Αξιόλογα FTA δορυφορικά κανάλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kost5

New member
28 January 2010
93
Γεια σας,
εχω δορυφορικη κεραια για τα ελευεθερα καναλια hotbird.
εχει να προτεινει κανεις τιποτα αξιολογα (αγγλοφωνα) καναλια
γιατι γινεται ενας χαμος απο 1000+? καναλια απο ολο τον κοσμο..απο τα οποια
τα περισσοτερα δεν ειναι και αξιολογης ποιοτητας..

ομως εχω ξεχωρισει καποια που ειναι πολυ καλα και μου αρκουν δεδομενου οτι ειναι δωρεαν.
πχ εχω ξεχωρισει CΝΒC, ΒΒC, eurοnews, ErtWorld, Viva, FΤν.

πριν καιρο ειχα ανακαλυψει ενα καναλι απο αζερμπαιτζαν(νομιζω) το οποιο για αρκετους μηνες επαιζε ταινιες hollywood (δεκαετιας 90-00) οι οποιες ειχαν original ηχο και ηταν χωρις υποτιτλους-δλδ βλεπονταν κανονικα, αλλα τωρα χαθηκε.
 

kostas7

New member
7 July 2009
27
Re: ελευθερα δορυφορικα καναλια

11117 V 27500 3/4 True Movies 1 ταινιες με αγγλικο ηχο...
11137 H 27500 3/4 NHK World πολυ ομορφα ντοκυμαντερ σε αγγλικο ηχο παντα...
11541 V 22000 5/6 Virgin Radio TV μουσικο...
12015 H 27500 3/4 RT Doc ταξιδιωτικα ντοκυμαντερ απο Ρωσια με αγγλικο ηχο....
11804 V 27500 2/3 Rai Sport1+2 αθλητικα της rai, μπασκετ και βολλευ ειναι τα καλυτερα....
 

kost5

New member
28 January 2010
93
σε ευχαριστω πολυ κωστα!
υπαρχει περιπτωση καποια απο αυτα να μην τα πιανω (πχ λογω μικρου πιατου? νομιζω ειναι 60εκ.)
επισης αυτοι οι κωδικοι συχντοτητες που εχεις μπροστα, πως μπορω να τους χρησιμοποιησω για να βρω απ'ευθειας τα καναλια
χωρις να τα ψαχνω ενα ενα.. γιατι ειναι και πολλα...
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Έχεις κάνει εύρεση τώρα τελευταία? Αν ναι, το πιθανότερο να τα έχει ήδη βρει ο δέκτης. Αν τα βάλεις αλφαβητικά θα βρεις άκρη.

Αν δεν τα έχει βρει ο δέκτης σου, θα πας από το μενού και θα κάνεις χειροκίνητη αναζήτηση/εύρεση (manual search) και θα δίνεις μία-μία τις παραπάνω συχνότητες
 

kost5

New member
28 January 2010
93
μηπως ανακαλυψαμε κανενα νεο καναλι? καθε ποτε προστιθενται νεα καναλια?
 

kostas7

New member
7 July 2009
27
Καθε μερα εχουμε προσθαφαιρεσεις καναλιων στον δορυφορο αλλα ειναι αναξια λογου....
ο hotbird δυστυχως ειναι ο χειροτερος δορυφορος για τα καναλια που ψαχνεις...
ισως αν μπορουσες να γυρισεις το πιατο σου στον astra στις 28 μοιρες να ειχες καλυτερα αποτελεσματα.
 

kost5

New member
28 January 2010
93
θυμαμαι τοτε που ηρθε ο τεχνικος για το δορ.πιατο και μου ειπε οτι στον astra θα πιανω λιγα καναλια και καλυτερα ειναι στον hotbird..
απο FTA καναλια ποια ειναι που αξιζουν σε αστρα?
 

Andreas Astra

Established Member
11 December 2009
169
Αυλίδα,Greece
θυμαμαι τοτε που ηρθε ο τεχνικος για το δορ.πιατο και μου ειπε οτι στον astra θα πιανω λιγα καναλια και καλυτερα ειναι στον hotbird..
απο FTA καναλια ποια ειναι που αξιζουν σε αστρα?

