Graffiti photos

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Η "παρανομη" μορφη τεχνης, η τεχνη του δρομου. Aς βαζουμε εδω τις δημιουργιες των "art-terrorists" που συνανταμε στο δρομο μας!
mask.jpg
 

drek

Senior Member
7 March 2010
489
Οκ, no pun intended αλλά κάπου διάβαζα ότι οι γάτες, οι πάπιες και τα graffiti είναι τα βασικά θέματα αυτών που ξεκινούν με τη φωτογραφία :pPP

Φύσικα έχω και εγω τραβήξει αρκετές αλλά μιλάμε για "καταγραφή" όχι φωτογραφία..μιας και η τέχνη στην περίπτωση αυτή είναι άλλου :)

Βασικά :p


Capitalism

-bye-
 
  • Like
Reactions: Music matters...

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Αν βγαλεις τις παπιες και βαλεις τα περιστερια, εισαι μεσα, τουλαχιστον για μενα:)))
Παντως οι φωτογραφιες απο γκραφιτι (η καταγραφη πιο σωστα) ειναι πολυ ενδιαφερον θεμα.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Πολύ ωραία γκράφιτι!

Οπως πολύ σωστά έγραψε κι ο drek, δεν είναι φωτογραφία αυτό όμως. Είναι σαν να φωτογραφίζεις... φωτογραφίες (που έχει τραβήξει άλλος)!
 
  • Like
Reactions: Music matters...

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Πολύ ωραία γκράφιτι!

Οπως πολύ σωστά έγραψε κι ο drek, δεν είναι φωτογραφία αυτό όμως. Είναι σαν να φωτογραφίζεις... φωτογραφίες (που έχει τραβήξει άλλος)!

Γιατι δεν ειναι φωτογραφια Νασο? Θα μπορουσα να τραβηξω μια φωτογραφια ενος αδειου τοιχου, ενος κοινου κτιριου, ενος βαγονιου τραινου αλλα θα ηταν μαλλον βαρετο στις περισσοτερες περιπτωσεις, ενω οταν αυτα τα θεματα ειναι βαπτισμενα σε γκραφιτι σιγουρα αποτελουν κατι ξεχωριστο και προκαλουν μεγαλυτερο ενδιαφερον.

Το γκραφιτι σε συνδυασμο με το περιβαλλον δημιουργουν σιγουρα κατι διαφορετικο που πρεπει να καταγραφει και δεν το βλεπω σαν να φωτογραφιζω/κλεβω τη δουλεια αλλου, τι στιγμη μαλιστα που ειναι δημοσια εκτελεσμενο (και παρανομο) και διχως κανενος ειδους copyright. Φωτογραφιζοντας αγαλμα γνωστου γλυπτη τι ειναι?

Περαν ολων αυτων, και ισως σημαντικοτερο, ειναι και πως φωτογραφιζει κανεις το καθε γκραφιτι. Αλλιως θα το αποδωσω φωτογραφικα εγω και αλλιως (σαφως φωτογραφικα καλυτερα) εσυ η ο Leo πχ.
 
Last edited:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Graffiti photos

για να ζεστάνω και κανένα παλιό νήμα... έτυχε ναμαι Νέα ΣΜΥΡΝΗ μην παρεξηγηθώ με το θέμα

A3E92C51-90A9-4718-BC3C-AD92E1C70D07.jpg
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,939
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Graffiti photos

Ταιριαζει νομίζω και στο Magic light και στο Landscape αλλά καλό είναι να τιμάμε και τα μικρότερα σε συμμετοχή νήματα

Sunset glance by Costas Boukouvalas, on Flickr
 
Last edited:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Πολύ ατμοσφαιρική η 2η!

Υ.Σ. Κώστα τώρα υπέπεσε στην αντίληψή μου, "έδωσες ρέστα" :SFGSFGSF:
 

Fick

New member
24 May 2012
43
Πολύ ατμοσφαιρική η 2η!

……
Ευχαριστώ. Δυστυχώς δεν είχα τη φωτογραφική μαζί μου και είναι τραβηγμένη από κινητό.