Μελέτη χώρου - εγκατάσταση 3D προβολέα και οθόνης.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Όπως έχω αναφέρει και σε άλλη σημεία του forum προσπαθώ να στήσω το δικό μου
σύστημα home cinema με δυνατότητα αναπαραγωγής 3D.
Μετά από την ουσιαστική ενθάρυνση από όλα τα παιδιά εδώ κάνω το βήμα να ξεκινήσω
το thread σχετικά με την τοποθέτηση προβολέα και οθόνης.

Καταρχάς θα παραθέσω τις βασικές αποστάσεις του υποψήφιου χώρου όπου θα τοποθετηθεί
η οθόνη προβολής καθώς και του χώρου τοποθέτησης του προβολέα.
Παράλληλα σας παραθέτω μια σειρά από φωτογραφίες, ώστε να καταλάβετε όλα όσα θα περιγράψω:

View attachment 75948

στα αριστερά το κουβούκλιο που προεξέχει 35 cm από τον τοίχο


View attachment 75949

στα αριστερά το τζάκι


View attachment 75950


View attachment 75951

View attachment 75952

View attachment 75954

View attachment 75955

View attachment 75953

View attachment 75956

View attachment 75957

σημείο τοποθέτησης αριστερού front ηχείου

View attachment 75958


σημείο τοποθέτησης δεξιού front ηχείου

View attachment 75959


τα δυο δοκάρια που συναντιώνται στην κολώνα

View attachment 75960

το δοκάρι τοποθέτησης του προβολέα


View attachment 75961

View attachment 75962

το σημείο "διασταύρωσης" των δοκαριών (κλείσιμο για dedicated home cinema)

View attachment 75963
Ο προβολέας σκέφτομαι να τοποθετηθεί κάπου στη μέση του δοκαριού

View attachment 75964

η αριστερή άκρη του δοκαριού τοποθέτησης του προβολέα
CIMG0928.jpg

CIMG0929.jpg

CIMG0931.jpg

στα αριστερά το κουβούκλιο που προεξέχει 35 cm από τον τοίχο

CIMG0926.jpg


Έχουμε:
ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Πλάτος Τοίχου: 2.90 m
Ύψος Τοίχου: 2.75 m
Απόσταση οθόνης προβολής - δοκάρι τοποθέτησης προβολέα : 5 m

Σύμφωνα με την σελίδα της Epson,οι διαστάσεις του Epson EH - TW9000 είναι:

Π x B x Y : 39.5 x 46.6 x 14 cm

Επομένως αν έχουμε περίπου 47 cm το μήκος του προβολέα και ας υποθέσω, ας πούμε
επιπλέον 13 cm "αέρα" για την απόσταση του προβολέα από το δοκάρι και χώρος για να
περαστούν τα καλώδια HDMI κλπ.Άρα έχουμε συνολικά : 47 cm + 13 cm = 60 cm =0.60 m

Επομένως η απόσταση λάμπας προβολής - οθόνης προβολής θα είναι περίπου:

5 m - 0.60 m = 4.40 m

Η απόσταση θέασης λογικά θα είναι "κάτω από το δοκάρι" που θα είναι τοποθετημένος ο προβολέας
ή λίγο πιο μπροστά (άρα το πολύ 5 μέτρα απόσταση θέασης).Ωστόσο όπως βλέπετε κι από τις
φωτογραφίες υπάρχει χώρος και πιο πίσω από το δοκάρι για να τοποθετηθεί καναπεδάκι,αν θεωρείται
πως είναι καλύτερα πιο μακριά.

Λοιπόν ας τα πάρουμε σιγά σιγά σε βήματα:

1.Καταρχάς σε γενικές γραμμές κρίνεται κατάλληλο το συγκεκριμένο χώρο για να τοποθετηθεί οθόνη
προβολής και ο προβολέας?

2.Έχω ζηλέψει πολύ το σκηνικό του φίλου μας enoxos!Θα ήταν ενδιαφέρον να μου έλεγε ο φίλος enoxos,
στο υπόλοιπο κομμάτι του τοίχου έξω από την οθόνη πως το έχει κάνει έτσι γκρίζο?Είναι βαμμένο το τμήμα
του τοίχου εκτός της οθόνης προβολής ή μήπως έχει επενδύσει τον τοίχο με κάποιο σκούρο φελιζόλ
(παρόμοια με αυτά που βάζουμε στους τοίχους ενός ραδιοφωνικού σταθμού για τον ήχο)
Επομένως θέλω να δω αν θα πρέπει πρώτα να κάνω κάποια βαψίματα/σπατουλαρίσματα ή κάποια επένδυση
στον τοίχο που θα μπει η οθόνη ή και τα δυο,αντίστοιχα όπως ο φίλος enoxos.

3.Προσέξτε επίσης ότι στα αριστερά προεξέχει ένα κουβούκλιο από το τζάκι, 35 cm προς τα έξω.
Σκέφτομαι μήπως αυτό ενδεχομένως δημιουργήσει πρόβλημα στη δέσμη του προβολέα,αν η εικόνα
φτάνει μέχρι τα άκρα του τοίχου.

4.Ποιά θα πρέπει να είναι η απόσταση της οθόνης προβολής από το πάτωμα?Δηλαδή σε τι ύψος πρέπει να ξεκινάει η οθόνη?

5.Ποιά είναι η βέλτιστη (η μεγαλύτερη δυνατή) οθόνη 21:9 (2.35:1) που μπορώ να έχω?Τι γίνεται με
το masking για τις περιπτώσεις προβολής 16:9 υλικού?Πως μπορώ να πετύχω το masking?

6.Ο προβολέας σκέφτομαι να τοποθετηθεί κάπου στη μέση του δοκαριού,πάνω στο μπράτσο
του δοκαριού.Είναι δόκιμη η θέση?Βασικά εσείς είστε οι ειδικοί για να μου πείτε!!

7.Τέλος αν δείτε το δοκάρι που σκέφτομαι να τοποθετηθεί ο προβολέας διασταρώνεται με ακόμα
ένα δοκάρι και συναντιούνται στην κολώνα.Σε τελικά στάδια σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα κάπως
να "κλείσω το χώρο" κατά μήκος των δυο δοκαριών μέχρι την κολώνα όπου συνταντώνονται
και να δημιουργούσα ένα dedicated χώρο για τις προβολές.

Ζητώ συγνώμη για την όχι καλή εμφάνιση ίσως,αλλά είναι η πρώτη φορά που ανεβάζω φωτογραφίες!
Ξεκινάμε με τα βασικά και προχωράμε...

Εκ των προτέρων θερμά ευχαριστώ σε όλους σας,για την υπομονή και το χρόνο σας!!
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
πως έχω αναφέρει και σε άλλη σημεία του forum προσπαθώ να στήσω το δικό μου
σύστημα home cinema με δυνατότητα αναπαραγωγής 3D.
Μετά από την ουσιαστική ενθάρυνση από όλα τα παιδιά εδώ κάνω το βήμα να ξεκινήσω
το thread σχετικά με την τοποθέτηση προβολέα και οθόνης.

Καταρχάς θα παραθέσω τις βασικές αποστάσεις του υποψήφιου χώρου όπου θα τοποθετηθεί
η οθόνη προβολής καθώς και του χώρου τοποθέτησης του προβολέα.
Παράλληλα σας παραθέτω μια σειρά από φωτογραφίες, ώστε να καταλάβετε όλα όσα θα περιγράψω:

CIMG0866.jpg

στα αριστερά το κουβούκλιο που προεξέχει 35 cm από τον τοίχο

CIMG0874.jpg

στα αριστερά το τζάκι

CIMG0875.jpg

View attachment 75986

View attachment 75987

View attachment 75988

View attachment 75989

View attachment 75990

View attachment 75991

σημείο τοποθέτησης αριστερού front ηχείου

View attachment 75992

σημείο τοποθέτησης δεξιού front ηχείου

View attachment 75993

τα δυο δοκάρια που συναντιώνται στην κολώνα

View attachment 75994

το δοκάρι τοποθέτησης του προβολέα

View attachment 75995

View attachment 75996

το σημείο "διασταύρωσης" των δοκαριών (κλείσιμο για dedicated home cinema)

View attachment 75997

Ο προβολέας σκέφτομαι να τοποθετηθεί κάπου στη μέση του δοκαριού

CIMG0927.jpg

η αριστερή άκρη του δοκαριού τοποθέτησης του προβολέα

CIMG0928.jpg

View attachment 76000

View attachment 76001

στα αριστερά το κουβούκλιο που προεξέχει 35 cm από τον τοίχο

CIMG0926.jpg


Έχουμε:
ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ

Πλάτος Τοίχου: 2.90 m
Ύψος Τοίχου: 2.75 m
Απόσταση οθόνης προβολής - δοκάρι τοποθέτησης προβολέα : 5 m

Σύμφωνα με την σελίδα της Epson,οι διαστάσεις του Epson EH - TW9000 είναι:

Π x B x Y : 39.5 x 46.6 x 14 cm

Επομένως αν έχουμε περίπου 47 cm το μήκος του προβολέα και ας υποθέσω, ας πούμε
επιπλέον 13 cm "αέρα" για την απόσταση του προβολέα από το δοκάρι και χώρος για να
περαστούν τα καλώδια HDMI κλπ.Άρα έχουμε συνολικά : 47 cm + 13 cm = 60 cm =0.60 m

Επομένως η απόσταση λάμπας προβολής - οθόνης προβολής θα είναι περίπου:

5 m - 0.60 m = 4.40 m

Η απόσταση θέασης λογικά θα είναι "κάτω από το δοκάρι" που θα είναι τοποθετημένος ο προβολέας
ή λίγο πιο μπροστά (άρα το πολύ 5 μέτρα απόσταση θέασης).Ωστόσο όπως βλέπετε κι από τις
φωτογραφίες υπάρχει χώρος και πιο πίσω από το δοκάρι για να τοποθετηθεί καναπεδάκι,αν θεωρείται
πως είναι καλύτερα πιο μακριά.

Λοιπόν ας τα πάρουμε σιγά σιγά σε βήματα:

1.Καταρχάς σε γενικές γραμμές κρίνεται κατάλληλο το συγκεκριμένο χώρο για να τοποθετηθεί οθόνη
προβολής και ο προβολέας?

2.Έχω ζηλέψει πολύ το σκηνικό του φίλου μας enoxos!Θα ήταν ενδιαφέρον να μου έλεγε ο φίλος enoxos,
στο υπόλοιπο κομμάτι του τοίχου έξω από την οθόνη πως το έχει κάνει έτσι γκρίζο?Είναι βαμμένο το τμήμα
του τοίχου εκτός της οθόνης προβολής ή μήπως έχει επενδύσει τον τοίχο με κάποιο σκούρο φελιζόλ
(παρόμοια με αυτά που βάζουμε στους τοίχους ενός ραδιοφωνικού σταθμού για τον ήχο)
Επομένως θέλω να δω αν θα πρέπει πρώτα να κάνω κάποια βαψίματα/σπατουλαρίσματα ή κάποια επένδυση
στον τοίχο που θα μπει η οθόνη ή και τα δυο,αντίστοιχα όπως ο φίλος enoxos.

3.Προσέξτε επίσης ότι στα αριστερά προεξέχει ένα κουβούκλιο από το τζάκι, 35 cm προς τα έξω.
Σκέφτομαι μήπως αυτό ενδεχομένως δημιουργήσει πρόβλημα στη δέσμη του προβολέα,αν η εικόνα
φτάνει μέχρι τα άκρα του τοίχου.

4.Ποιά θα πρέπει να είναι η απόσταση της οθόνης προβολής από το πάτωμα?Δηλαδή σε τι ύψος πρέπει να ξεκινάει η οθόνη?

5.Ποιά είναι η βέλτιστη (η μεγαλύτερη δυνατή) οθόνη 21:9 (2.35:1) που μπορώ να έχω?Τι γίνεται με
το masking για τις περιπτώσεις προβολής 16:9 υλικού?Πως μπορώ να πετύχω το masking?

6.Ο προβολέας σκέφτομαι να τοποθετηθεί κάπου στη μέση του δοκαριού,πάνω στο μπράτσο
του δοκαριού.Είναι δόκιμη η θέση?Βασικά εσείς είστε οι ειδικοί για να μου πείτε!!

7.Τέλος αν δείτε το δοκάρι που σκέφτομαι να τοποθετηθεί ο προβολέας διασταρώνεται με ακόμα
ένα δοκάρι και συναντιούνται στην κολώνα.Σε τελικά στάδια σκεφτόμουν ότι θα μπορούσα κάπως
να "κλείσω το χώρο" κατά μήκος των δυο δοκαριών μέχρι την κολώνα όπου συνταντώνονται
και να δημιουργούσα ένα dedicated χώρο για τις προβολές.

Ζητώ συγνώμη για την όχι καλή εμφάνιση ίσως,αλλά είναι η πρώτη φορά που ανεβάζω φωτογραφίες!
Ξεκινάμε με τα βασικά και προχωράμε...

Εκ των προτέρων θερμά ευχαριστώ σε όλους σας,για την υπομονή και το χρόνο σας!!

Υ.Γ.: Ελπίζω αυτή τη φορά να τα κατάφερα με τις φωτογραφίες! Αν ναι,κάποιος υπεύθυνος ας σβήσει
το πρώτο post που είναι ουσιαστικά το ίδιο.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Επειδή δεν ξέρω τι φταίει κάνω μια τελευταία προσπάθεια να παραθέσω μόνο τις φωτογραφίες:

CIMG0866.jpg

CIMG0870.jpg

CIMG0875.jpg

CIMG0883.jpg

τοποθέτηση αριστερού front ηχείου

CIMG0895.jpg

τοποθέτηση δεξιού front ηχείου

CIMG0897.jpg
 

Attachments

  • CIMG0900.jpg
    CIMG0900.jpg
    52.5 KB · Views: 564

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Συνεχίζουμε...


CIMG0904.jpg

διασταύρωση των δύο δοκαριών (δυνατότητα για κλείσιμο για dedicated home cinema)

CIMG0914.jpg

CIMG0922.jpg

το κουβούκλιο στα αριστερά που περισσεύει 35 cm προς τα έξω

CIMG0926.jpg

Σημείο τοποθέτησης του προβολέα (πάνω στο μπράτσο του δοκαριού)

CIMG0927.jpg

τελείωμα του δοκαριού στα αριστερά

CIMG0928.jpg

συνάντηση των δυο δοκαριών στην κολώνα

CIMG0929.jpg

Σημείο τοποθέτησης του προβολέα (πάνω στο μπράτσο του δοκαριού)

CIMG0931.jpg
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Λοιπόν σε περίπτωση που δεν έχει γίνει κατανοητό να τονίσω ότι:

Ο χώρος στον οποίο σκέφτομαι να τοποθετηθεί η οθόνη είναι ο τοίχος
που αυτή τη στιγμή βρίσκεται ο καθρέπτης.

Προφανώς ο καθρέπτης,το έπιπλο που βρίσκεται ακριβώς κάτω από τον καθρέπτη
καθώς και το τραπέζι που βρίσκεται μπροστά,θα φύγουν.

Κάτω από τον καθρέπτη,εκεί που βρίσκεται τώρα το έπιπλο,στη μέση σκέφτομαι να
τοποθετηθεί κάποιο rack ή κάτι τέτοιο,κι εκεί να μπουν πηγές,ενισχυτές κλπ.
Τα δυο front ηχεία σκέφτομαι να τοποθετηθούν στις δυο άκρες, εκεί που τώρα
βρίσκονται οι δυο καρέκλες,όπως φαίνεται κι απ' τις φωτογραφίες.

Τώρα ο προβολέας σκέφτομαι να τοποθετηθεί στη μέση του δοκαριού όπως δείχνω
και στις φωτογραφίες.Η απόσταση δοκαριού και τοίχου είναι 5 μέτρα,όπως έχω αναφέρει.

Ας ξεκινήσουμε με τις γνώμες σας για το χώρο και για την θέση τοποθέτησης του προβολέα.
Τα σκέφτομαι καλά ή ενδεχομένως να σκεφτώ άλλο σημείο τοποθέτησης του προβολέα?

Επίσης θα παρακαλούσα τον φίλο enoxos να μου έλεγε τι έχει βάλει στο μέρος του τοίχου
που είναι εκτός της οθόνης του.Είναι βαμμένος ο τοίχος ή έχει ντύσει τον τοίχο με κάποιο
σκούρο υλικό (παρόμοια με αυτά που βάζουμε στους τοίχους ενός ραδιοφωνικού σταθμού)

Πρέπει να ξεκινήσω με την επένδυση ή βάψιμο του τοίχου?
Ποιό είναι το μεγαλύτερο (βέλτιστο) μέγεθος οθόνης 21:9 (2.35:1) που μπορώ να έχω?
Δείτε και τις υπόλοιπες ερωτήσεις που έχω θέσει στα προηγούμενα posts για να ξεκινήσουμε
την κουβέντα!

Ευχαριστώ θερμά και περιμένω τα πρώτα βασικά στοιχεία!
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Απάντηση: Μελέτη χώρου - εγκατάσταση 3D προβολέα και οθόνης.

Πριν ξεκινήσουμε, να ρωτήσω κάτι...

Ο πολυέλαιος θα μείνει εκεί που είναι?

Το τραπέζι της τραπεζαρίας επίσης? Τι ύψος έχει?

Φίλε Γιάννη,

Ο πολυέλαιος προφανώς και θα φύγει αφού είναι ακριβώς στη μέση και προφανώς η δέσμη
του προβολέα θα πέφτει πάνω του.Στη θέση του σκέφτομαι ίσως να βάλω ας πούμε ένα
κυκλικό σετ από 4-5 σποτάκια που δεν θα απέχουν από το ταβάνι.

Στις παραπάνω φωτογραφίες υπολόγιζα πως θα φύγουν:

Καθρέπτης,το έπιπλο κάτω από τον καθρέπτη,όλες οι καρέκλες και το τραπέζι της
τραπεζαρίας.Ουσιαστικά όλα δηλαδή!

Τώρα ειδικά για το τραπέζι της τραπεζαρίας φαντάζομαι με ρωτάς για το ύψος του,
μήπως ενδεχομένως μπορεί να παραμείνει εκεί,χωρίς να εμποδίζει τη δέσμη του προβολέα.
Θα πάω να το μετρήσω και θα αναφέρω αμέσως,μόνο που σκέφτομαι και το εξής:
Ακόμα κι αν το ύψος του τραπεζιού της τραπεζαρίας είναι τέτοιο που δε θα εμποδίζει
τη δέσμη του προβολέα,δε θα εμποδίζει τη θέαση στην οθόνη??

Τώρα δυστυχώς προέκυψε και κάτι άλλο που με έχει βάλει σε δίλημμα:

Μου έδωσε μια ιδέα ο πατέρας μου,τώρα μια μέρα που βρεθήκαμε και μου πρότεινε
άλλα δυο πιθανά σημεία τοποθέτησης του home cinema.Τα σημεία αυτά είναι:

1. Ένα δωμάτιο στο υπόγειο του σπιτιού το οποίο χρησιμοποιείται ως αποθήκη ως τώρα.
Οι διαστάσεις του τοίχου εκεί καθώς και η απόσταση προβολέα-οθόνης είναι σχεδόν ίδιες
με τις διαστάσεις που έχω αναφέρει για τον παραπάνω χώρο στο σαλόνι.
Να σημειωθεί επίσης ότι το συγκεκριμένο δωμάτιο είναι πραγματικά αυτό που εσείς
εδώ λέτε bat cave (τον έμαθα από εσάς τον σχετικό όρο!) αφού δεν έχει καν παράθυρα!
Και καταμεσήμερο να είναι,μόλις κλείσεις το φως εκεί είναι πίσσα σκοτάδι!

2.Το άλλο τώρα μέρος είναι σε ένα κολλητό σπίτι που έχω και είναι σοβαντισμένο,αλλά
δεν έχουν μπει ακόμα πλακάκια στο δάπεδο ούτε κουφώματα.Επίσης δεν έχει βαφτεί.
Το συγκεκριμένο σπίτι έχει στο βάθος του σαλονιού έναν τοίχο που με ένα πρόχειρο
μέτρημα που έκανα,έχει διαστάσεις:

ύψος : 2.75 μέτρα
πλάτος : > 4.5 μέτρα αν θυμάμαι καλά

Όπως θα καταλάβατε μόλις είδα τα 4.5+ μέτρα έπεσαν τα σαγόνια μου να λιγουρεύομαι ίντσες!!
Ρε τι έχουμε πάθει...!

Και δε σας είπα ακόμα το καλύτερο: Είναι στο βάθος του σαλονιού ο συγκεκριμένος τοίχος
κι έτσι δεν έχει καθόλου περιορισμό από πίσω του.Δηλαδή πρακτικά μπορώ τον προβολέα
να τον τοποθετήσω όσο μακριά θέλω!Μπορεί να έχω και πάνω από 10 μέτρα περιθώριο
απόσταση από τον τοίχο της οθόνης!
Να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει πουθενά κάποιος τοίχος ή κάποιο δοκάρι οπότε ο προβολέας
νομίζω ότι θα πρέπει να ταβανιαστεί.Το ταβάνιασμα του προβολέα θεωρείται θετικό στοιχείο?

Απλά όπως καταλαβαίνεται θα πρέπει με κόντρα πλακέ ή κάτι άλλο να κλείσω τα κουφώματα
του σπιτιού και ίσως να βάλω στο δάπεδο κάτι σαν γυψοσανίδα ή κάτι σχετικό,αφού δεν έχει
ούτε πλακάκια.

Τι γνώμη έχεις φίλε Γιάννη και οι υπόλοιποι φίλοι?Ειδικά με την περίπτωση (2) που έχω τόσο
μεγάλο τοίχο και πρακτικά απεριόριστη απόσταση τοποθέτησης,έχω μπει σε δίλημμα τι να κάνω...
Τι γνώμη έχετε εσείς οι παλιοί και έμπειροι??!

Υ.Γ.Συγνώμη που αν και ξεκίνησα με συγκεκριμένο χώρο ρωτάω τώρα αυτά,αλλά μόλις
χθές μιλώντας με τον πατέρα είδα και αυτές τις επιλογές!

Ευχαριστώ θερμά για την υποστήριξη και τον κόπο σας!
 

garfield

Senior Member
5 August 2006
437
ΛΑΡΙΣΑ
εγω θα κρατουσα το σαλονακι,και θα ορμουσα σ'αυτο που δεν εχει πλακακια με τα 4,5 πλατος....
μιλαμε για 180-200 ιντσες.....
γυψοσανιδες,φτηνα πλακακια και παχια χαλια με 3-4 σαμπγουφερ.....
2-4 σειρες αναπαυτικους καναπεδες σε επιπεδα αλα σινεμα,και γενικα κατασκευη απο την αρχη με την οθονη να πιανει απο το ταβανι και να ακουμπαει στο πατωμα.....
τα μηχανηματα στο πισω μερος να τα εχεις πλατη και να μην εμποδιζουν με φωτεινοτητα απο τα λεντακια τους,τριαδα ηχεια μπροστα και τετραδα στους τοιχους οπως στο σινεμα,σκαλωτα, σε επιπεδα.....
σκουρα χρωματα και μαυρο βελουδο παντου,κρυφος φωτισμος με λεντοταινια σε ολα τα χρωματα της ιριδας αν το θες...... το e-bay εχει αφθονα και με 5ε το μετρο....

το θεμα ειναι ποιος προβολεας και μαλιστα 3Δ θα μπορεσει να γεμισει 180-200 ιντσες.....


το καλο ειναι οτι εχεις επιλογες.....
ονειρεψου,φαντασου,συζητησε με τους δικους σου και φτιαξ'το με μερακι,αγαπη και με ανεση χρονου.....
 
Last edited:

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Λοιπόν για να βάλω στο μυαλό μου μέσα τα πράγματα σε μια σειρά,έχω καταλάβει τα εξής:

Το πόσο πολλές ίντσες μπορούμε να ανοίξουμε εξαρτάται από δυο πράγματα:

1. Την απόσταση λάμπας προβολέα - οθόνης προβολής (που βρίσκεται πάνω στην τοίχο)
2. Από το διαθέσιμο οπτικό zoom του προβολέα.

Φυσικά εξυπακούεται ότι θα πρέπει να επαρκεί το εμβαδόν του διαθέσιμου τοίχου προβολής.


Πιο συγκεκριμένα έχω καταλάβει ότι:

1. Γενικά όσο μεγαλύτερη είναι η απόσταση λάμπας προβολέα - οθόνης προβολής, τόσο
περισσότερες ίντσες
μπορούμε να ανοίξουμε.

2.Για δεδομένη (φιξαρισμένη) απόσταση λάμπας προβολέα - οθόνης προβολής,
όσο αυξάνουμε το οπτικό zoom του προβολέα, τόσο περισσότερες ίντσες μπορούμε
να ανοίξουμε.

Μέχρι εδώ τα έχω καταλάβει καλά?

Επίσης από όσα έχω διαβάσει στα διάφορα thread εδώ, η χρήση του οπτικού zoom του προβολέα
δεν επηρεάζει την ανάλυση και άρα την ποιότητα της εικόνας. Είναι όντως έτσι??

Αντίθετα έχω διαβάσει ότι η χρήση του keystone (που δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι είναι)
επηρεάζει την ανάλυση και άρα την ποιότητα της εικόνας και επομένως δεν θα πρέπει να
χρησιμοποιείται! Είναι όντως έτσι? Τα λέω και πάλι καλά?

Επειδή ειδικά αν επιλέξω να κάνω την εγκατάσταση στο διπλανό σπίτι που είναι γιαπί με τους
σοβάδες,απ'ότι βλέπω δεν θα έχω πρόβλημα απόστασης, υπάρχει κάτι προτεινόμενο σχετικά με
τη χρήση του zoom? Αν όντως υπάρχουν αυτές οι ιδανικές καταστάσεις του χώρου συνίσταται να
το αποφύγω εντελώς το zoom ή να χρησιμοποιηθεί σε κάποια μικρή τιμή?


Αυτά λογικά είναι τα πολύ βασικά που πρέπει να έχει κατά νου κάποιος και τα κατανόησα κατόπιν
πολύ διαβάσματος εδώ στα διάφορα thread αφού ως γνωστόν δεν έχω προηγούμενη εμπειρία
από προβολείς και θα είναι η πρώτη φορά.

Τα έχω καταλάβει σωστά ή είμαι κάπου λάθος?

Άντε να ξεκινήσουμε σιγά σιγά να ακούω και γνώμες...Να πάω στο γιαπί που είμαι άνετος από
αποστάσεις και με μεγάλο τοίχο προβολής? Να κλείσω δηλαδή τα κουφώματα (πόρτες, παράθυρα)
με κόντρα πλακέ ή γυψοσανίδες και να προχωρήσω...
Τι γνώμη έχεις φίλε Γιάννη,κι όλοι εσείς οι παλαιότεροι και έμπειροι στο χώρο?


Συνεχίζω με κάποιες σκέψεις σε όσα πρότεινε ο φίλος garfield!
 
Last edited:

vas_papavas

Supreme Member
21 December 2010
8,849
καλά το έχεις καταλάβει αλλά όσο μεγαλώνουν οι ίντσες μικραίνει το άτιμο το φώς.

αν μπορέσεις να κάνεις ένα χώρο dedicated για αυτή τη δουλειά θα είσαι άρχοντας. και μιλάω κυρίως για βάψιμο τοίχων σε σκούρα χρώματα - σταθερή οθόνη προβολης (ιδιοκατασκευή- enoxos) όπου μπορείς να κερδίσεις χρήματα κλπ.

αν τελικά το κόστος σουλουπώματος του νέου χώρου είναι οκ από εσάς δεν πετάς καμμιά φωτογραφία για καλύτερα σχόλια.
 
19 June 2006
35,671
Φίλε μου keraki,

κάνεις ερωτήσεις σε ρυθμό πολυβόλου, οπότε θα προσπαθήσω να καταθέσω την άποψή μου συνολικά...

1. Αν υπάρχει άλλος χώρος από αυτόν του σαλονιού και μάλιστα dedicated, μην το σκέφτεσαι καθόλου. Αν δε, έχεις τη δυνατότητα σε αυτό τον χώρο να κάνεις και παρεμβάσεις σε τοίχους, ταβάνια, πατώματα, μην κουράζεις το μυαλό σου καν. Βουρ για εκεί...

2. Μια χαρά έχεις καταλάβει τα θέματα με τις ίντσες, αποστάσεις και λοιπά. Πάντως, όπως, σωστά είπε ο Βασίλης πιο πάνω, όσο μεγαλώνεις κάδρο και απόσταση, τόσο χάνεις φως και συμπαγή εικόνα. Σκοπός δεν είναι να ανοίξουμε 400 ίντσες για να έχουμε κινηματογραφική μεγάλη εικόνα ή 74,5 ίντσες για να μην χάνουμε ποιότητα και να πλησιάζουμε στην εικόνα που βλέπουμε στην τηλεόραση. Σκοπός είναι να βρούμε τη χρυσή τομή συνυπολογίζοντας όλους τους παράγοντες (και μεγάλη και ποιοτική εικόνα).

3. Θα επανέλθω λιγάκι στο σημείο 1 διότι είναι σημαντικό. Ένας καθοριστικός-καθοριστικότατος παράγοντας για την ποιοτική προβολή είναι ο χώρος και οι ανακλάσεις του. Σ' ένα bat cave ένας σωστά ρυθμισμένος προβολέας του χιλιάρικου μπορεί να δίνει καλύτερη εικόνα από έναν ''κάτασπρο σαλονάτο'' του τριχίλιαρου. Όσο και αν ακούγεται υπερβολικό, πίστεψέ με, δεν είναι. Κάνουν τεράστια ζημιά οι άσπροι τοίχοι, τα άσπρα ταβάνια κ.λ.π. ειδικά όταν βρίσκονται πολύ κοντά στην οθόνη προβολής. Ακόμα και οι ρυθμίσεις στους προβολείς θα είναι διαφορετικές.

4. Στη θέση σου τι θα έκανα....θα ξεκινούσα με τα δεδομένα μου:

α) ποιος θα είναι ο προβολέας μου? Πόσες ίντσες έχει τη δυνατότητα να ανοίξει χωρίς να θυσιάζεται η ποιότητα στο βωμό των πολλών ιντσών? Ποια η απόσταση τοποθέτησης? Το ύψος?

β) Ποια η απόσταση θέασης?


Αν έχω ελευθερία επιλογής σε αυτά, θα πήγαινα αβλεπί σε αυτή τη λύση παρά σε 'κείνην με τους περιορισμούς.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Απάντηση: Μελέτη χώρου - εγκατάσταση 3D προβολέα και οθόνης.

Φίλε μου Γιάννη,

Ζητώ συγνώμη που σας πυροβολώ ακατάπαυστα με ερωτήσεις αλλά δυστυχώς αυτή
είναι η έκφραση της προσπάθειας να κατανοήσω όσα περισσότερα μπορώ και να αντιληφθώ
τι επιλογές και περιορισμούς έχω!Από την άλλη έθεσα κάμποσες ερωτήσεις ώστε να αναπτυχθεί
η "κρίσιμη μάζα" και να προχωρήσουμε την κουβέντα! Να προχωρήσουμε στα διάφορα βήματα-στάδια
της διαδικασίας του στησίματος και των μηχανημάτων.

Λοιπόν προχωρώ τώρα στο δια ταύτα:

1. Αν υπάρχει άλλος χώρος από αυτόν του σαλονιού και μάλιστα dedicated, μην το σκέφτεσαι καθόλου. Αν δε, έχεις τη δυνατότητα σε αυτό τον χώρο να κάνεις και παρεμβάσεις σε τοίχους, ταβάνια, πατώματα, μην κουράζεις το μυαλό σου καν. Βουρ για εκεί...

Το σπίτι μου είναι μονοκατοικία.Ουσιαστικά είναι δυο ανεξάρτητα σπίτια κολλητά.
Από τον διάδρομο μπορείς να μπεις σε όποιο από τα δυο θέλεις.Ο υποψήφιος χώρος
που αναφέρομαι είναι το σπίτι που είναι κολλητά με το δικό μου.Το σπίτι αυτό έχει
σοβαντιστεί μέσα και έξω αλλά δεν έχει βαφτεί,ούτε εσωτερικά ούτε εξωτερικά.
Επίσης δεν έχουν τοποθετηθεί κουφώματα (πόρτες,παράθυρα), ούτε πλακάκια.

Αν τελικά το επιλέξω θα πρέπει να κλείσω τα κουφώματα λογικά με κόντρα πλακέ
ή με γυψοσανίδες. Αν έχετε υπόψιν σας κάποιο καλύτερο υλικό για να κλείσω
πόρτες-παράθυρα πείτε μου!
Επίσης ίσως θα πρέπει να τοποθετήσω και κάποιου τύπου σανίδα στο πάτωμα,αφού
όπως είπα δεν έχει ούτε πλακάκια.

Ο συγκεκριμένος χώρος αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείται για αποθήκη,κυρίως για ξύλα
για το τζάκι.Αν λοιπόν χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο χώρο για home cinema, θα
είναι ουσιαστικά dedicated ,αφού δεν υπάρχει κάτι άλλο στο χώρο αυτό.

2. Μια χαρά έχεις καταλάβει τα θέματα με τις ίντσες, αποστάσεις και λοιπά. Πάντως, όπως, σωστά είπε ο Βασίλης πιο πάνω, όσο μεγαλώνεις κάδρο και απόσταση, τόσο χάνεις φως και συμπαγή εικόνα. Σκοπός δεν είναι να ανοίξουμε 400 ίντσες για να έχουμε κινηματογραφική μεγάλη εικόνα ή 74,5 ίντσες για να μην χάνουμε ποιότητα και να πλησιάζουμε στην εικόνα που βλέπουμε στην τηλεόραση. Σκοπός είναι να βρούμε τη χρυσή τομή συνυπολογίζοντας όλους τους παράγοντες (και μεγάλη και ποιοτική εικόνα).

Συμφωνώ απόλυτα φίλε Γιάννη! Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο θα χρειαστώ την πολύτιμη
δικιά σας εμπειρία και γνώση ώστε να πετύχω αυτή τη χρυσή τομή.
Ωστόσο βλέπω καλά σημάδια αφού από τη μια ο φίλος μας enoxos αναφέρει
πως είναι μια χαρά στις 140 ίντσες σε 2.35:1,με καλή φωτεινότητα απ'ότι λέει.
Επίσης μόλις τώρα είδα ότι και ο συνάδελφος dionysis11 πόσταρε στο thread
για τους Epson ότι "οντως φως εχει και στο 3d και μιλαω για 120" ".

3. Θα επανέλθω λιγάκι στο σημείο 1 διότι είναι σημαντικό. Ένας καθοριστικός-καθοριστικότατος παράγοντας για την ποιοτική προβολή είναι ο χώρος και οι ανακλάσεις του. Σ' ένα bat cave ένας σωστά ρυθμισμένος προβολέας του χιλιάρικου μπορεί να δίνει καλύτερη εικόνα από έναν ''κάτασπρο σαλονάτο'' του τριχίλιαρου. Όσο και αν ακούγεται υπερβολικό, πίστεψέ με, δεν είναι. Κάνουν τεράστια ζημιά οι άσπροι τοίχοι, τα άσπρα ταβάνια κ.λ.π. ειδικά όταν βρίσκονται πολύ κοντά στην οθόνη προβολής. Ακόμα και οι ρυθμίσεις στους προβολείς θα είναι διαφορετικές.

Έπιασα το μήνυμα νομίζω...όσο μπορούμε διώχνουμε το φως! Γι αυτό θέλω να μου πείτε τις προεργασίες
που πρέπει να κάνω στο χώρο:
-- Να βάψω τον τοίχο προβολής και τους άλλους τοίχους μαύρους ή γκρίζους?
-- Να επενδύσω τον τοίχο προβολής και τους άλλους τοίχους με κάποιο μαύρο ύφασμα,βελούδο ή κάτι άλλο??
Με τι υλικό να τους κάνω επένδυση?


4. Στη θέση σου τι θα έκανα....θα ξεκινούσα με τα δεδομένα μου:

α) ποιος θα είναι ο προβολέας μου? Πόσες ίντσες έχει τη δυνατότητα να ανοίξει χωρίς να θυσιάζεται η ποιότητα στο βωμό των πολλών ιντσών? Ποια η απόσταση τοποθέτησης? Το ύψος?

β) Ποια η απόσταση θέασης?


Αν έχω ελευθερία επιλογής σε αυτά, θα πήγαινα αβλεπί σε αυτή τη λύση παρά σε 'κείνην με τους περιορισμούς.

Καταρχάς για προβολέα σκέφτομαι πολύ σοβαρά τον Epson EH-TW9000.

Στο ερώτημα πόσες ίντσες έχει τη δυνατότητα να ανοίξει ο Epson EH-TW9000
χωρίς να θυσιάζεται η ποιότητα στο βωμό των πολλών ιντσών δεν γνωρίζω να
απαντήσω και ρωτάω εσάς τους ειδικούς! Μέχρι πόσες?

Να τονίσω ότι συμφωνώ με χέρια και πόδια ότι δεν πρέπει να θυσιαστεί η ποιότητα
στο βωμό των πολλών ιντσών. Η ποιότητα της εικόνας είναι κάτι που με ενδιαφέρει σοβαρότατα!

Για να απαντήσω στα παραπάνω βασικά ερωτήματα ας αναφερθώ στα βασικά χαρακτηριστικά του χώρου αυτού αναφορικά και με αποστάσεις:

Λοιπόν ο υποψήφιος τοίχος προβολής έχει διαστάσεις:

Πλάτος τοίχου προβολής: 4.16 μέτρα
Ύψος τοίχου προβολής: 2.75 μέτρα


Το ύψος του τοίχου προβολής τώρα είναι 2.80 μέτρα,αλλά δεν έχουν τοποθετηθεί πλακάκια.
Λογικά θα τοποθετήσω κάποιο πρόχειρο υλικό στο πάτωμα οπότε καλύτερα να υπολογίζουμε 2.75 m

Τώρα σχετικά με την τοποθέτηση του προβολέα: Δεν υπάρχει κάποιος άλλος τοίχος πίσω οπότε νομίζω
ότι μάλλον θα πρέπει να ταβανιαστεί. Στη συνέχεια θα δείτε και τις φωτογραφίες του χώρου και θα μου
πείτε καλύτερα εσείς!Το ύψος του ταβανιού απ'το πάτωμα λογικά είναι γύρω στα 2.75 - 2.80 μέτρα.

Τώρα για την απόσταση τοποθέτησης του προβολέα δεν υπάρχει πίσω κάποιος τοίχος που να περιορίζει
οπότε λογικά μπορεί να φτάσει μέχρι και την άλλη άκρη του σαλονιού που είναι περίπου στα 8.50 μέτρα
απόσταση από την οθόνη προβολής.
Νομίζω ότι σε οποιοδήποτε ενδιάμεσο σημείο στο διάστημα αυτό των 8.5 μέτρων θα μπορούσε να
τοποθετηθεί στο ταβάνι ο προβολέας. Καλύτερα όμως και πάλι να μου πείτε εσείς!
Στα 8.5 αυτά μέτρα πρακτικά δε βλέπω κάτι που να εμποδίζει,εκτός από μια κολώνα σε μια γωνία,
που μάλλον δεν πρέπει κι αυτή να αποτελεί πρόβλημα (θα δείτε σχετικά στις φωτογραφίες)

Για την απόσταση θέασης,τα ίδια: Πρακτικά οποιοδήποτε σημείο σε αυτά τα 8.5 μέτρα.

Στο επομένο post θα παραθέσω κάποιες εικόνες για να δείτε το χώρο και τον υποψήφιο τοίχο προβολής.
 
Last edited:

FABIAWRC

AVClub Enthusiast
10 October 2007
864
η γνωμη μου ειναι αν εχεις τον χωρο να το κανεις εκει.απολυτη ελευθερια να κανεις οτι θελεις.

για ιντσες θα ελεγα οτι το ιδανικο ειναι να ανοιξεις μεχρι 140" το πολυ.καλο θα ηταν αφου εχεις τοιχο ελευθερο να φτιαξεις 2.35 στο τοιχο και με μασκινγκ να παιξεις και 16/9...οχι απλα καλο..ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ!!!
εκει θα καταλαβεις πραγματικη κινηματογραφικη αισθηση.μεγαλο καδρο 2.35 φως και μασκινγκ.γλυτωνεις και λεφτα απο την οθονη ετσι.γιατι για μια καλη 2.35 θα θες χιλιαρικο.

ο epson ειναι ιδανικος.εχει πολυ φως,και ολες τις ευκολιες τοποθετησης..στην avart ζοομαρα με ταινια 2.35 σχεδον σε ολο το μηκος της οθονης που ειναι 4 μετρα,και η εικονα εφτασε στα 3.4 περιπου μηκος σε 2.35.
μιλαμε για μαγεια απλα.το φως και παλι ηταν αρκετο.αν παιξει και η λαμπα στο normal και οχι στο eco θα ειναι ακομα πιο φωτεινο.

τον προβολεα θα τον ταβανωσεις φυσικα.γενικα ο χωρος που απο οτι λες δεν εχει κανενα περιορισμο.ο χωρος που θες καλο θα ηταν τουλαχιστον ο τοιχος της προβολης να ειναι ολο μαυρος.αυτο βελτιωνει το contrast απο αντανακλασεις,επισης το μαυρο χανεται και το ματι σου επικεντρωνεται στην εικονα.εγω τον εχω βαψει με μαυρο σατινε,γιατι εχει μια αισθηση πολυτελειας απο το ματ μαυρο.δεν γυαλιζει σημαντικο αυτο.τωρα αν θες να βαλεις βελουδο η υφασμα θα ειναι καλυτερο απο αποψη διακοσμησης αλλα θα σου κοστισει πιο πολυ!


τωρα οι απεναντι τοιχοι να ειναι καποιο σκουρο χρωμα σε τονους του γκρι αν γινεται.γιατι μαυρο δεν ξερω αν θα σου αρεσει ολο μαυρο.

γενικα πρεπει να πεσει αρκετη δουλεια.πρεπει να περασεις καλωδιωσεις για τον ηχο και την εικονα,που θα μπουν τα ηχεια,τα μηχανηματα,γενικως θελει ψαξιμο.εδω ειμαστε θα σε βοηθησουμε!
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Μελέτη χώρου - εγκατάσταση 3D προβολέα και οθόνης.

η γνωμη μου ειναι αν εχεις τον χωρο να το κανεις εκει.απολυτη ελευθερια να κανεις οτι θελεις.

για ιντσες θα ελεγα οτι το ιδανικο ειναι να ανοιξεις μεχρι 140" το πολυ.καλο θα ηταν αφου εχεις τοιχο ελευθερο να φτιαξεις 2.35 στο τοιχο και με μασκινγκ να παιξεις και 16/9...οχι απλα καλο..ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ!!!


ο epson ειναι ιδανικος.εχει πολυ φως,και ολες τις ευκολιες τοποθετησης..στην avart ζοομαρα με ταινια 2.35 σχεδον σε ολο το μηκος της οθονης που ειναι 4 μετρα,και η εικονα εφτασε στα 3.4 περιπου μηκος σε 2.35.


3,4 μέτρα σε πλάτος με κάδρο 2,35 σημαίνει 145 ίντσες οι οποίες είναι σε 16:9 154 ίντσες. Ο προβολέας είναι ανάλυσης 1920χ1080 (16:9 δηλαδή). Όταν κάνουμε ζουμ φωτίζει όλο το κάδρο και όχι μόνο το ενεργό. Έπαιζε ο Έπσον στις 154 ίντσες με τη λάμπα στο low και ήταν ικανοποιητικό το φως??? 600 κάτι lumens δεν βγάζει ο συγκεκριμένος καλιμπραρισμένος? 600 lumens για 6,5 τετραγωνικά οθόνη σημαίνει 29 νιτς τα οποία μετά από κάποιο καιρό θα έχουν πάει στα 22, 23. Μου φαίνονται λίγα...
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Απάντηση: Re: Μελέτη χώρου - εγκατάσταση 3D προβολέα και οθόνης.

Ο υποψήφιος τοίχος προβολής

CIMG0936.jpg

Αριστερή πλευρά του τοίχου προβολής

CIMG0937.jpg

Δεξιά πλευρά του τοίχου προβολής

CIMG0939.jpg

Δεξιά πλευρά του τοίχου προβολής (ψηλά)

CIMG0941.jpg

Ο τοίχος προβολής από μεγαλύτερη απόσταση

CIMG0945.jpg

Ο τοίχος προβολής από ακόμα μεγαλύτερη απόσταση

CIMG0947.jpg

Δεξιά πλευρά του κεντρικού χώρου

CIMG0954.jpg
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Απάντηση: Re: Μελέτη χώρου - εγκατάσταση 3D προβολέα και οθόνης.

Ο χώρος από την άλλη άκρη του σαλονιού

CIMG0956.jpg

Ο κεντρικός χώρος, στα αριστερά εσωτερική σκάλα.

CIMG0960.jpg

Ο κεντρικός χώρος, στα αριστερά εσωτερική σκάλα.

CIMG0962.jpg

Ο κεντρικός χώρος, από την άλλη άκρη του σαλονιού

CIMG0964.jpg

Δεξιά πλευρά στην άλλη άκρη του σαλονιού

CIMG0965.jpg

Ο κεντρικός χώρος, φωτογραφία από το πλάι

CIMG0967.jpg

Ο κεντρικός χώρος,φωτογραφία λίγο δίπλα από την είσοδο

CIMG0973.jpg
 
Re: Απάντηση: Re: Μελέτη χώρου - εγκατάσταση 3D προβολέα και οθόνης.

Καλα,αιθουσαρα μπορεις να φτιαξεις,δεν το συζητω!Με φαντασια και μερακι μπορεις να το κανεις παλατι εκει μεσα!Εγω στη θεση σου θα κοιταζα να το κανω θεματικο,αλλα φυσικα θα χρειαστεις και τα καταλληλα...πακετα.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Απάντηση: Re: Μελέτη χώρου - εγκατάσταση 3D προβολέα και οθόνης.

Ο χώρος από την αντίθετη πλευρά

CIMG0974.jpg

Φωτογραφίζω ενώ έχω πλάτη τον τοίχο προβολής:
Στο δεξί μου χέρι η κολώνα που έλεγα πως ίσως είναι
μικροπροβληματάκι. Προεξέχει ελαφρώς

CIMG0975.jpg

Η εν λόγω κολώνα ευθεία.

CIMG0976.jpg

Ο χώρος μπροστά από τον τοίχο προβολής
και ελαφρώς αριστερά

CIMG0977.jpg

Αριστερή πλευρά του χώρου μπροστά
από τον τοίχο προβολής

CIMG0978.jpg

Τέρμα αριστερά από τον τοίχο προβολής

CIMG0979.jpg

Το ταβάνι.
Η φωτογραφία έχει τραβηχτεί ενώ στέκομαι
μπροστά από τον τοίχο προβολής
(έχω τον τοίχο προβολής στην πλάτη μου)

CIMG0981.jpg
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Απάντηση: Re: Μελέτη χώρου - εγκατάσταση 3D προβολέα και οθόνης.

Μέρος του ταβανού (αριστερή πλευρά)

CIMG0982.jpg

Μέρος του ταβανιού (κέντρο και δεξιά)

CIMG0983.jpg

Η κολώνα που προεξέχει ελαφρώς

CIMG0985.jpg

Ο τοίχος προβολής
(φωτογραφία περίπου από το κέντρο του σαλονιού)

CIMG0986.jpg

Η εσωτερική σκάλα στα αριστερά,
δίπλα από την πόρτα εισόδου.

CIMG0987.jpg

Η εσωτερική σκάλα στα αριστερά,
δίπλα από την πόρτα εισόδου.

CIMG0988.jpg

Η εσωτερική σκάλα στα αριστερά,
δίπλα από την πόρτα εισόδου.

CIMG0989.jpg