καλώδια για phono

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Επειδή με "τρώει" η τσέπη ,μoυ μπήκε η ιδέα ν'αλλάξω τα καλώδια απο το πικάπ (κεφαλή Sumiko Blue Point Special) στον προ-προ (Τrichord Dino+) καί απο το Dino στον προ της Sugden Masterclass.Με ενδιαφέρει να έχει ζεστό ήχο ,χωρίς εκπτώσεις στα πρίμα ,καλά θωρακισμένα καί να τιμάται γύρω στα 150 .Να σημειωθεί οτι θα αγοραστούν δύο ζευγάρια .Τα καλώδια που έχω σήμερα στην θέση τους είναι τα vdh c5 bay με τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.Απλά τα θέλω για μία αλλαγή .Αν θέλετε, μου λέτε τις εμπειρίες σας.Εάν λόγω αξίας θεωρείτε οτι η ερώτηση ανήκει στην hi-fi κατηγορία ,μεταφέρτε τη εκεί.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
To πικαπ σου εχει εξοδους RCA πισω αρα το καλωδιο θα ειναι απο RCA σε RCA,η εχει το 5-pin DIN ο βραχιωνας;

Για ποιο πικαπ μιλαμε;Και επισης τι καλωδια εχεις τωρα;
 
Last edited:

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
ΑUDIOLYTIC ,τάχουμε πεί στο παρελθόν με p.m. σχετικά με την ανακαλωδίωση του βραχίονά μου.Το πικάπ μου είναι το Project 9 ,όσον αφορά τα ήδη υπάρχοντα καλώδια ,τα αναφέρω πιο πάνω.Μιλάω για καλώδια απο τα RCA του πικάπ στα RCA του Dino καί απο τα RCA του Dino στα RCA του Sugden.
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Φαντάζομαι οτι τα καλώδια που άγουν το σήμα απο το πικάπ στον προ-προ θα πρέπει να έχουν κάποια διαφορετικά τεχνικά χαρακτηριστικά απο εκείνα που χρησιμοποιούνται σε άλλες πηγές με πολύ δυνατότερο σήμα.Ισως πρέπει νάχουν όσο το δυνατόν μικρότερη χωρητικότητα ,ίσως μικρότερη αντίσταση ή άλλα χαρακτηριστικά που δεν γνωρίζω.Ισχύει κάτι τέτοιο ή οχι καί άν ναι ,ποιά τεχνικά χαρακτηριστικά πρέπει να μας ενδιαφέρουν ,πέραν φυσικά του ηχητικού χαρακτήρα του καθενός,οταν πρόκειται για τέτοια χρήση ;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Καλο ειναι στις περιπτωσεις κεφαλων ΜΜ το καλωδιο να μην εχει πολυ ψηλη χωρητικοτητα.

Οι MC δεν ειναι τοσο ευαισθητες στο θεμα αυτο.
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Re: Απάντηση: καλώδια για phono

Οταν λέμε να μην έχει πολύ υψηλη χωρητικότητα ,αυτό μπορεί να προσδιοριστεί σε νούμερο;Η δική μου η sumiko επειδή είναι υψηλοέξοδη (2,5 mV) ,εμπίπτει στην περίπτωση αυτή στις MM ή στις MC;
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Η sumiko ειναι MC ασχετα αν ειναι ψηλης εξοδου.

Οσον αφορα την χωρητικοτητα θα ελεγα μεχρι 100pf/m η καπου εκει και πιο κατω.Για μια ΜΜ αυτο προστιθεται στην χωρητικοτητα εισοδου του phono οποτε οσο πιο χαμηλο τοσο το καλυτερο.
 
Last edited:

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Το Van den Hul 501 Silver Hybrid είναι καλό, αλλά θα ξεπεράσει το buget σου... αλλά μάλλον δεν θα ξαναψαχτείς από καλώδιο phono...εκτός αν πας σε πολύ ακριβές καταστάσεις... ως αναφορά το ζεστό, δεν ξέρω, είναι μάλλον από την πλευρά του ουδέτερου με ζωντάνια...

http://www.vandenhul.com/p_B18.aspx

και για να σου βγει πιο οικονομικά πάρτο χύμα και βάλε μόνος σου RCA.
 
Last edited:

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
:ernaehrung004: Παναγιώτη εγώ δεν τα έχω ακούσει σε 1000 συστήματα, αλλά όπως το ακούω στο σύστημα μου (που από τότε που είχες έρθει και το άκουσες έχει αλλάξει άρδην...)... ακούγεται όπως το περιγράφω. Σε κάποια συτήματα και με κάποιες κεφαλές μπορώ να είναι Gillete, σίγουρα.

