ότι αντίστοιχα ακολουθούν και οι ενισχυτές στα κοστολόγια.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

Ακουστικά πρωτοάκουσα όταν ήμουν γυμνάσιο, κάτι Stanton τα οποία υπάρχουν κάπου, αλλά ακούγονται απαίσια... ήταν η λύτρωση μου από τις φωνές στο σπίτι όταν έβαζα δυνατά το πρώτο μας στέρεο... (ένα all in one Sanyo σε ξύλινο κουτί...)...οπότε άκουγα και δεν ενοχλούσα...

Αργότερα πρωτοβγήκαν τα Walkman και ήταν σχεδόν μανία, να γράφω κασέτες από βινύλια, δικά μου αλλά και φίλων και να τα ακούω τα βράδια στο κρεβάτι...

Τα ακουστικά πάντοτε με ακολουθούσαν στο πανεπιστήμιο, στα ταξίδια, αλλά κυρίως τις μεταμεσονύκτιες ώρες...

Μια μεγάλη σειρά ακουστικών Audiotechnica, Sony, Philips, Koss, Sennheiser,MB Quart... αλλά δεν μπορούσα να καταλάβω το τι μου έφταιγε κάθε φορά, έτσι την πάτησα και έδωσα τα ΜΒQuart (Jeckling Float)...κλαψ...

διότι δεν είχα καταλάβει ότι ένας μεγάλος λόγος που δεν ακούγονταν καλά ήταν η εκάστοτε ενίσχυση... διότι είτε έπαιζα από Walkman κατευθείαν ή από την έξοδο ακουστικών του εκάστοτε ολοκληρωμένου ή προ ενισχυτή...

Το πλήρωμα του χρόνου ήρθε, και κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι να έχεις ΚΑΙ καλή ενίσχυση...

Το είδος της μουσικής παίζει μεγάλο ρόλο επίσης, στην επιλογή... επειδή ακούσω κλασσική και τζαζ κυρίως θέλω τον ήχο πιο μαλακό και ίσως πιο αργό και σκοτεινό...

Η προσωπικές απόψεις διίστανται διότι είναι διαφορετικά τα γούστα...

Κάτι που ειπώθηκε πιο πάνω και είναι πολύ σωστό είναι όταν συνηθίζουμε κάποιο ήχο και δεν είμαστε σε θέση να αξιολογήσουμε ή να συνηθίσουμε καινούργια ακούσματα.

Η χρήση ακουστικών όσο μπορεί να σε βάλει σε αυτή την παγίδα, μπορεί και να σε βγάλει, ακριβώς επειδή το κόστος απόκτησης καλών ακουστικών είναι σχετικά μικρό.

Η χρήση πολλαπλών ακουστικών και ενισχυτικών είναι κάτι που θεωρώ ότι οδηγεί σε ακουστική ωριμότητα και εύκολα πια μπορεί κανείς να αντιληφθεί τι του αρέσει και τι όχι...εκτός φυσικά του γεγονότος ότι μπορεί κανείς να χαρεί τις ίδιες ηχογραφήσεις με διαφορετικό τρόπο, αλλά και να ταιριάξει τον συνδυασμό που κάνει κάποιες ηχογραφήσεις να ακούγονται καλύτερα.

Δεν υπάρχει πανάκεια, αλλά και δεν υπάρχου γκουρού, για να ακολουθούμε... είναι μέρος του χόμπι η αναζήτηση...

Σίγουρα κάποια στιγμή´θα αγοράσω κάποιο από τα ιερά τέρατα highend ακουστικά, αλλά μέχρι τότε είμαι ευχαριστημένος από την τριπλέτα Sennheiser HD650, AKG Q701, Superlux HD681, και τους ενισχυτές μου...

Πρόσφατα μάλιστα έφτιαξα αυτό:



Uploaded with ImageShack.us

είναι κλσσικός σχεδιασμός παλαιότερων δεκαετιών σε τάξη Α, οι Κινέζοι όπως πάντα έκανα το θαύμα τους και αυτός ο ενισχυτής πωλείται σαν κιτ στα 20 ευρώ, βάλτε άλλα 15 για το Alps pot, 40 ευρώ για το κουτί, και καμιά 30ριά για τον μετασχηματιστή, και έχουμε έναν (ελπίζω...χεχεχε) πολύ καλό ενισχυτή...στα 120 περίπου ευρώ...

Οπότε το DIY επίσης είναι μια δίοδος...
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

δώσε λινκ ΤΩΡΑ
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

Δεν θυμάμαι από που τον είχα πάρει...

δες εδώ, τους έχει και έτοιμους...

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_n...dkw=jhl&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

αλλά μήπως να τελειώσω πρώτa τον δικό μου να δούμε πρώτα αν είναι εντάξει... και μετά να πάρεις... αλλιώς μπορεί να βρεις το κύκλωμα από το νετ...είναι κλασσικό design...
 

kpaiss

AVClub Addicted Member
29 November 2006
2,129
Re: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

να αυτα κανετε και δεν μπορουμε να ηρεμησουμε..... :smash:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

Δεν θυμάμαι από που τον είχα πάρει...

δες εδώ, τους έχει και έτοιμους...

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_n...dkw=jhl&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

αλλά μήπως να τελειώσω πρώτa τον δικό μου να δούμε πρώτα αν είναι εντάξει... και μετά να πάρεις... αλλιώς μπορεί να βρεις το κύκλωμα από το νετ...είναι κλασσικό design...

αντε και βρήκα το κύκλωμα...
σιγά μη βρώ όλο αυτό το συρφετό με 15 ευρώ...
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

αντε και βρήκα το κύκλωμα...
σιγά μη βρώ όλο αυτό το συρφετό με 15 ευρώ...

Τι εννοείς?

Στο μεταξύ... τελείωσα... το έβαλα στην πρίζα... ευτυχώς χωρίς πυροτεχνήματα... παίζει πολύ καλά... αλλά δυστυχώς έχει buzz... γμτ...δεν είχα υπομονή να το ψάξω...θα δω αργότερα...

συνιστώ να το πάρετε έτοιμο...:flipout:
-bye-

Πράγματι παίζει καλά...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Ας εκφραστούμε ελεύθερα για ακουστικά και ενισχυτικά επί παντός...

εννοώ όλα αυτά τα υλικά να τα μάσεις από 40 πηγές + τυπωμένο....δεν.
Χίλιες φορές κιτ, και όπως μόλις είπες, γιατί όχι και συναρμολογημένο.
Κουτί, μτς τροφοδοτικά έχουμε.
βουρ.