Panasonic PT-AT 5000 & Adeo multiformat screen

aion

Senior Member
13 March 2010
333
Καλημερα

Επιτελους το ονειρο μου εγινε πραγματικοτητα αγοραζοντας εναν βιντεοπροβολεα
που απο μικρος ονειρευομουνα.
Υστερα απο πολυ ψαξιμο και ερευνα κατεληξα σε αυτα τα 2 κομματια,συμφωνα παντα με τις δικες μου αναγκες.
Κανοντας το post αυτο θα ηθελα να μοιραστω τις εντυπωσεις μου με το κοινο του forum.
Χρειαστηκα αρκετες ωρες μεχρι να τα εγκαταστησω,με ταλαιπωρησε ιδιετερα το βαρος του πανιου (58 κιλα) και το
αθλειο,γελιο,απαραδεκτο joystick που εχει ο προβολεας για να ελενχεις το lens shift.

Αφου εντελη τα εστησα εβαλα να δω καποια πραγματα που εβλεπα στην TV.
Δυστιχως τα πραγματα δεν ηταν οπως τα περιμενα.Δεν με εντυπωσιασε,δεν εμεινα με το στομα ανοιχτο.
Τουλαχιστον αυτο περιμενα γιατι λιγο πολι εδωσα 6000 ευρο για τα μαραφετια.
Ωραιο πραγμα η μεγαλη εικονα αλλα το ΜΑΥΡΟ ειναι ανυπαρκτο.Ισως να εκανα λαθος με το πανι το gain του ειναι 1.2
Ψαχνομαι ακομα με τις ρυθμισεις αλλα ειμαι σιγουρος οτι φταιει κατα κυριο λογο το πανι,
με ταλαιπωρησε τοσο πολυ στην εγκατασταση που αρρωσταινω στην ιδεα οτι πρεπει να το αλλαξω.
Ισως περιμενα να δω την εικονα της 5090 σε 120 ιντζες.

Αν εχετε κατι κατα νου που να μπορει να βελτιωσει το μαυρο ειμαι ολος αυτια
:ears:
 

PIKES

Established Member
13 May 2008
182
Αν και ο συγκεκριμένος προβολέας είναι πολύ φωτεινός,δεν νομίζω το 1.2 gain του πανιού σου να είναι τόσο υψηλό δεδομένου και του μεγάλου μεγέθους του(120')...ώστε να θεωρηθεί ο βασικός υπαίτιος της εικόνας που βλέπεις....

την εικόνα της Pioneer 5090 νομίζω ότι είναι αδύνατο να την δεις από ένα ψηφιακό προβολέα,όσο και αν έχουν βελτιωθεί στις μέρες μας...ειδικά το 'μαύρο' της...γι αυτό την λένε και 'Kuro':D...

αυτό που απαραίτητα πρέπει να κάνεις είναι να καλιμπράρεις τον προβολέα σου για να πάρεις τα μέγιστα που μπορεί να σου δώσει όχι μόνο στο 'μαύρο' αλλά γενικά στην εικόνα του....και από ό,τι διαβάζω πρόκειται για εκπληκτικό προβολέα από τους καλύτερους νέους παίκτες εκεί γύρω στις 3.000 ευρώ...κά'ντο και μετά να μας ξαναπείς τις εντυπώσεις σου....

Καλορίζικος και καλές θεάσεις....
 

aion

Senior Member
13 March 2010
333
Ισως να φταιει ο χωρος μου,εννοω η ταπετσαρια στον απεναντι τοιχο και οι καναπεδες ειναι γυαλιστερες επιφανιες.Το ταβανι ειναι ασπρο,δεν ξερω αν και αυτο επηρεαζει,παντος αυτο που παρατηρισα ειναι οτι στα
φωτεινα πλανα γινεται μερα στο δωματιο,ειναι δηλαδη σαν να βλεπω ταινια στον προβολεα με ανοιχτα τα φωτα και μαλιστα δυνατα τα φωτα.
 

