IP Camera & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλησπέρα...

Εχω παραλάβει εδω και λίγες ημέρες την παρακάτω κάμερα ip...tenvis,με σκοπό την παρακολούθηση μέσω i-phone.
http://www.tenvis.com/web/tenvis_video.html
Επίσης έχω κατεβάσει και στο iphone το αντίστοιχο πρόγραμμα που δίνει γιά τον σκοπό αυτό το παραπάνω site.

Σαν modem ασύρματο έχω το Linksys WAG200G

Εχω φτάσει μέχρι το σημείο να βλέπω απο την κάμερα στο pc, με καλωδιακή σύνδεση στο Modem,και έχω κολήσει στο τι πρέπει να κάνω γιά να την βλέπω ασύρματα.
Επειδή δεν βλέπω να ξεκολάω απο το πρόβλημα αυτό ποτέ,η βοήθειά σας μου είναι απαραίτητη,και σας ευχαριστώ εκ των προταίρων.
 
Last edited:
Απάντηση: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

Απο το modem έχω...
Local IP Address....192.168.1.1
Subnet Mask:255.255.255.0
Starting IP Address:192.168.1.100
DHCP Server:enable
Wireless Network Mode:mixed
Wireless SSID Broadcast:enable
Remote Management:disable
Management Port:8080
Allowed IP:enable
UPnP:enable
Management via WLAN:enable
STATUS: Firmware Version: 1.01.08 MAC Address: 00:1E:E5:9A:C2:61 Current Time: 2012-01-09 01:50:17 Internet Connection Login Type RFC 2364 PPPoA Interface: Up IP Address: 188.4.74.58 Subnet Mask: 255.255.255.255 Default Gateway: 213.16.246.15 DNS1: 193.92.3.11 DNS2: 193.92.150.3


Απο IP Camera:192.168.1.239:81.


Απο IP Camera network configuration:
Ip Address:192.168.1.239
Subnet mask:255.255.255.0
Gateway:192.168.1.1
DNS server:192.168.1.1
http port:81
RTSP: κενό
Optain IP from DHCP server: κενό


Με διπλό κλίκ επάνω στο Ip Address:192.168.1.239,βγαίνουμε σε δύο επιλογές:
1) activex mode (for ie browser)
2) Server Push Mode (For FireFox, Google Browser)

Σε sign in του πρώτου δεν έχω ενσύρματη εικόνα απο την κάμερα
Σε sign in του δεύτερου έχω ενσύρματη εικόνα απο την κάμερα.

Στις επιλογές που δίνουν και οι δύο προηγούμενες περιπτώσεις from administrator,Βαγίνουμε στο menu διαχείρησης της κάμερας.

Στην υποκατηγορία Wirelless και πατώντας το scan, μου εμφανίζει το Linksys,(Linksys [001ee59ac260]infra None ,και το τσεκάρω ως επιλογή στο παρακάτω παραθυράκι που βγάζει.
Σαν SSID γράφω την λέξη:Linksys
Στο παρακάτω παραθυράκι Network Type, επιλέγω την λέξη:Infra
Αμέσως πιό κάτω στην επιλογή Encryption ,επιλέγω το WPA2 Personal (AES)
Τέλος στην επιλογή Share Key, βάζω το pasword που έχω στο σετάρισμα του Liknsys.

Aφού κάνω όλα αυτά ,τελειώνω πατώντας Submit, και περιμένω rebooting γιά 30 δευτερόλεπτα.
Μετά όμως μου βγάζει αδυναμία σύνδεσης..... Υπήρξε πρόβλημα σύνδεσης στην προσπάθεια επικοινωνίας με 192.168.1.239:81.

Τι κάνω λάθος η τι έχω ξεχάσει να κάνω;

Πιστεύω ότι με μπούσουλα τα δικά μου βήματα έως τώρα που σας αναφέρω αναλυτικά, θα βρούν μιά άκρη αυτοί που γνωρίζουν εδω μέσα, και θα βοηθηθούν και οι υπόλοποι μαζί με εμένα, αφού στην ουσία τα βήματα είναι τα ίδια.

