Legent HD

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tsakman

Senior Member
Μόλις διάβασα για αυτόν τον δέκτη.Φαίνεται καλός αν και δε ξέρω τιμή.Κανείς που τον έχει αγοράσει για γνώμες?

LEGENT HD
ΕΠΙΓΕΙΟΣ ΨΗΦΙΑΚΟΣ MPEG-4 FULL HIGH DEFINTION

legend.jpg


  • MSTAR PROCESSOR MPEG-4 AVC/ H.264 HP@L4
  • ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ MPEG-2 KAI MPEG-4, ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΒΑΤΟΣ ΜΕ ΤΑ MPEG-4 ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΗΣ DIGEA KAI ΤΑ ΜPEG-2 ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΗΣ ΕΡΤ DIGITAL.
  • 950 ΚΑΝΑΛΙΑ, ΛΗΨΗ 174 - 862 ΜΗz , STANDARD DEFINITION KAI FULL HIGH DEFINTION . Bandwith 6/7/8MHZ
  • ΑΝΑΛΥΣΗ 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p, Aspect ratio 16:9 and 4:3
  • Συνδέσεις RF IN, RF OUT, 1 SCART, HDMI 1.2 -1.3, DIGITAL AUDIO SPDIF, USB 2
  • ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΝU - ΕΛΛΗΝΙΚΟ EPG (ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ) - ΕΛΛΗΝΙΚΟ TELETEXT - ΕΛΛΗΝΙΚΟ MANUAL . Menu σε πολλές Γλώσσες : Ελληνικά, Αγγλικά, Τσέχικα, Δανέζικα, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά, Πορτογαλλικά, Ισπανικά
  • USB - PVR ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΕΓΓΡΑΦΗ - ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΕ USB STICK Ή ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ USB ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ TIMESHIFT
  • ΕΓΓΡΑΦΗ ΕΝΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΝΑΛΙΟΥ ΣΕ USB ΣΥΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΑΛΛΟΥ ΚΑΝΑΛΙΟΥ ΙΔΙΑΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑΣ.
  • ΠΑΝΙΣΧΥΡΟ MULTIMEDIA PLAYER. ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ MULTIMEDIA ΑΡΧΕΙΩΝ ΑΡΧΕΙΩΝ ΤΗΣ USB ΣΥΣΚΕΥΗΣ, ΣΤΗΝ TV. Video files : AVI .MPG .DAT .VOB .DIV .MOV .MKV .TS .TRP .M2TS (decoding up to 1080p). Audio files : WMA, MP3, AAC, WAV, OGG. Photo Decoding : JPEG, BMP, PNG . Subtitle Decoding: SMI, SRT, SSA , SUB, TXT, ASS
  • 8 ΛΙΣΤΕΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΩΝ , ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ MENU, ΓΟΝΙΚΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ, Αν κοπεί το ρεύμα, ξανανοίγει στο ίδιο κανάλι
  • ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΜΕΣΩ USB port
  • 1 ΧΡΟΝΟ ΕΓΓΥΗΣΗ
 

archimedes

New member
23 June 2010
26
Legent Full HD receiver from Makro

Ψάχνοντας για HD δέκτη DVB-T έπεσε το μάτι μου στο Legent το οποίο διαθέτει η Μakro για μόλις 29:

(σελίδα 3)
http://www.makro.gr/makro-mail/data...-pal-pat/makroclub_cre-egn-kif-pal-pat_26.pdf

Τα specifications δείχνουν αρκετά πλήρη, αλλά καθώς η πράξη συνήθως διαφέρει από τη θεωρία, θα ήθελα να ρωτήσω την κοινότητα του avclub αν κάποιος έχει δοκιμάσει αυτό το δέκτη και αν έμεινε ευχαριστημένος. Αν μάλιστα κάποιος τον έχει και μπορεί να ανεβάσει μερικές φωτογραφίες, θα ήμουνα καταϋποχρεωμένος! Ίσως η φωτογραφία στο πιο πάνω link, αν και χαμηλής ανάλυσης, να παραπέμπει σε κάποιο δέκτη πιο γνωστό, οπότε να ξέρουμε τι να περιμένουμε.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Legent Full HD receiver from Makro

Ο δέκτης είναι ΠΟΛΥ καινούριος, γι' αυτό στο θέμα του δεν υπάρχουν ακόμα πολλές πληροφορίες: www.avclub.gr/forum/showthread.php/89001-LEGENT-HD Έχει επεξεργαστή τον καινούριο Mstar 7818 και σε τέτοια τιμή, είναι καλή προσφορά! Σκέψου ότι οι SD κοστίζουν τόσο.
 

