LG LV4500 LED-LCD: Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gotzilas

New member
29 October 2010
28
Καλημέρα σας κ ας αργησα.
Εδω κ μια εβδομαδα ειμαι κατοχος της εν λογω τν κ ειναι καρφωμενη στον τοιχο ετσι οπως της αρμοζει.
Ειναι η πρωτη μου μεγαλη-καινουρια τν κ δεν μπορω να σας πω ποσο καλη η κακη ειναι.
Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αν κ ακομα ειναι αμονταριστη λογω κακου σηματος της περιοχης (κυριος λογος να μην πιανω τα κρατικα στα ψηφιακα-dtv κ παραμορφωσεων) κ των ρυθμισεων που ακομα δεν εχω βγαλει ακρη.
Η τν εχει πολλες λειτουργιες με eco η οχι ,divx to net δεν με ενδιεφερε κ τοσο σε wifi παρα μονο εικονα κ να μπορω να βλεπω ταινιουλες.

Αν καποιος εχει να μου δωσει τα φωτα του επανω στις ρυθμισεις ωστε να βλεπω καλυτερα θα ημουν υποχρεος.
Με λιγα λογια καλη εικονα κ καλα λεφτα για 42αρα led του 11
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Καλησπέρα φίλε.

Κι εγώ νέος κάτοχος της συγκεκριμένης TV είμαι.
Παιδεύτηκα λίγο με τις ρυθμίσεις, και μάλιστα στην αρχή απογοητεύτηκα κάπως γιατί είμαι αθεράπευτος fan των panel της Samsung, αλλά στην πορεία και μετά από αρκετές προσπάθειες κατάφερα να φέρω τις ρυθμίσεις σε επίπεδο πολύ κοντινό σε αυτό που ήθελα.

Οι ρυθμίσεις προφανώς έχουν να κάνουν με το τι βλέπεις, σε ποιο χώρο το βλέπεις, τον φωτισμό του χώρου, κλπ.
Προσωπικά προτιμώ τα σχετικά έντονα χρώματα (χωρίς να φτάνουν στο όριο της υπερβολής) και κάπως έτσι ρύθμισα την εικόνα. Σε περίπτωση που μπορεί να σου φανούν χρήσιμες οι δικές μου ρυθμίσεις (έστω και σαν απαρχή της δικής σου προσπάθειας), παραθέτω τα παρακάτω links / screenshots. Να σημειώσω ότι πρόκειται για ρυθμίσεις που αφορούν σήμα προερχόμενο από HDMI κι όχι για τηλεοπτικό σήμα (antenna input):


http://postimage.org/gallery/6dbtd2i/

Όσον αφορά το τηλεοπτικό σήμα... έχω κι εγώ κακό σήμα και παιδεύομαι... Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ...

http://www.avclub.gr/forum/showthre...με-τα-κανάλια-της-κρατικής-(ΕΤ1-ΝΕΤ-ΕΡΤ3)-DTV


Τέλος, θα ήθελα να αναφέρω ότι παίζει αρκετά στη δική μου ένα "φαινόμενο" που δεν γνωρίζω πως ακριβώς ονομάζεται... (μάλλον bleeding) αλλά έχει να κάνει με δύο έντονους διαγώνιους φωτισμούς (από LED να φανταστώ; ) στην πάνω αριστερά και πάνω δεξιά γωνία του panel. Ουσιαστικά είναι σα να φέγγουν δύο σποτάκια πίσω από το πανελ στις δύο προαναφερόμενες πάνω γωνίες της TV. Δεν είναι ενοχλητικό αλλά φαίνεται σε σκούρα χρώματα.



Καλημέρα σας κ ας αργησα.
Εδω κ μια εβδομαδα ειμαι κατοχος της εν λογω τν κ ειναι καρφωμενη στον τοιχο ετσι οπως της αρμοζει.
Ειναι η πρωτη μου μεγαλη-καινουρια τν κ δεν μπορω να σας πω ποσο καλη η κακη ειναι.
Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος αν κ ακομα ειναι αμονταριστη λογω κακου σηματος της περιοχης (κυριος λογος να μην πιανω τα κρατικα στα ψηφιακα-dtv κ παραμορφωσεων) κ των ρυθμισεων που ακομα δεν εχω βγαλει ακρη.
Η τν εχει πολλες λειτουργιες με eco η οχι ,divx to net δεν με ενδιεφερε κ τοσο σε wifi παρα μονο εικονα κ να μπορω να βλεπω ταινιουλες.