Ευχαριστώ πολύ...
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Απάντηση: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

Εχεις statip ip απο τον provider σου;
Αν όχι, πρέπει να δημιουργησεις μία (DDNS Service)

Αυτήν την στατικη ip πρεπει να ορίσεις στο κινητό σου βαζοντας ανω κατω τελεια και την πόρτα της καμερας σου, εφοσον την έχεις δηλώσει μέσα στο router σου για να έχεις πρόσβαση
 

kozadin

Senior Member
28 July 2006
662
Βόλος
Re: Απάντηση: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

Στην υποκατηγορία Wirelless και πατώντας το scan, μου εμφανίζει το Linksys,(Linksys [001ee59ac260]infra None ,και το τσεκάρω ως επιλογή στο παρακάτω παραθυράκι που βγάζει.
Σαν SSID γράφω την λέξη:Linksys
Στο παρακάτω παραθυράκι Network Type, επιλέγω την λέξη:Infra
Αμέσως πιό κάτω στην επιλογή Encryption ,επιλέγω το WPA2 Personal (AES)
Τέλος στην επιλογή Share Key, βάζω το pasword που έχω στο σετάρισμα του Liknsys.

Θεωρητικά μετά το scan που θα κάνει το wireless της καμερας, θα πρέπει να πατήσεις διπλό κλικ πάνω στην επιλογή για το router σου και μετα να βαλεις μόνο το WPA2 key.
Mου φαινεται περίεργο που του ορίζεις SSID γιατι αυτό το κάνεις μόνο όταν η κάμερα δεν βρίσκει αυτόματα το ασύρματο ρουτερ και πιθανον εκεί είναι το λαθος.
 
Re: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

Τελικά, μετά απο 3 ημέρες, και πολύ ψάξιμο την βρήκα την άκρη, και πλέον όλα καλά ακόμη και μέσω του Iphone.
Δεν ήταν πάντως απλά τα πράγματα.

Ετχαριστώ πολύ....
 

Aptaliko

Established Member
16 September 2009
293
Αθήνα
Απάντηση: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

Εχεις statip ip απο τον provider σου;
Αν όχι, πρέπει να δημιουργησεις μία (DDNS Service)

Αυτήν την στατικη ip πρεπει να ορίσεις στο κινητό σου βαζοντας ανω κατω τελεια και την πόρτα της καμερας σου, εφοσον την έχεις δηλώσει μέσα στο router σου για να έχεις πρόσβαση

Που ακριβώς πρέπει να δηλώσουμε στο Router και ποια στοιχεία της κάμερας για να μπορώ να βλέπω την ip camera από Android τηλέφωνο; Αντίστροφα τώρα στη εφαρμογή android για το κινητό μου ζητάει Camera IP & Port.

Ευχαριστώ.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Απάντηση: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

Η camera σου θα εχει παρει μια ip απο το router σου εφοσον εχεις τον router ως dhcp. Ας πούμε ότι το router εχεις την 192.168.1.1, το pc σου 192.168.1.2 και η καμερα σου την 192.168.1.3
Στο router στο port forward πρέπει να δηλώσεις την 192.168.1.3 και την πόρτα που έχεις ορισει στο menu της καμερας πχ την 80.

Αν θέλεις να βλεπεις την καμερα σου απο το κινητο τοπικα θα βάλεις την πόρτα 80 και ως ip θα βάλεις την 192.168.1.3
Αν όμως θέλεις να βλεπεις την κάμερα εκτός τοπικου δικτύου (που αυτος ειναι ο λόγος βέβαια), θα βάλεις την πόρτα 80 και ως ip θα βάλεις την wan ip σου.
Αν εχεις static ολα μια χαρα, ξεμπερδεψες. Αν έχεις dynamic θα πρέπει να δημιουργήσεις μία DDNS
 

Aptaliko

Established Member
16 September 2009
293
Αθήνα
Απάντηση: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

Καλησπέρα...