Αν διαφωνείς για το καλώδιο πες μας τους λόγους... και κάνε συγκεκριμένη πρόταση -bye-
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: καλώδια για phono

:ernaehrung004: Παναγιώτη εγώ δεν τα έχω ακούσει σε 1000 συστήματα, αλλά όπως το ακούω στο σύστημα μου (που από τότε που είχες έρθει και το άκουσες έχει αλλάξει άρδην...)... ακούγεται όπως το περιγράφω. Σε κάποια συτήματα και με κάποιες κεφαλές μπορώ να είναι Gillete, σίγουρα.

Αν διαφωνείς για το καλώδιο πες μας τους λόγους... και κάνε συγκεκριμένη πρόταση -bye-

Μ'αρεσε το Gillete..........ΜΑCH-3 ??? :flipout:

Ακριβως επειδη ο φιλος Thomas ανεφερε οτι θα ηθελε να εχει καπως ζεστο ηχο γι'αυτο θα επελεγα κατι αλλο.

Το ειχα και γω για λιγο σε ενα πικαπ μου παλαιοτερα αλλα δεν το αντεξα και το αντικατεστησα με ενα cardas 4x33 διπλο σε διαταξη star-quad.

Προσπαθω να αποφυγω καποιες προτασεις δημοσια απλα να μην παρεξηγηθω.Το cardas το αναφερω διοτι δεν το πουλαω εγω,το πηρα απο τον εδω αντιπροσωπο.

Εκανα ομως τις προτασεις μου στον ενδιαφερομενο με ΠΜ με βαση το πικαπ/κεφαλη και τις προτιμησεις του.

Θα κοιταζα για ενα πολυ καλο καλωδιο σε χαλκο απο την χωρα που ελεγχει απολυτα την τεχνολογια των μεταλλων εδω και καιρο :cool:
 
Last edited:

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: καλώδια για phono

:ernaehrung004: Παναγιώτη εγώ δεν τα έχω ακούσει σε 1000 συστήματα, αλλά όπως το ακούω στο σύστημα μου (που από τότε που είχες έρθει και το άκουσες έχει αλλάξει άρδην...)... ακούγεται όπως το περιγράφω.

Δεν αμφιβαλλω,αλλα μην ξεχνας οτι στο συστημα σου παταει και γερο φρενο η REF3 ειδικα
 

saitisgr

Banned
19 December 2006
1,513
Δυστυχώς εδώ
Επειδή με "τρώει" η τσέπη ,μoυ μπήκε η ιδέα ν'αλλάξω τα καλώδια απο το πικάπ (κεφαλή Sumiko Blue Point Special) στον προ-προ (Τrichord Dino+) καί απο το Dino στον προ της Sugden Masterclass.Με ενδιαφέρει να έχει ζεστό ήχο ,χωρίς εκπτώσεις στα πρίμα ,καλά θωρακισμένα καί να τιμάται γύρω στα 150 .Να σημειωθεί οτι θα αγοραστούν δύο ζευγάρια .Τα καλώδια που έχω σήμερα στην θέση τους είναι τα vdh c5 bay με τα οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.Απλά τα θέλω για μία αλλαγή .Αν θέλετε, μου λέτε τις εμπειρίες σας.Εάν λόγω αξίας θεωρείτε οτι η ερώτηση ανήκει στην hi-fi κατηγορία ,μεταφέρτε τη εκεί.

Αντε να ξαναγίνω ο κακός λύκος στο χώρο
και μιάς και εγραψες οτι σε τρώει η τσέπη σου,και το αυτί σου μάλλον..... γιά διαφορετικό ηχο απο αυτόν που ακούς
θα ηθελα να καταλάβω
πως εβγαλες το συμπέρασμα οτι γιά ολα φταίει το IC και οχι ολα τα άλλα????
για κανε μια περιγραφή στο σύστημά σου

Θα ηθελα δε να λάβεις υπ οψιν οτι για να ακούσεις καλό ηχο πρώτα εχεις να επιλέξεις καλά η καλύτερα μηχανήματα σε σχεση με οτι εχεις
και μετά καλωδια

πχ εγώ θα σου έλεγα αντί το dino να πάρεις το cary 302 σαν pre pre γιατί απλά είναι σε καλύτερη ηχητική κατηγορία απο το dino

Τώρα Εάν σώνει και καλά πιστευεις οτι με 150 ευρώ σε καλώδια θα ακούσεις διαφορετικό ηχο δικαίωμα σου
αλλά με τα χρήματα αυτά δυστυχώς δεν κερδίζεις τίποτα αλλά απλά τα ιδια πράγματα αλλά σε διαφορετικό περιτύλιγμα..


