Unraid Home Server

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Ψαχνοντας να βρω λυση για home multimedia server αφου πια η συλλογη μου με ταινιες,μουσική,βιντεο,φωτογραφιες,κλπ έχει μεγαλωσει αρκετα και η λυση με usb drives δεν ειναι πια πρακτική και τα διαφορα nas που κυκλοφορουν και δοκιμασα ξεφευγουν στο κοστος για server με 8 drives+ και την δυναμικη του να μεγαλωνει με την παροδο του χρονου.

Ετσι κατεληξα στο unraid
Τι είναι το unraid λοιπον?

Το unRAID Server είναι ένα ενσωματωμένο Network Attached Storage λειτουργικό σύστημα σχεδιασμένο να τρεχει από μια συσκευή USB Flash και έχει σχεδιαστεί ειδικά για ψηφιακή αποθήκευση των δεδομένων μας:

Digital Video
Digital Music
Ψηφιακές εικόνες / φωτογραφίες

Το Unraid ειναι πολυ ευκολο στην εγκατασταση
To unraid χρησιμοποιεί ενα ιδιόμορφο τυπου raid με μεγάλη ευελιξία διαμόρφωσης:
Οποιοσδήποτε συνδυασμός των IDE και SATA σκληρούς δίσκους μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
Όλοι οι σκληροί δίσκοι δεν χρειάζεται να είναι το ίδιο μέγεθος ή την ταχύτητα.
Οι σκληροί δίσκοι που δεν τραβαμε δεδομενα κλεινουν (μεγαλυτερη διαρκεια ζωης-οικονομια στο ρευμα)
Αν χαλασει ενας δισκος το Unraid μας επαναφερει τα δεδομενα μας(ακομα και με απωλια 2 δισκων,υπαρχει περιπτωση χρηστη που επανέφερε το 95%.Στον εναν δισκο εννοείτε εχουμε το 100%)
Ασυλία από την καταστροφική πλήρη απώλεια δεδομένων,αφου το καθε drive εχει το δικο του file system και επισης δεν θα επηρεαστεί απο καταστροφη του hardware (μητρικη,ram κλπ).Αν π.χ εχουμε 10 δισκους και χαλασουν ταυτοχρονα οι 3,θα χασουμε τα δεδομενα μονο σε αυτους τους 3 και οχι σε ολους οπως συμβαίνει σε μια παραδοσιακή raid συστοιχία.Αν χαλασει η μητρική,την αλαζουμε ακομα και απο Intel σε Amd μπορουμε να παμε και να εχουμε αμεσως τον σερβερ online :)Το Unraid λοιπον δεν επηρεαζεται από το hardware.
Μπορει να διωρθωσει On the fly,read errors από ενα μονο δισκο την φορα.
Εχουμε πολυ καλο read (ειδικα αν για να διαβασουμε ενα αρχειο χρησιμοποιηθουν περισσοτεροι απο εναν δισκο)καλυτερο σε πολλες περιπτωσεις απο ενα παραδοσιακο raid, που ειναι χρήσιμο για να μπορουμε να δουμε τα multimedia files(movies,music) ταυτοχρονα σε πολλες πηγες(dune, htpc,mp3 streamer κλπ)
Το unRAID Server είναι συμβατό με δικτύωση των Windows και μας επιτρεπει να δουμε σε ενα φακελο π.χ Movies ολες τις ταινιες που εχουμε σε 3 δισκους
Εγκαθίσταται σε μια συσκευή USB Flash Storage και μπουταρει απο usb flash και ολα τα δεδομενα και οι ρυθμισεις ειναι σε αυτο και οχι στους δισκους. Εχοντας ενα back up του usb ή μονο ενα φακελο κυριως που ειναι οι ρυθμισεις μας μεσα μπορουμε σε ελαχιστο χρονο να εχουμε τον σερβερ και παλι σε περίπτωση που χαλασει το πενακι. Ακομα και τοτε ομως μεχρι να γινει επανεκκίνηση ο σερβερ ,μππορουμε να δουλευουμε κανονικα,αφου μετα το αρχικο boot,ολα τρεχουν απο την ram. Αν δεν εχουμε κρατηση στην τελικη backup,μπορουμε να εγκαταστησουμε το Unraid απο την αρχη 5 λεπτα ειναι ετσι και αλλιώς και το μονο που θα εχουμε να κανουμε ειναι να φτιαξουμε τις ρυθμισεις μας απο την αρχη user shares κλπ.

