Ηχοαποροφητικα (RICOFON) σε πορτα.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Καλημερα, θα ηθελα την βοηθεια σας για να βρω ηχοαποροφητικα να βαλω εξωτερικα σε μια πορτα (στο δωματιο του γιου που διαβαζει για πανελληνιες) Ποια ειναι η καλυτερη δυνατη λυση για να μην περναει ο ηχος απο το σαλονι στο δωματιο του γιου ? Τα λεγομενα RICOFON κανουνε δουλεια ? πως ειναι καλυτερα να προσαρμοσθουν στην πορτα ? Οποιος εχει κανενα μαγαζι να μου πει?
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας! :grandpa:
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Την περιπτωση να σου φτιαξει ενας μαραγκος μια πορτα, και να την γεμισει μεσα με περοβαμβακα, και λαστιχο στην κασα την εξεταζεις ?

Δεν ξερω βεβαια το κοστος των ricofon...
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Δυο φυλλα RICOFON κανουν απο 7-8 ευρω (το φυλλο) μεχρι 29 αναλογως την περιπτωση (απο το ιντερνετ βρηκα κατι τιμες).
Μια πορτα 1μ πλατος επι 220 υψος θα θελει το πολυ 2-3 φυλλα , οποτε δεν νομιζω μια πορτα να θελει τοσο λιγο αφου θα βαλουμε και ηχοαποροφητικα μεσα!
Εκτος και εαν φτιαχνει καποιος εσωτερικες πορτες πολυ φθηνες και δεν το ξερω !!
 

stavrosz

Supreme Member
4 November 2007
3,014
Αθηνα
Καλημερα, θα ηθελα την βοηθεια σας για να βρω ηχοαποροφητικα να βαλω εξωτερικα σε μια πορτα (στο δωματιο του γιου που διαβαζει για πανελληνιες) Ποια ειναι η καλυτερη δυνατη λυση για να μην περναει ο ηχος απο το σαλονι στο δωματιο του γιου ? Τα λεγομενα RICOFON κανουνε δουλεια ? πως ειναι καλυτερα να προσαρμοσθουν στην πορτα ? Οποιος εχει κανενα μαγαζι να μου πει?
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας! :grandpa:
Θα βελτιωσεις την κατασταση αλλα δεν θα ηχομονωσεις το δωματιο. Για να το κανεις πρεπει να επεμβεις στους τοιχους. Φορα ακουστικα ή ακου πολυ χαμηλα μεχρι να τελειωσει με τις εξετασεις ο ανθρωπος. Ξερεις η αισθηση της ενοχλησης ειναι και ψυχολογικη... υπο τετοια πιεση ο οποιος μικροθορυβος θα φαινεται τεραστια ενοχληση αρα δε σωζεις κατι.
 

kmask

New member
17 November 2010
6
Τα ricofon ως ηχοαπορροφητικό υλικό δεν παρέχουν ικανή μόνωση. Δεν προτείνεται τέτοιο υλικό για μόνωση. Αν θεωρηθεί οτι το πιό αδύνατο σημείο στην απομόνωση των 2 χώρων είναι η πόρτα τότε θα χρειαστεί να βελτιωθεί η μόνωση της πόρτας.

Θα χρειαστεί να εξεταστεί η πηγή ή οι πηγές θορύβου (στάθμες, φάσμα, κλπ)

Πρακτικά:

Το πρώτο κρίσιμο σημείο είναι τα διάκενα της πόρτας τα οποία καλό θα είναι κλείσουν με "λάστιχα" και να γίνει αεροστεγές το κλείσιμο. Επόμενο βήμα είναι, εφόσον δέν επαρκεί η μάζα της υπάρχουσας πόρτας (στην περίπτωση χαμηλόσυχνου περιεχομένου θορύβου), μπορεί να επενδυθεί η πόρτα με φύλλα βινυλίου. Φυσικά μία πόρτα επενδεδυμένη με τέτοιο βάρος θα χρειαστεί αντίστοιχη στήριξη. Ιδανικά μπορεί να συνδυαστεί σαντουιτς υλικών πετροβαμβακα και βινύλιο κλπ......

..αρχίζει όμως και γίνεται πολύπλοκο όπως γίνεται αντιληπτό.

Προτείνω λοιπόν να ξεκινήσετε με τα λάστιχα αεροστεγώς τοποθετημένα.....
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Το Δωματιο του γιου ειναι ολο με γυψοσανιδα -μονωση -γυψωσανιδα και ειναι αρκετα καλα μονωμενο πλην της πορτας!
Ετσι και αλλιως οταν διαβαζει δεν γινεται ακροαση αλλα για τους αλλους θορυβους ψαχνομαι να μειωσω! Μπορει να βαλω και μπρος και πισω απο την πορτα ηχοαποροφητικό , θα γω τι εχει κανεις κανεις εμπειρος στο θέμα!
 

kmask

New member
17 November 2010
6
Ακόμα και αν ντύσεις με ηχοαπορροφητικό υλικο και τις 2 πλευρές της πόρτας δε θα προσφέρεις αντιληπτή βελτίωση στη μόνωση της πόρτας. Η ηχομόνωση είναι ανεξάρτητη ιδιότητα απο την ηχοαπορρόφηση. Η ηχομόνωση εξαρτάται απο την διαφορά αντίστασης ακτινοβολίας των μέσων μετάδοσης της ενέργειας και όχι απο μια μικρή μεταβολή κινητικής ενέργειας σε θερμότητα που οφείλεται στους μικρούς θύλακες αέρα που εγκλοβίζει η δομή του ricofon.