καλό το παραμυθιασμα και η αγνοια αλλά να βάλουμε μερικά πράγματα στην θέση τους.-
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Re: Απάντηση: Re: καλώδια για phono

Kατ'αρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.Η ιστορία ξεκίνησε ως εξής: μαζευτήκαμε 3 φίλοι ,τα λέγαμε καί η συζήτηση έπεσε στο πως ακούγαμε όταν ξεκινήσαμε την τρέλα με το hi-Fi ,τότε ,εγώ με το Thorens 160 καί Stanton 881, o άλλος με Lenco καί ΑΚG ,ο τρίτος με B&O (ναι εκείνο με το παράλληλης μετατόπισης το πανάκριβο τότε γύρω στις 90.000 δρχ. τέλη του 70 καί όλοι συμφωνήσαμε οτι τότε ο ήχος ήταν "αλλιώς",πιο αναλογικός ,λιγότερο αναλυτικός ,πιο ξεκούραστος ,ακούγαμε με την καρδιά καί την μύτη (ναι ,τα LP είχαν μυρουδιά στο εξώφυλλο !! ) ,ενώ τώρα η πολύ ανάλυση του cd καταντά τον ήχο πιο κρύο ,ο εγκέφαλος λειτουργεί σε μεγαλύτερες "στροφές" καί έτσι είπαμε μήπως μπορέσουμε να "πλησιάσουμε " αυτόν ήχο ,εγώ τουλάχιστον στο πικάπ μου.Ετσι με μιά τέτοια διάθεση κατα νου είπα να κάνω μιά προσπάθεια ,έστω σαν αλλαγή.Επειδή ο συνδυασμός Sumiko καί Dino ,είναι πολύ δυναμικός καί ουδέτερος μάλλον θα πρέπει ν'αποκλειστεί το ασήμι.
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Re: Απάντηση: Re: καλώδια για phono

φίλε saitisgr,τώρα αντιλήφθηκα το σχόλιό σου.Φοβάμαι όμως εννόησες πράγματα που δεν είπα.Ενδιαφέρθηκα για μιά αλλαγή καλωδίου καί μόνο καί όχι μηχανημάτων.Δεν έκανα κανένα παράπονο για τον ήχο μου ,με τον οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Βάλε κάτω τις παραπάνω ημερομηνίες καί θα αντιληφθείς ποιός μπορεί να παραμυθιαστεί ή να έχει άγνοια.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Πάντως στα πλαίσια της συζήτησης, εγώ νομίζω ότι δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις το ίδιο καλώδιο και μετά το phono, η άποψη για ασήμι έχει και αλήθειες αλλά έχει και μύθο.

Εγώ είμαι περίεργος τι σου συνέστησε ο Παναγιώτης.

Επίσης η Sumiko δεν είναι μια κεφαλή που φημίζεται για τα μαλακά πρίμα της (ή την αναλυτικότητα της)... τουλάχιστον εγώ αυτή την εντύπωση έχω.

Έχω κόλλημα με τα VDH το παραδέχομαι...-bye-
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Υπαρχουν αρκετα καλωδια ιντερκονεκτ που ειναι επισης καταλληλα και για phono.
Aυτα που συνδιαζουν και χαμηλη αντισταση και χαμηλη χωρητικοτητα ειναι ως επι το πλειστον οι καλυτερες επιλογες.
 

Thomas_GR700

Established Member
17 December 2006
278
Θα διαφωνήσω μαζύ σου Chris1967 ,διότι η Sumiko καί αναλυτική είναι καί περίφημα πρίμα έχει.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
"περίφημα πρίμα"... μπορείς λίγο να μου περιγράψεις τι εννοείς?

Επίσης αν θες με ποιες άλλες την έχεις συγκρίνει (εννοείται στο ίδιο πικάπ/βραχίωνα/Phono) και την βρήκες αναλυτική?

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά αυτά διαβάζω δεν είχα εμπειρία προσωπική εμπειρία.

Το όνομά μου είναι Χρήστος.

Ένα τελευταίο επάνω στα καλώδια... δεν ξέρω αν είναι ή δεν είναι το ασήμι... προσωπικά προτιμώ να υπάρχει η μέγιστη εξαγωγή σήματος/πληροφορίας, και από κει και πέρα ακολουθούν τα υπόλοιπα... ο Πάνος έχει τεράστια εμπειρία και μπορεί να πει την γνώμη του επάνω στο θέμα καλωδίων.