Βενζινάδικα με νοθευμένα καύσιμα.

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,693
Re: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

Μερικά (που ξέρω) λειτουργούν κανονικά και κάποια απο αυτά έχουν περισσότερες από μία παραβάσεις και στο παρελθόν.
Δυστυχώς, α) δε λειτουργεί ούτε σε αυτό το κομμάτι ο σχετικός κρατικός μηχανισμός και β) ο κόσμος κοιτάει μόνο την τιμή και όχι τις λίστες.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

απο το 2009 και μετά τέλος τα πρόστιμα? δεν θέλω να φανταστώ τι βενζίνες καίμε πλέον!
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

Ξεφτιλισμενα καθικια

Φωτια και burrbery
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,693
Re: Απάντηση: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

απο το 2009 και μετά τέλος τα πρόστιμα? δεν θέλω να φανταστώ τι βενζίνες καίμε πλέον!
Μπορεί να περιλαμβάνονται μόνο οι περιπτώσεις που έχουν τελεσιδικήσει. Μπορεί και όχι...

Πάντως, δε θυμάμαι σε παλιότερες λίστες να υπήρχαν πρατήρια ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ των εταιριών (αυτοδιαχειριζόμενα δηλαδή) - π.χ. αυτά με τις επωνυμίες ΚΑΛΥΨΩ (ΕΚΟ), ΜΥΡΤΕΑ & ΕΡΜΗΣ (SHELL). Προφανώς οι έλεγχοι των μαμάδων-εταιριών στους μάνατζέρ τους που αναλαμβάνουν τη διαχείριση δεν είναι και τόσο "σφιχτοί"...
 

analyze_it

AVClub Addicted Member
15 July 2008
1,798
Re: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

Μετά από αρκετό ψάξιμο για βενζινάδικα με καθαρή βενζίνη, βρήκα κάποιες αναφορές για τα ΕΚΟ ΚΑΛΥΨΩ. Προσοχή, δεν μιλάμε για οποιαδήποτε ΕΚΟ, αλλά για τα εταιρικά βενζινάδικα της ΕΚΟ (όπως βλέπω όμως στη λίστα που ανέβηκε παραπάνω, ένα βενζινάδικο ΕΚΟ ΚΑΛΥΨΩ πιάστηκε να έχει αυξημένο θείο στο πετρέλαιο κίνησης)

περισσότερες πληροφορίες για όποιον ενδιαφέρεται:




http://www.eko.gr/uploads/PDF/kalypso_17.07.09.pdf
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Re: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

Καλύτερα να κοιτάξουμε την λίστα προσεκτικά ΜΗΠΩΣ και έχουμε εφοδιαστεί από κανα τέτοιο....... Για να λάβουμε και τα απαραίτητα μέτρα!!!
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Απάντηση: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

απο το 2009 και μετά τέλος τα πρόστιμα? δεν θέλω να φανταστώ τι βενζίνες καίμε πλέον!

Πάντως απ' ότι είδα οι περισσότεροι το ντήζελ κίνησης πειράξανε.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

Ευκολη νοθεια, μεγαλο κερδος
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Απάντηση: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

εγώ έβαζα από 1 στην μεσογείων που με έφερνε ο δρόμος από την δουλειά και την είχε φθηνότερα. βέβαια μετά παρατήρησα ότι την μια είχε την άλλη δεν είχε. 6 μήνες έκανε έργα και ενώ ήταν μέσα δεν πούλαγε και τον έκοψα.

5 ή 6 φορές ήταν το ονοματάκι του στη λίστα - κυρίως για πετρέλαιο και για άρνηση ελέγχου. ευτυχώς που το αμάξάκι μου λειτοργεί ακόμα.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,491
Land of Dystopia
Re: Απάντηση: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

εγώ έβαζα από 1 στην μεσογείων που με έφερνε ο δρόμος από την δουλειά και την είχε φθηνότερα. βέβαια μετά παρατήρησα ότι την μια είχε την άλλη δεν είχε. 6 μήνες έκανε έργα και ενώ ήταν μέσα δεν πούλαγε και τον έκοψα.

5 ή 6 φορές ήταν το ονοματάκι του στη λίστα - κυρίως για πετρέλαιο και για άρνηση ελέγχου. ευτυχώς που το αμάξάκι μου λειτοργεί ακόμα.

Φθηνά την γλίτωσες, πριν από 4 χρόνια άλλαξα τα 3 μπεκ βενζίνης, λόγω "νερωμένου" καυσίμου!!!
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,693
Re: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

Το συγκεκριμένο πρατήριο 9 στις 10 έχει ουρές, ΚΑΙ από ταξί (πετρελαιοκίνητα δηλαδή)... Τι κι αν είναι μόνιμος θαμώνας στις σχετικές λίστες... Το δε βυτίο που το ανεφοδιάζει, φυσικά, δε φέρει διακριτικά εταιρίας.
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,124
ΑΘΗΝΑ
Απάντηση: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=BvgXHHr5u0I=&tabid=479&language=el-GR




Τα βενζιναδικα που εχουν πιαστει στα πρασα να μαγαριζουν τα καυσιμα τους ....