Εχω παραλάβει εδω και λίγες ημέρες την παρακάτω κάμερα ip...tenvis,με σκοπό την παρακολούθηση μέσω i-phone.
http://www.tenvis.com/web/tenvis_video.html
Επίσης έχω κατεβάσει και στο iphone το αντίστοιχο πρόγραμμα που δίνει γιά τον σκοπό αυτό το παραπάνω site.

Σαν modem ασύρματο έχω το Linksys WAG200G

Εχω φτάσει μέχρι το σημείο να βλέπω απο την κάμερα στο pc, με καλωδιακή σύνδεση στο Modem,και έχω κολήσει στο τι πρέπει να κάνω γιά να την βλέπω ασύρματα.
Επειδή δεν βλέπω να ξεκολάω απο το πρόβλημα αυτό ποτέ,η βοήθειά σας μου είναι απαραίτητη,και σας ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και τελικά μάλλον και οι περισσότεροι από εμάς στη μετάβαση από το καλώδιο στο ασύρματο. Για την συγκεκριμένη πάντως κάμερα αλλά και για τις υπόλοιπες υπάρχει σχετικό βιντεάκι που βοηθάει πολύ.

http://www.youtube.com/watch?v=9Q_PXXXugnI

Γενικά πρέπει να δώσουμε προσοχή ώστε οι ρυθμίσεις-τιμές του router μας (SSID, Encryption & Share Key) να είναι ακριβώς ίδιες με τις ρυθμίσεις που θα βάλουμε στην κάμερα στο κομμάτι του Wireless Settings. Το ακόλουθο βοηθάει και αυτό πολύ

http://www.tenvis.com/web/down2/wireless.html
 

Aptaliko

Established Member
16 September 2009
293
Αθήνα
Απάντηση: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

Η camera σου θα εχει παρει μια ip απο το router σου εφοσον εχεις τον router ως dhcp. Ας πούμε ότι το router εχεις την 192.168.1.1, το pc σου 192.168.1.2 και η καμερα σου την 192.168.1.3
Στο router στο port forward πρέπει να δηλώσεις την 192.168.1.3 και την πόρτα που έχεις ορισει στο menu της καμερας πχ την 80.

Αν θέλεις να βλεπεις την καμερα σου απο το κινητο τοπικα θα βάλεις την πόρτα 80 και ως ip θα βάλεις την 192.168.1.3
Αν όμως θέλεις να βλεπεις την κάμερα εκτός τοπικου δικτύου (που αυτος ειναι ο λόγος βέβαια), θα βάλεις την πόρτα 80 και ως ip θα βάλεις την wan ip σου.
Αν εχεις static ολα μια χαρα, ξεμπερδεψες. Αν έχεις dynamic θα πρέπει να δημιουργήσεις μία DDNS

Ευχαριστώ πρώτα απ'όλα για τη βοηθειά σου αλλά και πάλι θα χρειαστώ λίγο σπρώξιμο αν είναι δυνατόν.

Η κάμερα που έχω έχει IP 192.168.1.99 και θύρα 80. Την βλέπω κανονικά και ασύρματα από το Laptop του σπιτιού μου μέσω του δικτύου μου Conn-X 24mbs ενώ το router μου είναι μάρκας ΖΤΕ. Η IP του Laptop είναι η 192.168.1.1 ενώ εξωτερικά έχει την IP 94.66.XX.XX. Προσπάθησα όπως μου είπες να βρω από τις ρυθμίσεις του Router ZTE το "Port Forward" αλλά δεν το βρήκα. Δυστυχώς δεν έχω ξανασχοληθεί ποτέ στην ζωή μου με αυτά και τώρα αντιμετωπίζω πρόβλημα. Βρήκα όμως σε κάποιο σημείο το λεγόμενο "Visual Server" όπου εκεί δήλωσα την IP 94.66.XX.XX ενώ μου ζήταγε και το "PORT FROM" & "PORT TO" όπου εκεί έδωσα και στα 2 τη θύρα 80. Είναι το ίδιο πράγμα ή τσάμπα χάρηκα;

