Τρέξιμο, αρχάριοι δρομείς κα..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Αλήθεια πόσοι από τους συμφορουμίτες τρέχουν, είτε ερασιτεχνικά είτε ποιο προχωρημένα?
Που κάνετε προπόνηση, τεχνικές... γενικά οδηγίες προς νέους στο.... άθλημα, εξοπλισμό, tips, αποφυγή τραυματισμών κλπ κλπ

Έχω ξεκινήσει ένα προγραμματάκι δειλά δειλά εδώ και 3 εβδομάδες και ομολογώ μου έχει αλλάξει τους ρυθμούς της καθημερινότητας αλλά και της υγείας (προς το καλύτερο). Ειχα να τρέξω συστηματικά απο τον στρατό (12χρονια πισω πφφ το λαδι μας έβγαζαν στην μοίρα) αλλά μέχρι στιγμής παρά τα περιττά κιλά αντέχω να το ακολουθήσω.
Λόγος που ξεκίνησα η "κοιλιά" που παρά την διατροφή θέλει και αερόβια άσκηση για να εξαφανιστεί. Ακόμη κι αν φύγει, το τρεξιματάκι μου φαίνεται τρόπος ζωής, εχω φάει κόλλημα που λένε.
Το δικό σας κίνητρο ποιο είναι? :music-smiley-005:




PS Φυσικά έχουμε επιστρατεύσει και τεχνολογία πίσω από αυτό, κινητά gps, apps, runkeeper, για να έχουμε και εποπτεία προόδου :p Και βλέπω οτι υπάρχουν και άλλα gadgets όπως το nike+ και τα ρολόγια που μετράνε σφυγμούς, βηματισμό και άλλα.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Καλή η πεζοπορία αλλά ποιος έχει χρόνο για 2 ωρες περπάτημα ώστε να χάσει τις θερμίδες που θα έχανε με 30 λεπτά σωστό τρέξιμο;
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Τρέξιμο, αρχάριοι δρομείς κα..

Πεζοπορία κάνω ετσι κι αλλιώς, απλά θέλει πολύ χρόνο και περισσότερη οργάνωση, γενικά είναι άλλη φάση!!!!. Το τρέξιμο είναι πρώτης τάξεως γρήγορη απόδραση από την καθημερινότητα και άσκηση ταυτόχρονα!!!
υπαρχει και το trail running βεβαία συνδυασμός τρεξίματος σε ορεινό πεδίο, χεχεχε..
 
Last edited:

xaniamike

Senior Member
20 February 2009
403
μια ερώτηση σε όσους δεν τρέχουν σε γήπεδο. Τα αδέσποτα σκυλιά πως τα αντιμετωπίζετε;
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
μια ερώτηση σε όσους δεν τρέχουν σε γήπεδο. Τα αδέσποτα σκυλιά πως τα αντιμετωπίζετε;

Tα κυνηγάς πρώτος!
Μπαστούνι, γκλιτσα, μαγκούρα και μερικά γαλλικά...
Αν κολώσεις και σε κυνηγήσουν πρώτα αυτά έχασες...
Η πρώτη φορά είναι δύσκολη αλλά μετά δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Κάντε σεξ ρε, και αφήστε το τρέξιμο στα βουνά και στα λαγκάδια. Αν μάλιστα έχετε την δυνατότητα να πηγαίνετε με διαφορετική γυναίκα κάθε μέρα, ακόμη καλύτερα...... :p
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,608
Μπακοτσιάνος...
Έτρεχα πολύ παλιά (ως ερασιτέχνης αθλητής του μπάσκετ και του μήκους) και ομολογώ πως μου άρεσε πολύ.
Ξαναξεκίνησα πριν 3 χρόνια (πάντα σε ανώμαλο) και έφτασα σε σημείο να τρέχω 20-25 χλμ τη βδομάδα (3 φορές). Δυστυχώς ένα θεματάκι υγείας με πήγε πίσω και πέρασε αρκετός καιρός χωρίς άσκηση.

Τους τελευταίους 4 μήνες άρχισα πάλι την ενασχόληση με κύριο στόχο τα 10χλμ που έγιναν τέλη Νοέμβρη στην Αθήνα. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα να πάω............
Πριν 1 μήνα έτρεξα εδώ σε αγώνα 5000 και τα πήγα αρκετά καλά οπότε πήρα θάρρος και έχω ξαναξεκινήσει κανονικά. Δεν είμαι γνώστης οπότε κάθε συμβουλή (από ειδικό) αν υπάρχει, ευπρόσδεκτη.....

Στόχος τα 10χλμ του χρόνου στην Αθήνα.
Υπάρχει και κρυφός στόχος υπ'όψιν αλλά χρειάζεται πολύ κόπο και συστηματική προσπάθεια. Μακάρι να τον καταφέρω. Έστω να τερματίσω.


Παπούτσια χρησιμοποιούσα και χρησιμοποιώ adidas running, αλλά σκέφτομαι να αλλάξω σε asics. Τα δοκίμασα και μου φαίνονται καλύτερα από πλευράς σταθερότητας και απόσβεσης του ανώμαλου έδαφους.
 

jim...