getav10

New member
14 June 2011
14
Re: Legent Full HD receiver from Makro

καλησπέρα σε όλους! με ενδιαφέρει αυτός ο δέκτης αφού δεν βρίσκω τον redi250. αλλά υπάρχει στο e-shop ο xoro 7520 στα 30 ευρώ. ποιός είναι καλύτερος κατά τη γνώμη σας?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Legent Full HD receiver from Makro

Και οι δύο έχουν το Mstar 7818, οπότε δεν πρέπει να έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά. Είναι πολύ καινούριοι και δεν τους έχουν πολλοί, οπότε δεν θα βρεις εύκολα να σου δώσουν μια γνώμη.
Βέβαια, μη περιμένεις υποστήριξη DTS όπως στον 250, αλλά τα Mstar είναι ότι καλύτερο για πολυμέσα και προσωπικά τα θεωρώ τα πιο συμβατά στα βιντεάκια.
 

getav10

New member
14 June 2011
14
Re: Απάντηση: Legent Full HD receiver from Makro

με ενδιαφέρει ο δέκτης που θα πάρω να είναι εξίσου καλός και ως δέκτης και ως media player.θα ήθελα να έχει πολύ καλή εικόνα ως δέκτης αλλιώς τι σκ..α ψηφίακη τβ είναι εάν εχεί πιξελιάσματα και προβλήματα. τι να το κάνω το dts αν δεν μπορώ να δω το mega ή το star χωρίς προβλήματα. αλλά θα ήθελα να δω και κανένα avi ή mkv χωρίς να πρέπει να σπάζω το κεφάλι μου. μπορεί αυτός ή κάποιος άλλος να μου το προσφέρουν?
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Legent Full HD receiver from Makro

+ Φ.Π.Α 6,67 Τελική τιμή 35,67
Νομίζω ότι υπάρχει νόμος που υποχρεώνει τους τιμοκαταλόγους να γράφουν τις τιμές με τον ΦΠΑ. Αφού είναι υποχρεωτικός πρέπει να γράφεται η τελική τιμή. Εγώ πάντως θεωρώ αυτή την κίνηση ως προσπάθεια εξαπάτησης και αμέσως γίνομαι καχύποπτος με το κατάστημα που συναντώ αυτή την τακτική. Θεωρώ αμέσως ότι σε όλη την διαδικασία της συναλλαγής κάπου θα προσπαθήσουν να με κοροϊδέψουν, όπου το καταφέρουν. Αυτό βέβαια δεν έχει σχέση με τη ποιότητα του συγκεκριμένου δέκτη.
 

Stratos

AVClub Enthusiast
13 July 2006
785
Marousi
Re: Απάντηση: Legent Full HD receiver from Makro

Νομίζω ότι υπάρχει νόμος που υποχρεώνει τους τιμοκαταλόγους να γράφουν τις τιμές με τον ΦΠΑ. Αφού είναι υποχρεωτικός πρέπει να γράφεται η τελική τιμή. Εγώ πάντως θεωρώ αυτή την κίνηση ως προσπάθεια εξαπάτησης και αμέσως γίνομαι καχύποπτος με το κατάστημα που συναντώ αυτή την τακτική. Θεωρώ αμέσως ότι σε όλη την διαδικασία της συναλλαγής κάπου θα προσπαθήσουν να με κοροϊδέψουν, όπου το καταφέρουν. Αυτό βέβαια δεν έχει σχέση με τη ποιότητα του συγκεκριμένου δέκτη.

Η Μakro ειναι μια επιχειρηση που απευθυνεται σε εμπορους. Και οπως ολες του ειδους, αναφερει τιμες προ φπα. Ανεκεθεν ετσι εκανε. Δεν υπαρχει καμμια προσπαθεια εξαπατησης.
 

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Απάντηση: Legent Full HD receiver from Makro

Νομίζω ότι υπάρχει νόμος που υποχρεώνει τους τιμοκαταλόγους να γράφουν τις τιμές με τον ΦΠΑ. Αφού είναι υποχρεωτικός πρέπει να γράφεται η τελική τιμή. Εγώ πάντως θεωρώ αυτή την κίνηση ως προσπάθεια εξαπάτησης και αμέσως γίνομαι καχύποπτος με το κατάστημα που συναντώ αυτή την τακτική. Θεωρώ αμέσως ότι σε όλη την διαδικασία της συναλλαγής κάπου θα προσπαθήσουν να με κοροϊδέψουν, όπου το καταφέρουν. Αυτό βέβαια δεν έχει σχέση με τη ποιότητα του συγκεκριμένου δέκτη.
Το θέμα κατά τη γνώμη μου δεν είναι τα 6,67 παραπάνω, αλλά η προσπάθεια εντυπωσιασμού του αγοραστή!
Βλέπει ο άλλος 29 ευρώ και μένει με το στόμα ανοιχτό, αλλά άμα διαβάσει τα ψιλά γράμματα....
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Legent Full HD receiver from Makro

