Shunt Regulator V 1.1 (rev 2) by Salas

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Έχουμε συζητήσει για τους παραλληλισμένους σταθεροποιητές τάσης του Salas και σε άλλο νήμα: http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=77753 - αλλά για λόγους σωστής συζήτησης σε συγκεκριμένο κύκλωμα, ανοίγω αυτό το νέο νήμα που αφορά την έκδοση 1.1 (rev 2).

Είναι γνωστό ότι το κύκλωμα του Salas έκδοσης 1.0 έχει εξελιχθεί εδώ και κάτι μήνες στην έκδοση 1.1, όπως επίσης ότι με την τελευταία προσθήκη 4ου led διαμορφώθηκσε σε έκδοση 1.1 (Rev. 2).

Το αγγλικό κείμενο των οδηγιών του Salas SSLV 1.1 (DocRev.2) θα το βρείτε στο: http://hotfile.com/dl/128425833/edf8...eRev2.pdf.html

Το αντίστοιχο μεταφρασμένο κείμενο στα ελληνικά θα το βρείτε στο: http://www.avclub.gr/forum/downloads/SalasSLV1.1v2EL.pdf

To υπολογιστήρι που μας βοηθάει στην εύκολη ανεύρεση των τιμών στα διάφορα σημεία θα το βρείτε εδώ

Σύμφωνα με το pdf του κυκλώματος, τόσο η σχεδίαση της πλακέτας (v1.1 rev. 2) όσο και το σχηματικό (αυτό είναι από 1.1) ακολουθoύν τα παρακάτω:

attachment.php


attachment.php


Στα παραπάνω έχω σημειώσει είτε με βελάκι είτε με κύκλο δύο σημεία πυκνωτών τα οποία διαφοροποιούνται αναλόγως του κυκλώματος που πρόκειται να τροφοδοτήσουμε.

Το ερώτημα σε πρώτη φάση (γιατί με απασχολεί και για δεύτερο κύκλωμα στο οποίο θα αναφερθώ αργότερα για να μη τα μπερδέψουμε) είναι το τι είδους πυκνωτές θα τοποθετηθούν όταν πρόκειται για τροφοδοσία ψηφιακού μέρους dac (5V).

Σύμφωνα με τε λεγόμενα της τεκμηρίωσης του κυκλώματος (pdf) αναφέρονται:
α) "Προτιμήστε C302 τύπου ΜΚΤ, εκτός των πολύ ευαίσθητων ψηφιακών όπως τα dac clock ή MC phono. Σ’ αυτά χρησιμοποιήστε C301 ηλεκτρολυτικό. Το ίδιο εάν χρησιμοποιείτε σταθερή τιμή τάσης με zener."
β) "Υπάρχει ο πυκνωτής C104 (204,304) ως θέση Cout. Εκεί ένας MKT & R107(207,307) δημιουργούν μαζί μία φόρμα Zobel. Κατά αυτόν τον τρόπο, έχοντας μια ελάχιστη τιμή ESR από τον πλαστικό πυκνωτή, η αντίσταση R παραμένει ορισμένη ακριβώς όπως σχεδιάστηκε να είναι. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ηλεκτρολυτικός (βλέπε BOM*), σ’ αυτήν την περίπτωση οι R107,207,307 θέσεις θα πρέπει να βραχυκυκλωθούν με βραχυκυκλωτήρες"

- Οπότε για την περιοχή C302, να υποθέσω ότι ένας πυκνωτής (C301) ηλεκτρολυτικός γύρω στα 220uF/16-50V, θα είναι κατάλληλος?
- Για την έξοδο C304, στην προκειμένη περίπτωση τι είναι καταλληλότερο, ΜΚΤ+R ή ηλεκτρολυτικός β‰ˆ 220uF/16V+R ?
 

Attachments

  • pcb.jpg
    pcb.jpg
    28.8 KB · Views: 1,692
  • schema.jpg
    schema.jpg
    29.4 KB · Views: 1,695
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Lemon επίκαιρο το θέμα και καλά έκανες και άνοιξες νέο νήμα.

