Εγγύηση "Πλαίσιο"

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Αγόρασα στις 19/2/2010 μια ATI Saphire 5450 HD 1Gb, απ' το Πλαίσιο Γλυφάδας, με 47,99 ευρώ.
Την έβαλα στο HTPC μου στο σαλόνι (παθητική ψύξη - αθόρυβη) κάι εκεί ήταν ως σήμερα. (Μπορείτε να δείτε τα posts μου στο νήμα "Let's try bitstreaming out", στην ενότητα HTPC ).
Μέχρι τώρα, όλα καλά. Συνδεδεμμένη μέσω HDMI σ' έναν Denon 3808, έστελνε όλα τα HD Formats ήχου και η εικόνα της ήταν αψεγάδιαστη. Αυτά για εισαγωγή.
Εδώ και μιά βδομάδα, η κάρτα άρχισε να κάνει "νερά". Συγκεκριμένα, η οθόνη ήταν όπως το συνημμένο.
Τα υπόλοιπα που περιγράφω, έγιναν σήμερα.
Έψαξα κ βρήκα την απόδειξη αγοράς και είδα ότι ήμουν ακόμη στην εγγύηση. Πήρα τα χαρτιά κ τη κάρτα και πήγα στο Πλάισιο Γλυφάδας, μαζί με φωτογραφία της οθόνης (το συνημμένο).
Μετά από 4 ώρες, με πήραν τηλέφωνο.
Η στιχομυθία:
Πλαίσιο - Την κάρτα την έχουμε "στρεσάρει" στο 100% αλλά ούτε θερμοκρασία ανεβάζει, ούτε δείχνει πρόβλημα.
Εγώ - Δοκιμάστε (κατω δεξιά icon ήχου), δεξί κλικ, Playback devices > Properties.
Πλαίσιο - Μα τί λετε, την έχουμε σε περιβάλλον παιχνιδιού στο μαξιμουμ στρεσάρισμα και δεν δείχνει πρόβλημα.
Εγώ - Κοιτάξτε. Εγώ δεν παίζω παιχνίδια. Μετά την οθόνη με τα "παράσιτα" που σας έδωσα σε printout, βγαίνει "μπλέ" οθόνη.
Πλαίσιο - Δεν μπορούμε να βρούμε κάι που να αποδεικνύει ότι η κάρτα έχει πρόβλημα...
Εγώ - Κάτι άλλο. Start > Computer (δεξί κλικ) > Properties > Windows Experience Index (ταχύτητα υπολογιστή). Δοκιμάστε να τρέξετε το τεστ και πείτε μου άν, την ώρα που τρέχει το τεστ της κάρτας οθόνης, αυτό τελειώνει χωρίς πρόβλημα. Σ' εμένα δεν τελειώνει, βγάζοντας λάθος και το αποτέλεσμα της κάρτας οθόνης είναι 1.0

Αφού δεν έβγαινε νόημα, τους είπα οκ, θα έρθω αύριο να τη πάρω.

Μετά απ' αυτά, ξαναπήγα στο Πλαίσιο σαν πελάτης και πήρα μια ATI 6450 με 39,00 ευρώ
Την έβαλα στο ίδιο PC, έγκατέστησα τη κάρτα απ' το CD που υπήρχε στη συσκευασία και, όλα καλά...

Πείτε μου τώρα εσείς, τίς σημαίνει "2 χρόνια εγγύηση Πλαίσιο" και ποιός, μπορεί ν' αποφασίσει άν, είμαστε δικαιούχοι εγγύησης ή άυτό είναι απλώς ένα "μαρκετίστικο τρικ" που βοηθάει τις πωλήσεις του κάθε "Πλαίσιο".

Θα παρακαλούσα όποια μέλη έχουν ανάλογη εμπειρία, να τη παραθέσουν εδώ.