Αν καποιος εχει να μου δωσει τα φωτα του επανω στις ρυθμισεις ωστε να βλεπω καλυτερα θα ημουν υποχρεος.
Με λιγα λογια καλη εικονα κ καλα λεφτα για 42αρα led του 11
 
Last edited:

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Προσωπικά έχω δοκιμάσει έως τώρα μόνο αρχείο mkv 720p και παίζει μια χαρά. Υπότιτλοι (αγγλικοί) ΟΚ εφόσον έχουν το ίδιο όνομα με το αρχείο. Δεν έχω δοκιμάσει ελληνικούς και επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει ρύθμιση για αλλαγή τους μεγέθους τους.
 

skorpios

New member
8 November 2010
47
Προσωπικά έχω δοκιμάσει έως τώρα μόνο αρχείο mkv 720p και παίζει μια χαρά. Υπότιτλοι (αγγλικοί) ΟΚ εφόσον έχουν το ίδιο όνομα με το αρχείο. Δεν έχω δοκιμάσει ελληνικούς και επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει ρύθμιση για αλλαγή τους μεγέθους τους.

παιζει και ελληνικους υποτιτλους με τον ιδιο τροπο
 

D_Satellite

Established Member
27 August 2011
253
Κορινθία
Καλησπέρα ! Θέλω να μαθω αν αυτή η τηλεόραση σε ψηφιακά τηλεοπτικά κανάλια έχει καλή και ομαλή ποιότητα για άνετη τηλεθέαση γιατί ενδιαφέρομαι περισσότερο για τηλεοπτικό πρόγραμμα , αλλά και για hd (mkv) - blue ray .. Γενικά είναι καλή αγορά της συγκεκριμένης τηλεόρασης ? Γιατί βλέπω η τιμή της στα 499€ (42") για full hd lcd-led 100hz είναι πολύ καλή.. Ευχαριστώ !
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Για hd (mkv) είναι μια χαρά.
Για τα άλλα δεν έχω δοκιμάσει, προσωπικά.
 

gotzilas

New member
29 October 2010
28
Αφου βρηκα ωρα κ ασχοληθηκα το εφτιαξα.
Τελικα ειδα οτι η ποιοτητα σηματος ηταν στο 15-20% στα πιο πολλα καναλια εβαλα ενισχυτη κ τωρα στο τηλεοπτικο ειμαι αφρος καθως το σημα μου ειναι 100%.
Ολα τα καναλια παιζουν καθαρα κ ομορφα αλλα αυτο το ΣΚΑΙ ειναι να χαζευεις.
Φιλε Σταρκμαν εχεις δικιο για το clouding νομιζω πως το λενε αλλα το βλεπεις μονο αν ειναι στην αναμονη.
Οσο για το divx τα σπαει,ας ειναι καλα το νοτμπουκακι κ το usb.
Για αλλες χρησεις δεν μπορω να πω γιατι δεν με πολυενδιαφερει ακομα αλλα κ δεν γνωριζω.
Με λιγα λογια value for money μεχρι στιγμης
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Καλημέρα!
Μιας και δεν έχω ιδέα από αυτά, πως έβαλες ενισχυτή στα κανάλια φίλε gotzila;

Αφου βρηκα ωρα κ ασχοληθηκα το εφτιαξα.
Τελικα ειδα οτι η ποιοτητα σηματος ηταν στο 15-20% στα πιο πολλα καναλια εβαλα ενισχυτη κ τωρα στο τηλεοπτικο ειμαι αφρος καθως το σημα μου ειναι 100%.
Ολα τα καναλια παιζουν καθαρα κ ομορφα αλλα αυτο το ΣΚΑΙ ειναι να χαζευεις.
Φιλε Σταρκμαν εχεις δικιο για το clouding νομιζω πως το λενε αλλα το βλεπεις μονο αν ειναι στην αναμονη.
Οσο για το divx τα σπαει,ας ειναι καλα το νοτμπουκακι κ το usb.
Για αλλες χρησεις δεν μπορω να πω γιατι δεν με πολυενδιαφερει ακομα αλλα κ δεν γνωριζω.
Με λιγα λογια value for money μεχρι στιγμης
 

