Downton Abbey [iTV]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Σειρά:


  • Total voters
    34

δημος

New member
6 July 2011
2

Downton_Abbey.jpg


iTV | imdb | Facebook






Εδω και λιγες μερες παρακολουθω την αγγλικη σειρα εποχης Downton Abbey.

Διαδραματιζεται στα χρονια λιγο πριν και κατα την διαρκεια του Α παγκοσμιου πολεμου, και δινει μια εξοχη σκιαγραφηση
της αγγλικης κοινωνιας και της διαφορας των ταξεων (αριστοκρατες -εργατικη ταξη) εκεινη την εποχη.

Σκηνοθεσια, φωτογραφια, μουσικη σε ψηλα επιπεδα. Οι ηθοποιιες ολες πολυ καλες (η Maggie Smith ολα τα λεφτα).

Παιζει και η Elizabeth Mcgovern (η Deborah του "καποτε στην Αμερικη").

Μια διαφορετικη προταση που αξιζει να δειτε.

Μαθαινεις και διαφορα πραγματα- πχ εμαθα τι ειναι ο βαλες, ομολογω δεν το ηξερα.








 
Last edited by a moderator:

Γιάννης Μπράβος

Established Member
12 July 2006
269
Απάντηση: DOWNTON ABBEY

Εκπληκτική σειρά, την έχω δει όλη. Εξαιρετική απεικόνιση της Αγγλικής κοινωνίας των αρχών του εικοστού αιώνα και των αλλαγών που επέφεραν την διάλυση της αριστοκρατικής τάξης της Αγγλίας. Την συνιστώ σε όσους δεν έχουν... αλλεργίες.
 

chris1978

Established Member
24 September 2010
233
Γεράκας
Απάντηση: DOWNTON ABBEY

Η σειρα είναι πολύ καλή την είδα μετα απο προτροπή της συζύγου.
Εντάξει η αληθεία είναι οτι όπου έχουν βάλει το χέρακι τους (αποικίες) τα έχουν κάνει μούτι....ποιο μεταγενέστερα έχουν γίνει κανις.....
ε λογικό είναι να έχουν αρκετούς πολεμιους....:antlers:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Re: Downton Abbey

Ψήφισμα εξαιρετική έστω κι αν είμαι ο μοναδικός που ψήφισε.
´Αψογη σειρά.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Downton Abbey

Την έχω στο δίσκο εδώ και καιρό, αλλά δεν έχω ευκαιρήσει μέχρι τώρα. Εχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια γενικά.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Downton Abbey

έχω δει τα 2 πρώτα seasons και μου άρεσε πολύ. αν δεν κάνω λάθος γυρίζεται season 3 (σεπτέΜβριος του 12) με Shirley MacLaine
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Downton Abbey

έχω δει τα 2 πρώτα seasons και μου άρεσε πολύ. αν δεν κάνω λάθος γυρίζεται season 3 (σεπτέΜβριος του 12) με Shirley MacLaine
Δεν κανεις λάθος.

Να δω πότε θα αποφασίσω να κάτσω να το δω. Δώστε μου βικτωριανά/εδουαρδιανά και πάρτε μου την ψυχή.

Προσπάθησα να δω το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο αλλα, μη ξέροντας ποιος είναι ποιος, το βαρέθηκα γρήγορα.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Re: Downton Abbey

Δεν κανεις λάθος.

Να δω πότε θα αποφασίσω να κάτσω να το δω. Δώστε μου βικτωριανά/εδουαρδιανά και πάρτε μου την ψυχή.

Προσπάθησα να δω το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο αλλα, μη ξέροντας ποιος είναι ποιος, το βαρέθηκα γρήγορα.


Δεν είναι η σειρά που θα σε καθηλώσει με τη δράση της... Καμία σχέση, μάλλον αργή θα την έλεγα.
Ή θα κολλήσεις ή θα την κλείσεις στα μισά του πρώτου επειδιδίου... Μέση λύση δεν υπάρχει. :smile:
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Re: Downton Abbey

οντως. πάντως στην αρχή του πρώτου επεισόδιου χαζεύεις με το σπίτι και τις υπηρέτριες. λές μα καλά πόσες είναι???? και επειδή είμαι γενικά φαν των σειρών εποχής κόλησα.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Downton Abbey

Aαααα, πολύ καλή! Δικαιολογημένα τα διθυραμβικά σχόλια και οι υποψηφιότητες στα φετινά ΕΜΜΥ (έστω κι αν δεν έχω δει ακόμα τη 2η σεζόν).
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Downton Abbey

Aαααα, πολύ καλή! Δικαιολογημένα τα διθυραμβικά σχόλια και οι υποψηφιότητες στα φετινά ΕΜΜΥ (έστω κι αν δεν έχω δει ακόμα τη 2η σεζόν).