Εδώ και το pdf http://hotfile.com/dl/128425833/edf8745/BIBguideRev2.pdf.html
από το σχετικό group buy http://www.diyaudio.com/forums/group-buys/188974-gb-thread-salas-ssr1-1-bib-shunt-reg.html

Και εγώ θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω μια τριπλή πλακέτα για ένα dac.
Η αλήθεια είναι ότι δε κατάλαβα με μια πρώτη ανάγνωση πώς να υπολογίσω τα πάντα (όπως και τι πυκνωτές όπως γράφεις) , και πρέπει να διαβάσω λίγο παραπάνω.

Αλλά θα με βοηθούσε ιδιαίτερα ένα παράδειγμα ενδεικτικά:
Θέλουμε να τροφοδοτήσουμε με 15V ένα κύκλωμα με κατανάλωση 200mA και περίπου 150mA έξτρα κατανάλωση. Σύνολο 350mA

Ξεκινάμε με την επιλογή του μετασχηματιστή.
Θέλουμε (minimum 5V) 10V παραπάνω από ότι θα τροφοδοτήσουμε.
Ένας μετασχηματιστής (25V από μτς * 1,4) – 1,5 (γέφυρα) βγαίνει πολλά παραπάνω,
άρα υποθέτω πάμε για μετασχηματιστή στα 18-20V. Έστω 20V.

Το dummy load υπολογίζεται εύκολα. 15V/350mA ~= 24Ω , 15V * 350mA ~= 5watt και για να μη καούμε άρα θέλουμε 10w αντίσταση για τις δοκιμές μας.

Πως αποφασίζουμε τι leds θα βάλουμε ? Πρώτα επιλέγουμε τα led και μετά την R101 ?

Αυτό που λέγαμε Ι ολικό = 0,6/R1 (R101, R201, R301) σε παραδίπλα Thread ισχύει?
Κάπου εδώ το χάνω και θέλω μελέτη.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Re: Shunt Regulator V 1.1 (rev 2) by Salas

Πως αποφασίζουμε τι leds θα βάλουμε ? Πρώτα επιλέγουμε τα led και μετά την R101 ?

Αυτό που λέγαμε Ι ολικό = 0,6/R1 (R101, R201, R301) σε παραδίπλα Thread ισχύει?
Κάπου εδώ το χάνω και θέλω μελέτη.

http://www.diyaudio.com/forums/power-supplies/192625-sslv1-1-builds-fairytales-55.html#post2746266
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Η χαμένη σελίδα από το manual :) που λένε και οι κομπιουτεράδες.
Ευχαριστώ!
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
...
Αλλά θα με βοηθούσε ιδιαίτερα ένα παράδειγμα ενδεικτικά:
Θέλουμε να τροφοδοτήσουμε με 15V ένα κύκλωμα με κατανάλωση 200mA και περίπου 150mA έξτρα κατανάλωση. Σύνολο 350mA

Ξεκινάμε με την επιλογή του μετασχηματιστή.
Θέλουμε (minimum 5V) 10V παραπάνω από ότι θα τροφοδοτήσουμε.
Ένας μετασχηματιστής (25V από μτς * 1,4) – 1,5 (γέφυρα) βγαίνει πολλά παραπάνω,
άρα υποθέτω πάμε για μετασχηματιστή στα 18-20V. Έστω 20V...

- Σύμφωνα με τα λεγόμενα του Salas στο pdf, χρειάζεται ένας μετασχηματιστής που να δώσει dc τουλάχιστον 5V περισσότερο από την επιθυμητή τάση εξόδου. Με ένα εύρος 7-10V επιτυγχάνουμε τα ευνοϊκότερα αποτελέσματα.
Από κει και πέρα εάν στο σχέδιο είχαμε δύο πυκνωτές σε σειρά μπορούσαμε να βάλουμε μια αντίσταση στη μέση (CRC) και εύκολα θα ρίχναμε την τάση που πάει στον πρώτο ρυθμιστή.
Εδώ τώρα με τον έναν πυκνωτή, ίσως χρειάζεται προσεκτικότερη επιλογή του Μετασχηματιστή ή χρήση μεγαλύτερης ψύκτρας.