Σε θέση να εξυπηρετήσει εύκολα τρία HD streams σε δίκτυο gigabit με πράσινο δίσκους
Ώριμο προϊόν με καλή υποστήριξη και τεκμηρίωση
Δυνατότητα χρήσης υφιστάμενων σκληρούς δίσκους
NFS server για Dunes και XBMC
Δυνατότητα δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας σταθμούς εργασίας οικογένεια σε ένα unRAID server και σε έναν προμηθευτή σύννεφο(cloud) (CrashPlan) ή συγχρονισμό με rsync

Μα καλα αυτο το Unraid ειναι τελειο? Δεν υπάρχουν μεινεκτηματα σε σχεση με τα αλλά nas και raid υλοποιήσεις?
Οπως εγραψα και ποιο πανω εχει μετρια ταχυτητα εγραφής στους δισκους και αυτο γιατι δεν κανει ''striping'' σε ολους τους δισκους,αλλά χρησιμοποιει εναν μονο για προστασια εχουμε μικροτερη ταχυτητα εγραφης δεδομένων σε σχεση με RAID 0, RAID 5, RAID 6, or RAID 10, κλπ.
Αν λοιπον η ταχυτητα εγραφης ειναι το κύριο ζητούμενο,τοτε δεν σας κανει το Unraid.
Υποθέτω πως ''οχι'' χε χε χε οποτε προχωρώ στις οδηγίες εγκατάστασης.

Προεπισκόπηση εγκατάστασης :



  • Απαιτήσεις υλικού και λογισμικού
  • Προετοιμασία και εκκίνηση του USB flash drive με το unRaid λογισμικό
  • Βεβαιωθείτε ότι το υλικό λειτουργεί κανονικά
  • Ετοιμάστε σκληρούς δίσκους με PRECLEAR
  • Διαμόρφωση ρυθμίσεων στο web interface
  • Προσθήκη δίσκους στη συστοιχία
  • Διαμόρφωση δίσκων και Parity
  • Δημιουργία SMB / CIFS shares και οριζμός ''level''
  • Ρυθμίστε τις παραμέτρους ασφαλείας, προαιρετικό λογισμικό


Ελαχιστες απαιτήσεις για να τρεξει:

Intel ή Amd συμβατο computer

Motherboard συμβατο με λιξουξ, ειδικότερα το Slackware(στην πραξη οποιοδηποτε Motherboard μας κανει, εκτος από αυτα που χρησιμοποιουν για το δικτυο-lan το chip atheros και το realtek RTL8111E) το τελευταιο επιδη χρησιμοποιται στην μεγαλυτερη πλειοψηφία των καινουργιων Motherboard αν δεν εχουμε αλλη επιλογη,μπορουμε να βαλουμε μια Intel κατα προτιμηση καρτα δικτύου και να μην εχουμε προβλημα. Στην τελευταία μπετα του Unraid αυτο το προβλημα με την συγκεκριμένη καρτα δικτυου εχει σχεδον λυθει.
Εδω μπορουμε να δουμε και μια λιστα με συμβατο hardware ......

512 Ram

USB flash drive

Το δικο μου setup ειναι ένα Microserver HP
Και ενας custom server με τα παρακάτω:
Cpu AMD SDX145HBGMBOX Sempron 145
Motherboard Asus M4A78LT-M
Ram 2gb Kingston
Τροφοδοτικο Antec High Current Gamer 400W (προσοχή εδω ότι και να διαλεξετε να ειναι single rail)
Usb stick Lexar 4GB JumpDrive Firefly
Και το βασικοτερο πολλους δισκους χε χε χε :music-smiley-005:

IMG125.jpg

IMG077.jpg

IMG072.jpg

(Τα περισσοτερα αν οχι ολα μπορουμε να τα βρουμε και στην ελληνικη αγορα ισως και με καλυτερες τιμές. το αμαζον βολευει ως παραδειγμα)
Μπορουμε να το δουλεψουμε χωρις μονιτορ,πληκτρολογιο,ποντικι αφου εχει web interface.

