EOS-5D mark III

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Οσο το σκεφτομαι δεν αποκλειεται να βγαλει 2 μοντελα ff.

Μια χωρις βιντεο σε λογικα επιπεδα τιμης και μια τουμπανο και σε χαρακτηριστικα και σε τιμη...
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Ξέρω 'γω? Τον Σπύρου? :flipout:

Σοβαρά τώρα, κι εγώ μια απλή εκδοχή της περίμενα, αλλά δεν ερχόταν, και έτσι πέρισυ βαρέθηκα να περιμένω και πήρα τη μαρκ ΙΙ. Και δεν έχω τραβήξει ούτε 5 δεύτερα βίντεο (μόνο 2 δεύτερα κατά λάθος, ψάχνοντας να ενεργοποιήσω το life view)
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Πόσο κοινό να έχουν οι FF με HD Video πια.....

Αν υπολογίσεις πόσα στοπ σου δίνει το μεγαλύτερο εύρος του αισθητήρα και ο χαμηλότερος θόρυβος στα ψηλά iso, και σε αυτά προσθέσεις τη χαμηλή τιμή σε σχέση με μια επαγγελματική video camera με μεγάλο αισθητήρα, τότε να περιμένεις μεγάλο κοινό...
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,141
Bratislava
Μια χωρις βιντεο σε λογικα επιπεδα τιμης

Σοβαρά τώρα, κι εγώ μια απλή εκδοχή της περίμενα,

Η νικον D700 γιατι δεν σας εκανε? Θεωρειται ξεπερασμενη φωτογραφικα σε σχεση με την 5D ΙΙ ή ειναι λιγα τα πιξελς?
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,616
Μπακοτσιάνος...
Αν υπολογίσεις πόσα στοπ σου δίνει το μεγαλύτερο εύρος του αισθητήρα και ο χαμηλότερος θόρυβος στα ψηλά iso, και σε αυτά προσθέσεις τη χαμηλή τιμή σε σχέση με μια επαγγελματική video camera με μεγάλο αισθητήρα, τότε να περιμένεις μεγάλο κοινό...


Από αυτή τη μεριά, ναι....-bye-


Πάντως δε μου κάθεται με τίποτα η εικόνα του να τραβας βίντεο με dslr....

Δεν έχω τραβήξει ούτε ένα δεπτερόλεπτο.

Όχι σα μερικούς-μερικούς...:rifle:
 
22 June 2006
34,728
NEO HRAKLEIO
Re: Απάντηση: EOS-5D mark III

Ξέρω 'γω? Τον Σπύρου? :flipout:

Σοβαρά τώρα, κι εγώ μια απλή εκδοχή της περίμενα, αλλά δεν ερχόταν, και έτσι πέρισυ βαρέθηκα να περιμένω και πήρα τη μαρκ ΙΙ. Και δεν έχω τραβήξει ούτε 5 δεύτερα βίντεο (μόνο 2 δεύτερα κατά λάθος, ψάχνοντας να ενεργοποιήσω το life view)

xaxaxa...-bye-

Δεν ειμαι ο μονος... ακομη και στην Ελλαδα , πολλα διαφημιστικα, τηλεοπτικα σποτ και κυριως τα περισσοτερα βιντεοκλιπ, γυριζονται με DSLR (κυριως Canon 5D MKII - 7D).

Για να μη μιλησω τι γινεται στο εξωτερικο...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Η νικον D700 γιατι δεν σας εκανε? Θεωρειται ξεπερασμενη φωτογραφικα σε σχεση με την 5D ΙΙ ή ειναι λιγα τα πιξελς?

Νομιζω ολα.

Αν βαλεις στο ζυγι και το απιστευτο για την εποχη της βιντεο που κακα τα ψεματα ταραξε την αγορα σε ολα τα επιπεδα εχεις την απαντηση.

Παντως η mark II πουλαει ακομα καινουργια σαν ζεστο ψωμακι. Και οσο οι πωλησεις συνεχιζονται ειναι κουτο να αντικατασταθει αν η Νικον δεν εχει βγαλει ανταγωνιστη.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: EOS-5D mark III

Δε μας λες και μας ποια ειναι ?


Σιγα μην σας πω να μαθετε :FSGSFGS4:

Aμα έχει βγεί τέτοια θα την πάρω για να σας τη σπάσω! :beee::beee::devil-smiley-029::devil-smiley-029:


Ειναι κομματακι ακριβη ρε ....
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Πληθαινουν οι φημες οτι η ΙΙΙ δεν θα ακολουθησει την D800 στον ανταγωνισμο των πολλων πιξελς αλλα θα ειναι παλι στα 21 αντε το πολυ 22 mps.

Πιθανολογω οτι αν ειναι ετσι υπαρχει χωρος και για ενα νεο FF σωμα αναμεσα στην 5DΙΙΙ και την Eos1Dx το οποιο θα ειναι εστιασμενο περισσοτερο στους φωτογραφους και οχι στους βιντεογραφους.

Αλλωστε υπηρχαν και πριν κανα χρονο φημες οτι θα βγουν μαζι δυο μοντελα.

Ενα πιο βιντεαδικο και ενα πιο φωτογραφικο.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,985
Εκεί ψηλά.....
Ενα απο τα χαρακτηριστικα που θαταν σουπερ να επιστρεψει θαταν η αυτοματη εστιαση να ακολουθει την ιριδα του ματιου. Ενα εκπληκτικο συστημα εστιασης που ειχε η παλαι ποτε φιλμικη Eos 3 .

Δεν ηταν 100% ακριβες, αλλα πραγματικα ενιωθες πολυ διαφορετικα κατευθυνοντας το ματι σου εκει που ηθελες να εστιασεις.
 

faroshop

Established Member
26 August 2008
178
Πάτρα
Το είχε και η 1η μου dslr . H canon 350d. Ποτε δεν κατάλαβα γιατι το σταμάτησαν ........................