...Το dummy load υπολογίζεται εύκολα. 15V/350mA ~= 24Ω , 15V * 350mA ~= 5watt και για να μη καούμε άρα θέλουμε 10w αντίσταση για τις δοκιμές μας.

Πως αποφασίζουμε τι leds θα βάλουμε ? Πρώτα επιλέγουμε τα led και μετά την R101 ?

Αυτό που λέγαμε Ι ολικό = 0,6/R1 (R101, R201, R301) σε παραδίπλα Thread ισχύει?
Κάπου εδώ το χάνω και θέλω μελέτη.

Για το τεχνητό φορτίο και πάλι στο pdf του λέει "...Για αυτό το λόγο θα πρέπει να υπολογιστεί η τιμή του, βάσει του I=Vout/R. Η αποβολή θερμότητας του τεχνητού φορτίου θα είναι I*Vout. Μία αντίσταση των 5W θα πρέπει να είναι επαρκής στις περισσότερες των περιπτώσεων."
Στη δική σου περίπτωση είναι 5+W, οπότε όπως σωστά λες με μια 10ρα είσαι ΟΚ.
Για τα led, εφόσον είναι κάτω από τα 0,48A χρειάζεσαι 3led.

Για την περιοχή που ρυθμίζει τη τάση (είναι εκεί που γράφει see text), κάπου μέσα στο pdf γράφει: "10V-25V, χρησιμοποιείστε για ημιαγωγό εξόδου τύπο Mosfet, 2Χ1.9V LED, 1.8 kOhm R303, 5K trimmer. Τα άλλα μέρη να βραχυκυκλωθούν"
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
...
- Οπότε για την περιοχή C302, να υποθέσω ότι ένας πυκνωτής (C301) ηλεκτρολυτικός γύρω στα 220uF/16-50V, θα είναι κατάλληλος?
- Για την έξοδο C304, στην προκειμένη περίπτωση τι είναι καταλληλότερο, ΜΚΤ+R ή ηλεκτρολυτικός ≈ 220uF/16V ?[FONT=&quot]
[/FONT]

Salas, για τα παραπάνω που είχα ρωτήσει (για τροφοδοσία dac) τι προτείνεις;
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
MKT+R στήν έξοδο. Τό άλλο στήν τάση, επιλογή σου. Συνήθως ένα ΜΚΤ έβαζαν στό κατασκευαστικό νήμα μέ BII & BIII γιά φίλτρο Vref καί ήταν πολύ χαρούμενοι.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Έκανα τους υπολογισμούς μου, βλέπω ότι θα κινηθώ σε αντιστάσεις R101 μεταξύ 3 και 5Ω 5W, τρία led ,και για τις τρείς πλακέτες. Θα πρέπει πρώτα να περιμένω διαφορα υλικά από παραγγελίες.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Re: Απάντηση: Shunt Regulator V 1.1 (rev 2) by Salas

MKT+R στήν έξοδο. Τό άλλο στήν τάση, επιλογή σου. Συνήθως ένα ΜΚΤ έβαζαν στό κατασκευαστικό νήμα μέ BII & BIII γιά φίλτρο Vref καί ήταν πολύ χαρούμενοι.

Ευχαριστώ Salas, θα πορευτώ στην πρότασή σου.

Έχω δύο ακόμη απορίες.