Το unraid ερχεται σε 2 εκδοσεις την δωρεαν και την επι πληρωμη

unRAID Server Basic - FREE! - 3 drives (2 data, 1 parity)
unRAID Server Plus - $69/$99(for 2 keys) - 6 drives (5 data, 1 parity, 1 cache)
unRAID Server Pro - $119/$149(for 2 keys) - 22 drives (20 data, 1 parity, 1 cache)

Η δωρεαν ειναι πληρης λειτουργική με μερικους περιορισμους ,οπως μονο 2 σκληρους για δεδομενα. Εγω θα αναφερθω μονο για την επι πληρωμη αφου αυτην εχω, αν και τα περισσοτερα ισχυουν και για την δωρεαν.

Μεχρι να τελιωσει ο οδηγος μην ποσταρετε και παραακαλω τους mods να μου δωσουν αδεια να μπορω να κανω edit τον οδηγο
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Εγκατάσταση

Κατεβαζουμε το
1.unraid
2.preclear script
3.unmenu

Πριν να αρχισουμε την εγκατασταση πρεπει να φτιαξουμε μερικες επιλογες στο bios:
  • Σεταρουμε το bios να κανει boot απο το Usb
  • Φτιάχνουμε τα sata σε AHCI mode
  • Τσεκαρουμε οτι στο bios αναγνωριζονται ολοι οι σκληροι

Ετοιμασια του usb stick για το unraid

Για να φτιαξουμε το usb stick να μπουταρει το λειτουργικο χρησιμοποιωντας win7 κανουμε τα παρακατω:

Φορμαρουμε το usb και για volume label επιλεγουμε UNRAID (με Κεφαλαια)
unRAID_create_flash_drive.png

Αφου φορμαριστει αντιγραφουμε μεσα σε αυτο ολα τα δεδομενα απο το zip αρχειο unraid που κατεβασαμε απο το λινκ 1 ποιο πανω.
Το αρχειο “make_bootable” κανουμε δεξι κλικ και Run as administrator
unRAID_make_bootable.png


Απο το λινκ 2 αντιγραφουμε το “preclear_disk.sh” μεσα στο root directory του unraid(Θα χρησιμοποιηθει αργοτερα για να γινουν preclear Οι δισκοι και να για να ειμαστε σίγουροι οτι δουλεουν σωστα)

Φτιαχνουμε μεσα στο root directory του unraid ενα φακελο unmenu. Εκει μεσα αντιγραφουμε το αρχειο “unmenu_install” από το λινκ 3 ποιο πανω
unRAID_flash_drive_file_structure.png

Βγαζουμε το usb απο το πσ και το τοποθετουμε στον σερβερ. (Την πρωτη φορα καλο ειναι να εχουμε οθονη και πληκτρολογιο,αν και δεν ειναι απαραίτητο αν βρουμε την ip που πηρε ο σερβερ απο τον router μας)

Πρώτη εκκίνηση

unRAID_boot.png

Διαλεγουμε unraid os ή το αφηνουμε και μετα από 3 sec ξεκινάει μονο του.
unRAID_login.png

Πληκτρολογουμε root και enter (δεν εχει password)
Για να δουμε την ip ,ifconfig eth0
unRAID_network_verification-300x173.png
.
Διαφορετικα αν την ξερουμε από τον router μαςμπορουμε μεσω του putty να κανουμε log in από το πσ και δεν χρειαζεται να εχουμε οθονη ,πληκτρολογιο στον σερβερ ή αυτο που εκανα εγω,πριν βαλουμε το usb στον σερβερ ανοιγουμε τον φακελο config και κανουμε επεξεργασια το network.cfg,αναλογα με το δικτυο μας.
net.jpg


Ειτε κατευθειαν από τον σερβερ ειτε μεσω Putty πληκτρολογουμε:
dmesg | grep SATA | grep link και βλεπουμε μια λιστα με τους δισκους μας.(Θα μοιαζει περιπου οπως το παρακάτω)
disks.jpg

Για να δουμε την αντιστοιχιση των δισκων γραφουμε
ls -l /dev/sd[a-z]
disk1.jpg


Προετοιμασία των δισκων με το preclear

Ειναι κατι που το συνηστω (αν και δεν ειναι απαραίτητο και την πρωτη φορα που δοκιμαζουμε το unraid μπορουμε να το παραληψουμε,γιατι ειναι χρονοβόρο)όταν εχουμε αποφασιει οτι θελουμε το unraid για σερβερ και εχουμε αποφασισει να μεταφερουμε ολα τα δεδομενα μας,πανω σε αυτον.
Αυτο που κανει το preclear ειναι να στρεσαρει τον δισκο μας γραφοντας μηδενικα σε καθε sector

Οποτε από κονσολα ή από τον σερβερ πληκτρολογουμε

cd /boot
./preclear_script.sh -A /dev/sdX
Οπου χ είναι το γραμμα που αντιστοιχη στον δισκο οπως φαινεται από την ποιο πανω φωτο ή γραφουμε preclear_disk.sh -l και εχουμε παλι την λιστα για να μην κανουμε λαθος και σβησουμε κατα λαθός τον δισκο. Κατα την διαρκεια του Preclear ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΝ.