Ευχαριστώ.13012012304.jpg
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μου φαίνεται παράξενο που μετά την αρνητική εμπειρία σου απο το σερβις του Πλαισίου αγόρασες ξανά κάρτα απο το ίδιο μαγαζί.
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
Μου φαίνεται παράξενο που μετά την αρνητική εμπειρία σου απο το σερβις του Πλαισίου αγόρασες ξανά κάρτα απο το ίδιο μαγαζί.
Φίλε μου, 7 σταθμοί μετρό είναι έτοιμοι για λειτουργία, αλλά είχαν μπεί στον πάγο (δεν είχε ολοκληρωθεί η σηματοδότησή τους), επειδή υπήρχε η αντιδικία με τη Siemens. Νομίζω ότι πρόσφατα, το πρόβλημα διευθετήθηκε.
Μή χάνεις την εικόνα. Το Πλαίσιο έχει καλές τιμές. Το θεμα εδώ είναι, " Τί ισχύει με την εγγύηση 'Πλαίσο' "
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
έχω αγοράσει μια περιουσία (κυρίως υπολογιστές από το πλαίσιο) και είμαι πελάτης του από το 1983 όταν από εκεί πήρα τα πρώτα υλικά σχεδίου για το πολυτεχνείο.

μου έχουν τύχει οι εξής περιπτώσεις με σειρά χρονολογίας.

1) με μια μνήμη ddr1 400 και κουφό πρόβλημα. την δούλευα στα 333 γιατί τόσο σήκωνε ο επεξεργαστής και όλα καλά. όταν άλλαξα επεξεργαστή και ήθελα 400 πάπαλα. την πήγα στην ζαίμη και τους εξήγησα το πρόβλημα. δόθηκε αμέσως χωρίς κοίταγμα εντολή για αλλαγή με νέα που την πήρα καπάκι από την στουρνάρη.
2) με ένα σετ μητρικής - επεξεργαστή που ήταν νεκρό. τα πήγα στο σερβις στο ψυχικό τα κράτησαν και με ενημέρωσαν ότι ήταν μητρική τελικά. είχε καταργηθεί το socket και ο επεξερηαστής - ρώτησε ο υπάλληλος μήπως υπήρχε καμμία στο stock στη μεταμόρφωση - δεν υπήρχε και τελικά μου έκοψε πιστωτικό στην τρέχουσα τιμή των εξαρτημάτων.
3) με αγορά μητρικής από το στοκ που τα έπαιξε μετά από λίγο (πριν την 6μηνη εγγύση που έχουν τα μεταχειρισμένα) και αντικαταστάθηκε με άλλη ίδια πάλι επι τόπου.

γενικά οι εμπειρίες μου από το σέρβις είναι καλές. βέβαια όλες οι περιπτώσεις πάνε πολλά χρόνια πίσω (πάνω από 5) όπου το πλαίσιο ήταν η χαρά των επαγγελματιών rmaδων όπως λέγονται στα φόρα υπολογιστών. τώρα βέβαια πιστεύω ότι ίσως άλλλαξαν οι εποχές και γενικά έχει ξεπέσει στα μάτια μου σαν κατάστημα τελευταία για κάποιους λόγους που έχουν να κάνουν με την προώθηση των προιόντων τους και κάποιες δήθεν προσφορές. δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο.
 

YannisA

Supreme Member
22 January 2008
3,151
ΑΘΗΝΑ
έχω αγοράσει μια περιουσία (κυρίως υπολογιστές από το πλαίσιο) και είμαι πελάτης του από το 1983 όταν από εκεί πήρα τα πρώτα υλικά σχεδίου για το πολυτεχνείο.

μου έχουν τύχει οι εξής περιπτώσεις με σειρά χρονολογίας.