Βρε συ Ναθ.
Έχω την εντύπωση ότι αυτή η λίστα είναι κάπως μουχλιασμένη.Τι στο διάολο?Ακόμα αποτελέσματα από τους ελέγχους του 2009 έχουν?
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Απάντηση: Re: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

Το συγκεκριμένο πρατήριο 9 στις 10 έχει ουρές, ΚΑΙ από ταξί (πετρελαιοκίνητα δηλαδή)... Τι κι αν είναι μόνιμος θαμώνας στις σχετικές λίστες... Το δε βυτίο που το ανεφοδιάζει, φυσικά, δε φέρει διακριτικά εταιρίας.

πάντως αν μιλάμε για αυτό στην μεσογείων - όντως είναι τίγκα στα ταξί αλλά και γενικά έχει κίνηση. σήμερα που πέρασα είχει την απλή αμόλυβδη 1.589. το κουφό είναι επίσης ότι ζητήσεις δεν ζητήσεις δίνει απόδειξη. έχω δεί ανεφοδιασμό (γύρω στις 4 - 5 το απόγευμα γίνεται) και άλλες φορές είναι χωρίς διακριτικά και άλλες έχουν της avin.
 

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,492
Βέλγιο
Απάντηση: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

Η λιστα ειναι τουλαχιστον 2 ετων, ειχα διαβασει για την bp στην ηλιουπολεως πριν απο ενα χρονο + μιας και εμενα πολυ κοντα.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Απάντηση: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

πάντως αν τα τελευταία ψηφία στον αριθμό δείγματος είναι η χρονολογία πχ χχχχ/09 ξεκινάει από το 2004-2005 και φτάνει στο 2009.
 

D I M __ Z

AVClub Fanatic
27 June 2006
11,107
Ελλάδα
Απάντηση: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

το καλοκαίρι έκανα καταγγελία για νοθευμένη αμόλυβδη από βενζινάδικο της επαρχίας (μου στοίχισε μία αντλία βενζίνης γύρω στα 500 ευρω) ....

μετά από κανα 2μηνο μου ήρθε μια επιστολή που έλεγε οτι θα κάνουν έλεγχο ....

ακόμα περιμένω τα αποτελέσματα του ελέγχου ......
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,007
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

Βρε συ Ναθ.
Έχω την εντύπωση ότι αυτή η λίστα είναι κάπως μουχλιασμένη.Τι στο διάολο?Ακόμα αποτελέσματα από τους ελέγχους του 2009 έχουν?


9 Δεκεμβρη του 2011 ανεβηκε η λιστα.

Τι αποτελεσματα δημοσιευουν τωρα.....παντως ειναι η πιο φρεσκια της πιατσας.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
91,007
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Re: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

πάντως αν μιλάμε για αυτό στην μεσογείων - όντως είναι τίγκα στα ταξί αλλά και γενικά έχει κίνηση. σήμερα που πέρασα είχει την απλή αμόλυβδη 1.589. το κουφό είναι επίσης ότι ζητήσεις δεν ζητήσεις δίνει απόδειξη. έχω δεί ανεφοδιασμό (γύρω στις 4 - 5 το απόγευμα γίνεται) και άλλες φορές είναι χωρίς διακριτικά και άλλες έχουν της avin.


Αν λετε για το πρωτο μετα την Κατεχακη κατεβαινωντας Αθηνα νομιζω πως ειναι ο ιδιος που ειχε πλακωσει στις ψιλες τους ελεγκτες περσι.....
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
Απάντηση: Βενζιναδικα με νοθευμενα καυσιμα.

ναι για αυτό. κοίταξα κάτι αποδείξεις που μου έχει δώσει. πέρσι ενώ λειτουργούσε σαν πάρκιν και πλυντήριο για 6 μήνες δεν είχε αντλίες και δεν έβαζε καύσιμο. κατάλαβα ότι κάποιο λάκο έχει φάβα και τον έκοψα μετά που ξανάνοιξε. ήταν που έγινε η ιστορία με τα τσιπάκια και λέω λές??? πάντως απότι έχω δει τελευταία δεν έχει την μεγάλη διαφορά τιμής που είχε πχ με αυτά στην αρχή της κηφισίας δεξιά κατεβαίνοντας από κηφισιά. τα τσεκάρω γιατί κάνω συχνά το δρομολόγια αυτό. από αυτά της μιχαλακοπούλου έχει.