"Αόρατα" Ηχεία...

bisbikoulas

Senior Member
3 December 2007
410
Επιτέλους μετά από κάμποσα χρόνια αποκτώ playroom...! :ernaehrung004:

Τεχνικά είναι για την κόρη μου (2 ετών) αλλά έχω μεγάλες βλέψεις! (να ξαναφτιάξω τη σχέση μου με το PS3 κλπ)

Επειδή ο χώρος είναι σχετικά μικρός, κάτω από 20τμ αλλά και λίγο ιδιαίτερος θα ήθελα να τοποθετήσω 2 μικρά ηχεία σχετικά ψηλά στον τοίχο + ένα σαμπ.

Σκέφτομαι ένα ζεύγος από τα παρακάτω:

Kef Ci400

B&W m1

Boston SoundWare

Bose Accoustimass 3

Εκτός από την τελευταία επιλογή μετά θα πρέπει να βρω και σαμπ αλλά αυτό το βλέπουμε αργότερα.

Να πώ ότι δεν με ενδιαφέρει απαραίτητα η δημιουργία home cinema αλλά το έχω αποθημένο ένα σετ τέτοιων ηχείων. Επίσης κυρίως θα ακούω μουσική (και φοβάμαι ότι τα περισσότερα θα είναι παιδικά τραγουδάκια, αλλά που θα πάει θα μεγαλώσει...!)
 

swter

New member
23 February 2008
96
αθήνα
(Στην κρίση: ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ...)

Mα, κάποιο μικρό των Audio Spectrum ή Roister, φυσικά. Για να υπάρχει ακολουθία λόγων και πράξεων
 

bisbikoulas

Senior Member
3 December 2007
410
Καλα τα λες αλλά πόσο μικρό... (όπως είπα τα παραπάνω είναι αποθημένα, ίσως το σαμπ απο ελληνικά χέρια)
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Με τι ενισχυτικά θα οδηγήσεις τα ηχεία?


υγ:Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!!..

Και μην βιάζεσαι να μεγαλώσει, θα σου λείψουν πολλά πραγματάκια..Ακόμη και τα παιδικά τραγουδάκια!
 

loudobic

AVClub Enthusiast
17 January 2010
950
Kallithea
Καλημέρα.

Πραγματικά για ''αόρατο'' ηχείο κομψό με φοβερή διασπορά ανεξαρτήτως τοποθέτησης είναι το Duevel Planets. Δώστους μια ακρόαση και θα καταλάβεις.
Εγώ για πλάκα τα άκουσα και εντυπωσιάστικα.
 

bisbikoulas

Senior Member
3 December 2007
410
Με τι ενισχυτικά θα οδηγήσεις τα ηχεία?


υγ:Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου!!..

Και μην βιάζεσαι να μεγαλώσει, θα σου λείψουν πολλά πραγματάκια..Ακόμη και τα παιδικά τραγουδάκια!

Ευχαριστώ για τις ευχές (το ξέρω ότι μεγαλώνουν γρήγορα αλλα πραγματικά πιστεύω ότι τα παιδικά τραγουδάκια δεν είναι κάτι το οποίο εύκολα θα συνηθίσω - τέρμα το ΟΦ ΤΟΠΙΚ)

Ενισχυτή δεν έχω ακόμα αποφασίσει αλλά σκέφτομαι κάτι σε A/V πιθανόν μεταχειρισμένο. Στο σαλόνι έχω έναν ROTEL RA1070 που οδηγεί ένα ζευγάρι B&W 683 οπότε μπορώ να πώ ότι στερεοφωνικά (για τα δικά μου δεδομένα και στανταρντ) είμαι καλυμένος.

Οπως προείπα, το στήσιμο επάνω είναι για να καλύψει αποθημένα χωρίς να κοστίσει μια περιουσία (είχα βάλει όριο τα 500 αλλά μάλλον με βλέπω για πιο κοντά στα 700 για ηχεία και ενισχυτή, πηγές έχω)

ΥΓ ευχάριστώ και τα άλλα παιδιά για τις προτάσεις τους
 

bisbikoulas

Senior Member
3 December 2007
410
Αν μιλάμε για 700 ενισχυτή και ηχεία, σημαίνει ότι μιλάμε για ~400 για τα ηχεία.