1) με μια μνήμη ddr1 400 και κουφό πρόβλημα. την δούλευα στα 333 γιατί τόσο σήκωνε ο επεξεργαστής και όλα καλά. όταν άλλαξα επεξεργαστή και ήθελα 400 πάπαλα. την πήγα στην ζαίμη και τους εξήγησα το πρόβλημα. δόθηκε αμέσως χωρίς κοίταγμα εντολή για αλλαγή με νέα που την πήρα καπάκι από την στουρνάρη.
2) με ένα σετ μητρικής - επεξεργαστή που ήταν νεκρό. τα πήγα στο σερβις στο ψυχικό τα κράτησαν και με ενημέρωσαν ότι ήταν μητρική τελικά. είχε καταργηθεί το socket και ο επεξερηαστής - ρώτησε ο υπάλληλος μήπως υπήρχε καμμία στο stock στη μεταμόρφωση - δεν υπήρχε και τελικά μου έκοψε πιστωτικό στην τρέχουσα τιμή των εξαρτημάτων.
3) με αγορά μητρικής από το στοκ που τα έπαιξε μετά από λίγο (πριν την 6μηνη εγγύση που έχουν τα μεταχειρισμένα) και αντικαταστάθηκε με άλλη ίδια πάλι επι τόπου.

γενικά οι εμπειρίες μου από το σέρβις είναι καλές. βέβαια όλες οι περιπτώσεις πάνε πολλά χρόνια πίσω (πάνω από 5) όπου το πλαίσιο ήταν η χαρά των επαγγελματιών rmaδων όπως λέγονται στα φόρα υπολογιστών. τώρα βέβαια πιστεύω ότι ίσως άλλλαξαν οι εποχές και γενικά έχει ξεπέσει στα μάτια μου σαν κατάστημα τελευταία για κάποιους λόγους που έχουν να κάνουν με την προώθηση των προιόντων τους και κάποιες δήθεν προσφορές. δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο.

Ήμουν 1ο-ετής φοιτητής στη Θεσσαλονίκη το 1976, και εκεί συνάντησα το 1ο κατάστμα Πλαίσιο, που τότε πουλούσε σχεδιαστήρια, όργανα σχεδιάσαης, ραπιδογράφους κλπ. Λίγο πιό κάτω ήταν και το 1ο Goody's. Τί να λέμε τώρα...
Απλώς σήμερα, όλα είναι διαφορετικά.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Εγγύηση "Πλαίσιο"

έχω αγοράσει μια περιουσία (κυρίως υπολογιστές από το πλαίσιο) και είμαι πελάτης του από το 1983 ...
...τώρα βέβαια πιστεύω ότι ίσως άλλλαξαν οι εποχές και γενικά έχει ξεπέσει στα μάτια μου σαν κατάστημα τελευταία για κάποιους λόγους που έχουν να κάνουν με την προώθηση των προιόντων τους και κάποιες δήθεν προσφορές. δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο.

+1

Καποτε επι της εποχης (που και η στουρναρη εθεωρειτω η "silicon valley") το πλαισιο μια χαρα καταστημα
Σημερα, ειναι ενα τελειως διαφορετικο καταστημα και με φιλοσοφια καρμπον οπως πολλα αλλα τετοιου ειδους καταστηματα.
Ενω καποτε το προτιμουσα για το καλο σερβις του και ας ηταν λιγο πιο ακριβο στις τιμες, σημερα δεν εχω παραπανω εμπιστοσυνη σε αυτο απο οτι στα υπολοιπα. Οι καιροι αλλαξαν.
 
2) με ένα σετ μητρικής - επεξεργαστή που ήταν νεκρό. τα πήγα στο σερβις στο ψυχικό τα κράτησαν και με ενημέρωσαν ότι ήταν μητρική τελικά. είχε καταργηθεί το socket και ο επεξερηαστής - ρώτησε ο υπάλληλος μήπως υπήρχε καμμία στο stock στη μεταμόρφωση - δεν υπήρχε και τελικά μου έκοψε πιστωτικό στην τρέχουσα τιμή των εξαρτημάτων.

Όταν λες στην τρέχουσα τιμή των εξαρτημάτων εννοείς στην τιμή που είχαν όταν χάλασαν;

Αν ναι, σε εξαπάτησαν.. Τα πιστωτικά κόβονται στην αρχική τιμή αγοράς, δηλαδή παίρνεις πίσω τα λεφτά που έδωσες.

