Φυσημα απο τα ηχεια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gravis

Inactive User
11 July 2011
6
Παρατηρω το εξης στα ηχεια που ειναι συνδεμενα στον πολυκαναλο ενυσχητη μου, sony str-dh820
Ακουγεται ενας θορυβος, ενα φυσημα (σσσσσσσσ) ,απο ολα τα ηχεια ακομα και οταν δεν ειναι σε κατασταση Idle, δηλαδη ακομα κοι οταν ακουγεται μουσικη, στο βαθος αντιλαμβανεσαι το φυσημα.
τι μπορει να ειναι?
 
28 June 2006
2,941
Τίποτα. Πάντα το έκανε απλά δεν έτυχε να το παρατηρήσεις. Δυναμώνει αν αυξήσεις την ένταση έτσι δεν είναι? Και δεν ακούς το φύσημα όταν η μουσική έχει ψηλές στάθμες.
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Re: Απάντηση: Φυσημα απο τα ηχεια

Εγώ ακούω φύσημα όταν ο ήχος του δικάναλού μου YAMAHA RX-797 περνάει μέσα από τον ισοσταθμιστή. Υπάρχει λύση; Κι αν δεν είμαι εκτός θέματος, όταν κλείνω τον ισοσταθμιστή, ακούγεται ένας πολύ δυνατός γδούπος από το subwoofer, το οποίο είναι συνεδεμένο με τον ισοσταθμιστή. Μπορεί να ξεπεραστεί το πρόβλημα;
 

Magellan

Banned
28 July 2006
19,085
Εν πλώ
Re: Απάντηση: Φυσημα απο τα ηχεια

Εγώ ακούω φύσημα όταν ο ήχος του δικάναλού μου YAMAHA RX-797 περνάει μέσα από τον ισοσταθμιστή. Υπάρχει λύση; Κι αν δεν είμαι εκτός θέματος, όταν κλείνω τον ισοσταθμιστή, ακούγεται ένας πολύ δυνατός γδούπος από το subwoofer, το οποίο είναι συνεδεμένο με τον ισοσταθμιστή. Μπορεί να ξεπεραστεί το πρόβλημα;

Μάλλον όχι..Γνώρισμα των ισοσταθμιστών, δυστυχώς το φύσημα.

Για να μην ακούς το μπούπ, κλείνε πρώτα το sub.
 

schubert

AVClub Enthusiast
21 August 2009
914
Θεσσαλία
Re: Απάντηση: Φυσημα απο τα ηχεια

Ευχαριστώ πολύ! Νόμιζα ότι ίσως είχα κάνει λανθασμένη σύνδεση των μηχανημάτων. 'Εχω συνδέσει δηλ τον ισοσταθμιστή στον ενισχυτή και το sub στον ισοσταθμιστή.