Ηχείων διαρκής και συνεχιζομένη αναβάθμιση!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Καλησπέρα συγκάτοικοι στην "τρέλα".

Χαίρομαι πού είμαστε εδώ όλοι μαζί να μιλάμε για το αγαπημένο μας χόμπι, ξεχνώντας όσο γίνεται τα προβλήματα της καθημερινότητας μας.

Λοιπόν ας ξεκινήσω το θέμα που με αποσχολεί, που θέλω με την βοήθεια σας να καταλήξω στην ολοκλήρωση του ταλαιπωρημένου νεανικού συστήματος μου.

Να κάνω μια μικρή αναδρομή.
Είχα πάρει:
Συνδιασμό πρό τελικό NAD 165BEE & NAD 275BEE (2Χ150)
Και Klipsch RF 7 Classic.
Πηγή: rDAC (Arcam)
Transport (Marantz 5004)
Interconnects: Όλα της monster(κατηγορία των 50 ευρώ).
Καλώδια ηχείων: Synergistic Research (σειρά Deco, περίπου κατηγορία τιμής 100 ευρώ το μέτρο).


Έλα όμως που οι εποχές έχουν ευκαιρίες, και βρήκα το ηχείο της επικεφαλίδας (Hyperion 968), και το τσίμπησα... (μετά απο πολύ διάβασμα αλλά φυσικά και προσωπική ακρόαση).

Οπότε εδω ξεκινάει η ολική μου αναβάθμιση, με βάση πλέον το ηχείο.
Κάτι είναι και αυτό, τουλάχιστον έχω ένα σταθερό μπούσουλα.

Οπότε εδώ και ένα μήνα και μετά απο προσωπική έρευνα, είμαι σε θέση να σας παραθέσω κάποιες προτάσεις-ερωτήματα, ώστε να μου πείτε και την δικιάς άποψη-γνώμη-διαφωνία.

Θα το αναλύσω σε επιμέρους κατηγορίες.

A) Ενισχυτής [(budget ~ 3000 (demo-used καταστάσεις),(transistor ή λάμπα, δέν έχω πρόβλημα)

Β) Καλώδια [(ηχείων-ρεύματος-ιnterconnects) (budget ~ 1000e)(demo-used καταστάσεις)]

Γ) Στήσιμο [στο χώρο μου π.χ (αλλαγή θέσης, βοήθεια "πατήματος"(π.χ μάρμαρο). (budget ~ 500e)] (**θα παραθέσω αναλυτικές φωτογραφίες του χώρου)

Δ) Πηγές [(Dac & Analoque ''way''(θέλω να το ρίξω στο βινύλιο και να αφήσω τα ''cd'', πίσω για πάντα) (Του ''κουτιού'' καταστάσεις). (budget ~ 1500e)]


Οπότε ήρθε η ώρα να σας πώ κάποια συγκεκριμένα πράγματα που έχω βρεί μετα απο ψάξιμο και προτάσεις.

Ενισχυτές:
1)Transistor:
a)Classe CAP 2100 (2Χ100) ολοκληρωμένος (2900e)
b)Aaron: πρό.ΝΟ.22 Cineast - τελ. Νο.3 Millennium

2)Λαμπα:
a)Unison research S6 (1600e) EL 34-type valves
b)Unison research S8 (2200e) 845 triode valve


Καλώδια:
a)argent(της organic audio) απο πρόταση
b)audioquest

Πλατό:

a)Project 2xperience (1000e)

AYTA!!

Κάπου εδώ τελειώνω εγώ και αναλαμβάνετε ΕΣΕΙΣ:

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.


DSC_0285.jpg

DSC_0287.jpg

DSC_0291.jpg

DSC_0308.jpg

DSC_0310.jpg

DSC_0302.jpg
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

Φτού, φτού!!

Πολύ, πολύ όμορφα!!...Και ο χώρος φιλόξενος και
ζεστός!

Μιά μικρή παρατήρηση:Το δεξί ηχείο είναι πιό "μπουκωμένο"
στο χώρο απ´ότι το αριστερό. Τα ντουλαπάκια που είναι
μεταξύ ηχείου και TV συν το γεγονός ότι είναι πιο κλεισμένο σε γωνία
ίσως επιρρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα.

