F&U DTR2317HDPVRU

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

droulis

Established Member
13 March 2010
276
Πατρα
Ο δεκτης ειναι ιδιος με τον 2301 απλα εχει στην συσκευασια πολυτηλεχειριστηριο . Επισης γνωριζουμε οτι ειναι και κλωνος του xoro 7520 .

Ο δεκτης λοιπον εχει καποια "προβληματα" . Το κυριοτερο ειναι η ιδια η F&U .

Τι θελω να πω : Παροτι ο δεκτης ειναι ιδιος με τον 7520 το firmware που φοραει στον τομεα του media player υστερει κατα πολυ του xoro . Κυριοτερο προβλημα το aspect ratio και το μεγεθος των υποτιτλων .

Το ακομα χειροτερο ομως ειναι οτι στο firmware της F&U ( εσκεμμενα ; ) εχουν αφαιρεσει την δυνατοτητα για firmware update ωστε να μορει να μπει το firmware του 7520 ( τουλαχιστον με τον τροπο που γινεται το update στον xoro ) . Μονη λυση φανταζομαι ειναι μεσω του μενου music οπως και σε αλλα μοντελα αλλα το θεμα ειναι οτι δεν βλεπει ουτε ετσι το firmware . Ισως να χρειαζεται αλλη ονομασια .

Το θεμα εχει τεθει υπ οψη και του master yoda των δεκτων talos_2002 . Μεχρι να βρεθει μια ακρη λοιπον καλο θα ηταν οποιος ψαχνει αμεσα για δεκτη και τον ενδιαφερει ο τομεας του media player να τον αποφυγει .


Επισης οποιοι εχουν αυτον τον δεκτη η τον 2301 καλο θα ηταν να ποσταρουν τι γραφει στο μενου συστημα - πληροφοριες .

Εμενα γραφει :

Model : MSTARDEMO και αυτο μονο αν το γυρισεις σε γλωσσα στα αγγλικα . Στα ελληνικα δεν γραφει τιποτα .
SW VERSION : 110604.110604.1
HW VERSION : 1.0

Το πραγμα βρωμαει χοντρη μαιμουδια μεχρι στιγμης .
 
Last edited:

n.k.9

Established Member
7 May 2010
232
ΠΑΤΡΑ
Ο 2301 που έχω γράφει:
Μοντέλο: - (είναι στα ελληνικά το μενού του)
Έκδοση λογισμικού: 110604.1106
Έκδοση υλικού: 1.0
 

sotris99

New member
18 January 2008
14
Funai DTR2317

Καλημέρα ενδιαφέρομαι για τον άνωθι δέκτη. Το έχει κανείς?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Funai DTR2317 τον έχει κανείς

Είναι ο 2301 μαζί με προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο. Χωρίς άλλη διαφορά.
Έχει βγάλει πολύ νεότερα μοντέλα η F&U κάποια παρουσιάστηκαν μόλις εχθές. Οπότε θα έχουν και πολύ καινούρια έκδοση λογισμικού. Ρίξε μια ματιά στο getitnow/multirama.
 