PIKES

Established Member
13 May 2008
182
Απάντηση: Re: Panasonic PT-AT 5000 & Adeo multiformat screen

Ισως να φταιει ο χωρος μου,εννοω η ταπετσαρια στον απεναντι τοιχο και οι καναπεδες ειναι γυαλιστερες επιφανιες.Το ταβανι ειναι ασπρο,δεν ξερω αν και αυτο επηρεαζει,παντος αυτο που παρατηρισα ειναι οτι στα
φωτεινα πλανα γινεται μερα στο δωματιο,ειναι δηλαδη σαν να βλεπω ταινια στον προβολεα με ανοιχτα τα φωτα και μαλιστα δυνατα τα φωτα.

...φυσικά και επηρεάζουν την εικόνα όλα αυτά που αναφέρεις...υπάρχουν πολλές αντανακλάσεις στο χώρο σου-βγάζουν 'μάτι'...ειδικά το άσπρο ταβάνι...αλλά δυστυχώς γι αυτά τα 'ενοχλητικά' δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αφού είναι το σαλόνι του σπιτιού σου...

δεν πιστεύω να τον έχεις στο 'dynamic' mode;:D...

...πάντως σου ξαναλέω για το καλιμπράρισμα...είναι κρίμα αφού έχεις ξοδέψει τόσα χρήματα για να αποκτήσεις τον προβολέα και το 'πανί' να μην πάρεις τα μέγιστα από αυτά...μετά από περίπου 100 ώρες επιβάλλεται....
 
19 June 2006
35,671
Ισως περιμενα να δω την εικονα της 5090 σε 120 ιντζες.

Αν εχετε κατι κατα νου που να μπορει να βελτιωσει το μαυρο ειμαι ολος αυτια
:ears:


Καλορίζικος aion,

σου εύχομαι να σου προσφέρει το καινούργιο σου απόκτημα πολλές-πολλές ώρες οπτικής απόλαυσης!!!

Το παραπάνω για την Κούρο, δεν το σχολιάζω γιατί θα πάμε στα ανέκδοτα. Πάντως, για να μην ανησυχείς, σου λέω ότι ούτε αυτός που έσκασε όχι 3, αλλά 33 χιλιάρικα δεν βλέπει την εικόνα της Pioneer. Όχι σε 120 ίντσες, ούτε σε 90.....πάμε παρακάτω....

Ο χώρος σου είναι αρκετά φωτεινός και όσο να 'ναι καταστρέφει το ansi. Δεν ξέρω πόσες παρεμβάσεις μπορείς να κάνεις μιας και πρόκειται για το σαλόνι του σπιτιού. Γκρίζο πανί μου φαίνεται κάπως υπερβολή για 120 ίντσες. Αλήθεια, πόσο φως βγάζει ο προβολέας?? Είναι τόσο φωτεινός??

Καλές θεάσεις να έχεις και μην μετανιώνεις για την αγορά σου. Απ' όσο διαβάζω πρόκειται για ένα πολύ καλό-νέο μηχάνημα!!!

-bye--bye-
 

aion

Senior Member
13 March 2010
333
Την λαμπα την εχω στο eco mode και το picture mode στο normal.Nik δεν εχω εμπειρια απο προβολεις αλλα αυτος μου φανικε αρκετα φωτεινος,για να μην πω οτι παραειναι φωτεινος.Σκεφτομαι να βάλω κουρτινες στην απενταντι πλευρα του πανιου,να βαφω ενα τονο ποιο σκουρο το ταβανι και να ριξω μερικα ριχταρια στους καναπεδες
 

PIKES

Established Member
13 May 2008
182
Αλήθεια, πόσο φως βγάζει ο προβολέας?? Είναι τόσο φωτεινός??

...''σε 84 ίντσες από τα 4,2 μέτρα σε dynamic ψηλοφτιαγμένο έδωσε κοντα στα 1700 lumens ''

...μετρήσεις και γραπτά από τον Μανώλη Καστρουνή

Άρα πάρα πολύ φωτεινός...δεν νομίζω να υπάρχει άλλος 'κινηματογραφικός' lcd με τόσο μεγάλη φωτεινότητα...
 

ichaltou

AVClub Enthusiast
όντως αion, μερα στο κάνει το σαλόνι με την φωτεινότητά του. Μονό ο Καστρουνης εαν μπορέσει να στον συμμαζέψει λίγο και οι παρεμβάσεις που ανέφερες και μονός σου.
 