./preclear_script.sh -A /dev/sdX λοιπον και στην επιλογη γραφουμε Yes
pre.jpg


ο οδηγος συνεχιζει μην ποσταρετε ακομα.......
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Αφου τελιωσει μετα από αρκετες ωρες (περιπου 20ωρες για 2TB δισκο)θα δουμε κατι παρόμοιο με την παρακατω φωτο
pre1.jpg

Για να μην περιμένουμε να κανουμε εναν εναν τους δισκους μολις ξεκινησει η διαδικασία στον πρωτο, παταμε ALT-F2 και πηγαίνουμε σε καινούργιο παράθυρο,συνεχιζουμε με τον δευτερο δισκο,ALT-F3 κλπ.......
Αν δεν κανουμε αυτην την διαδικασια οταν θα προσθεσουμε ενα δισκο θα το κανει το Unraid μονο του,αλλά για αυτες τις ωρες ο σερβερ θα ειναι offline. Ενω ετσι τον αναγνωριζει κατευθειαν και κανει μονο φορματ μεσα σε λιγα λεπτα.

συνεχίζω δεν με αφησε να βαλω πανω απο 10 φωτο το φορουμ για αυτο και σπαει ο οδηγος τελιωνω σε λιγο με τα βασικα και τα extra,torrent κλπ αυριο...
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Τελικες ρυθμισεις του Unraid μεσα απο το web interface :

Ανοιγουμε τον explorer στο πσ μας και γραφουμε http://Tower or http://IP_ADDRESS

tower.jpg


Πηγαινουμε στην καρτελα settings τσεκαρουμε τις ρυθμισεις του δικτυου και διαμορφώνουμε τις υπόλοιπες αναλογα με το δικτυο μας και τον provider που εχουμε
unraid_server_management.png


Προσθήκη δίσκων στην συστοιχία

Πηγαινουμε στην καρτελα Devices και κανουμε την αντιστοίχηση των δισκων.
Καλο ειναι τον sda να τον εχουμε για parity. Το parity drive πρεπει να ειναι ισο ή μεγαλυτερο σε χωρητικότητα από τους υπολοίπους.
unRAID_disk_setup.png


Αφου κανουμε ολες τις αντιστοιχιες για τους δισκους που εχουμε παμε στην καρτελα Main και κλικαρουμε Start για να ξεκινησει ο σερβερ οπως βλεπουμε στην φωτο. Αν μεταφερουμε δισκους απο αλλο συστημα δεν χρειαζεται να τους εχουμε ολους απο την αρχη

Πριν π.χ
unRAID_start_array.png

Μετα:
tower.jpg


Δημιουργία shares

Shares (SMB/CIFS) ειναι η βασικη μεθοδος που χρησιμοποιούμε στο unraid (υποστηρίζει και Nfs)
Τα shares που θα δημιουργησουμε μπορουν να χρησιμοποισουν ολους τους δισκους ή μονο συγκεκριμενους. Ετσι π.χ θα ξερουμε οτι disk1,disk2 εχει τανιες, disk3 μουσική. Αναλογα με το Level (θα εξηγισω παρακατω).
Για παραδειγμα θα δωσω αυτην την μορφη στους φακελους:

\media\Movies\Movie Title\Movies Files
π.χ \media\Movies\Pulp Fiction\Shrek.iso
Στο παραδειγμα μας ο φακελος Media θα υπάρχει σε ολους τους δισκους.
Για να δουμε λοιπον τον φακελο Media,
\\Tower\disk1\media
\\Tower\disk2\media
\\Tower\media (comprised of disk1 and disk2)
media.jpg

Η δημιουργία των shares ειναι λιγο περιπλοκη εαν θέλουμε να κρατησουμε σε μια σειρα τους φακελους μας. Στην πανω φωτο το παραδειγμα ειναι από την δικια μου ρυθμιση.