1) Αναφέρθει και πρωτύτερα, όταν η τάση του μετασχηματιστή μας πέφτει παραπάνω και δεν έχουμε τη δυνατότητα CRC παρά μόνο ένα πυκνωτή, έχουμε εναλλακτική επιλογή πτώση της τάσης έτσι ώστε να μην έχουμε χαμένη ενέργεια μέσω θερμότητας και φυσικά αυξημένη απαίτηση σε ψύκτρα;

2) Πάω σε ένα άλλο κύκλωμα που θέλω να τροφοδοτήσω με την τοπολογία αυτού του κυκλώματος που συζητάμε.
Το κύκλωμα είναι ένα ψηφιακό volume βασισμένο πάνω σε PGA2311, το οποίο είχαμε αναπτύξει το νήμα του στο http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=74613
LCD_KIT_002.jpg

Μας είχε γράψει ο
...
Το pga χρειάζεται +5V για το ψηφιακό του τμήμα και +/-5V για το αναλογικό. Επίσης +5V χρειάζεται ο pic η οθόνη και ο υπέρυθρος δέκτης.
Θα πρότεινα να κρατήσετε τα +5V της υπάρχουσας πλακέτας για τα ψηφιακά και να φτιάξετε ένα περιποιημένο τροφοδοτικάκι ακόμα και με κασκοδικά LM317/337 για το αναλογικό τμήμα του pga. Στο κάτω κάτω η μισή ποιότητα ενός αναλογικού σταδίου είναι το τροφοδοτικό του...

Η υπάρχουσα τροφοδοσία του στηρίζεται για τα μεν +5V σε ένα 7805 και για τα -5V σε ένα 7905.
Οι προδιαγραφές του μετασχηματιστή ήταν 6-0-6 Vac/1A.
Σίγουρα χρειάζομαι δύο πλακέτες Salas μία για τη θετική και μία για την αρνητική τροφοδοσία.

Το πρόβλημα είναι οι ανάγκες σε Α της κάθε πλακέτας και αυτό γιατί:
α) για ποιο λόγο ήθελε 1Α μετασχηματιστή
β) το pga δεν χρειάζεται παραπάνω από 23mA (max), o controller της οθόνης άλλα 15mA (max), η οθόνη 3mA (max) και το pdf των npn amplifier tranzistor 3Χ2n5551 αναφέρει 80-250mA στο πόδι του συλλέκτη !
γ) αφαίρεσα και τα δύο regulator και τα απομάκρυνα με κοντά καλώδια έτσι ώστε να μπορέσω να βάλω ένα αμπερόμετρο σε κάθε ποδαράκι για μέτρηση. Το μεν 7805 δεν μου έδωσε πάνω από 90mA max, ενώ το 7905 max είχε 9mA (dc).

Τι προτείνετε να αφήσω τα datasheet και να θεωρήσω ως μέγιστο τα 200mA για την θετική τροφοδοσία και τα 100-120mA για την αρνητική;
 

tonal

Moderator
Staff member
29 September 2006
2,861
Μανώλη, το pga δεν τραβά και πολύ ρεύμα και νομίζω πως ολόκληρο το κύκλωμα δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις σε ρεύμα. Τα 2n5551 που λογικά οδηγούν τα ρελέ ίσως τραβάνε το πιο πολύ ρεύμα. Εκεί τσέκαρε τη κατανάλωση, λογικά θα υπάρχει κάποια αντίσταση εν σειρά με τον οπλισμό του ρελέ.
Το 1Α του Μ/Σ μη σε προβληματίζει, αυτό είχε ο Κινέζος αυτό έβαλε, έτσι κι αλλιώς 12VA δεν είναι και τίποτα, αλλά 6V, ακόμα και αν το regulation του Μ/Σ λόγω μικρού μεγέθους είναι μεγάλο, είναι οριακά για σταθεροποιημένη τάση εξόδου 5V.
Αν υπάρχει η δυνατότητα τροφοδότησε τα κυκλώματα ελέγχου (οθόνη, μικροελεγκτή και ρελέ) με το παλιό τροφοδοτικό και βάλε τα shunt να τροφοδοτούν το pga.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Λάμπρο ευχαριστώ για την απάντηση.

Στην παρακάτω φώτο φαίνεται η πρώτη πλακέτα που περιέχει την τροφοδοσία, τα ρελέ και το pga.