Moderator
Staff member
22 February 2008
24,608
Μπακοτσιάνος...
Re: Απάντηση: Τρέξιμο, αρχάριοι δρομείς κα..

μια ερώτηση σε όσους δεν τρέχουν σε γήπεδο. Τα αδέσποτα σκυλιά πως τα αντιμετωπίζετε;


Τρέχω σε συγκεκριμένη περιοχή και δεν έχω σοβαρά προβλήματα.
Μη πηγαίνεις σε άγνωστα μέρη αλλά συνέχεια στα ίδια γνωστά.
 

glaros

Senior Member
14 June 2010
375
Αθήνα
Re: Απάντηση: Τρέξιμο, αρχάριοι δρομείς κα..

Tα κυνηγάς πρώτος!
Μπαστούνι, γκλιτσα, μαγκούρα και μερικά γαλλικά...
Αν κολώσεις και σε κυνηγήσουν πρώτα αυτά έχασες...
Η πρώτη φορά είναι δύσκολη αλλά μετά δεν θα καταλαβαίνεις τίποτα.

Πολυ σωστο και αποδοτικο. Το βασικο ειναι να μην δειξεις φοβο, η να προσπαθησεις να ξεφυγεις. Και το απλο eye contact αρκει πολλες φορες, οπως τρεχεις γυριζεις αναποδα και τρεχεις με την οπισθεν κοιτωντας τον, αμεσως φρεναρει...

Οσο για το κινητρο, για μενα ειναι κατι σαν ψυχοφαρμακο, πιστευω ειναι πολυ ευεργετικο στο μυαλο εκτος απο το σωμα.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Τρέξιμο, αρχάριοι δρομείς κα..

Υπάρχει και κρυφός στόχος υπ'όψιν αλλά χρειάζεται πολύ κόπο και συστηματική προσπάθεια. Μακάρι να τον καταφέρω. Έστω να τερματίσω.

Μακάρι να τα καταφέρεις... έχουμε πολλοί τον ίδιο κρυφό στόχο τελικά....
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
το έχω βάλει σχεδόν καθημερινά στο πρόγραμμα μου. 6-8 χιλιόμετρα τα μισά γρήγορο περπάτημα και τα άλλα χαλαρό τζόγκινγ. χρόνος περίπου 9-10 λεπτά το χιλιόμετρο στην πάνω πλευρά του καλλιμάρμαρου (πάνω από τις κερκίδες). η στροφή του πετάλου είναι 490 περίπου μέτρα και έχει και ωραία θέα (ακρόπολη στο πήγαινε - λυκαβητό στο έλα).

το είχα αφήσει για ένα χρόνο και πήρα 8 κιλά!!! τρέχω πάλι εδώ και 1 μήνα και έχω χάσει 2.5 χωρίς ιδιαίτερες αλλαγές στην διατροφή. επειδή είμαι και καπνιστής έχω δεί τεράστια διαφορά στις αναπνοές μου και φυσικά είναι πολύ χαλαρωτικό. ο σκοπός μου είναι να ανέβω στα 10 καθημερινά και με πιο γρήγορους ρυθμούς.

πριν και μετά το τέλος - απλές διατάσεις.

σύντροφος το runkeeper.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,790
Θεσσαλονίκη
Μια χαρα ειναι το τρεξιμο, ακομα και το
περπατημα. Για ελεγχο βαρους, κυκλοφοριακο, κλπ.
Προσπαθω να ασκουμαι οσο πιο συχνα γινεται,
με περπατημα και ελαφρυ τροχαδακι ενιοτε.
Το πολυ μια ωρα τη μερα στο γηπεδο,
(βασικα περπατημα) και οχι καθε μερα παντα.

ΥΓ Για τα σκυλια παιζουν και ηλεκτρ. συσκευες απωθησης.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
μια ερώτηση σε όσους δεν τρέχουν σε γήπεδο. Τα αδέσποτα σκυλιά πως τα αντιμετωπίζετε;

Απλά πράγματα...με την προπόνηση τρέχεις πιο γρήγορα απο τα σκυλιά

Κάντε σεξ ρε, και αφήστε το τρέξιμο στα βουνά και στα λαγκάδια. Αν μάλιστα έχετε την δυνατότητα να πηγαίνετε με διαφορετική γυναίκα κάθε μέρα, ακόμη καλύτερα...... :p

Αν είναι και παντρεμένη η γυμναστική γίνεται πιο αποδοτική...όταν σε κυνηγάει ο σύζυγος!
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Εχω βρει 2 ωραία γηπεδάκια με ταρτάν Δημοτικό Γήπεδο Κορυδαλλού (πίσω από τις φυλακές) και αυτό του Κερατσινίου. Ανοικτά μέχρι τις 22.30 το βράδυ και εχει αρκετο κόσμο που τρέχει, εναλλακτικά για τα ΣΚ που έχουν αγώνες σε αυτά σε ορεινή διαδρομή χωματόδρομο στο όρος Αιγάλεω με ωραία θέα δάσος/αυτοκινητόδρομο/ναυπηγία.

runkeeper for the records! yeah!