Static IP δεν έχω. Σε ποιο site κάνουμε εγγραφή; είναι με πληρωμή; Άκουσα ότι ο OTE στο Conn-X έχει μπλοκάρει για λόγους ασφάλεια τις θύρες από 1-5.000. Αυτό σημαίνει ότι η θύρα 80 που έδωσα στην κάμερα δεν θα παίξει; θα πρέπει να βάλω από 5001 και πάνω; και μία τελευταία ερώτηση το ... wan ip τι μέρους του λόγου είναι;:bigcry:
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

Παρήγγειλα και εγώ μια τέτοια για το παιδικό, για να δούμε πως θα τα πάει με το αντίστοιχο android app...
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Απάντηση: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

Βρήκα όμως σε κάποιο σημείο το λεγόμενο "Visual Server" όπου εκεί δήλωσα την IP 94.66.XX.XX ενώ μου ζήταγε και το "PORT FROM" & "PORT TO" όπου εκεί έδωσα και στα 2 τη θύρα 80. Είναι το ίδιο πράγμα ή τσάμπα χάρηκα;

Το ίδιο είναι. Μόνο που εκεί δεν θα δηλώσεις την 94.66.ΧΧ.ΧΧ (αυτη ειναι η wan ip για να βγαινεις στο internet, όσον αφορά την τελευταια σου απορία), αλλά θα δηλώσεις την ip της κάμερας 192.168.1.99

Λογικά θα παίζει με την 80. Αλλά και πάλι μικρό το κακό. Βάζεις όποια πόρτα θέλεις στο μενου της καμερας και μετα πας στο ZTE πάλι και αντι για 80, δηλώνεις την νεα πορτα.

Όσον αφορά το θέμα που δεν έχεις static Ip πρέπει να δεις τα εξής:
Εσύ πρέπει πάντα να δηλώνεις στο pc ή στο κινητό σου την wan ip βαζοντας δίπλα την πόρτα. πχ http://94.66.ΧΧ.ΧΧ:80
Εσυ που έχεις dynamic, η wan ip σου θα αλλάζει.
Πολλοί πάροχοι που δίνουν dynamic ομως, δεν την αλλάζουν συχνά, οπότε τσεκαρε το και δες τι σε βολευει.
Αυτος ειναι ενας απο τους δωρεαν τροπους.
Αλλιως ή θα πεις στον παροχο σου να σου δωσει static ip με καποιο κοστος βεβαια ή πρεπει να δημιουργησεις ενα λογαριασμο DDNS http://dyn.com/dns/
Υπαρχουν και free Λογαριασμοι, μονο που θα πρεπει να θυμασαι να κανεις ανανεωση http://www.no-ip.com/

Επειδη εχω static ip, δεν εχω ασχοληθει παραπανω με τα DDNS, οπότε μπορει να υπάρχουν κι αλλες free λυσεις.
 

Aptaliko

Established Member
16 September 2009
293
Αθήνα
Απάντηση: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

Το ίδιο είναι. Μόνο που εκεί δεν θα δηλώσεις την 94.66.ΧΧ.ΧΧ (αυτη ειναι η wan ip για να βγαινεις στο internet, όσον αφορά την τελευταια σου απορία), αλλά θα δηλώσεις την ip της κάμερας 192.168.1.99

Λογικά θα παίζει με την 80. Αλλά και πάλι μικρό το κακό. Βάζεις όποια πόρτα θέλεις στο μενου της καμερας και μετα πας στο ZTE πάλι και αντι για 80, δηλώνεις την νεα πορτα.