TrojanGfx

New member
15 December 2011
3
Καλησπερίζω το forum.Μετά απο πολύ ψάξιμο στο site αλλά και σε όλο το internet γενικότερα δεν βρήκα άκρη και ζητάω τα φώτα σας.
Προχτές έπεσε στα χέρια μου ένας F&U DTR2317HDPVRU και τον συνέδεσα στην τηλεόραση της κρεβατοκάμαρας και όλα ήταν μια χαρά μέχρι που άρχισα να παίζω με το τηλεκοντρολ.Προσπάθησα να ρυθμίσω τα πληκτρα της εντασης του τηλεκοντρολ του receiver να αυξομειωνουν την ενταση της τηλεορασης και τελικα τα κατάφερα αλλα χαλασα και το πλήκτρο του ΟΚ (το εκανα να χαμηλωνει την ενταση :) ).Δηστυχως manual δεν υπαρχει και δεν μπορω να κανω reset στο τηλεχειριστηριο (να του βαλω τον 4ψηφιο κωδικο).Μπορεί καποιος να με βοηθησει αν εχει τον τετραψηφιο κωδικο( αν τον γραφει το manual) ή καποια αλλη λυση γιατι εγω σηκωνω τα χερια ψηλα
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Καλησπερίζω το forum.Μετά απο πολύ ψάξιμο στο site αλλά και σε όλο το internet γενικότερα δεν βρήκα άκρη και ζητάω τα φώτα σας.
Προχτές έπεσε στα χέρια μου ένας F&U DTR2317HDPVRU και τον συνέδεσα στην τηλεόραση της κρεβατοκάμαρας και όλα ήταν μια χαρά μέχρι που άρχισα να παίζω με το τηλεκοντρολ.Προσπάθησα να ρυθμίσω τα πληκτρα της εντασης του τηλεκοντρολ του receiver να αυξομειωνουν την ενταση της τηλεορασης και τελικα τα κατάφερα αλλα χαλασα και το πλήκτρο του ΟΚ (το εκανα να χαμηλωνει την ενταση :) ).Δηστυχως manual δεν υπαρχει και δεν μπορω να κανω reset στο τηλεχειριστηριο (να του βαλω τον 4ψηφιο κωδικο).Μπορεί καποιος να με βοηθησει αν εχει τον τετραψηφιο κωδικο( αν τον γραφει το manual) ή καποια αλλη λυση γιατι εγω σηκωνω τα χερια ψηλα
Το τηλεκοντρόλ αυτό πωλείται ελεύθερα στην αγορά με το όνομα Crypto URC-601. Ορίστε το site:
http://www.cryptoelectronics.gr/catalog/partdetail.aspx?partno=W003498
Εκεί θα βρεις manual του τηλεκοντρόλ όπου υπάρχει λίστα κωδικών, και ο κωδικός που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να χρησιμοποιείται ο ήχος της τηλεόρασης όταν είσαι στην λειτουργία του δέκτη.
Αν δεν βρεις κωδικό στην λίστα (γιατί είναι ανά εταιρεία και όχι ανά μοντέλο) μπορεί με την αυτόματη αναζήτηση να βρεις έναν άλλον συμβατό κωδικό. Ο δέκτης σου από ότι βλέπω παραπάνω είναι κλώνος του XORO 7520, που σημαίνει ένα πάρα πολύ κοινό original τηλεκοντρόλ (όχι το προγραμματιζόμενο της συσκευασίας) που χρησιμοποιείται από πολλούς δέκτες. Κάποιος κωδικός θα ταιριάζει που ακόμα και αν δεν έχει όλα τα πλήκτρα σωστά, θα έχει αρκετά σωστά. Τον βάζεις σε άλλη θέση του τηλεκοντρόλ για να μην πειράξεις την original θέση.
Άλλη λύση είναι να βρεις από έναν γνωστό σου ένα τηλεκοντρόλ που είναι ακόμα και από άλλον δέκτη. Αλλά να είναι οπτικά όμοιο με το original τηλεκοντρόλ του 7520. Αν είναι κλώνος του XORO 7520 λογικά ο δέκτης θα έχει σαν original τηλεκοντρόλ, από τον κινέζο που τον έφτιαξε, αυτό το τηλεκοντρόλ:
http://www.xoro.de/produkte/receive...-empfanger-mit-usb-pvr-ready-hd-media-player/
Κοίτα χαμηλά εκεί που λέει Fotos.
Αν είναι κλώνοι το τηλεκοντρόλ που θα είχε ο δέκτης σου θα έπρεπε να είναι το ίδιο. Απλά η F&U τον έδινε σαν δώρο με το τηλεκοντρόλ της συσκευασίας που είναι προγραμματιζόμενο και πολύ καλύτερο.
Κάθε τηλεκοντρόλ που μοιάζει οπτικά με το τηλεκοντρόλ του XORO 7520 θα πρέπει το πλήκτρο OK του να ταιριάζει και να δουλεύει σαν ΟΚ και στον δικό σου δέκτη. Αν είναι όντως κλώνοι θα πρέπει να συμβαίνει αυτό. Κάνεις μία αντιστοιχία στο πλήκτρο ΟΚ του τηλεκοντρόλ που έχεις με την λειτουργία εκμάθησης που έχει το τηλεκοντρόλ σου.
Λεπτομέρειες για όλες αυτές τις λειτουργίες στο manual του Crypto. Λογικά όλα θα ταιριάζουν ακριβώς (κωδικοί, τρόποι λειτουργίας) με το δικό σου τηλεκοντρόλ γιατί βασικά πρόκειται για το ίδιο τηλεκοντρόλ.
 