Από Astra: Deluxe music(Μουσική),DMAX(έχει αρκετά ντοκιμαντέρ του Discovery Channel ελεύθερα,όμως μόνο με γερμανική γλώσσα),VIVA,Eurosport Germany,Sport 1 και άλλα αρκετά που τα οποία δεν τα θυμάμαι.
 

kostas7

New member
7 July 2009
27
θυμαμαι τοτε που ηρθε ο τεχνικος για το δορ.πιατο και μου ειπε οτι στον astra θα πιανω λιγα καναλια και καλυτερα ειναι στον hotbird..
απο FTA καναλια ποια ειναι που αξιζουν σε αστρα?

αν μενεις Αθηνα και εχεις μικρο πιατο οντως δεν θα κατεβαζεις πολλα καναλια οποτε δεν αξιζει ο κοπος....
αν παλι μενεις Βορεια Ελλαδα, η εχεις πανω απο 1 μετρο πιατο το συζηταμε .....
αναφερομαι στους astra 28 που υπαρχει πληθωρα αγγλικων ελευθερων καναλιων, και οχι στους astra 19 που εχει λιγοτερα αγγλοφωνα και απο τον hot bird!
για να παρεις μια γευση απο ελευθερα αγγλοφωνα καναλια στον astra 28:
CBS Action
Movies4men 1+2
Horror Channel
Bliss
Food Network
CBS Reality
Travel Channel
True Movies 1+2
True Entertainment
CBS Drama
ολα τα news channels + sky news που βλεπω οτι σου αρεσουν....
καθως και δεκαδες μουσικα, παιδικα, αλλα για την γυμναστικη αλλα για γαμους, διακοσμηση, και ολα αυτα αγγλοφωνα....
 
Last edited:

kost5

New member
28 January 2010
93
αν μενεις Αθηνα και εχεις μικρο πιατο οντως δεν θα κατεβαζεις πολλα καναλια οποτε δεν αξιζει ο κοπος....
αν παλι μενεις Βορεια Ελλαδα, η εχεις πανω απο 1 μετρο πιατο το συζηταμε .....
αναφερομαι στους astra 28 που υπαρχει πληθωρα αγγλικων ελευθερων καναλιων, και οχι στους astra 19 που εχει λιγοτερα αγγλοφωνα και απο τον hot bird!
για να παρεις μια γευση απο ελευθερα αγγλοφωνα καναλια στον astra 28:
CBS Action
Movies4men 1+2
Horror Channel
Bliss
Food Network
CBS Reality
Travel Channel
True Movies 1+2
True Entertainment
CBS Drama
ολα τα news channels + sky news που βλεπω οτι σου αρεσουν....
καθως και δεκαδες μουσικα, παιδικα, αλλα για την γυμναστικη αλλα για γαμους, διακοσμηση, και ολα αυτα αγγλοφωνα....


αρα εγω που ειμαι Αθηνα και εχω μικρο πιατο (νομιζω 60) ειναι καλυτερα που εχω hotbird, σωστα? στον αστρα αν καταλαβα σωστα θα εχω κυριως γερμανοφωνα και πολυ λιγοτερα απο το αν εμενα Β.Ελλαδα
 

kostas7

New member
7 July 2009
27
αρα εγω που ειμαι Αθηνα και εχω μικρο πιατο (νομιζω 60) ειναι καλυτερα που εχω hotbird, σωστα? στον αστρα αν καταλαβα σωστα θα εχω κυριως γερμανοφωνα και πολυ λιγοτερα απο το αν εμενα Β.Ελλαδα

Ακριβως, για την πολη που μενεις, για την διαμετρο πιατου που εχεις, και για τα καναλια που σε ενδιαφερουν μια χαρα ειναι ο hotbird!
 

gred

New member
29 November 2007
74
Volos
Όλα αυτά τα ελεύθερα κανάλια που αναφέρεις στις 28Ε πρέπει να έχεις τουλάχιστον 1,25 πιάτο για να τα δεις.Νομίζω ότι τα MBC στον αραβικό αξίζουν πολλά για όσουν ξέρουν αγγλικά.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
ρε παιδια-αυτο το deluxmusic στον astra στις 19,ειναι τοσο δυσκολη συχνοτητα,που μου βγαινει οριακα?
με 1 μετρο πιατο,κεντραρισμενο astra,παρακεντρα hotbird,το σημα στο deluxe μου εβγαινε 6.5/7db.
ανεβηκα,αλλαξα το lnb του astra και η καλυτερη θεση που βρηκα,ηταν 8.5/9db,οταν το zdf βγαινει 15db+..!
λογικο?
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Αν και δεν ξέρω από μετρήσεις dreambox, νομίζω ότι είσαι ok. Ας μας το επιβεβαιώσει όμως και κάποιος άλλος dreamboxάκιας.