Όσον αφορά το θέμα που δεν έχεις static Ip πρέπει να δεις τα εξής:
Εσύ πρέπει πάντα να δηλώνεις στο pc ή στο κινητό σου την wan ip βαζοντας δίπλα την πόρτα. πχ http://94.66.ΧΧ.ΧΧ:80
Εσυ που έχεις dynamic, η wan ip σου θα αλλάζει.
Πολλοί πάροχοι που δίνουν dynamic ομως, δεν την αλλάζουν συχνά, οπότε τσεκαρε το και δες τι σε βολευει.
Αυτος ειναι ενας απο τους δωρεαν τροπους.
Αλλιως ή θα πεις στον παροχο σου να σου δωσει static ip με καποιο κοστος βεβαια ή πρεπει να δημιουργησεις ενα λογαριασμο DDNS http://dyn.com/dns/
Υπαρχουν και free Λογαριασμοι, μονο που θα πρεπει να θυμασαι να κανεις ανανεωση http://www.no-ip.com/

Επειδη εχω static ip, δεν εχω ασχοληθει παραπανω με τα DDNS, οπότε μπορει να υπάρχουν κι αλλες free λυσεις.

Μπορεί να είναι περιττό αυτό το μήνυμα για το forum αλλά ... ευχαριστώ Σωτήρη.
 

Aptaliko

Established Member
16 September 2009
293
Αθήνα
Απάντηση: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

Τελικά τα κατάφερα να βλέπω την ip camera του σπιτιού μου
1) μέσω του laptop όταν είμαι στο σπίτι
2) μέσω του υπολογιστή μου στην δουλειά
3) μέσω android εφαρμογής του κινητού μου τηλεφώνου.

Χρήσιμα σχόλια:
Στην 2η & 3η περίπτωση πρέπει να δίνουμε την εξωτερική IP Address του router μας συνοδευόμενο από την θύρα που έχουμε ορίσει την κάμερα δηλ. π.χ. 90.64.84.56:8080. Η θύρα πρέπει να είναι ένας αριθμός μεγαλύτερος (τουλάχιστον για τον ΟΤΕ) του 5000. Αν δεν έχουμε static IP αλλά Dynamic IP τότε στη 2η & 3η περίπτωση κάθε φορά που θα πέφτει το ρεύμα ή σβήνουμε το router ή για άλλο λόγο του ΟΤΕ η IP address του Router μας θα αλλάζει οπότε είναι καλό να κοιτάξουμε λύσεις μέσω υπηρεσίας DDNS όπου θα μας ενημερώνει για κάθε αλλαγη της διευθυνσής μας και είναι κάτι που θα το ψάξω και εγώ τώρα.
 

Aptaliko

Established Member
16 September 2009
293
Αθήνα
Mail Service Settings

Μήπως γνωρίζουμε ποιες ρυθμίσεις (Mail Service Settings) πρέπει να δώσουμε στα ακόλουθα κελιά για να έχουμε αυτόματη ειδοποίηση μέσω email σε περίπτωση αναγνώριση κίνησης;

Συγκεκριμένα διαθέτω 2 λογαριασμούς σε Gmail & Hotmail.

Sender:
Receiver 1:
Receiver 2:
Receiver 3:
Receiver 4:
SMTP Server:
SMTP Port: 25 (default)
Transport Layer Security Protocol: (None or TLS or STARTTLS) (Note:Gmail only support TLS at 465 port and STARTTLS at 25/587 port)
Need Authentication: (Check or Uncheck)
SMTP User:
SMTP Password:
Report Internet IP by Mail: (Check or Uncheck)


Ευχαριστώ .
 

