The ten commandments

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Ώρες ώρες νομίζω πως χάνω την ώρα μου με ανούσιες σκέψεις και συνήθειες αντί να κάθομαι με το τηλεκοντρόλ στο χέρι αναζητώντας την ανοσία...
Μάλιστα...εκεί βρίσκεται η θεραπεία της ψυχής και του μυαλού...Στα φευγαλέα σκιρτήματα των πάνω άκρων ...Στις γρήγορες καθοδικές κινήσεις των δαχτύλων..Στα βαριεστημένα προτάγματα και το αφηρημένο βλέμμα...Ένα βλέμμα που ρουφά τον ρόλο του σαν έτοιμο από πάντα...Γριές που ζουν την δεύτερή τους νιότη με άλλον αέρα...Όχι αυτόν που φέρνει στην επιφάνεια το στερημένο παρελθόν,,αλλά με τον αέρα του νταβατζή που γουστάρει να λιντσάρει την πόρνη που σέρνει απ τα μαλλιά που και που....
Αυτήν που τόνε τρέφει.....Αυτήν που γέμισε με ουλές το σώμα της για να τον ευχαριστήσει....

Πως την πάτησα ετσι...Χριστούγεννα με εορταστικά προγράμματα και άκυρες ευχές...Δέκα ατάλαντοι γύρω από ένα τραπέζι να κλαίνε την μοίρα τους γεμίζοντας την τσέπη τους με άρτια περιβολή και Αριστοφανικό μανδύα...

Πολλά δεν ανέχομαι τελευταία αλλά δεν είναι τις ώρας...

Σε έναν τόσο μίζερο κόσμο πρέπει να σηκώνουμε το μεσαίο μας δάχτυλό ανά τακτά χρονικά διαστήματα και να του υπενθυμίζουμε πως σε αυτόν τον πλανήτη δεν υπάρχουν μόνο περήφανα άσπρα άλογα που τρέχουν με αγέρωχη κορμοστασιά στα καταπράσινα λιβάδια αλλά και τα σκουλήκια που πατούν άθελά τους.....
Τα οποία αναπαράγονται με ασύλληπτο ρυθμό σε πείσμα της αισθητικής ενός μέσου ανθρώπου...
Malevolent Creation
Σκουλήκι είκοσι ετών πλέον αν σκεφτούμε πως το 1991 κυκλοφόρησαν το πρώτο και φαρμακερό The Ten Commandments....
Τον δίσκο που διδάσκει καλλιτεχνικό πατινάζ για γορίλες...
Τον δίσκο που σέρνεται στο αίμα μου σαν άχρωμο αιμοσφαίριο έτοιμο να με μεταλλάξει σε κάτι απάνθρωπο,,χαοτικό...
Ίσως αυτό να θέλω...Καλύτερα χαοτικός και απρόβλεπτος παρά συγκεκριμένος και προβλέψιμος....
Πόσο ''αντέχει'' το αυτί του γείτονα;;Πραγματικά δεν με νοιάζει...Κάποτε με ένοιαζε χωρίς να συντρέχει λόγος...
Τώρα πλέον απανθρακώθηκαν και οι τελευταίες αμφιβολίες...Μόνον τον εαυτό μου θα πρέπει να ρωτάω αν με εκφράζει η όχι κάτι....
Ποιον να ρωτήσω...Αυτόν που συνομιλεί με την τηλεόραση που έχει απέναντί του;Η τον άλλον που αναζητά την αλήθεια σε ρομποτικά κρεμαστάρια και άοσμες φιγούρες;Ε όχι δα...

Είμαστε σε θέση να ξεχωρίσουμε την πορεία της μπασογραμμης και στα πιο δύσβατα τοπία....Αυτά που αποφεύγεις την παγίδα με την δαγκάνα και σε τσιμπάει το φίδι....Και στις δυο περιπτώσεις ο ακρωτηριασμός μοιάζει να είναι μια από τις καταλήξεις...
Άλλωστε τι το θέλουμε το ακέραιο σώμα όταν δεν παίζει το βλέμμα...

What's the point?

''...no one can destroy this malevolent creation...''