Δεν είμαι έμπορος αλλά νομίζω ότι και οι έμποροι πληρώνουν το ΦΠΑ, απλά έχουν μετά επιστροφή του. Εξάλλου μέχρι πριν λίγα χρόνια πολλά μαγαζιά έκαναν το ίδιο πράγμα, αλλά τα περισσότερα έχουν πια σταματήσει. Νομίζω ότι είναι απλά προσπάθεια να φαίνεται πιο ευχάριστη η τιμή στο μάτι.
 

thanasis00

New member
14 September 2008
8
Re: LEGENT HD

γεια σας παιδιά, έχω πάρει αυτόν τον δέκτη και τον χρησιμοποιώ αρκετές μέρες. Ο δέκτης είναι πολύ καλός, με ώραια εικόνα και χρώματα (και στο hd!).

Υπάρχει όμως ένα μικρό πρόβλημα. Μερικές φορές, χάνει κάποια από τις συχνότητες, με συνέπεια να χάνονται 4 κανάλια. Και ο μόνος τρόπος να λυθεί, είναι να γίνει επανασυντονισμός. Το θέμα είναι όμως, ότι σαν τεχνικός, έχω πάρει τον δέκτη για πολλούς πελάτες, και έχοιυν και αυτοί το ίδιο πρόβλημα.

Μήπως υπάρχει κάποια αναβάθμιση που να λύνει αυτό το πρόβλημα ή κάποιος άλλος τρόπος;

Ευχαριστώ
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: LEGENT HD

Θανάση, εγγράφηκες πριν 3+ χρόνια και έγραψες πρώτη φορά σήμερα! Καλώς ήρθες!
Αν επικοινωνήσεις με την εταιρία, πιθανόν να σου δώσουν ενημερωμένο λογισμικό. Αν ναι, μοιράσου το μαζί μας αν θέλεις.
 

kofigus

Established Member
4 May 2010
115
Re: LEGENT HD

Ο δεκτης δειχνει λιγο-πολυ κλωνακι του Crystal Audio MicroHD που εχω αν καταλαβα καλα? MSTAR7818 Solution??? Αν μπορει να μας το επιβεβαιωσει καποιος...
Θα σωθουμε με μια μικρη αναβαθμιση του...!
 

thanasis00

New member
14 September 2008
8
Re: LEGENT HD

@kofigus δυστυχώς δε γνωρίζω να σου απαντήσω...

@talos_2002 καλώς σας βρήκα και εγώ! όντως, δεν είχα ξαναποστάρει, αν και παρακολουθώ αρκετά συχνά το φόρουμ! Τώρα, για τις φωτό:









Όσον αφορά το λογισμικό, επικοινώνησα με τον μεταπωλητή μου και μου είπε ότι δεν υπάρχει καινούρια έκδοση... Οπότε αναμένουμε ακόμα για κάποιο νέο...

p.s. Πως βάζω spam tags στις φωτό για να μη φαίνονται πάντα;
 

sw6juf

New member
30 May 2010
13
Re: LEGENT HD

Αυριο θα εχω την δυνατοτητα να δοκιμάσω τον δέκτη.Αλλά απο οτι διαβάζω κανει τα ιδια κολπακια μετον digi+plus5400 που δοκιμασα.Χάνει τα κανάλια αργει στην αλλαγη καναλιου κ.α.Αυριο τον δοκιμάζω και θα αναφέρω τις εντυπωσεις μου.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: LEGENT HD

Ευχαριστώ για τις φωτογραφίες.
Ίσως ακόμα να είναι λίγο νωρίς για νέο λογισμικό. Και οι κατασκευαστές περιμένουν την Mstar βάλει νέο firmware, Το θέμα είναι ποιοί εισαγωγείς θα φιλοτιμηθούν και θα κυκλοφορήσουν το νέο firmware. Εκεί «σκοντάφτει» το θέμα -σχεδόν- πάντα.
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Απάντηση: LEGENT HD

Τον είδα σε ένα κατάστημα της πόλης που τον έχει αγοράσει λόγω digea. Δέκα λεπτά τον παρακολουθούσα και έκανε τρία (!) reboot.