Aptaliko

Established Member
16 September 2009
293
Αθήνα
Απάντηση: Re: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

Δες τις σχετικές οδηγίες του gmail http://support.google.com/mail/bin/answer.py?hl=el&answer=13287

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις αλλά παρότι το πάλεψα για πολύ ώρα κάτι φαίνεται ότι δεν κάνω σωστά. Έδωσα τις παρακάτω τιμές και μέσω Firefox

Sender: [email protected]
Receiver 1: [email protected]
Receiver 2:
Receiver 3:
Receiver 4:
SMTP Server:smtp.gmail.com
SMTP Port: 465 (25 default)
Transport Layer Security Protocol:TLS
(None or TLS or STARTTLS, Note:Gmail only support TLS at 465 port and STARTTLS at 25/587 port)
Need Authentication: YES (Check or Uncheck)
SMTP User: [email protected]
SMTP Password: *******
Report Internet IP by Mail: (Check or Uncheck)


Μήπως είναι λάθος το "SMTP User: [email protected]";
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

Το sender σωστά πρέπει να είναι.
Δοκίμασε και με STARTTLS
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: IP CAMERA tenvis

Λοιπόν την εγκατέστησα και εγώ, την βλέπω ενσύρματα, ασύρματα, απομακρυσμένα, και με android app. Κανένα πρόβλημα με αυτά.

Δεν κατάφερα να την ανοιγοκλείσω από τις σχετικές επιλογές τις στο web interface. Απλά δεν δουλεύουν. Σε εσάς? Λέω για τα κουμπάκι switch on / switch off.

Αλλη απορία: Το UPnP το δούλεψε κανείς? Ξέρετε τις δυνατότητες του? Κάνω σκέψεις μήπως θα μπορούσε να στριμάρει σε κάποιο UPnP aware media player...
 

jumaru

New member
28 February 2009
2
Re: Απάντηση: IP CAMERA tenvis

καλησπέρα παιδια... εγώ μόλις αγόρασα ένα dvr φθηνο βασικά για να κάνω τα πειράματα μου αλλα απογοητευτηκα... εχω connx με bautech router και ενω εκλεισα και το firewall και προσπάθησα να κανω ρυθμίσεις στο virtual server το μόνο που καταφερα με πολύ δυσκολία είναι να το δω δυκτιακά... static ip δεν έχω προσπάθησα να φτιάξω μια DDNS αλλα αποτι είδα μεσα στις ρυθμίσεις του DVR δεχεται απο συγκεκριμένα site domain για DDNS και το ένα είναι στα κινέζικα και το άλλο απλά θέλει να πληρώσεις.... μετά είδα οτι μπορείς να συνδεθείς να το βλέπεις και μέσω του server που είναι για το DVR το συγκεκριμένο δυκτιακά το έβλεπα... απο αλλο δυκτιο όμως όχι...
 

manion

Established Member
30 October 2007
134
ΚΕΡΑΜΕ ΡΕΘΥΜΝΗΣ
Re: IP CAMERA & Ρυθμίσεις γιά ασύρματη επικοινωνία.

βασικα θελω να βλεπω τις δυο IP CAMS foscam FI8910W kai 8918W στα κινητα μου samsung s7562 kai S4zoom και στο tablet .Η προσπαθεια μου με επαγγελματιες του ειδους ηταν χασιμο χρονου,χρηματων επι δυο φορες,αποτελεσμα μηδεν και καταστροφη του pc και ξανα χρηματα κλπ.Λοιπον εχω δυο συνδεσεις ιντερνετ μια δορυφορικη tooway(modem tooway) και ενα δικο μου router smc barricade g 2804WBR,και μια αλλη ασυρματη προσβαση με access point TP LINK TL WA701ND.Θελω να συνδεσω τις IP στο δορυφορικο tooway και να τις βλεπω απο μακρυα (πχ Αθηνα,Ρεθυμνο...) και ενα android app το ποιο ευκολο για το κινητο ωστε να τις βλεπω.Εχω φτιαξει host service σε d-link,no ip συν αυτες που εχουν απο την μανα τους,καμια βοηθεια?ευχαριστω