Αν είναι εφικτό προσπάθησε να είναι ισορροπημένες οι δύο πλευρές...

Οπως και να έχει, καλά να είσαι να το απολαμβάνεις!!!

Για τα υπόλοιπα θέλει σκέψη..Σαν πρώτη διαπίστωση βλέπω μια κλίση στον αναλογικό ήχο
αρα η οδήγηση με λυχνίες ίσως είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις...
 
Last edited:

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

Φτού, φτού!!

Πολύ, πολύ όμορφα!!...Και ο χώρος φιλόξενος και
ζεστός!

Μιά μικρή παρατήρηση:Το δεξί ηχείο είναι πιό "μπουκωμένο"
στο χώρο απ´ότι το αριστερό. Τα ντουλαπάκια που είναι
μεταξύ ηχείου και TV συν το γεγονός ότι είναι πιο κλεισμένο σε γωνία
ίσως επιρρεάζουν το τελικό αποτέλεσμα.

Αν είναι εφικτό προσπάθησε να είναι ισορροπημένες οι δύο πλευρές...

Οπως και να έχει, καλά να είσαι να το απολαμβάνεις!!!

Για τα υπόλοιπα θέλει σκέψη..Σαν πρώτη διαπίστωση βλέπω μια κλίση στον αναλογικό ήχο
αρα η οδήγηση με λυχνίες ίσως είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις...

Σευχαριστώ για τα ευγενικά λόγια.
Νομίζω οτι εαν έπεζα μόνο βινύλιο θα ήταν μονόδρομος.
Θα παίζω και dac, οπότε είμαι σε ένα δίλημμα μήπως και βρώ κάποιον ποιο ζεστό "transistor", ή κάποιον ποιό "ζωντανό" λαμπάτο και όχι τόσο 'μα' τόσο "γλυκό". ( π.χ στα αυτία μου ο Unison Research S6 είναι ποιό μουσικός απο τον S8, αλλά ο S8 μπορεί να είναι λίγο ποιο άγριος αλλά αυτο τον βοηθάει να μπορείς να ακούσεις περισσότερα είδη μουσικής μαζί του)...
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

Να προσθέσω μια φώτο μόνο.

Αφορά στο ότι τα ηχεία μπορούν να 2πλό και 3πλό καλωδιωθούν.
Βέβαια προέχουν άλλα πράγματα στην αρχή.
Αλλά ας το αναφέρω και αυτό ώστε να έχουμε όλα τα δεδομένα εδώ.

DSC_0317.jpg

DSC_0318.jpg
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

Καλορίζικα τα εξαιρετικά ηχεία ...

Για ενισχυτικά παίζει στις αγγελίες ένα πακέτο NAD από την τοπ σειρά S, προ με τελικούς μονοπλοκ 225 βατ, σε πολύ καλή τιμή (αν θυμάμαι 1.400 ευρώ) ...κατά την γνώμη μου θα έχουν το ''άρωμα'' του θέλεις ...

Για καλώδια δεν θα έδινα τόσα πολλά χρήματα... νομίζω ότι αυτά που έχεις για ηχεία είναι μία χαρά... απλά χρειάζεσαι κάποια καλύτερα i/c .. θα πάρεις πολλαπλάσια ωφέλη (εννοώ σε σχέση με το να επενδύσεις σε ακριβά καλώδια) αν πείσεις την σύζυγο (ή την μητέρα σου, δεν κατάλαβα αυτό που έγραψες περί νεανικού) αν τις πείσεις να στήσεις τα ηχεία στην ''μικρή'' πλευρά, εκατέρωθεν της μπαλκονόπορτας και τον καναπέ με την μεγάλη πλάτη ''κόντρα'' στην τραπεζαρία ... έτσι θα απαλλαγείς από το πρόβλημα που σωστά εντόπισε ο κάπταιν, ήτοι το ένα ηχεία να έχει ουσιαστικά 'άπειρο' πλαινό, άρα ουσιαστικά να μην έχεις πλάγιες αντανακλάσεις απ' αυτό, ενώ το άλλο να έχει δίπλα το καλοριφέρ και τον τοίχο, άρα full throttle reflections ..