Πολλά μαγαζιά κάνουν (ή προσπαθούν να κάνουν) αυτή την κομπίνα. Όταν τους λες όμως ότι ο νόμος λέει άλλα, κάνουν άμεσα κωλοτούμπα και συμμορφώνονται.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
μου εχουν κανει και εμενα το ιδιο με ενα wifi στικ. Χαλασε στην εγγυση και μου το αντικατεστησαν με τιμη που ειχε οταν χαλασε. Μαλιστα, επειδη το ιδιο σε μοντελο δεν υπηρχε πλεον (αρα πως ηξεραν την τωρινη τιμη του, αφου δεν υπηρχε πλεον) μου εδωσαν μιας αλλης μαρκας, χωρις ομως να με αφησουν να διαλεξω και μαρκα, μιας και στα ιδια χρηματα υπηρχαν 3-4 μαρκες.
 

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
ναι εννοώ όταν χάλασαν που βέβαια ήταν μια εικονική τιμή αφού δεν κυκλοφορούσαν πλέον. τοτε στο σερβις είχαν ένα πρόγραμμα που έδειχνε τιμές κατά το πλαίσιο των παλαιών εξαρτημάτων που έχουν καταργηθεί η δεν υπάρχουν πλέον στα μαγαζιά τους. θυμάμαι το σετ έκανε 180 ευρώ και μετά από 2.5 χρόνια μου έκοψαν 110.

για να είμαι ειλικρινής τους το είπα αυτό που λές αλλά μου απάντησε ο υπάλληλος δεν γίνεται έτσι γιατι αν ήταν έτσι όλοι πριν την λήξη της 3ετούς εγγύησης θα έκαιγαν τα μηχανήματα τους και θα είχαν πάντα updated εξαρτήματα. μου φάνηκε πειστική η απάντηση αλλά όσο ζείς κάτι μαθαίνεις.....
 
Δεν χρειάζεται κανένα πρόγραμμα που να τους λέει τις τιμές, εφόσον μιλάμε για πιστωτικό. Η τιμή είναι γνωστή: αυτό που λέει η απόδειξη / τιμολόγιο που τους πήγες.

Το επιχείρημα περί καψίματος μηχανημάτων είναι αστείο από τη μια, θλιβερό από την άλλη, τρελά φάουλ overall.
 

cretan

AVClub Enthusiast
4 September 2007
729
Εμένα που μου κάηκε η κάρτα γραφικών 8800gt (αν δεν κάνω λάθος) και που την είχα ακριβοπληρωσει, μου την αντικατέστησαν με μια gtx260 στα μισά σχεδόν λεφτά γιατί όπως λένε, το ελαττωματικό προϊόν το αντικαθιστούν με ένα ίδιων ή καλύτερων επιδόσεων. Μπορει εγώ τότε να πήρα την κορυφαία κάρτα (με κορυφαία λεφτά) αλλα πήρα μια άλλη σαφώς καλύτερη αλλα που έκανε τα μισά λεφτα. Και πάλι κερδισμένος είμαι!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ηθελα να ηξερα, απο τη στιγμη που λενε οτι δεν παιζει ρολο ποσο εκανε οταν το αγορασες αλλα ποσο κανει τωρα, αν εγω τους παω εναν κατεστραμενο δισκο που εκανε 100 ευρω περισυ και φετος που εχουν παει στα υψη π.χ. 150 ευρω, θα δεχτουν να μου δωσουν τον ιδιο που ειναι ομως πλεον πιο ακριβος. ? Εκει τους θελω.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Εγγύηση "Πλαίσιο"

Ηθελα να ηξερα, απο τη στιγμη που λενε οτι δεν παιζει ρολο ποσο εκανε οταν το αγορασες αλλα ποσο κανει τωρα, αν εγω τους παω εναν κατεστραμενο δισκο που εκανε 100 ευρω περισυ και φετος που εχουν παει στα υψη π.χ. 150 ευρω, θα δεχτουν να μου δωσουν τον ιδιο που ειναι ομως πλεον πιο ακριβος. ? Εκει τους θελω.