Αναλυτικές πληροφοριες υπάρχουν εδω αν συνεχίσετε να εχετε αποριες ρωτήστε ελευθερα

συνεχιζεται...........
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Τέλος καλό ειναι να παμε στην καρτελα Users και να δωσουμε κωδικους στους χρηστες για ασφαλεια στον σερβερ
user.jpg

Μέχρι και εδώ είναι και η επίσημη υποστηρίξει από το unraid. Ολα τα παρακατω που θα ακολουθησουν αν και δουλεύουν πολυ καλα,δεν υποστηρίζονται επίσημα,αλλά απο τους χρηστες που τα εχουν φτιαξει. Στην εκδοση 5 που ειναι ακομα μπετα υποστηρίζει εφαρμογές ως plugins και πολλά από αυτα θα ενσωματοθουν οπως π.χ το Squeezebox ........

Εγκατάσταση unmenu

Το unmenu είναι ενα εξτρα interface του unraid με πολλά εξτρα καλουδια :)
Kανουμε Login στον σερβερ και γραφουμε:

1
cd /boot/unmenu
2
./unmenu_install -i -d /boot/unmenu
Περιμενουμε να γινει εγκατασταση και το ξεκιναμε γραφοντας:
./uu
Για να το εχουμε σε επανεκκίνηση,γραφουμε echo "/boot/unmenu/uu" >> /boot/config/go.
Αυτο ήταν τωρα μπορουμε να βαλουμε πολλά εξτρα οπως torrent server
unmenu.jpg


Τα υπολοιπα εξτρα που μπορουμε να εχουμε θα τα γραψω αυριο και τελιωνει ο οδηγος.........
Βιντεο οδηγος εγκαταστασης
Βιντεο οδηγος εγκαταστασης
Μερικα χρησιμα λινκς
Un-Official UnRAID Manual
The Official unRAID Reference Manual
Troubleshooting
Best of the Forums
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Πριν να προχωρήσω με τα υπολοιπα εξτρα να προσθεσω κατι που ξεχασα (και ισως καλυτερα)και εχει αμεση σχεση ετσι και αλλιως με αυτα και το δικο μου configuration .

Ειναι το cache drive

Το cache drive ειναι λοιπον ενας δισκος που υπαρχει εκτος συστοιχίας (οποτε δεν προστατεύετε αν χαλάσει)με το πλεονεκτιμα ομως οτι πανω σε αυτον τον δισκο μπορουμε να γραψουμε με με φουλ ταχητητα-οσο σηκωνει ο δισκος.
Επισης οτι γραφτει στο cahe drive υπαρχει η δυνατοτητα,σε χρονο που εχουμε ορισει ολα τα δεδομενα μας,να μεταφερθουν αυτοματα στους αντίστοιχους φακελους οπου ανηκουν. Δεν θα μπω σε περισσοτερες λεπτομεριες,αφου δεν το χρησιμοποιώ ετσι.Λεπτομεριες υπάρχουν στο ποιο πανω λινκ.
cache_drive.jpg

spind_down_delay.jpg

Εγω στο cahe drive εχω εγκατάσταση ολες τις εφαρμογες μου και οτι γραφεται σε αυτο θέλω να μεινει εκει,μεχρι εγω να το μεταφερω χειροκίνητα.
Παμε λοιπον \\tower\flash ,παμε στον φακελο config και κανουμε επεξεργασια στο αρχειο go γραφοντας στο τελος mv /usr/local/sbin/mover /usr/local/sbin/mover.old. Κανουμε reboot για να παρει τις αλλαγες ή μπαινοντας με putty γραφουμε ακριβως το ιδιο.

Κατι παρομοιο μπορει να γινει και με την free εκδοση με το snap

Και παιρναμε στα εξτρα που μπορει να εχει το unraid. (επειδή ειναι πολλες οι εφαρμογες θα αναφερθω κυριως σε αυτες που εχω εγκαταστηση στον δικο μου σερβερ)

1.Transmission torrent
Οποτε μπορουμε να εχουμε και τα τορρεντ μας χωρις να χρειαζεται εξτρα πσ για αυτο τον λογο.
Στις επομενες 2-3 βδομαδες θα βγει και στο flexget και ετσι θα εχουμε και RSS suport και θα μπορουν τα τορρεντ μας να κατεβαινουν αυτοματα
trasmission.jpg

