Led tv-32" με Δορυφορικο δεκτη (DVB-S)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Γεια σας παιδια. Ψαχνω εδω και καιρο μια τηλεοραση μεχρι 32" λογω αποστασης δωματιου(1,5 - 2 μετρα) που να περιλαμβανει δεκτη DVB-S(ενσωματωμενο δορυφορικο δεκτη).Στον τσιγκουνη εχει τις επιλογες αλλα μολις μπαινεις στο καταστημα στις περισσοτερες τηλεορασεις δεν περιλαμβανεται ο δεκτης.Εχω ξεχωρισει βασικα καποια της Panasonic(DT30 και DT35).Θα με ενδιεφερε σε Samsung πιο πολυ.Αν ηταν για μεγαλες ιντσες δεν το συζηταω, D8000 δαγκωτο!!!Αλλα ο χωρος μου ειναι μεχρι 32" και φυσικα να ειναι Fullhd.
Επισης θελω να ρωτησω για οποιον κατεχει αν οντως εχει τις ιδιες δυνατοτητες μια τηλεοραση με ενσωματομενο τον δορυφορικο δεκτη, οσο με μια εξωτερικη συσκευη.Επισης τι ειναι το DVB-S και το DVB-S2? Παιζει ρολο το τι πιατο θα "φορεθει" στην ταρατσα? Θελω να προβω σε αγορα μεχρι 20 φεβρουαριου και οι γνωμες σας θα με βοηθησουν παραυτα. Ευχαριστω εκ των προτερων, Δημητρης.
 

netblues

AVClub Enthusiast
6 May 2009
987
Τηλεοραση θες ή μονιτορ για pc?
dvb-s και μαλιστα ενσωματομενο ειναι οτι πιο αχρηστο για συσκευη του 2012.
Οσο για τα 2 μετρα, τουλαχιστον 42...
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Θα συμφωνήσω με το φίλο ως προς το μέγεθος. Κοίτα για 40"-42". Πες λίγο για τι χρήση την προορίζεις...
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Προοριζεται για χρηση τηλεορασης σε υπνοδωματιο και για δορυφορικα καναλια. Γιατι ειναι οτι πιο αχρηστο; Δεν με ενδιαφερει για monitor αλλα κυριως ως κυρια τηλεοραση. Ο χωρος που την προοριζω, επειδη το δωματιο εχει μια βιβλιοθηκη και εχει χωρο εως 85 εκατοστα, για αυτον κυριως τον λογο παιζω εως 32".Απεναντι στα 2 μετρα, το πολυ, ειναι κρεββατι.Σε 32" ειναι μια χαρα. Αν πηγαινα σε 40" και χωρουσε, θα επαιρνα με κλειστα τα ματια την Samy D8000 , δεν το συζηταμε. Δεν με παιρνει ο χωρος βασικα.
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Re: Απάντηση: Led tv-32" με Δορυφορικο δεκτη (DVB-S)

Επειδή είπες για Samsung, πως και δεν πρόσεξες αυτήν:

http://www.skroutz.gr/s/329717/Samsung-UE32D5700-32.html

Θα δώσεις μόλις 530 Ευρώ για 32άρα και όχι 800 όπως στην περίπτωση των Panasonic!
Φίλε μου η ποιότητα της TV πρέπει να συμβαδίζει με το μέγεθος για να φανεί.
Και καλά ο δορυφορικός δέκτης, LED γιατί να είναι σόνει και καλά TV υπνοδωματίου?
Στη θέση σου θα έπαιρνα μια καλή 32άρα με 300 Ευρώ και έναν εξωτερικό δορυφορικό δέκτη HD με άλλα 100.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Οφείλω να συμφωνήσω με τον Κώστα. Εφόσον υπάρχει πρόβλημα έλλειψης χώρου και δεν μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές σε αυτόν, πάρε μια 32" με 300-350 ευρώ και έναν εξωτερικό δορυφορικό δέκτη. Διαφορές στην εικόνα σε τέτοιο μέγεθος δεν πρόκειται να δεις. ;)
LG LK450 και Samsung D550 είναι δύο πολύ καλές λύσεις. :smile:
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Ειναι μια καλη προταση η 5700, αλλα αναφερεται για DVB-S2. Τι διαφορα εχει με το DVB-S? Μηπως εχει για καποιες χωρες μονο; Μηπως ειναι κλειδωμενα τα πιο πολλα;Ειμαι υπερ της Σαμυ αλλα και η Πανυ εχει μπει δυναμικα σε τεχνολογιες.
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Ειναι θεμα χωρου και εργονομιας. Οσο λιγοτερες συσκευες ωστε να κανουμε και πιο ευκολη και πιο ανετη την ζωη μας.Δεν θελω εξωερικους δεκτες.Οπως και το pvr στις τηλεορασεις ειναι μια πολυ καλη λυση για να εγγραφουμε η και τα usb για να αντικαταστησουν κατα καποιον τροπο τις εξωτερικες συσκευες.
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Re: Απάντηση: Led tv-32" με Δορυφορικο δεκτη (DVB-S)