LCD_KIT_003.jpg


Μεταξύ ρελέ και 2n5551 φαίνονται οι αντιστάσεις που αναφέρεσαι. Οπότε προτείνεις να σηκώσω το ένα άκρο της αντίστασης και να μετρήσω ρεύμα, έτσι;
Η πρότασή σου περί τροφοδοσίας στην ουσία είναι να αφήσω ως έχει τα δύο regulator (7805 & 7905) τα οποία θα τροφοδοτούν ρελέ, 2n5551, μικροελεγκτή και οθόνη και να κόψω τις γραμμές τροφοδοσίας των ±5V μόνο στο pga2311.
Nομίζω αυτό είναι το πιο εύκολο εάν κόψω τις γραμμές τροφοδοσίας στα: pin4 (digital power supply, +5V), pin12 (analogue power supply, +5V), pin13(analogue power supply, -5V) του PGA2311.
Σε αυτά οι απαιτήσεις σε ρεύμα (σύμφωνα με το pdf) είναι 10mA (positive analogue power supply), 12mA (negative analogue power supply) & 1mA (digital power supply)...δηλ. μόνο 11mA για τα +5V και 12mA για τα -5V (με δύο Salas υπολογιζόμενα max 100mA είμαι ΟΚ).

Τι λες;
 
Last edited:

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Re: Απάντηση: Shunt Regulator V 1.1 (rev 2) by Salas

Ευχαριστώ Salas, θα πορευτώ στην πρότασή σου.

Έχω δύο ακόμη απορίες.

1) Αναφέρθει και πρωτύτερα, όταν η τάση του μετασχηματιστή μας πέφτει παραπάνω και δεν έχουμε τη δυνατότητα CRC παρά μόνο ένα πυκνωτή, έχουμε εναλλακτική επιλογή πτώση της τάσης έτσι ώστε να μην έχουμε χαμένη ενέργεια μέσω θερμότητας και φυσικά αυξημένη απαίτηση σε ψύκτρα;

[/B]

Άν κάνεις μόντα καί ανορθώσεις εκτός, παραλείποντας διόδους πλακέτας, μένει ό μεγάλος πυκνωτής εκεί για ότι θέλεις να προηγηθεί εξωτερικά. Ή θερμότητα πάλι κάπου θα πάει καί αυτό θά είναι ή αντίσταση. Πάντως ένα CRC δέν είναι καί τόσο δυναμικό σάν ένα CLC υποκειμενικά.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Ναι Salas, ευχαριστώ και πάλι για τη σωστή κατεύθυνση που μου δίνεις.

Τις λεπτομέρειες για τη μόντα που θα χρειαστεί στο κύκλωμα του PGA2311, τα πρόσθεσα στο αντίστοιχο νήμα, για να μη γεμίσουμε με πληροφορίες αυτό το νήμα που ναι μεν έχουν σχέση, αλλά όχι άμεση με τις απορίες σύνθεσης του παραλληλισμένου σταθεροποιητή.
Θα επανέλθω όταν συναρμολογήσω και τις 3 πλακέτες που χρειάζομαι για τα δύο κυκλώματα που πρόκειται να τροφοδοτήσω.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Είδα το πρώτο φώς :) Έκανα ένα κλάδο 5v :)

Στο πρώτο άναμμα δε μου άναβαν τα πράσινα λαμπάκια – είχα ξεχάσει να βραχυκυκλώσω το τέταρτο (αχρησιμοποίητο) πράσινο led. Με το παραπάνω λάθος η R301 ανέβασε πολύ γρήγορα θερμοκρασία, την άλλαξα και έβαλα προληπτικά τουβλάκι, ενώ έβαζα και το jumper (για να αποφύγω να καεί η 3W που χρησιμοποιούσα)

Φαντάζομαι είναι τυπικό λάθος για αυτό το καταγράφω - και καταγράφω ότι πιθανά με το παραπάνω πρόβλημα σε 1-2 λεπτά να έχετε κάψει την R301 – και ανάλογα με την αντίσταση μπορεί να είναι και ακριβή.