Δες και τις προτάσεις in-wall της ELAC: http://d66037.u21.hs.addix.net/en/index.html

Εως και 500 τα ηχεία... (πάω για μεταχειρισμένο ή φτηνό ενισχυτή για τώρα και βλέπουμε)

Δυστυχώς δεν έχω υποδομή για in wall

Αυτά που πρότεινα στην αρχή του νήματος είναι όλα χάλια?
 

bisbikoulas

Senior Member
3 December 2007
410
Αν τα θέλεις για συνοδεία σε καμιά τηλεόραση ή απλά για να ακούγεται κάτι στο background είναι καλά.. Αν τα θέλεις για μουσική με κάποιες απαιτήσεις όμως...

Ας πούμε, για τώρα ότι με ενδιαφέρει απλά κάτι στο background σε σχετικά χαμηλές εντάσεις, από αυτά που ανέφερα παραπάνω ποιά θα λέγατε ότι είναι καλύτερα? (επαναλαμβάνω 2 ηχεία + σαμπ)

Να πω επίσης ότι από καλωδιο έχω περάσει απλο κόκκινο-μαύρο στον τοίχο ψηλά περίπου στα 3,5 μέτρα απόσταση από το συνήθες σημείο από το οποίο θα ακούω. Και να μην ξεχνάμε ότι παω για ενισχυτή A/V

ΥΓ. Ακουσα στο media markt τα boston acoustics και μπορώ να πω ότι μου φάνηκαν συμπαθητικά.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,753
Βόλος
Τα Minimaltone είναι ιδανικά για να κρυφτούν στο ντεκόρ. Σε κάτι πιο κλασικό υπάρχει και το Spicom HT2. Τα μικρά Audio Spectrum είναι πολύ καλά, αλλά ξεφέυγουν σε τιμή. Πολύ ενδιαφέρον έχουν και τα μικρά Magnat.
 

Χρήστος1

Established Member
7 August 2006
162
Δάφνη
Γιά background (και οχι μόνο) ηχο δες και τα rsx-4 της klipsch που υπάρχουν στίς αγγελίες
και η τιμή τους ειναι 150,00 μόνο (σφραγισμένα) και τα βάζεις στον τοίχο
Ομως ειναι διαθέσιμα μόνο silver

http://www.klipsch.com/product/65527.6921.75782.0.0/745/_/RSX-4_Bookshelf_Speaker
 
Last edited:

bisbikoulas

Senior Member
3 December 2007
410
Re: Απάντηση: "Αόρατα" Ηχεία...

Ενδιαφέροντα είναι αυτά τα ηχεία. Βλέπω ότι έχεις και τα rsx-5. Τα έχει ακούσει κανένας αυτά?

Γενικά τότε που έψαχνα επιδαπέδια για το σαλόνι είχα ακούσει και κάποια klipsh και δεν με είχαν ενθουσιάσει καθόλου. Καταλαβάινω βέβαια ότι τα επιδαπέδια με τα επιτοίχια δεν έχουν καμμία σχέση αλλα το λέω μήπως και η εταιρεία έχει "φιλοσοφία" τον τραχύ ήχο...
 

bisbikoulas

Senior Member
3 December 2007
410
Για να το μαζέψω το θέμα, πήρα τελικά τα bose acoustimass 5 ! (να πω ότι τα είχα απωθημένα και πιστεύω ακράδαντα ότι τα απωθημμένα μας πρέπει είτε να τα ξεπερνάμε είτε να ενδίδουμε!!!)

Ενιγουέι που λέμε και στα Ελληγκλικά, θα τα εγκατασστήσω και θα σας πω εντυπώσεις!
 

bisbikoulas

Senior Member
3 December 2007
410
Λοιπόν. Πήρα και τον Yamaha RS-500 για να παίξουνε και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Ειναι και το γεγονός ότι το δωμάτιο και γενικά η κατάσταση είναι πιο χαλαρή βοηθάει... Πάντως ο ήχος από τα ηχειάκια είναι πλούσιος, (σχετικά) ακριβής αλλά του λείπει η "κατευθυντικότητα". Γενικά, με δεδομένο ότι τα αγόρασα από Αμέρικα στο 50% της εδώ τιμής, πιστεύω ότι για τις προτεραιότητες μου, έκανα μια καλή αγορά(!)
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Τι γνώμη έχετε για "αόρατα" ηχεία;
Μπορούν να αποφέρουν ένα καλύτερο ήχο για home cinema αντί των ηχείων της τηλεόρασης;
Βάφονται ώστε να μην ξεχωρίζουν από την γυψοσανίδα;
Θέλω να τοποθετήσω μέσα σε γυψοσανίδα περιφερειακά στο καθιστικό, η οποία είναι και κρυφός φωτισμός αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να βρω με πλάτος έως 20-21cm για να χωρέσει στην γυψοσανίδα. Έχω βρεί κάποιες περιπτώσεις 1, 2, 3, 4.