Ωραίος... :rofl:
 

manosfp

AVClub Addicted Member
30 July 2008
1,538
Δεν χρειάζεται κανένα πρόγραμμα που να τους λέει τις τιμές, εφόσον μιλάμε για πιστωτικό. Η τιμή είναι γνωστή: αυτό που λέει η απόδειξη / τιμολόγιο που τους πήγες.

Το επιχείρημα περί καψίματος μηχανημάτων είναι αστείο από τη μια, θλιβερό από την άλλη, τρελά φάουλ overall.

Αν και φανατικος εχθρος του Πλαισιου αλλα και λοιπων καταστηματων με αντιστοιχη τακτικη,θα ηθελα να επισημανω οτι το επιχειρημα στεκει μια χαρα, υπαρχουν πολλα λαμογια που το εχουν κανει επαγγελμα. Αν σημερα αγορασω ενα ssd 30gb και σε τρια χρονια τον καψω θα εχω δωρεαν αναβαθμιση σε 500αρη. Δυστυχως τις αμαρτιες αυτου του ειδους πελατη τις πληρωνουμε ολοι.....

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,404
Land of Dystopia
Ας πω κι εγώ μια ιστορία, νετμπουκ ACER Aspire One, που κάναν δώρο πριν από σχεδόν 3 χρόνια, σταμάτησε να λειτουργεί, το είχαν πάρει οι τύποι που μου το κάναν από το Πλαίσιο.

Πάω στο μαγαζί του Ταύρου, μου ζήτησαν απόδειξη αλλά δεν είχα, είπαμε δώρο, με πολλά βρήκαμε την άκρη ( πήρα τηλέφωνα τα παιδιά που μου το κάναν δώρο), άλλαξαν μητρική χωρίς κανένα κόστος.
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Re: Εγγύηση "Πλαίσιο"

Τα πιστωτικά κόβονται στην αρχική τιμή αγοράς, δηλαδή παίρνεις πίσω τα λεφτά που έδωσες.

Σωστά. Αυτό ακριβώς μου συνέβη πριν 10 μέρες.
Είχα αγοράσει έναν σκληρό πριν 2 χρόνια που μου έσκασε. Τιμή αγοράς 100 ευρώ. Σήμερα ΔΕΝ υπάρχει αυτό το μοντέλο.

Το άφησα και μετά από 2 εργάσιμες μέρες με ενημέρωσαν ότι ό δίσκος όντως έχει πρόβλημα. Μου έκοψαν πιστωτικό 100 ευρώ κανονικότατα. Εβαλα και μερικά ευρώ παραπάνω και πήρα έναν μεγαλύτερης χωρητικότητας.

Πλαίσιο Αλίμου.
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,404
Land of Dystopia
Παρόμια ιστορία με σκληρό seagate εξωτερικό, το ρίχνει ο μικρός κάτω πάπαλα, ευτυχώς ο δίσκος ήτο σε "εγγύηση", το πάω τον αφήνω, μετά από 5 μέρες με πήραν να μου ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σωθεί και εάν ήθελα να πάρω έναν καινούργιο, και ασφαλώς έτσι έκανα!!
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Ηθελα να ηξερα, απο τη στιγμη που λενε οτι δεν παιζει ρολο ποσο εκανε οταν το αγορασες αλλα ποσο κανει τωρα, αν εγω τους παω εναν κατεστραμενο δισκο που εκανε 100 ευρω περισυ και φετος που εχουν παει στα υψη π.χ. 150 ευρω, θα δεχτουν να μου δωσουν τον ιδιο που ειναι ομως πλεον πιο ακριβος. ? Εκει τους θελω.

το κιτρινόμαυρο μαγαζί σε τέτοια περίπτωση (σημερινή) φίλου εδωσε πιστωτικό για δίσκο 1.5Τ, αγορασμένο ~95 , αλλά σήμερα αξίας ~140 ... και ξαναπλήρωσε +45 για να πάρει έναν ίδιο.