Και μόνο που βλέπω 20 άτομα μαζεμένα στο Trakt σου, με πιάνει αγοραφοβία :p

Πολύ καλή παραγωγή αλλα πολύ βαριά, εντελώς ακατάλληλη για Αυγουστιάτικη προβολή δηλαδή.
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Downton Abbey

Και μόνο που βλέπω 20 άτομα μαζεμένα στο Trakt σου, με πιάνει αγοραφοβία :p

Πολύ καλή παραγωγή αλλα πολύ βαριά, εντελώς ακατάλληλη για Αυγουστιάτικη προβολή δηλαδή.

Χαχαχαχαχα!! Το αντίθετο θα έλεγα, είναι πιο ελαφριά απ ό,τι φαίνεται! Καμμία σχέση με το Gosford Park π.χ. με το οποίο έχουν παρόμοιο περιβάλλον.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Downton Abbey

Παρά τις αρχικές φήμες που έλεγαν το αντίθετο, η σειρά θα συνεχιστεί και για 4η χρονιά.
Αυτός που δεν θα συνεχίσει είναι ο Dan Stevens (Matthew Crawley) ο οποίος αποφάσισε να μετακομίσει στην Νέα Υόρκη όπου παίζει στο Broadway.

Παρ' όλο που η σειρά μου φάνηκε βαρετή στην αρχή, παρακολουθώντας την στην EPTHD διαπίστωσα οτι είναι πολύ καλή. I'm hooked! :smile:
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: Downton Abbey

Δυστυχως τωρα πηρα χαμπαρι το νημα! :smash:

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ σειρα... αλλα χτες σπαστηκα αφανταστα με το αδοξο φιναλε του τριτου κυκλου :bigcry:

Δεν ξερω αν θελω να δω τον τεταρτο!!!
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Downton Abbey

Δυστυχως τωρα πηρα χαμπαρι το νημα! :smash:

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ σειρα... αλλα χτες σπαστηκα αφανταστα με το αδοξο φιναλε του τριτου κυκλου :bigcry:

Δεν ξερω αν θελω να δω τον τεταρτο!!!

O οποίος λογικά θα είναι και ο τελευταίος με βάση αυτά που συμβαίνουν σεναριακά.
Το φιναλε ηταν ζορικο όντως, αλλα πιο πολύ χαλάστηκα με το συμβάν στην μέση της σεζόν ...

ΥΓ.Ψηφισα εξαιρετική διότι είναι ...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Downton Abbey

Έξι προσθήκες στο καστ και μία αποχώρηση θα έχουμε στην 4η σαιζόν. Ανάμεσα στα νέα πρόσωπα και η σοπράνο Kiri Te Kanawa.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Downton Abbey

Ψήφισα εξαιρετική (κι εγώ τώρα πήρα χαμπάρι το νήμα). Έχουμε δει οικογενειακώς όλους τους κύκλους και τα έξτρας και είμαστε φαν της σειράς. Την ανακαλύψαμε χάρη στη ΝΕΤ και μετά κατέβασα ένα ένα όλα τα επεισόδια.

Off topic. To μάτι μου πήρε τουλάχιστον δύο ηθοποιούς που εμφανίζονται και στο Game of Thrones. Τον Iain Glen, κατά κόσμον Jora Mormont που εδώ έχει τον ωραίο αβανταδόρικο ρόλο του Sir Richard Carlisle, και την Rose Leslie(Ygritte στο GoT), που εδώ παίζει την υπηρέτρια.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Downton Abbey

Έσπαγα το κεφάλι μου να θυμηθώ που είχα ξαναδεί τον Sir Richard Carlisle. Την φωνή την αναγνώριζα αλλα χωρίς το αξύριστο στυλ που έχει στο GoT δεν μου κόλλαγε η εικόνα :p