το πρόγραμμα που ακολουθώ (χωρίς να είμαι ειδικός αν πρέπει η όχι, απλά έπρεπε να ξεκινήσω από κάπου) είναι αυτό:

http://www.periclis.com.cy/files/programma_proponisis_gia_arxarious_dromeis.pdf


μετα το πρόγραμμα εχει πολυ ωραιες οδηγίες περι τρεξίματος υγείας ασκήσεων και άλλα όμορφα!
 
18 June 2006
7,544
γυμνάζομαι συστηματικά εδώ και 4 χρόνια...μιλάμε για τρέξιμο,βάρη,κοιλιακούς πέντε-έξι φορές τη βδομάδα...τρέχω και έξω(γήπεδο Βριλησσίων..όπου και μένω..) αλλά κάνω κυρίως διάδρομο...τρέχω πχ. 45 λεπτά με ταχύτητα 10-11 Km/h...μιλάμε για τρέξιμο...κάνω και πολλές διαλλειματικές με σπριντ 14Km/h....η αλλαγή στο σώμα μου και στην φυσική μου κατάσταση είναι θεαματική...βέβαια-αυτό πρέπει να το πούμε-όταν γυμνάζεσαι συστηματικά θέλεις και καλή διατροφή...αυτά πάνε μαζί...
όταν είμαι έξω έχω το iPhone με το Runkeeper..εξαιρετική εφαρμογή...

ένα site που μου άρεσε πολύ ψάχνοντας, είναι αυτό:http://totalfitness-christos.blogspot.com/
 
17 June 2006
9,768
Πριν ξεκινήσω το διδακτορικό μου κάπου πριν 5 χρόνια έτρεχα 20 περίπου κμ την εβδομάδα (έκανα περίπου 5 λεπτά το κμ στο βουνό). Όσο περισσότερο μπορούσα ανέβαινα στον Υμηττό πάνω από τα νεκροταφεία Χολαργού και Παπάγου που έχει ένα δρόμο που πάει παράλληλα. Έχει ανηφόρες και κατηφόρες, αλλά όχι κάτι τραγικό και μετά το τέλος της ασφάλτου ο δρόμος φτάνει στην Αγ. Παρασκευή στο μοναστήρι του οσίου Ιωάννη του Κυνηγού. Ωραίες εποχές. Έτρεχα για χρόνια τότε, πριν φτιαχτεί η περιφερειακή του Υμηττού. Και όταν είχε καθαρή ατμόσφαιρα έβλεπα και θάλασσα, ενώ άκουγα και την αγαπημένη μου μουσικούλα αρχικά με walkman κασέτας και μετά με το πρώτο mp3 player που προσαρμοζόταν στο Ericsson T39i.
Μετά ξεκινήσα το διδακτορικό, full time δουλειά, οι βολτούλες στο βουνό για τρέξιμο έγιναν απαγορευτικές χρονικά, για κανένα χρόνο το τράβηξα αποκλειστικά σε γήπεδο (στου Χαλανδρίου κυρίως δίπλα στην Αττική οδό) με μειούμενο ρυθμό και μετά το παράτησα :(. Προσπαθώ -ανεπιτυχώς- κατά καιρούς να το ξαναξεκινήσω. Ελπίζω τώρα με το τελείωμα του phd να γίνει κάτι.
Μόνο ένα μυστικό υπάρχει...2-3 λεπτά περπάτημα πριν, λίγο στο τέλος και ΠΟΛΛΕΣ διατάσεις. Καλό είναι επίσης αν δεν κάνεις κάποια συγκεκριμένη προπόνηση να είναι συνεχόμενο το τρέξιμο και να εναλλάσσεις ρυθμό. Στο γήπεδο θυμάμαι έτρεχα στην εξωτερική 2 γύρους χαλαρά, 2 γύρους αρκετά γρήγορα, 1 γύρο το πιο αργό τρέξιμο, 3 νορμάλ, 1 ακόμη γρήγορα και 1 πολύ χαλαρά στο τέλος.
Στο δρόμο θα έλεγα να το αποφύγετε γιατί θα έχετε το μυαλό σας και σε άλλα πράγματα (αυτοκίνητα-αδέσποτα κλπ).
Κάτι ακόμη που δεν μου αρέσει είναι ότι δεν υπάρχουν πια χωμάτινα γήπεδα. Έχουν βάλει ταρτάν σε όλα όσα βρίσκονται κοντά μου. Ναι με το ταρτάν δεν γίνονται τα παπούτσια άσπρα, αλλά καταπονούνται οι αρθρώσεις και η μέση. Στο γρασίδι είναι θεωρητικά καλύτερα, αλλά και πάλι το συνθετικό γρασίδι έχει και αυτό ελαστική συμπεριφορά (άσε που πρέπει να κάνεις τους διπλούς γύρους που είναι βαρετό). Για όσους δεν κυνηγάνε χρόνους το χώμα είναι ότι καλύτερο.