paokman

New member
2 December 2011
13
Xθες εκανα μια ερευνα για την εν λογω τηλεοραση..
γυρισα ολα τα μαγαζια της θεσσαλονικης και τελικα δεν την
ειχε κανεις ετοιμοπαραδοτη,ειχε εξαντληθει κ μου ειπαν πλυν του Media markt
πως μονο κατοπιν παραγγελιας θα μου την φερουν
Εβαλα usb (mkv με υποτιτλους σε ξεχωριστο αρχειο) και το επαιξε αψογα
Η τιμη της ειναι 499
Να την κλεισω??
 

pandiou

New member
11 December 2011
2
Εχει παρατηρησει κανεις απο τους κατοχους της τηλεορασης αυτης προβληματα ομοιoμορφιας (clouding) λογω της τεχνολογιας LED?
Δειτε στο παρακατω link απο το φορουμ:
http://www.avclub.gr/forum/showthre...τα-ομοιομορφιας-(Clouding-banding-torchlight)..

Σκεφτομαι να αγορασω την συγκεκριμένη τηλεοραση αλλα εχω ακουσει για διαφορα προβληματα των Edge LED οθονων
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
Ναι έχει clouding + torching... Στη δική μου τουλάχιστον φαίνεται στις "διακοπές" μιας ταινίας, σειράς, κλπ. Δηλαδή σε στιγμές που το πλάνο είναι εντελώς μαύρο... και δεν "τρέχουν" πραγματικές σκηνές (σκέψου τις μικρές διακοπές δευτερολέπτων μέχρι π.χ. να μπουν διαφημισεις, κλπ).

Προσωπικά δεν με ενοχλεί. Κυρίως διότι σε ταινίες - ακόμα και σε σκούρα πλάνα δεν φαίνεται καθόλου.

Εχει παρατηρησει κανεις απο τους κατοχους της τηλεορασης αυτης προβληματα ομοιoμορφιας (clouding) λογω της τεχνολογιας LED?
Δειτε στο παρακατω link απο το φορουμ:
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/79043-Edge-LED-και-προβληματα-ομοιομορφιας-(Clouding-banding-torchlight)..

Σκεφτομαι να αγορασω την συγκεκριμένη τηλεοραση αλλα εχω ακουσει για διαφορα προβληματα των Edge LED οθονων
 

pandiou

New member
11 December 2011
2
Ευχαριστω starkman. Το φανταζομαι οτι δεν ειναι πολυ μεγαλο προβλημα αλλα με ξενερωνει η ιδεα να παρω καινουργια τηλεοραση και να εχει εστω κι ενα μικρο θεμα. Ισως να το ξανασκεφτω το συγκεκριμενο μοντελο αν και η τιμη της ειναι παρα πολυ καλη.
 

music_lover

Senior Member
5 November 2007
412
Τι σοβαρές διαφορές έχει με την LV5500? Μόνο το Smart TV πρόσεξα και αυτό το MCI 500,τι είναι τούτο?
 

tanassis

New member
25 August 2010
10
Γειά σας. Είμαι στην Θεσσαλονίκη και ενδιαφέρομαι για την αγορα της LG 42LV4500. Έχει όλα τα χαρακτηριστικά που ψαχνω σε μια tv, όμως δεν την βρίσκω πουθενά. Δεν υπάρχει σε κανένα καταστημα. Έχει καταργηθεί το συγκεκριμένο μοντέλο? Θα ξαναβγεί στην αγορά? και αν όχι υπάρχει καμια προταση για παρομοια τηλεόραση?
 

starkman

Established Member
15 January 2011
123
http://www.skroutz.gr/s/330949/LG-42LV4500-42.html?keyphrase=LG+42LV4500

Γειά σας. Είμαι στην Θεσσαλονίκη και ενδιαφέρομαι για την αγορα της LG 42LV4500. Έχει όλα τα χαρακτηριστικά που ψαχνω σε μια tv, όμως δεν την βρίσκω πουθενά. Δεν υπάρχει σε κανένα καταστημα. Έχει καταργηθεί το συγκεκριμένο μοντέλο? Θα ξαναβγεί στην αγορά? και αν όχι υπάρχει καμια προταση για παρομοια τηλεόραση?