2. Squeezebox Server
slim2.jpg

Εγω δεν εχω καποιο προιον της logitech και ετσι δοκιμασα τον software player
slim4.jpg

και για την εκδοση 5 οδηγίες εδω

3.
SABnzbd+ SickBeard CouchPotato
Οδηγίες εγκατάστασις εδω οδηγίες χρήσης δεν μπορω να δωσω για ευνόητους λογους. Υπαρχουν αρκετοι οδηγοί στο νετ.
unraidgoodies.jpg


4.Plex media server οδηγιες εδώ
plex.jpg

plex1.jpg


5. pyload οδηγιες εδω
Μας επιτρεπει να κατεβαζουμε από σελιδες του τυπου rapidshare κλπ.
webif_text.png


Υπάρχουν πολλες περισσοτερες εφαρμογες,θα μπορουσα να γραφω μερες,σταματω ομως εδώ(νομιζω εχω καλύψει τα βασικα και οχι μονο) και αναλογα από εδω και περα θα συμπληρωθει με τον καιρο. Ειναι ο πρωτος οδηγος που φτιαχνω οποτε επιείκεια :afro:
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Setup Sleep (S3) and Wake on Lan (WOL)

εαν το motherboard υποστιριζει S3 Sleep,με τις ακολουθες οδηγιες μπορει ο σερβερ να πεφτει σε υπνο,καταναλωση 2watt περιπου και να ξυπναει και παλι οταν τον χρειαζομαστε.

1. Παμε στο bios του motherboard και ψαχνουμε την ρυθμιση για S1 / S3 sleep state. Σε εμενα π.χ υπάρχει το ACPI Suspend Type και διαλεγω το S3.
2.Κοιταμε αν υποστιριζει BIOS settings for WOL. Σε εμενα π.χ εχει Resume by LAN και το εχω enable.
3. Τσεκαρουμε αν το υποστιριζει και η καρτα δικτου-Double check NIC WOL settings
Code:
root@Tower:~# ethtool eth0
     Settings for eth0:
       Supported ports: [ TP MII ]
       Supported link modes:   10baseT/Half 10baseT/Full
                               100baseT/Half 100baseT/Full
                               1000baseT/Half 1000baseT/Full
       Supports auto-negotiation: Yes
       Advertised link modes:  10baseT/Half 10baseT/Full
                               100baseT/Half 100baseT/Full
                               1000baseT/Half 1000baseT/Full
       Advertised auto-negotiation: Yes
       Speed: 1000Mb/s
       Duplex: Full
       Port: MII
       PHYAD: 0
       Transceiver: internal
       Auto-negotiation: on
       Supports Wake-on: pumbg
       Wake-on: g
       Current message level: 0x00000033 (51)
       Link detected: yes
Το wake on lan ειναι το g. Αν δεν το εχει μπορουμε να το βαλουμε χειροκίνητα:ethtool -s eth0 wol g

4.Κατεβαζουμε το wolcmd και το βαζουμε C:\Program Files\WOLcmd π.χ(ειναι σημαντικη η τοποθεσια στην συνεχια)

5.Φτιαχνουμε ενα Wakeup.bat batch file(αναλογα με τις ρυθμισεις σας) ή τροποποιήστε το δικο μου
Code:
cd c:\program files\wolcmd
    wolcmd MAC 255.255.255.255 255.255.255.255
Στην δευτερη σειρα βαζουμε την mac adress του unraid σερβερ. Τοποθετουμε το patch file π.χ στο desktop
wol.jpg

6. Γραφουμε απο κονσολα echo 3 >/proc/acpi/sleep και ο σερβερ πρεπει να πεσει σε υπνο. Τρεχουμε το Wakeup.bat file και ο σερβερ πρεπει να ξυπνισει