19 June 2006
35,671
...''σε 84 ίντσες από τα 4,2 μέτρα σε dynamic ψηλοφτιαγμένο έδωσε κοντα στα 1700 lumens ''

...μετρήσεις και γραπτά από τον Μανώλη Καστρουνή

Άρα πάρα πολύ φωτεινός...δεν νομίζω να υπάρχει άλλος 'κινηματογραφικός' lcd με τόσο μεγάλη φωτεινότητα...


Μιλάμε για 150-160 nits φωτεινότητας στις 120 ίντσες!!!! Όντως είναι πάρα πολύ.....

Φίλε αion, κλείσ' τα όλα.....ό,τι ίριδα και ιριδούλα υπάρχει βάλτην στο 0!!!
 

aion

Senior Member
13 March 2010
333
Re: Απάντηση: Panasonic PT-AT 5000 & Adeo multiformat screen

ΜΕ την εικονα παρακατω θα καταλαβετε σιγουρα περι τινος προκειται
IMG_0028.jpg

Εδω εκανα μια δοκιμη κατεβαζοντας την εικονα τερμα κατω,εριξα και την μασκα αναλογα απο πανω.
Το εκανα για να απομακρινω οσο το δυνατον την εικονα απο το ταβανι,
εχω την αισθηση οτι βελτιωθηκε σημαντικα.Κατεβασα την φωτεινοτητα -9 μοναδες απο το κανονικο,θα κλεισω και το ayto iris το βραδυ
και βλεπουμε.Δυστιχως οι δοκιμες-προβολες στο σπιτι μου γινονται μονο βραδυ γιατι αλλιος ολο και απο καπου μπαζει το φως !!!

IMG_0029.jpg
 

spytsi

Senior Member
18 February 2010
596
NorthWest
Re: Απάντηση: Panasonic PT-AT 5000 & Adeo multiformat screen

...Εδω εκανα μια δοκιμη κατεβαζοντας την εικονα τερμα κατω,εριξα και την μασκα αναλογα απο πανω.
Το εκανα για να απομακρινω οσο το δυνατον την εικονα απο το ταβανι,
εχω την αισθηση οτι βελτιωθηκε σημαντικα...

Αυτό ακριβώς είχα σκοπό να σού προτείνω (δεδομένου ότι στην ίδια λογική έχω σχεδιάσει τη δική μου εγκατάσταση) κι απ' ότι βλέπω είχε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δικό μου σαλόνι πρόκειται να τοποθετήσω τον EPSON EH-TW 9000W, που διαβάζω ότι είναι ακόμα φωτεινότερος. Αν συνυπολογίσεις ότι θα έχω μικρότερη απόσταση απ' την οθόνη (3m) και μικρότερες ίντσες (97'), θεωρώ μαθηματικά βέβαιο πως θα προκύψει θέμα υπερβολικής φωτεινότητας. Έχω τοποθετήσει τη βάση του προβολέα ψηλά στον τοίχο (λίγο χαμηλότερα απ' το ταβάνι) και η προβαλόμενη εικόνα μπορεί να πέσει αρκετά χαμηλότερα απ' την οροφή (το κάτω μέρος της ~90cm από το πάτωμα), χωρίς ανοιχτόχρωμες αντανακλαστικές επιφάνειες δεξιά κι αριστερά. Ακόμα κι έτσι, όμως, πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά φωτεινό.
 