TrojanGfx

New member
15 December 2011
3
Σε ευχαριστω πολυ tolias... Η μεγαλυτερη ειρωνια ειναι οτι στο manual του χειριστηριου λεει πως για να δεις ποιο κωδικο χρησιμοποιει το τηλεκοντρολ πρεπει να καρατησεις πατημενα το κουμπι της συσκευης στο τηλεκοντρολ και το ΟΚ για ενα δευτερολεπτο και μετα μετρας τα flashes και τα αντιστοιχεις.... επισης καπου αλλου λεει οτι ορισμενα πληκτρα (συμπεριλαμβανομενου και του ΟΚ) δεν προγραμματιζονται.... τελικα μαλλον θα πρεπει να βρω καποιον με ενα αντιστοιχο μοντελο receiver να μου ξαναμαθει το ΟΚ και τοτε θα βρω τον κωδικο και θα τον ποσταρω στο φορουμ. Αληθεια δεν χρειαστηκε ποτε κανεις σε καποιο αντιστοιχο μοντελο receiver να βαλει κωδικο για universal remote?
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
To manual γράφει ότι το OK δεν προγραμματίζεται, αλλά πολλοί φίλοι επιμένουν ότι δεν ισχύει και ότι το έχουν προγραμματίσει.
Κάπου πρέπει να υπάρχει συμβατός κωδικός που μπορεί να βρεθεί με αυτόματη αναζήτηση. Για ένα όμοιο οπτικά τηλεκοντρόλ βρήκα καμιά ντουζίνα κωδικούς που είχαν διαφορετική διάταξη μερικών πλήκτρων. Όχι όμως του OK που δούλευε σε όλους. Κράτησα έναν από αυτούς τους κωδικούς με τα περισσότερα πλήκτρα στην σωστή θέση. Και μετά είδα ότι ο ίδιος κωδικός ταίριαζε και σε άλλον δέκτη μου. Με αυτόματη αναζήτηση ίσως να βρεις κωδικό που θα έχει όλα τα πλήκτρα σωστά. Αλλά η δοκιμή θα πρέπει να γίνει σε άλλη θέση του τ/κ. Έχω βάλει δέκτες και στις θέσεις STB και SAT.
 

TrojanGfx

New member
15 December 2011
3
Καλησπερα παιδια... Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημά μου. Ευτυχώς ο γαμπρός μου είχε κρατήσει τη συσκευασία κι έτσι βρήκα manual και για τον δέκτη αλλά και για το τηλεκοντρολ ξεχωριστά και μάλιστα μεγαλύτερο από του δέκτη. Λοιπόν ο μαγικός κωδικός είναι το 8013 και φαντάζομαι οτι θα δουλεύει και για όλη την οικογένεια των F&U και ίσως και στους xoro. Αυτό που μου έκανε εντύπωση και το έψαξα επίτηδες, είναι οτι όντως στις οδηγίες λέει μόνο για τα κουμπια για τις κατηγορίες των συσκευών, το learn και τα κουμπιά macro δεν προγραμματίζονται. Προφανώς το ΟΚ το αλλάξανε στο επόμενο μοντέλο του τηλεκοντρολ που αναφέρει ο tolias πιο πάνω.Και ουσιαστικά είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ διαφορά που βρήκα στα 2 manual. (και κλασικα την έπαθα..... βαθια προιστορια σε τετοιου ειδους bugs.....).Οπότε οποιοσδήποτε κάνει την πατάτα που έκανα εγώ και έχει χάσει-πετάξει το manual (γιατι ασα μη γελιιόμαστε.... το γράφει ξεκάθαρα "αν καταλάθος προγραμματισετε λαθος καποιο πληκτρο χρησιμοποιήστε το 8013 για να κάνετε reset στο dvb-t) ή θέλει να χρησιμοποιήσει άλλο universal remote control τότε αυτό το post ελπίζω να βοηθήσει....
Σημείωση: για reset σε όλες τις θέσεις συσκυών χρησιμοποιούμε τον κωδικο 9901.