7. Για να γινονται ολα αυτοματα χρησιμοποιουμε το παρακατω script και οταν οι δισκοι δεν δουλεουν μετα απο 5 λεπτα ο σερβερ θα πεφτει σε υπνο
Code:
#!/bin/bash
drives="/dev/sda /dev/sdb"
timeout=5
count=5
while [ 1 ]
do
 hdparm -C $drives | grep -q active
 if [ $? -eq 1 ]
 then
  count=$[$count-1]
 else
  count=$timeout
 fi
 if [ $count -le 0 ]
 then
  # Do pre-sleep activities
  sleep 5
  # Go to sleep
  echo 3 > /proc/acpi/sleep
  # Do post-sleep activities
  # Force NIC into gigabit mode
  # (might be needed forgets about gigabit when it wakes up)
  ethtool -s eth0 speed 1000
  # Force a DHCP renewal (shouldn't be used for static-ip boxes)
  /sbin/dhcpcd -n
  sleep 5
 count=$timeout
fi
 # Wait a minute
 echo COUNT $count
 sleep 60
done
Διαμορφώστε το αναλογα με τα δικας σας drives (sda, sdb, etc)
9.Σωστε το script (ονομασια π.χ) sleep script s3.sh στον φακελο /boot/custom/bin
10. Επεξεργαζόμαστε το αρχειο go στον φακελο config για να το εχουμε σε επανεκκίνηση
# Execute s3.sh sleep script
fromdos < /boot/custom/bin/s3.sh | at now + 1 minute
11.Reboot server :)

έχω κινητο android και εχω κατεβάσει την αντίστοιχη εφαρμογή και ετσι γινεται και απο εκει δεν χρειαζετε να ειναι ανοιχτο το πσ.

όσοι εχουν καποια συγκεκριμενα linksys(custom DD-WRT or Tomato) μπορει να γινει αυτοματα απο τον ρουτερ. Δηλαδη να ξυπνησει ο σερβερ On demand οταν π.χ παμε να δουμε μια ταινια
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Συγχρονισμός αρχείων

Το unraid εχει build in το rsync είναι περισσοτερο για λινουξ,(το εχω εγκατεστημενο,αλλά ειναι λιγο πολύπλοκο το σεταρισμα) υποστιριζει time machine για οσους εχουν Mac. Εγω θα αναφερθω σε μια windows εφαρμογη που ειναι πολυ απλη στην χρηση και με περισσότερες δυνατοτητες
SyncToy Το κανουμε εγκατασταση,το τρεχουμε
3-initial_screen.jpg

και διαλεγουμε Create New Folder Pair,για να φτιαξουμε το πρωτο ζευγαρι φακελων που θέλουμε να ειναι συγχρονισμένοι.
5-new_folder_pair.jpg

Ξεκιναμε π.χ στο παραδειγμα από αριστερα προς τα δεξια. Αριστερα ειναι η πηγή και δεξια ειναι ο σερβερ .
Το επομενο βημα ειναι να διαλεξουμε τον τυπο του συνχρονισμου. Εγω εχω διαλεξει Echo
5b-sync-type.jpg

και παταμε next
6-named_pair.jpg

και ονομαζουμε τον φακελο-μοναδικο ονομα μιας και το synctoy υποστιριζει πολλαπλούς φακελους
Παταμε finish
7-all_set.jpg


Και για τρεχει αυτοματα μεσα από τα windows παμε στον task scheduler και το φτιαχνουμε να τρεχει καθε μερα π.χ σε συγκεκριμενη ωρα. Το ιδιο μπορουμε να κανουμε και για τον ποιο πανω οδηγο που πεφτει ο σερβερ σε υπνο. Εγω το εχω δωσει να τρεχει το magic packet 5 λεπτα ποιο πριν από το syntoy και ετσι γινονται ολα αυτοματα χωρις να επεμβαίνω :)
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Naxian πραγματικά μπράβο!

Κρίμα που η δωρεάν έκδοση έχει μπόλικους περιορισμούς.

Όσο για το cache drive, από όσο καταλαβαίνω είναι write cache, και δυστυχώς όχι read cache.
Ένας ssd υποθέτω μπορεί να δώσει καλές ταχύτητες, αν και συνήθως σε αντίστοιχη χρήση προτιμούνται οι slc που είναι πανάκριβοι. Άρα συνήθως συζητάμε για γρήγορους μηχανικούς δίσκους.

Από όσο καταλαβαίνω, σχεδόν δεν αξίζει να έχεις Unraid εάν δεν έχεις και cache drive. Η ταχύτητα εγγραφής πενταπλασιάζεται, απαραίτητο για μεταφορές Blu Ray, αυτοματοποιημένα backup από PC του δικτύου κ.ο.κ.