Με απλά λόγια αν υπάρχουν μεγάλα διάκενα χρησιμοποίησε λάστιχα εαν η πόρτα είναι ελαφριά προσθεσέ της μάζα ή άλλαξέ την με μία πιο βαριά
 

ΧΡΗΣΤΟΣΜ

AVClub Enthusiast
29 June 2006
855
Δυστυχως τα προβληματα με την πορτα ειναι πολλα. Δεν ειναι σωστη και ουτε κλεινει απολυτα σωστα (βλεπε κατασκευαστηκες ατελειες,σταβη κασα κτλ).
Ρωτησα ξυλουργο για νεα πορτα πιο στιβαρη με μονωση μεσα και λαστιχα περιμετρικα (ισως και νεα κασα αφου η αλλη ειναι λαθος) και θελει 500-550 ευρω ποσο μαλλον πολυ μεγαλο. Βεβαια θα ειναι μασιφ γυλο και οχι χαρτινη αλλα το κοστος παρραμενει υψηλο.
Θα συσκεφθουμε με την γυναικα και θα δουμε τι θα πραξουμε.
Ευχαριστω για τις προτασεις σας. :grandpa:
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Το μασίφ ξύλο ίσως να μην είναι η καλύτερη επιλογή. Η γέμιση με υαλοβάμβακα μου φαίνεται καλύτερη ιδέα. Ξεκίνα όμως από το διάκενο, έχει μεγαλύτερες απώλειες από την πόρτα!
 

dapost

AVClub Enthusiast
28 August 2006
813
Αθήνα
Τα ricofon ως ηχοαπορροφητικό υλικό δεν παρέχουν ικανή μόνωση. Δεν προτείνεται τέτοιο υλικό για μόνωση. Αν θεωρηθεί οτι το πιό αδύνατο σημείο στην απομόνωση των 2 χώρων είναι η πόρτα τότε θα χρειαστεί να βελτιωθεί η μόνωση της πόρτας.

Θα χρειαστεί να εξεταστεί η πηγή ή οι πηγές θορύβου (στάθμες, φάσμα, κλπ)

Πρακτικά:

Το πρώτο κρίσιμο σημείο είναι τα διάκενα της πόρτας τα οποία καλό θα είναι κλείσουν με "λάστιχα" και να γίνει αεροστεγές το κλείσιμο. Επόμενο βήμα είναι, εφόσον δέν επαρκεί η μάζα της υπάρχουσας πόρτας (στην περίπτωση χαμηλόσυχνου περιεχομένου θορύβου), μπορεί να επενδυθεί η πόρτα με φύλλα βινυλίου. Φυσικά μία πόρτα επενδεδυμένη με τέτοιο βάρος θα χρειαστεί αντίστοιχη στήριξη. Ιδανικά μπορεί να συνδυαστεί σαντουιτς υλικών πετροβαμβακα και βινύλιο κλπ......

..αρχίζει όμως και γίνεται πολύπλοκο όπως γίνεται αντιληπτό.

Προτείνω λοιπόν να ξεκινήσετε με τα λάστιχα αεροστεγώς τοποθετημένα.....

Γνωρίζεις αν πωλείται στην Ελλάδα Mass Loaded Vinyl, που και πόσο περίπου κοστίζει;
 

dapost

AVClub Enthusiast
28 August 2006
813
Αθήνα
Mass Loaded Vinyl έχει η Auralex...Ενα τηλέφωνο στον Στόλλα που είναι και ο αντιπρόσωπος
νομίζω είναι το επόμενο βήμα...


www.stollas.com

Thanks captain. Και μη ξεχνάς, περιμένω με αγωνία να δω πως έφτιαξες το νέο χώρο σου :BDBDG54:
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Μια πορτα που ειχα φτιαξει 220Χ90, την πληρωσα καπου στα 180 ευρω (μαζι με την κασα με λαστιχο), συν βαψιμο και συν τον πετοβαμβακα που εβαλα μεσα.
 

dapost

AVClub Enthusiast
28 August 2006
813
Αθήνα
Διόρθωση: "Αλλά και σε φωτογραφίες δε λέω όχι φυσικά." (Τέτοιες ακατάληπτες προτάσεις προκύπτουν όταν γράφει κανείς από κινητό.)
 

andrew pap

New member
12 January 2016
4
Για ιδιωτη καλο να παρεις ρικοφον με αυτοκολλητο και ετσι δεν θα σου μεινει η κολλα που θα αγορασεις.
Εγω χρησιμοποιησα στο γκαραζ μου που εχω κανει αυτοσχεδιο στουντιακι πυραμιδα 3,5 ποντων και απο κατω πετροβαμβακα 5 ποντων 100κιλων.

http://v-p.gr/προϊόντα/ηχομονωτικά/αυγοθήκη/
 

soco

Established Member
18 March 2015
193
images
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Για ιδιωτη καλο να παρεις ρικοφον με αυτοκολλητο και ετσι δεν θα σου μεινει η κολλα που θα αγορασεις.
Εγω χρησιμοποιησα στο γκαραζ μου που εχω κανει αυτοσχεδιο στουντιακι πυραμιδα 3,5 ποντων και απο κατω πετροβαμβακα 5 ποντων 100κιλων.

http://v-p.gr/προϊόντα/ηχομονωτικά/αυγοθήκη/


πέντε χρόνια πέρασαν βρε παιδιά.
Ελεος.
Το παιδί έχει πάρει και πτυχίο και ορκίστηκε.
Ίσως να τελειώσε και το στρατό....