από την στιγμή που θα παίζεις και pc audio, η γνώμη μου είναι ότι εάν δεν έχεις ήδη συλλογή βινυλίων, να μην ασχοληθείς με πικάπ ... πολλά παιδιά θα σου πουν ακριβώς το αντίθετο βέβαια .... απλά έχω βαρεθεί να βλέπω φίλους με πανάκριβες βάσεις για τασάκια τσιγάρων...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

Εάν είναι αδύνατον να αλλάξουν οι πλευρές, καλό θα ήταν να φτιάξεις με κάποιον μερακλή μαραγκό ένα διαχυντήρα με βάση, ώστε στις ''κρίσιμες'' [όχι στις casual] ακροάσεις να τον τοποθετείς αριστερότερα του αριστερού ηχείου, προσομοιάζοντας το πακέτο καλοριφέρ/τοίχος του δεξιού ... τις λοιπές ώρες μπορείς να τον εφάπτεις σε κάποιο τοίχο ...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

πάντως η μικρή πλευρά δεν συνιστάται μόνον για το θέμα των πλαγίων ανακλάσεων... είναι σαφέστατα η βέλτιστη επιλογή από πλευράς ακουστικής, ενώ μπορείς να προσασμοσθείς άριστα στα modes του χώρου σου, κάνοντας ας πούμε μία ''κατά cardas'' τοποθέτηση... διαφορετικά, λυπάμαι που το λέω, αλλά καλώδια θα αγοράζεις και γκολ δεν θα βάζεις ...
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

....βρώ κάποιον ποιο ζεστό "transistor", ή κάποιον ποιό "ζωντανό" λαμπάτο και όχι τόσο 'μα' τόσο "γλυκό".


Ενας L-505 της Luxman ίσως?

Οι Lux όπως και οι Accuphase έχουν αυτή τη ζεστασιά στον ήχο, που ζητάς, Κώστα.
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

Καλορίζικα τα εξαιρετικά ηχεία ...

Για ενισχυτικά παίζει στις αγγελίες ένα πακέτο NAD από την τοπ σειρά S, προ με τελικούς μονοπλοκ 225 βατ, σε πολύ καλή τιμή (αν θυμάμαι 1.400 ευρώ) ...κατά την γνώμη μου θα έχουν το ''άρωμα'' του θέλεις ...

Για καλώδια δεν θα έδινα τόσα πολλά χρήματα... νομίζω ότι αυτά που έχεις για ηχεία είναι μία χαρά... απλά χρειάζεσαι κάποια καλύτερα i/c .. θα πάρεις πολλαπλάσια ωφέλη (εννοώ σε σχέση με το να επενδύσεις σε ακριβά καλώδια) αν πείσεις την σύζυγο (ή την μητέρα σου, δεν κατάλαβα αυτό που έγραψες περί νεανικού) αν τις πείσεις να στήσεις τα ηχεία στην ''μικρή'' πλευρά, εκατέρωθεν της μπαλκονόπορτας και τον καναπέ με την μεγάλη πλάτη ''κόντρα'' στην τραπεζαρία ... έτσι θα απαλλαγείς από το πρόβλημα που σωστά εντόπισε ο κάπταιν, ήτοι το ένα ηχεία να έχει ουσιαστικά 'άπειρο' πλαινό, άρα ουσιαστικά να μην έχεις πλάγιες αντανακλάσεις απ' αυτό, ενώ το άλλο να έχει δίπλα το καλοριφέρ και τον τοίχο, άρα full throttle reflections ..

από την στιγμή που θα παίζεις και pc audio, η γνώμη μου είναι ότι εάν δεν έχεις ήδη συλλογή βινυλίων, να μην ασχοληθείς με πικάπ ... πολλά παιδιά θα σου πουν ακριβώς το αντίθετο βέβαια .... απλά έχω βαρεθεί να βλέπω φίλους με πανάκριβες βάσεις για τασάκια τσιγάρων...