Ενώ προσφέρει και τη δυνατότητα γρήγορου swap partition, other OS installation κ.ο.κ.
 

pmitsios

Established Member
28 February 2010
184
Τρικαλα
Μπραβο Naxian για την δουλεια σου.
Ηθελα ομως να ρωτησω αν εχεις παιξει μεσω δικτυου full bluray iso. Γιατι πολλα γραφονται για τις ταχυτητες του unraid. Νομιζω η εγγραφη των δεδομενων δεν ειναι προβλημα. Αλλα η αναπαραγωγη δεν λεει... να εχεις σπασιματα.
.... και παλι ευχαριστουμε.
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Κανενα θέμα για streaming 100% σε gigabit δίκτυο με τον αναλογο router,switch και καλωδια βεβαια
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
Naxian πραγματικά μπράβο!

Κρίμα που η δωρεάν έκδοση έχει μπόλικους περιορισμούς.

Όσο για το cache drive, από όσο καταλαβαίνω είναι write cache, και δυστυχώς όχι read cache.
Ένας ssd υποθέτω μπορεί να δώσει καλές ταχύτητες, αν και συνήθως σε αντίστοιχη χρήση προτιμούνται οι slc που είναι πανάκριβοι. Άρα συνήθως συζητάμε για γρήγορους μηχανικούς δίσκους.

Από όσο καταλαβαίνω, σχεδόν δεν αξίζει να έχεις Unraid εάν δεν έχεις και cache drive. Η ταχύτητα εγγραφής πενταπλασιάζεται, απαραίτητο για μεταφορές Blu Ray, αυτοματοποιημένα backup από PC του δικτύου κ.ο.κ.

Ενώ προσφέρει και τη δυνατότητα γρήγορου swap partition, other OS installation κ.ο.κ.


Το cache drive μοιράζεται κανονικα στο δικτιο read-write :) Και αξίζει και χωρις αυτο.Εγω π.χ δεν το χρησιμοποιώ για τον σκοπο που φτιάχτηκε. απλα εχω εκει εγκατεστημένες τις εφαρμογες μου και κανω seed από εκει τα torrents για να μην δουλεύουν συνέχεια οι δίσκοι. Θα μπορουσα δηλαδη να χρησιμοποιήσω και την εφαρμογη snap για αυτο που κανω.απλα αφου το εχω build in(cache) δεν ασχοληθηκα να βρω πως δουλευει το snap
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Εννοούσα ότι είναι μεν write cache για οτιδήποτε πάμε να γράψουμε.
Αλλά δε κρατά σε read cache τα πιο συνηθισμένα-popular αρχεία που τραβάμε.
Κάτι σαν το ARC του zfs ή LRU σε άλλες υλοποιήσεις.

Να προσθέσω ακόμα ένα μπράβο για όλα τα παραπάνω!
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,681
Αν και διατίθεται και για άλλες πλατφόρμες, δεν κρατιέμαι να μη σας μεταφέρω την πλάκα που έχω πάθει με το Couchpotato για το Unraid.
Ειδικά με το userscript που ενώ χαζεύεις για ταινίες στο Imdb, με ένα κλικ (κυριολεκτικά), όποια σου αρέσει πηγαίνει κατευθείαν στο sabnzbd!
Τι σου είναι η τεχνολογία ρε παιδί μου...
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
καλο ε? αν τα σεταρεις σωστα SABnzbd+ SickBeard CouchPotato γινονται ολα αυτοματα στην ποιοτητα που θελεις και δεν χρειαζεσαι ποια τορρεντς και να κοιταζεις το ρατιο μην σε πεταξουν εξω κλπ.........
Δεν βλεπω ενδιαφερον παντως......εκτος και αν ειναι τοσο καλος ο οδηγος και δεν υπαρχουν αποριες χε χε χε :)
 

naxian

AVClub Enthusiast
30 October 2007
1,091
dropbox

Αλλο ενα plugin προστέθηκε που μου αρεσει και χρησιμοποιώ dropbox https://www.dropbox.com/ απλα βαλτε το στον φακελο /boot/config/plugins και καντε reboot τον σερβερ ή από κονσολα "installplg /boot/config/plugins/dropbox-0.1-i468-1atv.plg"

dropbox.jpg
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,681
και δεν χρειαζεσαι ποια τορρεντς και να κοιταζεις το ρατιο μην σε πεταξουν εξω κλπ.........

Εχω πάψει να ασχολούμαι με τόρεντς εδώ και 6 χρόνια... Μόνο λίγο... "γουατ.σιντι"!