Τιμές:
Μετασχηματιστής 12V 100VA
R301 3,3Ω 3W
D302A-B,303,304 : τρία πράσινα led και jumper
Τιμές στο κουτάκι [see text*], δύο κόκκινα led και R303 = 220R (όπως στο παράδειγμα στο κείμενο). Έβαλα (αντίθετα από το παράδειγμα) και τρίμερ. Θα πρέπει να το αφαιρέσω πιθανά. D301 jumper.
Αντιστάσεις τουβλάκια για dummy load.

Μετά τη διόρθωση του παραπάνω λάθους…
Μετρούσα με το τρίμερ όλο αριστερά 5,157 V στο πρώτο άναμμα και σχεδόν 5,166 μετά από 20 λεπτά λειτουργίας και την ψήκτρα του Q301 χλιαρή.

Δε ξέρω πότε θα βρω χρόνο να συνεχίσω αλλά λογικά λίγο συγύρισμα μου μένει μόνο και μετά μετρήσεις.
Στην ουσία δηλαδή θέλω να βάλω πάλι μια καλύτερη αντίσταση για R301 και να το φέρω πιο κοντά στα 5.0 Volt και να του φορέσω και μια ψήκτρα που να μείνει, αντί για τα κομμάτια αλουμίνιο που είχα δοκιμαστικά.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Re: Shunt Regulator V 1.1 (rev 2) by Salas

Τάσο, πρέπει να έχεις τη νέα πλακέτα (rev2) όπου προστέθηκε και 4ο led, έτσι; Γιατί στην πρώτη έκδοση του V1.1 η πλακέτα είχε θέσεις για 3 led και ζωγραφισμένο το 4o χωρίς τύπωμα χαλκού.

Στην R303 (1/4W) θα πρέπει τα 3/4 να είναι η σταθερή αντίσταση και το λοιπό 1/4 να το συμπληρώνει το τρίμερ, διαφορετικά εάν θέλεις μεγαλύτερο εύρος ρύθμισης αφήνεις την 220R και βάζεις ένα τρίμερ 10Κ (το αναφέρει στις οδηγίες).

Πιθανόν το φορτίο που θέτεις (dummy) να μην είναι το ιδανικό και για αυτό να βλέπεις 5+ με το τρίμερ τέρμα αριστερά (το είχα πάθει και εγώ από λάθος υπολογισμό του φορτίου, σε έκδοση 1.0...με το κανονικό φορτίο έπεσε γύρω στα 4 τέρμα αριστερά).

Έβαλες R301 3.3Ωμ, δηλ. για πόσο ρεύμα το έχεις υπολογίσει...πρέπει να προσεγγίζεις >0,5Α εάν το βλέπω σωστά!

Μεθαύριο παραλαμβάνω και εγώ τα υλικά και θα προχωρήσω στην κατασκευή ενός θετικού & αρνητικού.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Lemon, όπως τα λές είναι τα πάντα.
Έχω την έκδοση με τα τέσσερα led. (Το τυπωμένο D υπάρχει και σε αυτή την πλακέτα για να μη γίνει λάθος με το Polarity των led.) Κοντά στα 500mA στόχευσα.

Στο παράδειγμα του pdf για 5V γράφει μόνο R303=220Ω και jumper αντί του pot. Pot έβαλα δοκιμαστικά ένα 5K που είχα αν και είναι μιας στροφής.
Σίγουρα το dummy φορτίο δεν είναι ισοδύναμο του κυκλώματος που θα τροφοδοτήσω.

Για αυτό λέω ότι στην ουσία είδα πρώτο φώς… Στη συνέχεια,
θα πρέπει να ακολουθήσει συγύρισμα και καλύτερες μετρήσεις.
Και να φτιάξω και ένα ζευγάρι θετικό – αρνητικό.

