BitTorrent clients

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
Σε συνέχεια του θέματος που προέκυψε
στο hdbits.org με τον BitComet (permanently banned),
είπα να ανοίξω αυτό το νήμα για να κάνουμε ένα
μίνι τεστ/συγκριτικό ανάμεσα στους BitTorrent clients.

Ορισμένοι BitTorrent clients που εγώ γνωρίζω είναι:
  1. Azureus
  2. uTorrent
  3. BitComet
  4. BitTornado

Εμένα οι γνώσεις μου είναι μηδαμινές έως ελάχιστες οπότε
παραδίδω την σκυτάλη σε εσάς.

-bye- -bye-
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Χρησιμοποιώ τον uTorrent εδώ και κανά χρόνο και είμαι 100% ευχαριστημένος, κυρίως γιατί διατηρεί το CPU utilization στο ελάχιστο δυνατό επίπεδο. Πρακτικά είναι σαν να μην υπάρχει καθόλου.

Το θέμα με τον BitComet δεν το έχω διαβάσει, τι πρόβλημα είχε?
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
Re: Απάντηση: BitTorrent clients

......

Το θέμα με τον BitComet δεν το έχω διαβάσει, τι πρόβλημα είχε?

To hdbits.org έστειλε στα μέλη του το ακόλουθο mass pm:
BitComet's banned permanently for bad behavior, as usual. Bitch in the forums, you'll get a warning.
Switch to uTorrent.


Δεν κατάλαβα τί ακριβώς έγινε γιατί οι γνώσεις γύρω
από τους BitTorrent clients είναι περιορισμένη. Μέσα
στο forum τους έγινε μεγάλη αναφορά στους Κινέζους leechers.

Το ανέφερα και στο άλλο thread και ο Havoc μίλησε και αυτός για τον uTorrent δαγκωτό.
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Πολύ σωστά!!

Το θέμα με τα bit torrents προς το παρόν έχει κλείσει με δύο νικητες.

uTorrent ή μTorrent (το ίδιο είναι) και

Azureus.

Το uTorrent είναι μπροστά διότι τo Azureus ρουφαει μνήμη, λόγω java.

Ένα επισης πρόβλημα που έχουν τα site με τα torrents απο τους torrent client, ειναι ότι δεν δεχονται σωστα τις πληροφορίες απο αυτούς, με αποτέλεσμα να μην ξερουν τι μοιράζουν και που και πόσο κλπ....!!
 
Εγώ έχω τον μtorrent και βλέπω κάτι παράξενο… Όταν κατεβαίνει το αρχείο με 200, peer είναι κάποιος με azurus. Πολλές φορές όμως πηγαίνει σαν την κότα. 2-10 kb.
Ακόμα αν εξαναγκάσω την αποστολή να γίνεται με όριο 5-10 kb τότε αυξάνει απότομα το κατέβασμα.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
Re: Απάντηση: BitTorrent clients

Εγώ έχω τον μtorrent και βλέπω κάτι παράξενο… Όταν κατεβαίνει το αρχείο με 200, peer είναι κάποιος με azurus. Πολλές φορές όμως πηγαίνει σαν την κότα. 2-10 kb.
Ακόμα αν εξαναγκάσω την αποστολή να γίνεται με όριο 5-10 kb τότε αυξάνει απότομα το κατέβασμα.

Μήπως αυτό είναι θέμα της DSL γραμμής και όχι του μtorrent?
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
Re: Απάντηση: BitTorrent clients

.....
Βέβαια και έχω ορίσει πόρτα γιατί αλλιώς δεν δούλευε.

Για κάντο πιο λιανά, καθότι όπως είπαμε είμαι άσχετος:slapface:
Να φανταστείς το BitComet που έχω,
μια που το έβαλα, μια που κατεβάζω.
Δεν το πείραξα ποτέ.
 