437_410x410.jpg




malevolent-creation.png
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Προς ενημέρωση..
Τώρα θα πει ο άλλος,εδώ ο κόσμος έχει πάει στο φεγγάρι και εσύ ασχολείσαι με τα μονολιθικά;
Γιατί ο ήχος των Morrisound Studios με τον Scott Burns πίσω από την κονσόλα,ηχεί μονολιθικός σε σχέση με τις σημερινές υπερπαραγωγές.
Μονολιθικός αλλά και τόσο συγκεκριμένος.
Τα πρώτα δυο άλμπουμ των Malevolent Creation,καθώς και μερικά αλλά που πέρασαν από τα χέρια του,αποτελούν την ιδανική εισαγωγή για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με τον ήχο της Tampa.
Προσωπικά δεν αποτέλεσε απλά ''εισαγωγή'' για την εποχή που βγήκαν,αλλά λατρεμένη διέξοδος σε κάθε πιθανή οπισθοχώρηση του νου και του σώματος.
Η Γαλλικη Listenable Records εχει πάρει φόρα και επανακυκλοφορει υλικό της roadrunner και γενικά έχει γερά χαρτιά του χώρου στα χέρια της. (χωρίς βέβαια να λείπει και η σαβούρα)
Ζόρικη επανακυκλοφορια με έγχρωμα περιορισμένα αντίτυπα για τα τρία πρώτα άλμπουμ της μπάντας..Προσωπικά το τρίτο τους (Stillborn) ποτέ δεν το αγάπησα λόγω της παραγωγής που ξεπερνούσε τα όρια του άθλιου.
''Χτυπήθηκαν'' όμως τα πρώτα δυο,που σε βινύλιο έπαιζαν δεξιά αριστερά σε αστρονομικές τιμές.

Καλή μας ακρόαση. :))

https://www.shop-listenable.net/en/88_malevolent-creation

View attachment 142104
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Death Black Metal σε χρωματιστα βινυλια?Που παει αυτος ο κοσμος?
Ψοφας για Ταμπα και Βurns κουφαλιτσα....Deicide,Morbid Angel και Sepultura (απο το Beneath the Remains και μετα) και τα τοιαυτα...
Παντως αν και ηλιολουστη η Φλοριντα εβγαλε πολυ μαυριλα.
Τοτενες παντως στα αυτια μου παρα το βαρβαρο της μουσικης ο ηχος μου ακουγοταν πιο "γυαλισμενος" σε σχεση με τον ξερο πανκ ηχο του Bay Area και του L.A.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Απάντηση: The ten commandments

τα έχει το σποτυ?
ή να μην ψάξω καν?
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
2:46 ....

Τι..Τόσο άντεξες; :flipout:

Υπάρχει το χάσμα chief..Από το 1974 (target group σου-χρονολογία δικής μου γέννησης) έως το '91 που κυκλοφόρησε ο δίσκος είχαν περάσει δεκαεφτά ολόκληρα χρόνια..Η μουσική είναι σαν την τεχνολογία..Κάνει άλματα. :)
Ετουτα εδώ όμως ακούγονται τόσο πρωτόγονα και μοιάζουν να ξεπήδησαν από την εποχή του χαλκού,μην σου πω και πάρα πίσω..
Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω καν τι κοινό έχουν εκεί έξω..Σαν μπάντα αδικήθηκαν από τις εταιρείες που ανέλαβαν την προώθησή τους και για κάποιους δίσκους δεν πήραν φράγκο στα χέρια τους.
Το ότι υπάρχουν ακόμα στην πιάτσα ύστερα από 26 χρόνια,με τόσες στραβές,δείχνει την πίστη τους και την αγάπη τους σε αυτό που κάνουν.
Εκτός από τις δισκογραφικες και την κουτοπονηριά τους είχαν να αντιμετωπισουν και άλλες ''κατάρες''.
-Σχεδόν σε κάθε δίσκο είχαν διαφορετικό drummer..Δεν υπήρχε κανένας λόγος να φύγει ο Alex Marquez ο οποίος στο Retribution (δεύτερο άλμπουμ),έκανε πράγματα και θαύματα και αποτέλεσε επιρροή για την νέα φουρνιά μικρών τυμπανιστών :) (πχ.ντράμερ Slipknot κατά δήλωσή του,κλπ)..
-Ο Brett Hoffmann (vocals),λειτουργούσε περισσότερο σαν junkie και λιγότερο σαν frontman..Έφυγε για κάποια χρόνια..Γρήγορα κατάλαβαν ότι αυτό που τους ξεχώριζε από τους υπόλοιπους ήταν τα ''χαρακτηριστικα'' πνευμόνια του Brett,αλλά και η τσαμπουκαλεμενη χροιά τους..
-Αναγκάστηκαν να μεταναστευσουν από το Buffalo της Νέας Υόρκης στην Φλόριντα για να είναι στο επίκεντρο της ανερχόμενης τότε σκηνής.. Ήταν κάτι σαν το Σιάτλ για το Grunge,το Γκέτεμποργκ για N.W.O.S.D.M ,το Bristol για το Trip Hop και πάει λέγοντας.
Μιας και αναφέρθηκα στην σκηνή του Γκέτεμποργκ,ας βγω λίγο off topic.
O Μάριος Ηλιόπουλος κατάγεται από την καλαμαριά της Θεσσαλονίκης..Κιθαρίστας το επάγγελμα..Για μια δεκαετία,(1990-2000) διατηρούσε μια (ψαροταβέρνα :flipout:) μπάντα,τους Exhumation..Το δελτίο τύπου έλεγε μελωδικό death metal με συγκεκριμενες επιρροές..Γατάκια ειδικοί..Ο Μάριος δεν είχε επιρροές..Ήταν επιρροή από μόνος του.
Ο ήχος της κιθάρας του ήταν τόσο μοναδικός κάτι που με έκανε σε κάθε ακρόαση να ξετυλίξω τον μίτο που τον έφερε εκεί.
Τοτε δεν υπήρχε η εμπειρία όμως ούτε οι ατελείωτες ''εργατοώρες'' πίσω από τα ηχεία...
Ο Μάριος δεν ειχε στο DNA του μόνο την σκηνή του Γκετεμποργκ..Είχε και την σκηνή της Tampa...Σε ισόποσες δόσεις.
Ο Μαριος λοιπόν,παρότι είχε συνεργαστεί με έναν από τους αρχιερείς του Σουηδικού ήχου τον Dan Swano (πολύπλευρο ταλέντο και άνθρωπος που μοίραζε απλόχερα τις γνώσεις του-είχε κάνει την παραγωγή και είχε τραγουδήσει στον πρώτο τους δίσκο),αποφάσισε πως πρέπει να πάει να εγκατασταθεί μόνιμα στην Σουηδία..Κάτι που έπραξε,πλένοντας πιάτα στην αρχή,αρκεί να είναι κοντά στο όνειρό του. Εκεί δημιούργησε τους Nightrage αλλά εκεί ξεκινάει μια άλλη ιστορία.
Μεγαλύτερη σημασία εχει ο αγώνας για το όνειρο,όποιο και αν είναι αυτό. Μικρο η μεγάλο.

Αφού βγήκα off topic να το κάνω ολοκληρωμένα,,Όχι απαραίτητα για εσένα..Αλλα για κάποιον-ίσως και εσένα- που μπορεί οι μελωδίες του Μάριου να ταιριάζουν στην ψυχοσύνθεσή του.. :)
marios-iliopoulos-from-nightrage-guitar-lesso-2974199.jpg
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Re: Απάντηση: The ten commandments

Τοτενες παντως στα αυτια μου παρα το βαρβαρο της μουσικης ο ηχος μου ακουγοταν πιο "γυαλισμενος" σε σχέση με τον ξερό πανκ ηχο του Bay Area και του L.A.

Οι M.C εκείνη την εποχή δεν είχαν καμιά σχέση με το παραδοσιακό Death Metal..Η φάση ήταν περισσότερο crossover..Ότι ήταν πχ οι Sacred Reich για το thrash.
Αβέρτα επιρροές από Slayer ειδικά στα σόλο και ολίγον τι από την hardcorιλα των Γάλλων Kickback..
Εκρηκτικός συνδυασμός...Θυμάμαι έναν φίλο όταν τον ρώτησα για ένα live που τους είχε δει στην Θεσσαλονίκη στα τέλη των '90's...Μου είπε χαρακτηριστικα : ''Χύθηκε αίμα..Δεν έχω ξαναδεί κάτι αντίστοιχο..''
Έτσι λοιπόν..Οι M.C είναι εμπειρία ζωής στα live...Γιατί πέρα από την καφρίλα,υπάρχει ένα κωδικοποιημενο groove που παρομοιο του εγώ τουλάχιστον δεν έχω ξαναβρει στο είδος
Και μια συναυλια..Ο ήχος δεν είναι στα φόρτε του αλλά όσο περνάει η ώρα καταλαβαίνει το μεγεθος των ζιζανίων που βρίσκονται στα chords...
Σίγουρα για μύστες,που θα έλεγε και ο φίλος μου ο Γρηγόρης. :) :grinning-smiley-043



PS Στο live παίζει ο χειρότερος drummer που είχαν ποτέ του..Κατά δική τους ομολογία.
 