C301 έβαλα ένα ηλεκτρολυτικό που είχα για την ώρα, αν και πιθανα να πρέπει να ψάξω καλύτερα τι ταιριάζει εκεί. C305 10000μF
C304 κλασικό πορτοκαλί, με είχε φιλέψει μερικούς ο tsip μαζί με ποτάκι (αντί για φιστίκια :D ) την τελευταία φορά που τον επισκέφτηκα.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Re: Shunt Regulator V 1.1 (rev 2) by Salas

Τάσο, κάποια στιγμή ίσως συναντηθούμε - μέσω του κοινού γνωστού (tsip) - να γνωριστούμε λιγουλάκι...εμένα με "φρενάρει" η οικογένεια, αλλά κάποια στιγμή θα βρω λίγο χρόνο μαζί σας (μου θυμίζεται παλιές εργένηκες ωραίες φάσεις της ζωής μου).

Στο θέμα μας, οι οδηγίες εκεί για την τάση των 5V, λένε "R303=220Ω και jumper αντί του τρίμερ", αλλά λίγο παρακάτω (μία σελίδα σχεδόν) λέει σε μετάφραση "Εσωτερικές εργασίες που απαιτούνται....είναι πρακτικό να βάλετε τα 3/4 της συνολικής τιμής στην αντίσταση και το υπόλοιπο 1/4 στο ποτενσιόμετρο. Εάν επιθυμείτε μεγαλύτερο εύρος ρύθμισης, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε μία αντίσταση R303 220R και ένα ποτενσιόμετρο 10Κ..."

Για το C301 εάν τροφοδοτείς ευαίσθητο κύκλωμα - όπως τα dac - καλά έκανες και έβαλες ηλεκτρολυτικό, το λέει και στις οδηγίες. Για τον τελευταίο πυκνωτή C304 αν δεις παραπάνω που είχα ρωτήσει το Salas (για χρήση σε dac) μου είχε πει ότι σε Buffalo, η κοινότητα του diyAudio έχει χρησιμοποιήσει κατά κόρο MKT (≥4.7uF) χωρίς κανένα πρόβλημα.
Για τον πυκνωτή εξομάλυνσης, εφόσον έχεις "hot-rod" κύκλωμα πολύ έκανες μαζί με τις ανάλογες διόδους τύπου ΤΟ-220.

Εν τω μεταξύ μόλις παρέλαβα από Farnell, το υλικό και δεν μου είχαν μέσα τον τοροειδή 2Χ9Vac που παρήγγειλα....
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Re: Shunt Regulator V 1.1 (rev 2) by Salas

Έτοιμα και τα δύο πιτσουνάκια των 5V (θετικής & αρνητικής) με πρόχειρες ψύκτρες και δύο τεχνητά φορτία για δοκιμή.

Πέρασαν και τη δοκιμή αντοχής για κανένα μισάωρο.

Τροφοδοσία τους έδωσα 2Χ9Vac.

Αντίσταση ρύθμιση της τάσης έβαλα μία 180άρα + ένα τριμ των 100Ωμ

Τα έβαλα και στον παλμογράφο στην κλίμακα των 5mV (πάνω της θετικής, κάτω της αρνητικής), χωρίς σήμα μόνο με τροφοδοσία και τεχνητό φορτίο.
2-2,5mV θόρυβος νομίζω ότι είναι αρκετά καλά.

Απομένει να τροφοδοτήσουν κανονική πλακέτα και να τα μετρήσω με σήμα, να δω πως θα τα πάνε.
 

Attachments

  • salas.jpg
    salas.jpg
    142.1 KB · Views: 559
  • noise.jpg
    noise.jpg
    34.3 KB · Views: 325

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Βλεπω οτι οι ψυκτρες που εχεις βαλει ειναι διαφορετικες,εχεις παρατηρησει σημαντικες διαφορες στη θερμοκρασια?
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Οι ψύκτρες, όπως προείπα, είναι πρόχειρες. Απλά κούμπωσα επάνω τυχαία ότι έπιασε το χέρι μου, μόνο και μόνο για να τα δοκιμάσω. Με φορτία 28 (θετικό) & 50 (αρνητικό) Ωμ που έβαλα, δεν κατάλαβαν τίποτα, ίσα-ίσα που άλλαξε η θερμοκρασία τους.

Άλλωστε όταν θα μπουν στο σασί θα βιδωθούν είτε στον πάτο, είτε στα πλευρικά τοιχώματα του.