Στο μtorrent υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν. Δύο είναι οι προαπαιτούμενες: ο ορισμός της ταχύτητας download και ο καθορισμός μίας πόρτας (θύρας) στο router που θα χρησιμοποιεί το πρόγραμμα.
Υπάρχουν οδηγίες στον «οδηγό ταχύτητας». Το κουμπάκι που είναι ανάμεσα στο DHT και D:5kb/s στη κάτω μπάρα. Ειδικά για router όπως εγώ με 4 υπολογιστές πρέπει να είναι στατική η σύνδεση και όχι δυναμική.
Στο BitComet δεν ξέρω αν ισχύουν.
 

Zeb

AVClub Addicted Member
11 January 2007
1,876
Βάρη
Παναγιώτη και εγώ τόσο κατεβάζω με μτόρεντ, 209 κβ μάξιμουμ...

Αλλά για να το πετύχω περιοόρισα το απλόαντ στο 11... Βέβαια παθαίνει κάτι μεταπτώσεις αλλά σπάνια...

Αλέξη: για να δουλέψει το μτορεντ πρέπει να του ανοίξεις μία πόρτα για να κάνει φορουόρντινγκ αλλά απ'ότι θυμάμαι το μπιτκόμετ είναι λίγο αυτοματοποιημένο σε αυτή τη διαδικασία...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Νάτος και ο Σάκης-bye-

Σάκη από όσο διάβασα μtorrent και utorrent είναι το ίδιο πράγμα. Σωστά?

:ernaehrung004:

Ετσι Αλέξη...απλά επειδή ο δημιουργός το λέει μtorrent (απο το μίκρο) και λίγα pc εκτός Ελλάδα έχουν Ελληνικα :BDBDG54: ,το πιο κοντινό γραμμα στο μ είναι το u (του λείπει μόνο η ουρίτσα!)

Κατι που ίσως πολλοί δέν γνωρίζουν: το μtorrent σε μια προσπάθεια αποφυγής ανελέητου leech, περιορίζει την ταχύτητα του download εάν του upload είναι κάτω απο τα 10kb/sec.
Συμβουλή: έχετε το uplaod τουλάχιστο 10kb/sec αλλα ΟΧΙ unlimited!

τί γίνεται με unlimited upload? Μας "μπουκώνει" το upstream. Ετσι το handshaking μεταξύ των clients αργεί σημαντικά και ως αποτέλεσμα να έχουμε σημαντικά μειωμένο downstream.

Συμβουλή:
εάν θέλουμε να έχουμε μέγιστο upload (εχουμε να φτιάξουμε και ratio! :p ) και download? Το upload να είναι:

u=(ταχύτητα upload γραμμής / 10 ) - 20%

Προσοχή επίσης και με τα concurrent connections! Θέτοντας υπερβολικά μεγάλο αριθμό εχουμε αρνητικά αποτελέσματα,ανάλογα πάντα και με την κατάσταση του DSLAM μας.

Συμβουλή: όχι πιο πολλά απο τους τρείς πρώτους αριθμούς της ταχύτητας downstream (204 για 2048, 102 για 1024 κ.ο.κ)

sorry αν σας ζάλισα!!!
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
τι νουμερα ειναι αυτα ρε παιδια?
Download torrents me 200 kbs ?
Εμενα (azureus, bitcommet kai tvra utorrent) δεν αναβαινει ποτε πανω απο 50 kbs (se grammi 1 Mbs / HOL) ?

Σπύρο πρέπει να είναι θέμα γραμμής.
Εγώ με τον BitComet και με ταχύτητα 768Kbps / HOL
όταν έχει αρκετούς seeders κατεβάζω και με 80 kb.
 

Αλέξης

Supreme Member
20 June 2006
6,316
sfortis;150743......[/B said:
Προσοχή επίσης και με τα concurrent connections! Θέτοντας υπερβολικά μεγάλο αριθμό εχουμε αρνητικά αποτελέσματα,ανάλογα πάντα και με την κατάσταση του DSLAM μας.

Συμβουλή: όχι πιο πολλά απο τους τρείς πρώτους αριθμούς της ταχύτητας downstream (204 για 2048, 102 για 1024 κ.ο.κ)

sorry αν σας ζάλισα!!!

Σάκη δεν μας ζάλισες καθόλου.:grinning-smiley-043
Μαθαίνουμε:grandpa:

Μπορείς να αναλύσεις λίγο τί είναι τα concurrent connections?