Ευχαριστώ για τις προτάσεις.
> Για να αλλάξει η διάταξη λίγο δύσκολο, εάν και θα ήταν πολύ καλό. (Ούτως ή άλλως προβληματίζομαι πάρα πολύ τι θα κάνω με το καλοριφέρ που είναι ''επικίνδυνα κοντά'' με το δεξί ηχείο.)

> Όσον αφορά τους NAD θα το κοιτάξω. Έχω ήδη NAD, είμαι ήδη πολύ ευχαριστημένος, εξάλλου γιαυτό το μελετώ, για το ''κάτι'' παραπάνω.

Φιλικά
Χρήστος
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

Ενας L-505 της Luxman ίσως?

Οι Lux όπως και οι Accuphase έχουν αυτή τη ζεστασιά στον ήχο, που ζητάς, Κώστα.

Για να διαβάσω λιγάκι για τις εν λόγο εταιρίες... Να πω την αλήθεια δεν έχει τύχη ποτέ να ασχοληθώ, για να δούμε..

Thanks
 

antonisgr

AVClub Addicted Member
10 November 2006
1,502
Σουηδική Αραβία
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

είδες ένα μεγάλο ηχείο σε βάζει σε ευχάριστους μπελάδες :drummer:
καλορίζικα - καλοακουστα
ο χώρος πολύ κομψός χωρίς υπερβολές ,μπράβο :SFGSFGSF:

τώρα
ξέχνα τα καλώδια σε αυτήν την φάση σε ότι ευκαιρία και να πέσεις πάνω
στην παρούσα φάση του συστήματος σου εγώ δεν θα άλλαζα τίποτα , μια σοβαρή πηγή θα έψαχνα
 

wind

AVClub Enthusiast
14 November 2006
988
GLYFADA
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

Καλοριζικα τα νεα σου ηχεια.
Τα ειχα ακουσει σε εκθεση και με ειχαν εντυπωσιασει.

Μην αγορασεις κανενα καλωδιο πριν ολοκληρωσεις το συστημα σου οσο καλη ευκαιρια και να φαινεται.

Ζητησε να σου φερουν τα υποψηφια μηχανηματα στον χωρο σου.
Ξεκινα απο την πηγη, Προσπαθησε να ακουσεις αξιοπιστα προιοντα γνωστων και οργανωμενων εταιριων.

Καλη συνεχεια....
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

Ενας L-505 της Luxman ίσως?

Οι Lux όπως και οι Accuphase έχουν αυτή τη ζεστασιά στον ήχο, που ζητάς, Κώστα.

Θα υπερθεματίσω για τον Luxman τον οποίο θα χαρακτήριζα μάλλον "βελούδινο" και ουδέτερο. Βέβαια και οι Accuphase δεν μπορεί να είναι κακοί, αλλά μάλλον πηγαίνουμε σε άλλη κατηγορία τιμής.
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

Σας ευχαριστώ και πάλι για τα θετικά σχόλια σας περί ηχείων και χώρου.
Όταν λέμε "σοβαρή" πηγή, θα μπορούσατε να κάνετε και μια πρόταση ως περάδειγμα.

Ευχαριστώ
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

αναλογική η ψηφιακή? :rolleyes:

Κανε μια πρόταση και για τα 2. Εάν και σκέφτομαι να μείνω με πλατό και dac, και να μην πάρω cd.
Εάν και γλυκοκοιταζω ένα Naim και Densen στις ευκαιρίες.
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

Απο πηγή όποτε μπορέσετε πείτε καμία πρόταση.

Κυρίως για βινύλιο.

(αλλά θέλω και μία γνώμη και για τα α) Naim CD5i και Densen Beat B-410 και απο βινύλιο για το Project RPM 9.1.


Ευχαριστώ
 

dionysis11

Established Member
10 February 2007
275
Re: Hyperion 968 ολική αναβάθμιση

απο πηγη νομιζω το oppo 95 θα σε καλυψει
θα τα εχεις ολα σε ενα