THEOJJ

Senior Member
3 September 2008
376
Χαλάστρα
Re: Απάντηση: Panasonic PT-AT 5000 & Adeo multiformat screen

Πιστευω οτι 90 ποντοι απο το εδαφος θα σου φανουν ψηλα και θα κουραζεσαι...
Αν εχεις τι δυνατοτητα για ποιο κατω δοκιμασετο..
 

aion

Senior Member
13 March 2010
333
Re: Απάντηση: Panasonic PT-AT 5000 & Adeo multiformat screen

Ποιο κατω δεν παει-γινεται,θα κρυβεται η εικονα πισω απο τον καναπε
 

spytsi

Senior Member
18 February 2010
596
NorthWest
Re: Απάντηση: Panasonic PT-AT 5000 & Adeo multiformat screen

Πιστευω οτι 90 ποντοι απο το εδαφος θα σου φανουν ψηλα και θα κουραζεσαι...
Αν εχεις τι δυνατοτητα για ποιο κατω δοκιμασετο..

Σα γενικός κανόνας (άνετης θέασης), πρέπει το ύψος των υποτίτλων (κάτω ~1/4 της οθόνης) να μη βρίσκεται πάνω απ' το ύψος των ματιών του θεατή. Με αυτό σαν προϋπόθεση, το κάτω όριο της οθόνης έρχεται περίπου στα 80-85 cm απ' το έδαφος.

Στη δική μου περίπτωση ακόμα και τα 90 cm είναι "επίτευγμα", δεδομένου ότι έχω την οθόνη τοποθετημένη στην οροφή, έπρεπε λοιπόν να βρω μία με μεγάλο άνω περιθώριο (black top drop, ~70 cm), ώστε να έχει τη δυνατότητα να κατεβαίνει αρκετά χαμηλά.
 
18 June 2006
812
Απάντηση: Re: Panasonic PT-AT 5000 & Adeo multiformat screen

Την λαμπα την εχω στο eco mode και το picture mode στο normal.

βαλε mode rec 709
κοντραστ +9
φωτεινοτητα +2
Και βαλε την λαμπα(χαμηλη η δυνατη)αναλογα που σαρεσει.

Καλοριζικος.....
 
Last edited:
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Δυστυχως ο χωρος σου ειναι ακαταλληλος για high end θεαση...
Εχω κι εγω τα ιδια προβληματα με τον JVC HD350 , που εχει πολυ καλο μαυρο.
Αλλα θελει και το καταλληλο "περιβαλλον"... σκουρους τοιχους κλπ.

Το ταβανι σου και τα γυαλιστερα αντικειμενα κανουν πολυ ζημια.
Δεν ειναι θεμα (μονο) ρυθμισεων, οσο και να τις φερεις δεν θα δεις πραγματικο μαυρο, δυστυχως.

Μια ακραια λυση , ειναι μαυρο βελουδο για το ταβανι και τις επιφανειες που γυαλιζουν.

ΥΓ... κι ενα καλο Player για πραγματικα HD εμπειρια ειναι απαραιτητο (μη περιμενεις να δεις καλη εικονα με SD σημα ).
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Panasonic PT-AT 5000 & Adeo multiformat screen

κοντραστ +9
φωτεινοτητα +2

:nounder::nounder:


Το contrast και το brightness θα το ρυθμίσει ανάλογα με το τι παίζει (media player, BD player, HTPC), μέσω των πάτερν του AVforums. Γιατί του δίνεις τιμές φίξ, Κώστα??
 
17 June 2006
3,031
Καλορίζικος και από εμένα.
Νομίζω ότι έκανες μια πολύ καλή επιλογή αλλά το μέγεθος της οθόνης για τον συγκεκριμένο ατιμέλητο χώρο είναι πολύ μεγάλο.
Μην προβεις στα νούμερα που σου έδωσε ο Κωστας αλλά εαν θες βαλε σαν επιλογές είτε rec709 είτε το cinema1.
Οι πρώτες και δευτερες ανακλησεις του χωρου σου ειναι μεγάλες και θα πρέπει να τις τιθασευεις με πλάγιο τρόπο μέσω των σχετικών ρυθμίσεων του προβολέα.
 
18 June 2006
812
πεστου βρε που να βαλει αυτες τις δυο τιμες μεχρι να τον ρυθμισει....αφου δεν ασχολειται το παλικαρι..:ernaehrung004:
 
Last edited: