Zyxel NSA-310 NAS Storage 2TB

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB

Το χτυπάς πολυ στεγνά.
Ultra fast δεν ειναι, αλλα εχει καλυτερες ταχυτητες απο κατι παλια synology/qnap/raidsonic/netgear.
Εχει ωραιο GUI , εχει ενσωματωμενο squeezebox client,torrent client και υποστηριζει κανονικα 3ΤΒ δισκους.
Καπου 110 κανει το κουτι μονο του.Σαν να παιρνεις με 40ε τον δισκο ειναι!
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Απάντηση: ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB

Σ ευχαριστω. Εκανα add to cart. Δεν εχω καλες γνωσεις στο θεμα και ελεγα μηπως υπηρχε κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα περιπου, γι αυτο ρωτησα.
 

Dachtus

Senior Member
28 September 2009
579
Χανιά Κρήτης
Απάντηση: ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB

Κι εγώ το παρήγγειλα χτες ξημερώματα, μιας και από καιρό αναζητούσα μια λύση αποθήκευσης σε media αρχεία αλλά και λειτουργικότητας-συνεργασίας των συσκευών μου...
Δεν ξέρω πώς θα αποδειχτεί το συγκεκριμένο μηχάνημα στο μέλλον από πλευράς απαιτήσεων και σταθερότητας αλλά η τιμή του, ομολογουμένως, είναι άκρως δελεαστική (για τη συγκεκριμένη προσφορά του e-shop αναφέρομαι)...
Με τις τιμές των σκληρών δίσκων να έχουν εκτοξευτεί στα ύψη θεωρώ ότι είναι ό,τι καλύτερο από πλευράς value for money...
Μένει μόνο να δούμε τη συμπεριφορά του και την αξιοπιστία του...
Ελπίζω ότι δεν θα μας αδικήσει η εν λόγω αγορά!
 

Dachtus

Senior Member
28 September 2009
579
Χανιά Κρήτης
Απάντηση: Re: ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB

http://www.bit-tech.net/hardware/storage/2012/01/25/zyxel-nsa310-review/3

Kαι το πιο αναλυτικο review που μπορει να βρει κανεις στο δικτυο.

Σωστός...
Το διάβασα χτες βράδυ λίγο πριν κλειδώσω την παραγγελία...
Όχι ότι συνέβαλλε στην επιλογή αυτή αλλά διάβασα, τουλάχιστον, μερικά πράγματα που δεν μπορούσα να βρω σε ανάλογα άρθρα!
 

Dachtus

Senior Member
28 September 2009
579
Χανιά Κρήτης
Απάντηση: ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB

Πάντως είμαι πολύ περίεργος να δω πώς θα (και εάν) πετύχει το πάντρεμα με τις συσκευές που έχω για media streaming και αποθήκευση...
Πιο συγκεκριμένα...
Από το router μου φεύγει μια γραμμή ethernet που καταλήγει σε ένα gigabit switch (Belkin 5 θέσεων) και αντίστοιχα συνδέονται πάνω του τηλεόραση (Samsung B750), δορυφορικός δέκτης (Vu+Solo), media player (eGreat M34A φλασαρισμένο με firmware από PopCorn Hour A110) και ένα ασύρματο router που ενέχει ρόλο ασύρματης και μόνο δικτύωσης για το σπίτι...
Το θέμα είναι (εκτός από το γεγονός ότι πρέπει να θυσιάσω μια συσκευή από τις παραπάνω ή να αλλάξω switch με περισσότερες θύρες) ότι ο εν λόγω NAS δίσκος θα αποτελέσει στην ουσία τερματικό χώρο λειτουργίας και αποθήκευσης για τις συσκευές αυτές και όχι για τα pc ή τυχόν backup τους...
Επειδή ο δέκτης και το media player είναι σε περιβάλλον linux, καλό θα ήταν και ο δίσκος του NAS να είναι σε ext/2/3, ώστε να συνεργάζονται απρόσκοπτα...
Αυτό που δεν ξέρω είναι θα λειτουργεί σωστά (αν και το αναγράφει το manual του) και πολύ περισσότερο αν θα μπορώ να δημιουργήσω partition μέσα του και να δώσω ένα μέρος για εγγραφές του δέκτη και ένα μέρος για streaming από το media player...
 
Last edited:

Dachtus

Senior Member
28 September 2009
579
Χανιά Κρήτης
Απάντηση: Re: ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB

Το "θέμα" εδώ είναι (για μένα) οτι έχει ανεμιστηράκι πράγμα που σημαίνει θόρυβος. Κατά τα άλλα είναι εξαιρετική πρόταση.
Από αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα, χρήστες, κατασκευαστής αλλά και testers, δεν αναφέρουν κάτι το ανησυχιτικά θορυβώδες, σε ότι αφορά στο ανεμιστηράκι του...
Βέβαια, όπως όλα τα θέματα που αφορούν θορύβους και ανεμιστηράκια, η υποκειμενική κρίση του ενδιαφερομένου είναι και η σημαντικότερη, έτσι δεν είναι;
 
Re: ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB

Dachtus συμφωνώ οτι όλοι όσοι μίλησαν (λίγοι είναι) ΔΕΝ είπαν τίποτα σοβαρό στο θέμα του θορύβου. Κάπου διάβασα για 23db, επίπεδο που είναι αρκετά χαμηλό. Πάντως αν μπορέσεις να το "κρύψεις" κάπου μέσα σε κανένα ντουλαπάκι από έπιπλο ή Rack τα 23db δεν ακούγονται καθόλου.
Αν κρίνω από το review που είδα, 99% το firmware του είναι σε linux, συνεπώς στο θέμα του ΕΧΤ3 δεν θα πρέπει (λογικά) να έχεις πρόβλημα.
 

Dachtus

Senior Member
28 September 2009
579
Χανιά Κρήτης
Απάντηση: Re: ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB

Αν κρίνω από το review που είδα, 99% το firmware του είναι σε linux, συνεπώς στο θέμα του ΕΧΤ3 δεν θα πρέπει (λογικά) να έχεις πρόβλημα.

συνηθως αυτα linux-οειδη ειναι

Η αλήθεια είναι ότι αντιμετωπίζω ήδη μερικά προβληματάκια τύπου mount μεταξύ του VuSolo και του eGreat με το δίσκο του...
Μιας και τα δυο τρέχουν σε linux, έχω μια ανησυχία και για τον εν λόγω NAS... ότι δεν θα μπορεί να συνεργαστεί με mount share, είτε με το δέκτη, είτε με το media player...
 

maradonis

New member
31 January 2012
5
Re: ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB

Καλησπέρα και από μένα. Παράγγειλα επίσης το συγκεκριμένο NAS από το eshop αλλά περιμένω παραλαβή.
Η αλήθεια είναι ότι με φοβίζει το ότι από 270 ρίξανε την τιμή του στα 150. Σαν να πουλάνε κάτι προβληματικό ευκαιρία είναι.
Αν έχει κανένα άποψη και έχει δει το προϊόν ας μας πει μια πρώτη γνώμη. Επίσης δεν υπάρχει πολύ υλικό αναφοράς στο Internet ούτε Online Demo του interface όπως έχουν άλλες εταιρίες (π.χ. Synology, QNAP). Προσωπικά θα το ήθελα για File Server, Media Server εκτός τοπικής σύνδεσης και Web Server (παρόλο που γράφει για PHP και MySql δε λέει αν έχει Apache). Επίσης από πρώτη ματιά δε φαίνεται και τόσο configurable όπως οι ανταγωνιστές του αλλά σίγουρα το Value for money πρέπει να αξίζει. Αν κάποιος ξέρει ας μας πει αν ο δίσκος του βγαίνει εύκολα(ή το πουλάνε ως κάτι ενιαίο) οπότε στην τελική να τον βγάλουμε (μιας και στην αξία του παίρνεις σίγουρα ένα δίσκο 2ΤΒ) και να τον βγάλουμε σε κανένα άλλο NAS (πριν την προσφορά ήμουν ανάμεσα σε Synology DS-111 και QNAP TS-119+ αν έχετε γνώμη για αυτά επίσης θα με ενδιέφερε).
Επίσης διάβασα ότι ετοιμάζουν και εφαρμογή για Android phones για απομακρυσμένη πρόσβαση κάτι που υπάρχει ήδη στο NSA325 μοντέλο ως zMedia.
Ας ελπίσουμε να αξίζει.
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB

Επίσης μια και αναφέρει στα σπεκς για squeezebox αν κάποιος το συνδέσει μαζί του ας μας πει.
 

Dachtus

Senior Member
28 September 2009
579
Χανιά Κρήτης
Απάντηση: ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB

Αλήθεια... θύμισέ μου...
Το WD συνδέεται με σκληρό δίσκο και τον αναγνωρίζει ως εξωτερικό ή αποτελεί αυτός (σ.σ. ο εξωτερικός δίσκος) αναγκαίο περιφερειακό ώστε να λειτουργήσουν μερικές εφαρμογές nmt's;
Ρωτάω το συγκεκριμένο, μιας και το eGreat (ή το PCH) χρειάζονται εξωτερικό σκληρό δίσκο που θα φορμάρουν μόνα τους και θα εγκαταστήσουν τα απαραίτητα προγράμματα ώστε να τρέχουν εφαρμογές nmt...
Και αυτό είναι το μεγάλο μου ερώτημα με το δίσκο NAS...
Κατά πόσο θα μπορέσω να κάνω partition, ώστε να το χρησιμοποιεί το eGreat αλλά ταυτόχρονα θα υποστηρίζεται και από το interface (hardware και software) του Zyxel...
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Re: ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB

Το wd live δεν ειναι nmt οπως το popcorn,απλως συνδεεις καποιο εξωτερικο δισκο στην usb θυρα.
Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να εγκαταστησεις τις εφαρμογες στον δισκο του Zyxel.
 

Dachtus

Senior Member
28 September 2009
579
Χανιά Κρήτης
Απάντηση: ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB

Graphic1.jpg

Αυτή η διάταξη είναι αυτή τη στιγμή, χωρίς τον NAS ακόμα στην κατοχή μου...
Με λίγα λόγια...
Το media player έχει πάνω του μέσω σύνδεσης eSata έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο 1T σε ext3 format, ενώ το ίδιο συνδέεται μέσω ethernet από το switch στο adsl router, και κατ' επέκταση στο home network μου...
Ο δορυφορικός δέκτης μου είναι συνδεδεμένος μέσω ethernet από το switch στο home network μου, ενώ πραγματοποιεί εγγραφές (PVR) στον εξωτερικό σκληρό δίσκο του media player μέσω share [mount]...
Αυτό που σκέφτομαι και δεν ξέρω εάν γίνεται είναι να συνδέσω τον εξωτερικό δίσκο του 1T μέσω της eSata θύρας του NAS και να επεκτείνω τον αποθηκευτικό χώρο και μέσω ethernet, πλέον, να κάνω share [mount] στο δέκτη, ώστε να συνεχίσει τη λειτουργία του PVR και να πραγματοποιώ εγγραφές αλλά και από την άλλη να κάνω share [mount] στο media player, ώστε να συνεχίσει να τρέχει τα nmt programs του (αυτό, μάλλον, δεν νομίζω να γίνεται, μιας και χρειάζεται έναν εξωτερικό δίσκο δικό του για να τα εγκαταστήσει αποκλειστικά για δικιά του χρήση)...
Γνωρίζω ότι μπορεί να είμαι off topic αλλά επιφύομαι στις γνώσεις του συντονιστή vadergr πάνω στα media player για μια μικρή βοήθεια...
Κατά τα άλλα, αυτό που με φέρνει ξανά μέσα στο θέμα είναι το γεγονός εάν σε ένα NAS δίσκο μπορώ να κάνω partition και να αναγνωρίζεται κανονικά από το interface του, χωρίς να δημιουργεί προβλήματα στην λειτουργία του...
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
Re: ZYXEL NSA-310 NAS STORAGE 2TB

η συνδεσμολογια φυσικα και ειναι σωστη.
Θεωρω οτι ο δεκτης σου θα μπορει να δει ολους τους δισκους του nas (εσ και εξ).
Για τις nmt λειτουργιες , εχει να κανει με το media player και οχι με το nas.Θα το δεις οταν παραλαβεις.