Last edited by a moderator:

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Να παρακαλέσω κάποιον διαχειριστή να διορθώσει εκείνο το Sacred Reich ..Απο την βιασύνη μου το έγραψα λάθος. :)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Τι..Τόσο άντεξες; :flipout:[/IMG]

ίσως λίγα δευτερόλεπτα λιγότερο, μέχρι να βρω το stop στο player...


δεν ξέρω αν υπάρχει χάσμα, ή παντελή εγκατάλειψη του είδους από πάρα πολύ νωρίς...
να φανταστείς τους Metallica έκανα μεγάλη προσπάθεια να τους ψάξω, στη δεκαετία του 10 και πάλι έχοντας στρίψει το κεφάλι σε δείγματα.
Όπως και στην σύγχρονη ροκ μουσική καθώς ακούω καθημερινά στο αυτοκίνητο ροκ σταθμό, ελλείψη πχ....jazz σταθμού.

θα σου φανεί παράξενο, αλλά αυτό που με απωθεί (αυτά) είναι κατα σειρά
1. τα φωνητικά
2. η έλλειψη σε συνθετικό επίπεδο
3. η κακή ηχογράφηση

το παίξιμο ίσως δεν με διώχνει ποτέ
Εχω γνωρίσει παιδιά που παίζουν μεταλλα και μίλησα μαζί τους και προσπάθησα να δω πως το βλέπουν γενικά, τους συμπάθησα (γιατί όχι άλλωστε) αλλά δεν μπόρεσα ούτε μια νότα να στεριώσω μαζί τους. Αντίθετα πχ το enter sandman προσπάθησα να το παίξω κάποτε.

Μου αρέσει που σας αρέσει, μου αρέσει που άνθρωποι που ξέρω ότι είναι ψαγμένοι γουστάρουν και πάντα θέλω να δίνω δεύτερες ευκαιρίες.

Θα τα ξαναδώ τα δείγματά σου....
Ίσως φταίει η περίοδος...
Εδώ και 20 μέρες ακούω μόνο κλασική...

υγ πιστεύω ότι η παραγωγή παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο.
Για μένα πχ οι Metallica ίσως ήταν αδιάφοροι πριν το μαύρο.
Μετά ...είχαν το κάτι το μαγικό.
Μπορώ να σου απαριθμήσω αρκετά παραδείγματα από αδιάφορα γκρουπ που μεταμορφώθηκαν από έναν άνθρωπο που "έβλεπε"
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Απάντηση: The ten commandments

Οι M.C εκείνη την εποχή δεν είχαν καμιά σχέση με το παραδοσιακό Death Metal..Η φάση ήταν περισσότερο crossover..Ότι ήταν πχ οι Sacred Reich για το thrash.

Εγω μιλαγα πιο γενικα για τον ηχο της Ταμπα και οχι τοσο των M.C..
Kαταλαβαινω τι λες παντως μιλωντας περι crossover.Για μενα οι πρωτοι διδαξαντες ηταν οι Death του μακαριτη του Chuck.
Oι Sacred Reich παντως δεν με τρελαναν ποτε.Οκ ο πρωτος ηταν υπεροχος αλλα απο εκει και μετα....μετριοτητα.
Γενικα η δευτερη γεννια του thrash ενω ξεκινησε με σπουδαια αλμπουμ εξαφανιστηκε γρηγορα.
Sacred Reich,Flotsam & Jetsam (αυτοι εβγαλαν και δευτερο παρα πολυ καλο),Τestament oλοι αυτοι εσβησαν γρηγορα.
Αντιθετα οσοι παταγαν προς το death στεριωσαν...
 

Stellios papa

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,804
Ελλαδα
Απάντηση: Re: The ten commandments

Θα τα ξαναδώ τα δείγματά σου....
ασε βρε που θα τα ξαναδεις
Ίσως φταίει η περίοδος...
Εδώ και 20 μέρες ακούω μόνο κλασική...
ειναι της ηλικιας αυτο φταιει ..