Χωρίς να είμαι σίγουρος έχω την εντύπωση πως ο DVB-S2 είναι HD ενώ ο DVB-S, απλώς SD.
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Re: Απάντηση: Led tv-32" με Δορυφορικο δεκτη (DVB-S)

Ειναι θεμα χωρου και εργονομιας. Οσο λιγοτερες συσκευες ωστε να κανουμε και πιο ευκολη και πιο ανετη την ζωη μας.Δεν θελω εξωερικους δεκτες.Οπως και το pvr στις τηλεορασεις ειναι μια πολυ καλη λυση για να εγγραφουμε η και τα usb για να αντικαταστησουν κατα καποιον τροπο τις εξωτερικες συσκευες.

Σεβαστή η άποψή σου αλλά νομίζω πως εύκολη τη ζωή μας κάνουνε οι σωστές λειτουργικά συσκευές και όχι οι ενσωματωμένες στις TV που συνήθως έχουν πολλούς περιορισμούς(pvr, DVB-S, media player).
Σε τελική παίρνουμε και ένα universal τηλεκοντρόλ και είμαστε jet!
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Οι τεχνολογοι-τεχνοσκοποι του "αυριο", φανταζομαι πως λειτουργουν πανω στην συσκευασια του "ενα για ολα". Οπου, απο την αλλη μερια, μπερδευονται πολλες καινοτομιες ολο και καποια ευαλωτη-τρωτη συμπεριφορα θα παρουσιαζουν. Αυτο,αρα οσον αφορα την λειτουργικοτητα,ειναι εντελως διφορουμενο. Ο χρονος πανω εδω θα δειξει την αντοχη και την συνεχεια. Αλλωστε εξελιξη θα υπαρχει εσαει....
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Led tv-32" με Δορυφορικο δεκτη (DVB-S)

Δες και αυτήν :

http://inthebox.gr/index.php/shop/product/view/71/4001601

Με πραγματικά 100Hz ανανέωσης εικόνας σε σχέση με την 5700.

Πιστευω πως ειναι η καλυτερη προσφορα. Θα το ψαξω λιγο ακομα και μετα θα την "χτυπησω"!!!
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Ειναι και 3D και Satelite και FullHd. Ειναι οτι ψαχνω και σε ιδανικη τιμη. Μαλιστα πριν 2 εβδομαδες την εδινε το GoldenDeals στα 399 ευρω!!! για λιγες ωρες, και εξαφανιστηκαν πολλα κομματια. Και μαλιστα απο οτι αναφερεται στην σελιδα τους, εχουν αρχισει και παραδιδονται οι τηλεορασεις στους τυχερους. Η εγγυηση ειναι πανευρωπαικη 2 ετων και η τηλεοραση ερχεται απο την Samsung Γαλλιας. Ολα αυτα τα απαντουν στην σελιδα τους στο προιον κατω κατω που βρισκονται τα σχολια.Μαλιστα σε καποια απο αυτα απαντουν στις ερωτησεις των αγοραστων και οι ιδιοι οι υπευθυνοι του ηλεκτρονικου καταστηματος οπως το ονομαζουν. Παραθετω το αυτο link: http://inthebox.gr/index.php/shop/product/view/71/4001601
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Εχω δει και την UE32D6510 που ειναι σε λευκη. Ειναι ιδια με την 6500 και τη 6530, αλλα με την διαφορα οτι ειναι λευκη. την ειδα και "στημενη" σε καταστημα να παιζει. Δεν υπαρχει. Δεν υπαρχει αυτη η τηλεοραση. Λιγο πιο ακριβη αλλα ειναι απιστευτη. Και δορυφορικη και 3D. Καποια αποψη?
 

enigmatiko40

Senior Member
23 May 2010
443
Αθηνα
Θελω να απευθυνθω κυριως σε Samsung η σε LG. Θεωρω διδαξασες αυτες, κυριως την πρωτη, στις τηλεορασεις που καθιστουν την τεχνογνωσια σε μελετη για αλλες εταιριες.Αυτη, η αποψη μου. Αλλωστε η Panasonic εχει ενα δικο της "κοινο", που απευθυνεται, κυριως, στην τεχνολογια Plasma. Ευχαριστω παντως για την προταση.Εχω καταληξει και παω να την αγορασω εως το πολυ μεχρι τις 10/2 που θα εχω την δυνατοτητα.